NCPrepTrack.com

WNCHSAA Track and Field Champions

(Western North Carolina High School Activities Association)

NCHSAA Team Champions | NCHSAA Individual Champions | Main Menu

This page was last modified: October 13, 2014


The Western North Carolina Activities Association did not merge into the NCHSAA until 1977. There were about 40 schools that would hold their own championships in each sport. They were often refered to as "the Western Association". We have event winners from 1952-1977, but are missing most of the team winners. The track meet began in 1950. It is believed the 1977 meet was the only year the girls held a track championship. Please email us at (Email info) if you can contribute results, photos, news, etc about the WNCHSAA championships.

Team Champions - Boys

1977  Davie County
1976  Salisbury
1975  Davie County
1974  Davie County
1973  Shelby
1972  Salisbury
1971  Salisbury
1970  Salisbury
1969  Davie County
1968  Kannapolis
1967  North Rowan
1966  North Rowan results
1965  North Rowan
1964  Hickory
1963  Shelby
1962  Hickory
1961  Need Info.
1960  Statesville 2012 Photo
1959  Statesville Photo  2012 Photo
1958  Shelby
1957  Statesville
1956  Lenoir
1955  Wilkes Central
1954  Shelby
1953  Shelby
1952  N.C. School for Deaf
1951  Need Info.
1950  Need Info.

Event Champions - Boys

State Champions - Boys 100 Yard Dash
1977  Tim McSwain      Chase            9.6  Rec
1976  Kizer Sifford    East Rowan       9.88
1975  Robbie Barnes    Wilkes Central   9.7  Rec
1974  Jimmy Heggins    North Rowan      9.9
1973  Richard McSwain  Crest            9.8  Rec
1972  Terry Beattie    Salisbury       10.0
1971  Aubrey Childers  Salisbury        9.9  =Rec
1970  Aubrey Childers  Salisbury        9.9  =Rec
1969  Stephen Young    Chase           10.1
1968  Leon Thomas      Shelby           9.9  =Rec
1967  Donnie Jones     North Rowan      9.9  Rec
1966  Mike Reinhardt   Hickory         10.0  =Rec
1965  Keith Honeycutt  Kannapolis      10.1
1964  Sammy Holcombe   Statesville     10.3
1963  Ronnie England   Morganton       10.15
1962  Jimmy Miles      Kannapolis      10.5
1961  Ronnie Craver    Thomasville     10.2
1960  Richard Jackson  Hickory         10.0  =Rec
1959  Richard Jackson  Hickory         10.3
1958  Walter Gilbert   Forest City     10.2
1957  Hazel Taylor     Statesville     10.0  Rec  
1956  Joe Walker       Lenoir          10.25 Rec
1955  Blythe Gabriel   Mooresville     10.5  =Rec
      J.C. Crews       Morganton       10.5  =Rec
1954  Harry Beaube     Kannapolis      10.5  =Rec
1953  Paul Roberts     Shelby          10.6
1952  Samuel Steele    Hickory         10.5  =Rec
1951
1950
State Champions - Boys 220 Yard Dash
1977  Robbie Barnes    Wilkes Central   22.46
1976  Velvie Gray      West Rowan       22.3
1975  Robbie Barnes    Wilkes Central   21.4  Rec
1974  Jimmy Heggins    North Rowan      22.3  Rec
1973  Craven Sanders   Lexington        22.7
1972  Craven Sanders   Lexington        22.75
1971  Terry Beattie    Salisbury        22.4  =Rec
1970  Stan Johnson     Thomasville      22.75
1969  Hubert West      Davie County     22.5
1968  Leon Thomas      Shelby           22.9
1967  Donnie Jones     North Rowan      22.5
1966  Rodney Cress     South Rowan      22.8
1965  Freddy West      North Rowan      22.8
1964  Sammy Holcombe   Statesville      22.4  Rec
1963  Sammy Holcombe   Statesville      22.7  Rec
1962  Nelson Smith     Albemarle        23.8
1961  Ronnie Craver    Thomasville      23.4
1960  Richard Jackson  Hickory          22.8  Rec
1959  Richard Jackson  Hickory          23.6
1958  Walter Gilbert   Forest City      23.8
1957  Hazel Taylor     Statesville      23.5
1956  Joe Walker       Lenoir           23.3  Rec
1955  Blythe Gabriel   Mooresville      23.6  Rec
1954  Ronnie Austell   Shelby           24.3
(event began in 1954)
180-Yard Dash
1953  Ronnie Austell   Shelby           19.1
1952  Samuel Steele    Hickory          17.3  Rec
1951
1950
State Champions - Boys 440 Yard Dash
1977  James Holland    North Gaston   49.39
1976  Sam Brown        East Gaston    48.2  Rec
1975  Sam Brown        East Gaston    49.9  Rec
1974  Elvin Webber     Crest          50.2
1973  Willie Williams  Newton         51.0
1972  Willie Williams  Newton         52.1
1971  Bill Cohen       West Rowan     50.1  Rec
1970  Joe Mason        Lexington      51.2
1969  James Peck       North Stanly   50.5  Rec
1968  James Peck       North Stanly   52.6
1967  Anthony Parks    Hickory        51.0
1966  Whit Morrow      Albemarle      51.3
1965  Lem Lynch        Shelby         51.7
1964  Freddie Bivens   Hickory        51.5
1963  Ronnie England   Morganton      50.9  Rec
1962  Bill Sweet       Albemarle      54.9
      Henry Richburg   Statesville    54.9
1961  Wally Van Meter  Wilkes Central 52.09
1960  Richard Jackson  Hickory        51.0 =Rec
1959  Richard Jackson  Hickory        52.3
1958  Richard Jackson  Hickory        52.7
1957  Billy Daughtery  Lexington      51.06
1956  Joe Walker       Lenoir         51.0  Rec
1955  Joe Walker       Lenoir         55.1
1954  Ronnie Austell   Shelby         55.0
1953  Jerry Stroupe    Cherryville    55.1
1952  Charles Abernathy  Hickory      52.6
1951
1950

