NCPrepTrack.com . . . North Carolina High School Track and Field -- Indoor Champions (NCHSAA) NCPrepTrack.com

Indoor Track & Field Champions
North Carolina High Schools

To Bottom

Year    Boys Champions             Girls Champions
1987    Durham Hillside            Greensboro Grimsley
1988    Durham Hillside            Greensboro Grimsley
1989    Richmond County            Greensboro Dudley
1990    North Rowan                Greensboro Dudley
1991    North Rowan                East Mecklenburg
1992    High Point T.W. Andrews    Greensboro Ben Smith
1993    Monroe Sun Valley          Charlotte Providence
1994    Northern Nash              North Forsyth
1995    Fayetteville Pine Forest   North Forsyth
1996    Fayetteville Pine Forest   Burlington Cummings
1997    Durham Hillside            Watauga
1998    North Rowan                West Mecklenburg
1999    West Charlotte             North Rowan
2000    East Mecklenburg           Charlotte Olympic
2001    Winston-Salem Mount Tabor  Winston-Salem Mount Tabor
2002    Winston-Salem Mount Tabor  Winston-Salem Mount Tabor
2003    North Rowan                Winston-Salem Mount Tabor
2004    North Rowan                Winston-Salem Mount Tabor
2005    West Charlotte             Charlotte Harding
2006    New Bern, W-S Reynolds     Southeast Raleigh
4A
2007    Southeast Raleigh          Southeast Raleigh
2008    New Bern                   Southeast Raleigh
2009    Southeast Raleigh          Winston-Salem Mount Tabor
2010    Southeast Raleigh          Southeast Raleigh
2011    Knightdale                 Raleigh Wakefield
2012    Knightdale, SE Guilford    Raleigh Wakefield
2013    Knightdale                 Raleigh Wakefield
2014    Knightdale                 Winston-Salem Parkland
2015    Hope Mills South View      Winston-Salem Parkland
2016    Cary Green Hope            Southeast Raleigh
2017 
3A
2014    Waxhaw Marvin Ridge        Waxhaw Marvin Ridge
2015    Waxhaw Marvin Ridge        Waxhaw Marvin Ridge
2016    Weddington                 Chapel Hill
2017 
1A/2A/3A
2007    Winston-Salem Parkland     Burlington Cummings
2008    Mooresville                Burlington Cummings
2009    Southwest Guilford         Burlington Cummings
2010    Asheville                  Burlington Cummings
2011    Asheville                  Raleigh Cardinal Gibbons
2012    Raleigh Cardinal Gibbons   Burlington Cummings
2013    Burlington Cummings        West Carteret
1A/2A
2014    North Brunswick            Burlington Cummings
2015    North Brunswick            Burlington Cummings
2016    North Brunswick            Burlington Cummings
2017 
Most Valuable Performer at State Indoor Meets:

Year    Boys                            Girls 
1987  Joe Woods, Richmond County      Stacey Watkins, Greensboro Grimsley
1988  Vince Howard, Gbo. Page         Tomi Ogunba, East Mecklenburg
1989  A.J. McDonald, Richmond Co.     Monica Hockaday, Durham Hillside
1990  Patrick Phillips, Watauga       Alice Vinson, Sun Valley
1991  Brian Ellis, North Rowan        Frances Morgan, East Mecklenburg
1992  Darius Brewington, T.W. Andrews Karen Godlock, Polk County
1993  Brian Zmijewski, Sun Valley     Ami Herrman, Charlotte Providence
1994  John Avery, Asheville           Deanne Davis, Burlington Cummings
1995  Jay Kanakoa, North Buncombe     Mandy Becker, Fuquay-Varina
1996  Omar Clinton, Fay.Pine Forest   DeAnne Davis, Burlington Cummings
1997  Lamont Penington, Hillside      Lindsay Taylor, Watauga
1998  Greg Yeldell, North Rowan       Demetria Washington, Fay.Sanford
1999  Darrell Colbert, West Charlotte Lasonia Collins, Charlotte Independence
2000  Chris Martin, East Mecklenburg  Latasha Pharr, North Rowan
2001  A.J. Davis, Northern Durham     Ginger Wheeler, W-S Mount Tabor
2002  A.J. Davis, Northern Durham     Carly Matthews, W-S Mount Tabor
2003  Bobby Mack, North Forsyth       Sherina Steele, West Rowan
2004  Andre Tillman, North Rowan      Portia Baker, SW Guilford
2005  Trenton A. Guy, West Charlotte  Jennifer Webster, Charlotte Providence
2006  Karjuan Williams, New Bern      Gabby Mayo, Southeast Raleigh
4A
2007  Trenton Guy Jr., West Charlotte Joanna Wright, W-S Reynolds
2008  Dylan Ferris, East Forsyth      Nyosha Bryant, West Charlotte
2009  Fuqwaun Greene, New Bern        Nyosha Bryant, West Charlotte
2010  Stephen Bell, Southeast Raleigh Hannah Hensly, So. Pines Pinecrest
2011  Aaron Covington, Ral. Wakefield Ariah Graham, Raleigh Wakefield
2012  Craig Engels, W-S Reagan        Alexis Perry, Durham Jordan
2013  Bakri Abushouk, Cary            Tyra Lea, Raleigh Wakefield
2014  Kimani Hoffman, Knightdale      Ama-Selina Tchume, Raleigh Wakefield
2015  Philip Hall, South View         Ebony Williams, Winston-Salem Parkland
2016  Marcus Krah, Durham Hillside    Elly Henes, Cary Green Hope
2017 

3A
2014  Ladante Elerby, Terry Sanford   Blake Dodge West Carteret
2015  Tanis Baldwin, East Henderson   Kylie McMillan, Southern Guilford
2016  Mitchell Resor, Weddington      Mackenzie Whitaker, West Carteret
2017 

1A/2A/3A
2007  Isaiah Thompson, Asheville      Latoya James, Burlington Cummings
2008  William Graves, So. Guilford    Sherice Walker, Burlington Cummings
2009  Cordell Livingston, SW Guilford Sherice Walker, Burlington Cummings
2010  Isaac Presson, Asheville        Sarah Rapp, Raleigh Cardinal Gibbons
2011  William Bass, Nash Central      Sarah Rapp, Raleigh Cardinal Gibbons
2012  Isaiah Moore, Burl. Cummings    Francesca Evans, Burlington Cummings 
2013  Isaiah Moore, Burl. Cummings    Blake Dodge, West Carteret

1A/2A
2014  Isaiah Moore, Burl. Cummings    Malia Ellington, Community School of Davidson
2015  Jayhlen Washington, N Brunswick Malia Ellington, Community School of Davidson
2016  Elliott Graves, Reidsville      Kenyae Majors, Burlington Cummings
2017 

Boys Indoor Champions (since 1987)

60-yard Dash: (54.86 meters)
1987 James Parker   Wilson Fike   6.49
1988 Frank Adams    Ashbrook      6.51
1989 A.J. McDonald  Richmond Co.  6.42
1990 Michael Watkins St.Stephens  6.36
1991 Vida Jones     North Forsyth 6.40
1992 Darius Brewington  Andrews   6.34
1993 Ken Laws       Garner        6.35
1994 John Avery     Asheville     6.34
55-meter Dash:
1995 Tyrone Graham  Andrews       6.42
1996 Chris Justice  Gbo.Grimsley  6.21 All Classification Meet Record
1997 Montay Wilds   North Forsyth 6.38
1998 Walter Hauser  Mt. Tabor     6.42
1999 Tubyasus Alford Butler       6.45
2000 Chris Martin   East Meck     6.34
2001 Duan Barrino   Char Vance    6.40
2002 J-Mee Samuels  Mt. Tabor     6.43
2003 J-Mee Samuels  Mt. Tabor     6.29
2004 Corey Brown    W. Charlotte  6.29
2005 J-Mee Samuels  Mt. Tabor     6.23
2006 Brandon Banks  Garner        6.38
4A
2007 Trenton Guy Jr.   W. Charlotte    6.35
2008 T.J. Graham       Ral Wakefield   6.39
2009 Torrance Hunt     Durham Jordan   6.25
2010 Desmond Lawerance Southern Durham 6.50
2011 Mar-Keo Jones     Knightdale      6.55 [outdoors]
2012 Jermaine Lewis    West Forsyth    6.45
2013 Jahmaal Daniel    Terry Sanford   6.35
2014 Quashawn Cunningham Mallard Creek 6.45
2015 Nyheim Hines        Garner        6.28
2016 Cravont Charleston  Mallard Creek 6.24
2017 J Johnson           Panther Creek 6.33