State Champions - Boys 880 Yard Run
1977  Chris Hogue      Cherryville  1:58.52
1976  Chris Hogue      Cherryville  1:59.36
1975  Stanley Robinson Thomasville  2:00.7
1974  Henry Dunlap     Thomasville  1:54.2  Rec
1973  Jim Willett      South Rowan  1:56.2  Rec
1972  Jim Willett      South Rowan  2:00.6
1971  Charles Matheson Shelby       1:58.2  Rec
1970  Jerry Miller     Lexington    2:00.7
1969  Ben Bishop       Kannapolis   2:02.7
1968  Blaine Morrison  Crest        2:03.6
1967  Barry Taylor     Shelby       2:02.3
1966  Larry Jordan     Hickory      1:59.3  Rec
1965  Larry Jordan     Hickory      2:03.3
1964  Pete Walker      Newton       2:04.9
1963  Albert Vieham    Shelby       1:59.8  Rec
1962  Albert Vieham    Shelby       2:05.2
1961  Sam Decker       Valdese      2:05.5
1960  Sam Decker       Valdese      2:03.7  Rec
1959  Harold Murphy    Valdese      2:07.3
1958  Tony Benge       Statesville  2:07.9
1957  John Markus      Morganton    2:06.3
1956  Ken Edwards      Kannapolis   2:08.3
1955  Kenneth Edwards  Kannapolis   2:09.25
1954  Tommy Turnipseed Wilkes Central 2:15.5
1953  Tommy Smith      N.C. Schl Deaf 2:06.0 Rec
1952  Dale Huffman     Hickory      2:13.4
1951
1950