3A
2014 Jahmaal Daniel    Terry Sanford   6.46
2015 Kadarius Lotharp  Sun Valley      6.45
2016 Kadarius Lotharp  Sun Valley      6.35
2017 

1A/2A/3A
2007 Bryce Sherman   W-S Reynolds 6.52
2008 Darryl Williams White Oak    6.41
2009 Karl Clemens    Overhills    6.51
2010 Torri Tillman   Marvin Ridge 6.54
2011 Romar Morris    Salisbury    6.41 [outdoors]
2012 Tevin Hester    Granville Central 6.39
2013 Chris Graham    N. Brunswick 6.52

1A/2A
2014 Daequon Carr    Kinston      6.45
2015 Juwan Crowder   Forest Hills 6.33
2016 Elliott Graves  Reidsville   6.53
2017 

300-yard Dash: (274.3 meters)
1987 Doramus Brewer    Hillside     32.5
1988 A.J. McDonald     Richmond Co. 32.8
1989 A.J. McDonald     Richmond Co. 32.1
1990 Chip Thompson     Gbo.Dudley   32.7
1991 Willie Cornwell   Olympic      32.8
1992 Darius Brewington TW Andrews   31.7
1993 Rakeem Felton     Cummings     32.6
1994 Rakeem Felton     Cummings     33.1
300-meter Dash:
1995 Chris Wylie       Myers Park     35.96
1996 Darrick Ingram    Lumberton      35.62
1997 Tyson Gardin      Ashbrook       36.04
1998 Darren Tuitt      East Meck      34.95
1999 Walt Hauser       Mt Tabor       35.48
2000 Chris Martin      East Meck      35.23
2001 Duan Barrino      Char Vance     35.01
2002 Mike Loyd         Mt. Tabor      34.90
2003 J-Mee Samuels     Mt. Tabor      34.69
2004 Corey Brown       W. Charlotte   35.48
2005 Trenton Guy       W. Charlotte   35.09
2006 Karjuan Williams  New Bern       34.77
4A
2007 Trenton Guy Jr.   W. Charlotte   34.62
2008 T.J. Graham       Ral Wakefield  34.99
2009 Fuqwaun Greene    New Bern       34.49
2010 Jarrett Samuels   Char. Vance    34.73
2011 Aaron Covington   Ral. Wakefield 34.61 [outdoors]
2012 Christopher Boyd  Gbo. Smith     35.03
2013 Phillip Bryant    NW Guilford    35.07
2014 Jamaree Murray    SE Raleigh     34.74
2015 Dylan Peebles     Ral. Wakefield 34.53
2016 Jayon Woodard     SE Raleigh     35.02
2017 

3A
2014 Jahmaal Daniel    Terry Sanford  36.24
2015 Jakwon Higgins    Terry Sanford  35.42
2016 Jaylon Sanders    West Rowan     35.40
2017 

1A/2A/3A
2007 Handy Dawes       Nash Central   35.90
2008 William Graves    So. Guilford   36.55
2009 Darryl Demps      Hendersonville 35.77
2010 Eric Winfrey      Fay. Byrd      35.02
2011 Eric Winfrey      Fay. Byrd      34.62 [outdoors]
2012 Antonio Henderson St. Pauls      35.90
2013 James Drummond    Lexington      35.18

1A/2A
2014 Brandon Massey    Parkwood       36.64
2015 Elliott Graves    Reidsville     35.19
2016 Elliott Graves    Reidsville     35.18
2017 

600-yard Run: (548.6 meters)
1987 Rodney Williams  Hillside    1:15.3
1988 Doramus Brewer   Hillside    1:15.3
1989 Aaron Ledbetter  Richmond Co 1:15.7
1990 Andre Steele     Salisbury   1:13.7
1991 Dave Adair       Garinger    1:14.6
1992 Noel Peterkin    T.W.Andrews 1:16.4
1993 Tim Adams        Richmond Co 1:16.3
1994 Marcus Gladden   North Rowan 1:16.2
500-meter Run:
1995 Chris Wylie    Charlotte Myers Park   1:06.15
1996 Omar Clinton Fayetteville Pine Forest 1:06.05
1997 Lamonte Pennington  Durham Hillside   1:07.14
1998 Darren Tuitt        East Meck         1:07.15
1999 Darrell Colbert     W Charlotte       1:07.25
2000 Chris Martin        East Meck         1:07.03  
2001 Kenny Perry         Jacksonville      1:07.70
2002 Jerrod Wiley        Mt. Tabor         1:06.56
2003 Clay Ragan          North Forsyth     1:05.70
2004 Jerrod Wiley        Mt. Tabor         1:07.23
2005 Brandon Jones       Independence      1:06.32
2006 Karjuan Williams    New Bern          1:04.92
4A
2007 Lamarr Davis        East Wake         1:04.05
2008 Anthony Hendrix     New Bern          1:05.24
2009 Andrew Hendrix      New Bern          1:03.65 All-Classification Meet Rec.
2010 Devin Johnson       Knightdale        1:06.29
2011 Aaron Covington     Ral. Wakefield    1:04.76 [outdoors]
2012 Brian Davis         Fuquay-Varina     1:05.21
2013 Marquavious Johnson Knightdale        1:04.48
2014 Marquavious Johnson Knightdale        1:04.05
2015 Tj Bleichner        Fuquay-Varina     1:05.37
2016 Joshua Cooper       Ardrey Kell       1:06.32
2017 William Hoffmann    Cary Green Hope   1:04.70

3A
2014 Saadiq Sweezer      Eastern Alamance  1:05.38
2015 Rj Russell          Richlands         1:06.41
2016 Jaylon Sanders      West Rowan        1:05.84
2017 

1A/2A/3A
2007 Mike Eddy           Asheboro          1:06.10
2008 William Graves      So. Guilford      1:06.97
2009 Rashad Wilkerson    Parkland          1:07.05
2010 Aaron Tribble       Highlands Tech    1:06.44
2011 Cobe Scott          Jax. White Oak    1:07.04 [outdoors]
2012 Kris Lordman        Asheville         1:07.36
2013 Traevin Drayton-Ferguson  Char. Berry 1:06.12

1A/2A
2014 Amari Devaughn      TW Andrews         1:06.75
2015 Caleb Albrecht      Franklin           1:07.48
2016 Derrick Puryear     High Point Andrews 1:06.15
2017 

1000-yard Run: (914.4 meters)
1987 Vince Howard   Page        2:27.9
1988 Tim Hall       Garinger    2:20.7
1989 Jeff Gallagher  Hendersonville 2:19.6
1990 Brad Carter    Reidsville  2:21.5
1991 Chris O'Shields Sun Valley 2:24.6
1992 Chris Bachl    Williams    2:22.6
1993 Pat Fitzgerald Sun Valley  2:21.9
1994 Jon Weldon     Thomasville 2:20.8
1000-meter Run:
1995 Bill Jackson        SW Guilford    2:38.62
1996 Shane Austin          Watauga      2:38.66
1997 Lamonte Pennington Durham Hillside 2:35.89
1998 Joe Lion              Watauga      2:38.68
1999 Phillip West           Cary        2:32.18
2000 Edmund Kelly         Pinecrest     2:40.14
2001 Matt Debole          Mount Tabor   2:37.02
2002 Matt Debole          Mount Tabor   2:32.33
2003 Matt Debole          Mount Tabor   2:33.99
2004 Eric Mack            North Forsyth 2:34.53
2005 Aaron Mabry          Pisgah        2:34.63
2006 Josh Morgan          TC Roberson   2:35.21
4A
2007 Dylan Ferris         East Forsyth  2:33.29
2008 Dylan Ferris         East Forsyth  2:29.03
2009 Alex Taylor          Providence    2:34.36
2010 Jack Anderson        W-S Reagan    2:35.77
2011 Craig Engels         W-S Reagan    2:34.09 [outdoors]
2012 Craig Engels         W-S Reagan    2:29.60
2013 Bakri Abushouk       Cary          2:32.73
2014 Wyatt Maxey          Providence    2:30.06
2015 Philip Hall          South View    2:29.86
2016 Jayquan Williams     Green Hope    2:31.00
2017 