State Champions - Boys Mile Run
1977  John Clark        Concord        4:19.82
1976  Bill Mullins      Thomasville    4:24.57
1975  Barry McBride     Davie County   4:30.7
1974  Tim Austin        Davie County   4:27.4
1973  John Phillips     Asheboro       4:28.5
1972  Andy Atwell       Davie County   4:18.4  Rec
1971  Andy Atwell       Davie County   4:23.5  Rec
1970  Dale Hollifield   Shelby         4:40.8
1969  Dale Hollifield   Shelby         4:43.3
1968  Terry Helms       Kannapolis     4:37.4
1967  Marty Welch       Shelby         4:33.5  Rec
1966  Terry Helms       Kannapolis     4:43.1
1965  Glen Burns        Hickory        4:39.2
1964  Ronald Kirk       East Rowan     4:37.7  Rec
1963  Gary Holt         Belmont        4:40.1  Rec
1962  Robert Keaton     Morganton      4:42.5
1961  Thomas Hefner     Newton         4:56.9
1960  Tommy Heffner     Newton         4:47.0
1959  Walter Whitener   Children's Home 4:51.8
1958  Dean Huffstickler Rutherfordton  4:56.4
1957  George Petree     Lenoir         4:42.2  Rec
1956  George Petree     Lenoir         4:54.0
1955  Bill Inscoe       Newton         4:48.0  Rec
1954  Bill Scott        Wilkes Central 5:08.9
1953  Norman Grigg      Marion         4:54.0
1952  Frank Mitchell    N.C. Schl for Deaf 4:57.8
1951
1950

State Champions - Boys Two Mile Run
1977  John Clark     Concord             9:30.46  Rec
1976  John Clark     Concord             9:36.06  Rec
1975  Warren Clark   Morganton Freedom   9:51.3
1974  Danny Spake    Shelby              9:50.7   Rec
1973  Danny Spake    Shelby             10:08.3
(event began in 1973)
State Champions - Boys 120 Yard Hurdles
1977  Tracy Cockerham    Davie County   14.8
1976  Mitchell Bratton   Thomasville    14.72
1975  Robert Pulliam     Davie County   14.6  =Rec
1974  Mayhew Cuthbertson North Rowan    14.8
1973  Gerald Poston      Shelby         14.8
1972  Clarence Dula      Lexington      15.5
1971  Roger Jackson      Salisbury      14.6  Rec
1970  Roger Jackson      Salisbury      14.9  Rec
1969  Mike Thompson      Lenoir         15.0  Rec
1968  Mike Thompson      Lenoir         15.1  Rec
1967  Mike Thompson      Lenoir         15.3  
1966  Ricky Leonard      North Rowan    15.4
1965  David Chapman      North Rowan    15.15 Rec
1964  David Chapman      North Rowan    15.3  =Rec
1963  Buddy Compton      Mooresville    15.75
1962  Bill Sweet         Albemarle      16.0
1961  J. Moehlemann      Newton         15.3  =Rec
1960  Ray Hoke           Hickory        15.95 Rec
1959  Bobby Link         Statesville    17.0 Photo
(event began in 1959)
120 Yard Low Hurdles
1952  Ted McBride        N.C. Schol for Deaf  14.1 Rec for Low Hurdles
1951
1950
State Champions - Boys 330 Yard Intermediate Hurdles
1977  Randall Grubb    North Rowan      40.03
1976  Tim Swain        Watauga          39.81
1975  Robert Pulliam   Davie County     38.9  Rec (new event)
(event began in 1975)
180-yard Low Hurdles
1974  Robert Pulliam   Davie County     20.4
1973  Sam Hopkins      Thomasville      19.8  Rec
1972  Sam Neely        North Rowan      20.5
1971  Roger Jackson    Salisbury        20.2 =Rec
1970  Roger Jackson    Salisbury        20.7
1969  Roger Jackson    Salisbury        21.0
1968  Mike Thompson    Lenoir           20.5
1967  Mike Thompson    Lenoir           20.9
1966  Ricky Leonard    North Rowan      20.7
1965  David Chapman    North Rowan      20.2  Rec
1964  David Chapman    North Rowan      20.9  Rec
1963  Nelson Smith     Albemarle        21.4
1962  Ken Williams     Kannapolis       21.2
1961  Eddie Barger     Hickory          21.0  Rec
1960  Bobby Link       Statesville      21.0  Rec
1959  Bobby Link       Statesville      21.9  Rec Photo
1958  Tom Brown        Shelby           22.5
1957  B. Biggerstaff   Shelby           22.5
1956  Morris Page      Shelby           22.0
1955  J.C. Crews       Morganton        22.3
1954  Larry Tucker     Albemarle        24.1
1953  Ted McBride      N.C. Schl for Deaf 20.0
(event began in 1953)