3A
2014 Jon Knight           No. Guilford  2:33.32
2015 Connor Peeples       Card. Gibbons 2:32.98
2016 Mitchell Resor       Weddington    2:35.11
2017 

1A/2A/3A
2007 Stephon Roach        Reidsville    2:36.16
2008 John Wolfe           Polk County   2:36.76
2009 Christian Crifasi    E. Randolph   2:35.80
2010 Isaac Presson        Asheville     2:35.61
2011 Jacob Englert        Forestview    2:35.88 [outdoors]
2012 David Keeler         E. Alamance   2:38.57
2013 John Crossley        West Carteret 2:30.34 1A/2A/3A Meet Record

1A/2A
2014 Elijah Inuwa         Central Acad. 2:37.23
2015 Elijah Inuwa         Central Acad. 2:36.60
2016 Daniel Alvarez-Orlachia Surry Central 2:36.35
2017 


1-Mile Run: (1609 meters)
1987 Eric Hichman    Ashbrook    4:28.2
1988 Vince Howard    Page        4:31.0
1989 David Chabot    Garinger    4:32.6
1990 Patrick Phillips Watauga    4:31.0
1991 Paul Kinser     Page        4:27.4
1992 Chris Bachl     Williams    4:31.3
1993 Brian Zmijewski Sun Valley  4:22.6
1994 Jon Weldon      Thomasville 4:22.9
1600-meter Run:
1995 Will Hodges        Watauga       4:32.56
1996 Lamonte Pennington Hillside      4:28.50
1997 Lamonte Pennington Hillside      4:26.16
1998 Darrell Metcalf    N. Buncombe   4:31.27
1999 Darrell Metcalf    N. Buncombe   4:31.00
2000 Brian Greer        Watauga       4:26.91
2001 Stephen Haas       N. Meck       4:18.31  
2002 Matt Debole        Mount Tabor   4:20.23
2003 Bobby Mack         N. Forsyth    4:10.61 All-Classification Meet Rec.
2004 Nick Hutchins      Millbrook     4:20.88
2005 Chase Eckard       S. Caldwell   4:31.63
2006 Josh Morgan        TC Roberson   4:23.81
4A
2007 Dakota Lowery      W. Johnston   4:28.01
2008 Dylan Ferris       East Forsyth  4:26.04
2009 Zak Roshdy         Green Hope    4:20.71
2010 Blake Williams   Northern Durham 4:28.78
2011 Chris Garrett      West Johnston 4:24.01 [outdoors]
2012 Craig Engels       W-S Reagan    4:19.46
2013 Bakri Abushouk     Cary          4:14.56
2014 Ian Milder         Mount Tabor   4:21.63
2015 Philip Hall        South View    4:24.69
2016 Kenny Kneisel      Mount Tabor   4:21.76
2017 Cameron Ponder     Mount Tabor   4:20.64

3A
2014 Andrew Fea         North Lincoln 4:28.62
2015 Tanis Baldwin      E. Henderson  4:17.71
2016 Mitchell Resor     Weddington    4:20.20
2017 

1A/2A/3A
2007 Kevin Wanichko     Southern Nash 4:31.77
2008 Patrick Campbell   Mooresville   4:34.49
2009 John Wolfe         Polk County   4:28.91
2010 Isaac Presson      Asheville     4:17.96
2011 William Bass       Nash Central  4:26.46 [outdoors]
2012 Paul Lilley        Rocky Mount   4:31.28
2013 Andrew Fea         North Lincoln 4:27.44

1A/2A
2014 Zach Boone         Mitchell      4:28.13
2015 Elijah Inuwa       Central Acad. 4:27.14
2016 Justin Tucker      Shelby        4:29.60
2017 


2-Mile Run: (3218 meters)
1987 David Honea       Enka      9:57.1
1988 Vince Howard      Page      9:38.9
1989 Patrick Phillips  Watauga   9:48.1
1990 Brant Armentrout  Mt.Tabor  9:37.1
1991 Paul Kinser       Page      9:41.9
1992 Fred Gant         Cummings  9:55.3
1993 Brian Zmijewski Sun Valley 10:04.3
1994 Robbie Howell     Apex      9:53.7
3200-meter Run:
1995 Buddy Priest      Person         9:42.05
1996 Buddy Priest      Person         9:27.92
1997 Aaron Keller      N. Henderson   9:28.58
1998 Joe Lion          Watauga        9:49.55
1999 David Stroupe     Watauga        9:49.60
2000 Ricky Brookshire  Watauga        9:14.71
2001 Stephen Haas      N. Meck        9:38.01
2002 Jeff Gosselin     N. Meck        9:22.25
2003 Bobby Mack        N. Forsyth     9:28.89
2004 Matt Hamrick      Mt. Tabor      9:32.91
2005 Sandy Roberts     Broughton      9:20.00
2006 Sandy Roberts     Broughton      9:26.11
4A
2007 Andy Wacker       Pinecrest      9:38.44
2008 Dakota Peachee    West Johnston  9:38.73
2009 Mohammed Abushouk Cary           9:31.01
2010 Mitch Mallory     Ral. Wakefield 9:20.39
2011 Jordan Marsh      W-S Reagan     9:43.47 [outdoors]
2012 Sam Roberson      Ral. Broughton 9:23.25
2013 Bakri Abushouk    Cary           9:25.40
2014 Ian Milder        Mount Tabor    9:18.76
2015 Philip Hall       South View     9:27.02
2016 Kenny Kneisel     Mount Tabor    9:33.02
2017 

3A
2014 Tanis Baldwin     East Henderson 9:28.20
2015 Tanis Baldwin     East Henderson 9:26.26
2016 David Melville    No. Guilford   9:25.30
2017 

1A/2A/3A
2007 Jonathan Sunde    Char Catholic  9:51.71
2008 Patrick Campbell  Mooresville    9:36.95
2009 Steven Bollinger  Olympic        9:37.55
2010 Jake Hurysz       Ea. Alamance   9:10.96
2011 William Bass      Nash Central   9:53.18 [outdoors]
2012 Steve Mulherin   NC Sch Sci/Math 9:42.19
2013 AJ Tucker         Cedar Ridge    9:30.70

1A/2A
2014 Zach Boone        Mitchell       9:43.26
2015 Zach Boone        Mitchell       9:35.19
2016 Noah Graham       Brevard        9:46.03
2017 