State Champions - Boys 440 Yard Relay
1977  Crest             43.82 
(Charles Norris, Warren Banner, Kenny Ford, Alfred Twitty)

1976  Davie County      43.45
(Don Sellers, Kelly Brown, Caryle Holman, Billy Etchinson)

1975  Morganton Freedom 42.45 Rec
(Dick McDowell, Bruce Gidney, Steve Corpening, Charles Fleming)

1974  North Rowan       42.8  Rec
(Jeremiah Jones, Jimmy Heggins, Richard Townsend, Mayhew Cuthbertson)

1973  Thomasville       43.75
(Mike Staton, Bryan Ball, Odess Lowery, Sam Hopkins)

1972  Salisbury         44.2
(Mike Partee, Scott Gladden, Riccardo Kerns, Terry Beattie)

1971  Shelby            43.2  Rec
(Marcus Mauney, Cal Pass, Steve Hoskins, Rosco Perry)

1970  Salisbury         44.0
(John Hanford, Dennis Brisson, Aubrey Childers, Mike Partee)

1969  Salisbury         43.9  Rec
(Aubrey Childers, Gary Morgan, Derrick Anderson, Aaron Murick)

1968  Kannapolis        45.55
(Haskel Stanback, Tommy Williams, Marvin Branch, Terry Allen)

1967  North Rowan       45.0
(Linn Safley, Donnie Jones, Allen Pozyck, Malchi Chapman)

1966  North Rowan       44.05  Rec
(Freddy West, Jimmy Lyerly, Donnie Jones, ALlan Griggs)

1965  Hickory           45.4
(Tobie Morgan, Jay Walker, Ralph Hefner, Mike Reinhardt)
(event began in 1965)

State Champions - Boys 880 Yard Relay
1977  Wilkes Central     1:30.72
(Robbie Barnes, Arlie Bynum, Dale Barnes, Danny Barlow)

1976  Lexington          1:30.66
(Geoge Bennett, Jeff Sechrest, Calvin Tate, Tony Banks)

1975  Morganton Freedom  1:31.2
(Dick McDowell, Bruce Gidney, Steve Corpening, Charles Fleming)

1974  North Rowan        1:29.5  Rec
(Bobby Stevenson, Jimmy Heggins, Richard Townsend, Mayhew Cuthbertson)

1973  North Rowan        1:32.0  Rec
(Robert Trapp, Jimmy Heggins, Richard Townsend, Mayhew Cuthbertson)

1972  Lexington          1:32.3
(Craven Sanders, Charles Petty, Clarence Cotton, Clarence Dula)

1971  Salisbury          1:30.7  Rec
(Roger Jackson, Gary Powers, Aubrey Childers, Terry Beattie)

1970  Salisbury          1:31.3  Rec
(Roger Jackson, Gary Powers, Aubrey Childers, John Hanford)

1969  Kings Mountain     1:32.7  Rec
(Ronnie Miller, Philbert Smith, Randolph Ross, Carl Fulton)

1968  Shelby             1:34.55
(Roger Foster, Calvin Hamrick, Marcus Martin, Leon Toms)

1967  North Rowan        1:34.4
(Alan Pozyck, Linn Safley, Malchi Chapman, Donnie Jones)

1966  Hickory            1:34.4
(Robert Spruill, Larry Jordan, Tobie Morgan, Mike Reinhardt)

1965  North Rowan        1:34.8
(Freddy West, Doug Shuping, Jimmy Lyerly, Alan Griggs)

1964  Hickory            1:33.9  Rec
(Brantley Suddreth, Mike Reinhardt, Toby Morgan, Leland Hanna)

1963  Hickory            1:35.25
(Brantley Suddreth, Steve Edwards, Danny Huffman, Leland Hanna)
(event began in 1963)
State Champions - Boys Mile Relay
1977  Davie County     3:27.68
(Donnie Sellers, Sammy Spry, Alex Thompson, Tracy Cockerham)

1976  West Rowan       3:25.3
(Willie Ellis, Robin Bares, Tim Cohen, Velvie Gray)

1975  Salisbury        3:30.0
(Guy Propst, Mike Cansler, Kevin Moss, Keith Witherspoon)

1974  Salisbury        3:24.8 Rec
(Jeff Warren, Jody Hanford, Mike Cansler, Kevin Moss)

1973  Shelby           3:29.6
(Larry Eberheart, Benjamin McCurry, Robbie Blakley, Mike Mode)

1972  West Rowan       3:31.9
(Mark McIntrye, Chris Cohen, Mike Ladd, Don Stockton)

1971  Salisbury        3:28.4  Rec
(Dennis Brisson, Gary Powers, Ellis Alexander, Aubrey Childers)

1970  Salisbury        3:29.2  Rec
(Dennis Brisson, Aubrey Childers, Gary Powers, Terry Beattie)

1969  Salisbury        3:33.3
(Dennis Brisson, Aubrey Childers, Gary Powers, Roger Jackson)

1968  Hickory          3:30.1
(David Warren, Robert Dowd, Charles Roberson, Jimmy Thompson)

1967  Hickory          3:29.9
(Anthony Parks, Hal Queen, Steve Deitz, Dennis Abernethy)

1966  Hickory          3:34.0  Rec
(Alan Phillips, Hal Queen, Robert Spruill, Larry Jordan)

1965  Kannapolis       3:34.2  Rec
(Lynn Dayvault, Wilbur Davis, Mitchell Arnette, Jerry Lambert)

1964  Hickory          3:35.8
(Steve Hudson, Freddie Bivens, Brad Stephens, Ralph Hefner)

1963  Hickory          3:34.4  Rec
(Steve Hudson, Freddie Bivens, Ronald Sain, William Mitchell)

1962  Albemarle        3:39.7
(Terry Mabe, Bill Mauldin, Lester Bivens, Bill Sweet)

1961  Morganton        3:39.5
(Ronnie England, George Simmons, William Petrie, Robert Keaton)

1960  Valdese           3:39.7
(Bob Queen, Neil Satterwhite, Sam Decker, Malcolm Mobley)
      
      North Rowan       3:39.7
(Curry Krider, Hilton Miller, Bob Caddell, Larry Thomason)

1959  Statesville       3:38.4  Photo
(Sam Alexander, Jimmy Kyles, Calvin Bryson, Bill Graham)

1958  Lenoir            3:42.1
(Gary Bush, Johnny Steele, Jud Spainhour, Dennis Rash)

1957  Lexington         3:38.9
(John Walser, Moyer Smith, Bobby Deese, Billy Daughtery)

1956  Lexington         3:35.7  Rec
(John Walser, Howard Richardson, Raymond Bird, Billy Daughtery)

1955  Kannapolis        3:46.25
(Bob Tucker, Larry Compton, Bob Duncan, Kenneth Edwards)

1954  Shelby            3:51.1
(Ronnie Austell, Horace Hill, Will Rogers, Arnold Wright)

1953  Shelby            3:22.0 (Not sure if this was a some other type of mile relay. It's not listed as the record in the 
WNCHSAA's papers past 1955)
(Ronnie Austell, Grady McCurry, Charles Lampley, Will Rogers)

(event began in 1953)
1,320 Yard Relay
1952  N.C. School for Deaf 2:38.5
(McKenzie, Smith, Brinkley, English)