[ To Top | To Bottom ]
60-yard High Hurdles: (54.86 meters) 1987 Scot Fletcher Parkland 7.75 1988 Scot Fletcher Parkland 7.50 1989 Rory Maxwell Garinger 7.61 1990 Miles Onafowora Ashbrook 7.68 1991 Sam Mooring South View 7.46 1992 Jeff Savage Wilson Fike 7.53 1993 Bobby Tisdale W.Guilford 7.54 1994 Allen Simmons So. Vance 7.44 55-meter High Hurdles: 1995 Jacobie Jones Jacksonville 7.59 1996 Alvin Grimes Rose 7.48 1997 Brandon Isaac Smith 7.65 1998 Jeremy Carter Leesville Rd 7.71 1999 Chad Laws Garner 7.65 2000 Robert Boulware Char Vance 7.48 2001 Robert Boulware Char Vance 7.44 2002 Mike Loyd Mt. Tabor 7.23 2003 Cade Liverman A.C. Reynolds 7.42 2004 Cade Liverman A.C. Reynolds 7.34 2005 Johnny Dutch Clayton 7.40 2006 Johnny Dutch Clayton 7.13 4A 2007 Johnny Dutch Clayton 7.11 2008 Wayne Davis SE Raleigh 7.11 2009 Wayne Davis SE Raleigh 7.05 (National Record) 2010 Sherman Ragland III So. Durham 7.45 2011 Timothy Hardy Knightdale 7.71 [outdoors] 2012 Hezekiah Ward SE Guilford 7.57 2013 Caleb Mathis Davie County 7.57 2014 Marcus Krah Dur. Hillside 7.43 2015 Marcus Krah Dur. Hillside 7.24 2016 Marcus Krah Dur. Hillside 7.23 2017 Cedric Mcgriff Providence 7.39 3A 2014 Damian Silver Nash Central 7.45 2015 Andrew Spear West Carteret 7.82 2016 Earl Green So. Guilford 7.56 2017 1A/2A/3A 2007 John Bostick North Rowan 7.62 2008 John Bostick North Rowan 7.60 (7.51 prelims) 2009 Cordell Livingston SW Guilford 7.47 2010 David Shaw St. Pauls 7.74 2011 Daishon Barger West Rowan 7.37 [outdoors] 2012 Isaiah Moore Burl Cummings 7.48 2013 Isaiah Moore Burl Cummings 7.44 1A/2A 2014 Isaiah Moore Burl Cummings 7.55 2015 Elliott Graves Reidsville 7.72 2016 Elliott Graves Reidsville 7.44 2017 4x200 Relay: 4A 2015 North Mecklenburg 1:32.46 Mynez Nicholson 12, Deallen Hargrove 11, Ishaq Smith 10, Vincent Crisp 12 2016 Panther Creek 1:31.67 J Johnson 11, Brandon Holmes 10, Caleb Cross 12, Jimmy Jones 12 2017 Winston-Salem Parkland 1:30.18 All-Classification Meet Record Savien Hayes 10, Trequan Barnes 12, Joseph Littlejohn 11, Justen Burnette 11 3A 2015 Fayetteville Terry Sanford 1:31.34 Luis Remigio 12, Kalin Moore 11, William Wicks 11, Jakwon Higgins 12 2016 Fayetteville Terry Sanford 1:33.10 Shamon Elliot 11, Kalin Moore 12, Lorenz Clark 12, William Wicks 12 2017 1A/2A 2015 North Brunswick 1:32.71 Keandre Yeoman 11, Chris Graham 12, Shaquan Graham 10, Jayhlen Washington 10 2016 North Brunswick 1:34.16 Shaquan Graham 11, Jc Smith 11, Jayhlen Washington 11, Cameron Barnhill 11 2017 Mile Relay: (1609 meters) 1987 North Rowan 3:30.5 Adrian Steele, Anthony Britton, Jasper Cuthrell, Harvey Archie. 1988 Richmond Co. 3:33.5 A.J.McDonald, Odell Lloyd, Stanley Franklin, Lawrence Lloyd. 1989 Richmond Co. 3:29.9 Nelson David, Aaron Ledbetter, Stanley Franklin, A.J.McDonald. 