1951
1950

State Champions - Boys Long Jump
1977  Anthony Webber   Shelby          22-2.5
1976  Billy Etchinson  Davie County    22-7  
1975  Laffette Jordan  Concord         22-8.25
1974  Billy Etchinson  Davie County    23-7  Rec
1973  Gerald Poston    Shelby          22-6
1972  Mike Partee      Salisbury       22-1.5
1971  Clarence Laborn  Shelby          23-3.75 Rec
1970  Marcus Mauney    Shelby          21-10
1969  Walter Davenport Wilkes Central  22-3.5
1968  Stephen Young    Chase           21-11.5
1967  Ronnie Griffin   Kannapolis      21-10.75
1966  Gary Frye        Kannapolis      22-5.5
1965  Paul Duckwall    Statesville     20-6.5
1964  Sammy Holcombe   Statesville     23-0.5  Rec
1963  Sammy Holcombe   Statesville     21-6.75
1962  Glenn Morrison   Hickory         20-5.7/8
1961  Harry Greene     Kannapolis      20-7.5
1960  Wayne McClannon  Kannapolis      22-4    Rec
1959  Joe Rhyne        Newton          19-10.75
1958  Joe Rhyne        Newton          20-1
1957  Roger Smith      Albemarle       20-0.5
1956  Wade Smith       Albemarle       20-11.75  Rec
1955  Wade Smith       Albemarle       20-8.5  Rec
1954  Robert Beaube    Kannapolis      18-11
1953  Lee Yount        Hickory         19-6.5
1952  Fred English     N.C. Schl for Deaf 19-11  Rec
1951
1950

State Champions - Boys Triple Jump
1977  Nike Gibson      Kannapolis      45-5
1976  Pete Hardin      Salisbury       46-4.75 Rec
1975  Louis Crosby     Crest           45-3.5
1974  Pete Hardin      Salisbury       46-0    Rec
1973  Sam Neely        North Rowan     44-10
1972  Sam Neely        North Rowan     43-5.25
1971  David Thompson   Crest           45-5.75 Rec
1970  Jerry Goodlett   Davie County    44-2.75
1969  Walter Davenport Wilkes Central  45-5    Rec
1968  Walter Davenport Wilkes Central  43-9.5  Rec
1967  Ronnie Griffin   Kannapolis      42-4.5  Rec
1966  Gary Frye        Kannapolis      42.3.5  Rec
1965  Gary Frye        Kannapolis      41-6
(event began in 1965)

State Champions - Boys High Jump
1977  Cedrick Blackwell  South Rowan   6-6
1976  Stuart Ferguson    Hibriten      6-5
1975  Kevin McKenzie     East Rowan    6-7  Rec
1974  Aubrey Pettis      Crest         6-5  Rec
1973  Lewis Crosby       Crest         6-3.25
1972  Kenny Holt         Salisbury     6-2.5
1971  Clarence Cotton    Lexington     6-2.5
1970  Hugh Cline         Kannapolis    5-11.5
1969  Mike Haggard       Shelby        6-3
1968  Ronnie Nelms       Kannapolis    5-11
1967  Trip Adams         Concord       6-0.5
1966  Ricky Leonard      North Rowan   5-9
1965  Mitchell Arnette   Kannapolis    6-0
1964  James Hutchins     Rutherfordton 6-3.25  Rec
1963  Mike Morgan        Asheboro      6-0  =Rec
1962  James Hutchins     Rutherfordton 6-0   Rec
1961  Ronnie Morris      Kannapolis    5-9
      Ed Church          Lenoir        5-9
      Bill Smith         Valdese       5-9
1960  Mike Jones         Rutherfordton 5-11 =Rec
1959  Ray Haley          Kannapolis    5-11 Rec
1958  William Lopp       Lexington     5-10 =Rec
1957  David Tharpe       Statesville   5-10 Rec
1956  Bill Lopp          Lexington     5-7  Rec
      Robert Sherrill    Lenoir        5-7
1955  David Tharpe       Statesville   5-7
1954  Billy Carraway     Morganton     5-8  Rec
1953  Richard Absher     Wilkes Central 5-4
      Bryant Woody       Marion        5-4
      Danny Baber        Concord       5-4
1952  Billy Heath        N.C. Schl for Deaf 5-4.5  Rec
1951
1950
State Champions - Boys Pole Vault
1977  Alvin Charleston  East Rowan    14-1  Rec
1976  Mark Christy      South Iredell 12-6
1975  Jimmy Miles       South Rowan   13-6
1974  Jimmy Miles       South Rowan   14-0  Rec
1973  Glenn Cooke       Kannapolis    13-3.5 Rec
1972  Glenn Cooke       Kannapolis    12-8
1971  Charles Busby     Salisbury     12-9.5 Rec
1970  Danny Shepherd    East Rowan    12-0
1969  David Moran       Statesville   12-4
1968  Charles Cline     South Rowan   12-0
1967  Bill Cranfield    West Rowan    12-8.5 Rec
1966  Billy Cranfield   West Rowan    12-1   Rec
1965  Billy Cranfield   West Rowan    11-0
      Mike Triplett     Lenoir        11-0
1964  Mike Triplett     Lenoir        11-0
1963  Melvin Smith      North Rowan   12-0   Rec
1962  Melvin Smith      North Rowan   11-0
1961  Bill Eubanks      Lenoir        10-6
1960  Bill Mills        Statesville   11-2   Rec Photo
1959  Joe Rhyne         Newton        10-10 =Rec
1958  Hugh McSwain      Shelby        10-10 =Rec
1957  Andy Horton       Shelby        10-6
1956  Sam Gray          Newton        10-10  Rec
      Harold Sherrill   Statesville   10-10  Rec
1955  Connie Edwards    Newton         9-8
1954  Harry Speaks      Statesville    8-6
      Harold Pless      Hickory        8-6
1953  Ted McBride       N.C. Schl for Deaf 9-2
1952  Kenneth Pless     Hickory        9-9   Rec
1951
1950

State Champions - Boys Shot Put
1977  Bruce Porcher       Concord        51-3.25
1976  Greg Lowe           East Rowan     54-8
1975  Darrell Misenheimer East Rowan     57-1    Rec
1974  Darrell Misenheimer East Rowan     53-5
1973  Ronald Wilson       Thomasville    51-9.75
1972  Terry Smoot         Davie County   52-4.5
1971  Steve Hopper        Shelby         55-4
1970  Robert Pulliam      Salisbury      55-5.25 Rec
1969  Steve Hopper        Shelby         52-8    Rec
1968  Glenn Hill          North Stanly   48-3.5
1967  Danny Medlin        Thomasville    49-11.25
1966  John Winkler        Watauga        48-11
1965  Roger Bost          Statesville    46-1.5
1964  Fred Brown          Statesville    46-2
1963  Jerry Shuford       Lenoir         46-3.75
1962  Tommy Golden        Hickory        46-0
1961  Larry Gray          Kannapolis     46-3 3/8
1960  Dean Wilson         Lenoir         43-8.5
1959  Don Crawley         Shelby         50-3    Rec
1958  Don Crawley         Shelby         47-9.5  Rec
1957  Don Crawley         Shelby         46-7
1956  Ralph Steele        Wilkes Central 47-0.5  Rec
1955  Jim Swofford        Wilkes Central 45-9.5  Rec
1954  Harry Speaks        Statesville    43-0.75 Rec
1953  Bill Pierson        Wilkes Centrla 41-5    Rec
1952  Hal Quinn           Cherryville    40-10   Rec
1951
1950

State Champions - Boys Discus
1977  David Drechsler  West Rowan     145-11.75
1976  James Ledbetter  East Rowan     145-2
1975  Steve Wright     North Gaston   149-5.25
1974  David Eaker      Shelby         147-10
1973  Ronald Wilson    Thomasville    161-5.25  Rec
1972  Andy Troxler     Concord        150-2
1971  Steve Hopper     Shelby         154-0.5 Rec
1970  Ronnie Teague    Kannapolis     146-2
1969  Ken Littles      Kannapolis     144-5
1968  Merceda Perry    North Rowan    142-0.5
1967  Bob Johnson      West Rowan     139-6.5
1966  Fred Hoyle       Shelby         147-2   Rec
1965  Randy Cooke      Wilkes Central 130-10.5
1964  Phil Ashworth    Kannapolis     142-10.5
1963  Joe Broughton    Shelby         146-11.5 Rec
1962  Terry Simms      Hickory        145-7   Rec
1961  Bill Ward        Kannapolis     136-3.25
1960  Bill Dobbins     Children's Home  132-2
1959  Don Crawley      Shelby         133-0
1958  Joe Bailey       Lexington      142-2 2/3
1957  Jim Shumate      Wilkes Central 144-11  Rec
1956  Jim Shumate      Wilkes Central 136-4.75 Rec
1955  Ralph Steele     Wilkes Central 126-4   Rec
1954  Paul Taylor      Cherryville    112-11.5
1953  Larry Edwards    Concord        113-0
1952  Hack Carpenter   Lenoir         120-9.5  Rec
1951
1950

Event Champions - Girls

The girls' meet was only run in 1977, the last year of the WNCHSAA. The team champion was North Gaston, which edged East Rowan 78-76. 100 Yards Vanessa Petty Shelby 11.29 220 Yards Vanessa Petty Shelby 25.91 440 Yards Virginia Bailey Burns 1:01.24 880 Yards Karen Myers North Iredell 2:25.72 Mile Kim Fisher East Rowan 5:29.93 110y Hurdles Shirley Corepening East Rowan 16.33 440y Relay Janice Hunter Davie County 50.84 Mary Gardner Deanna Thomas Laura Cockerham 880y Relay Janice Hunter Davie County 1:49.02 Mary Gardner Teresa Williams Laura Cockerham Mile Relay Jacqueline Flowers North Rowan 4:20.76 Teresa Parish Karen Clarke Donna Sharpe Shot Put Marilyn Lowe East Rowan 36-8.75 Discus Lu Holshouser East Rowan 118-4 High Jump Donna Elrod North Gaston 5-6 Long Jump Janie Hill North Gaston 17-2.5 Kim Mack Crest 17-2.5

Location of State Meets: 1977 Crest HS, Boiling Springs 1976 1975 South Point HS, Belmont (May 19) 1974 Davie County HS, Mocksville (May 17) 1973 Crest HS, Boiling Springs (May 18) 1972 South Rowan HS, China Grove (May 12) 1971 Davie County HS, Mocksville (May 14) 1970 North Rowan HS, Spencer (May 16) 1969 Shelby HS, Shelby (May 17) 1968 North Rowan HS, Spencer (May 11) 1967 A.L. Brown HS, Kannapolis (May 13) 1966 Shelby HS, Shelby (May 14) 1965 North Rowan HS, Spencer (May 15) 1964 Shelby HS, Shelby (May 16) 1963 Davidson College, Davidson (May 11) 1962 Davidson College, Davidson (May 12) 1961 Davidson College, Davidson (May ??) 1960 Davidson College, Davidson (May ??) 1959 1958 1957 1956 Davidson College, Davidson (May ??) 1955 Davidson College, Davidson (May ??) 1954 Davidson College, Davidson (May ??) 1953 Statesville (May ??) 1952 N.C. School for the Deaf, Morganton (May ??) 1951 1950

Thanks to Jeff Cloninger for submitting 1969, 1973 and 1974 results and thanks to Rick Strunk of the NCHSAA for giving us 1952-1977 results. Thanks also to Bob Link for providing missing info.

A Great Story on legendary coach Burton Barger (Valdese HS, North Rowan HS, Davie County HS).

NCHSAA Individual State Champions | All-Time Top 25



NCPrepTrack.com