1990 High Point Andrews 3:32.8 Pernell Williams, Kenny Shaw, Darius Brewington, Duane Hill. 1991 High Point Andrews 3:29.6 Pernell Williams, Kenny Shaw, Darius Brewington, Duane Hill. 1992 High Point Andrews 3:34.8 Pernell Williams, Noel Peterkin, Kendrick McClain, Darius Brewington 1993 Durham Hillside 3:38.4 Kevin Pettiford, Ahmad Spidle, Hollis Watkins, Reginald Love 1994 Fayetteville Pine Forest 3:32.6 Travis Batts, Roshad Montgomery, Chris Ray, Grady Blackmon 1600-meter (4x400) Relay: 1995 Fayetteville Pine Forest 3:27.26 Roshad Montgomery, Christia Rey, Travis Batts, Grady Blackmon 1996 Fayetteville Pine Forest 3:32.49 Jawon Bennett, Mellick Cox, Eric Williams, David Wliasz 1997 Fayetteville Pine Forest 3:32.48 1998 Burlington Cummings 3:37.49 Terrence Chapel, Shannon Allen, Seneca Rogers, Steven Enoch 1999 Winston-Salem Mt Tabor 3:33.75 Antwan Hughes, Mike Loyd, Albert Gaynor, Walt Hauser 2000 Charlotte Vance 3:31.76 Robert Boulware, Duane Barring, Reggie Hall, Jeremy Grier 2001 W-S Reynolds 3:33.19 Taylor Blevins, Ben Alsup, Will Ely, Hunter Graham 2002 W-S Mount Tabor 3:28.35 ??, ??, ??, Mike Loyd 2003 Charlotte Vance 3:26.78 Josh Abrams, Reggie Hall, Jason Moore, Mallory Felder 2004 Greensboro Smith 3:27.16 Rodney Wilson, Thomas Funderburk, Dennis Apple, Jerre Wyatt 2005 East Forsyth 3:28.76 Brent LaRue, Kenny Harmon, Lionel Mathabone, Johnny Svoboda 2006 New Bern 3:25.24 Karjuan Williams, Darly Reynolds, Andrew Hendrix, Edward Armstrong 4A 2007 Charlotte Providence 3:30.74 John Curtiss, Josh Caravella, Chris King, Miles Walker 2008 West Charlotte 3:29.43 DeMario House, Santonio Johnson, Bobby Grier, Stanley Wright 2009 New Bern 3:21.79 Andrew Hendrix, Fuqwaun Greene, Miles Sparks, Anthony Hendrix 2010 Raleigh Wakefield 3:25.55 Denzel Brown, Tye Smith, Alex Loose, Trip Foreman 2011 Knightdale 3:21.58 [outdoors] Devin Johnson, Mar-Keo Jones, Da'Quan Smalls, Burkheart Ellis Jr 2012 Knightdale 3:25.64 Henry Kiedy, Marquavious Johnson, Khalid Powell, Da'Quan Smalls 2013 Knightdale 3:22.10 Henry Kiedy, Marcell Johnson, Bernard Freeman, Marquavious Johnson 2014 Knightdale 3:21.10 (All-Class. Meet Record) Corey Aikens 12, Nathaniel Harvey 12, Marcell Johnson 12, Marquavious Johnson 12 2015 Southeast Raleigh 3:24.50 Jayquan Williams 11, Brian Ananaba 12, Terrance Adams 12, Jayon Woodard 11 2016 Cary Green Hope 3:26.64 William Hoffmann 11, Henry Pehr 12, Blake Watson 10, Jayquan Williams 12 2017 3A 2014 Northeast Guilford 3:30.01 LeDante Berry 11, Javien Carter 12, DeAndre McGill 12, LeAndre McGill 12 2015 Richlands 3:30.21 Darius Futrell 11, Keith Miller 11, Kevon Pascoe 11, Rj Russell 11 2016 Jacksonville White Oak 3:32.13 Edward Anthony 10, Aaron Ashworth 12, Dashoun Brown 10, Lane Dukes 12 2017 1A/2A/3A 2007 Winston-Salem Parkland 3:31.23 Rashad Wilkerson, D'Ray Vanhoy, Charles Lindsay, Jarrell Elliott 2008 Carver 3:29.37 James Raley, McKinley Morning, Brandon Hairston, Jibril Mohammed 2009 Hendersonville 3:28.19 Darryl Demps, Tyler Combs, Eddie Hernandez, Brandon Neale 2010 Fayetteville Douglas Byrd 3:32.56 Donte' Smith, Darrell Mainor, Chase Helton, Eric Winfrey 2011 Asheville 3:32.77 [outdoors] Kris Lordman, Jason Thompson, TJ Davidson, Calvin Clark 2012 Wilson E.T. Beddingfield 3:29.75 Mikal Polanco, Jayvonne Oneal, Dashaun King, Patrick Owens 2013 Northeast Guilford 3:29.55 Gary Woosley, LeDante Berry, DeAndre McGill, LeAndre McGill 1A/2A 2014 Elizabeth City Northeastern 3:29.67 Aaron Hamilton 12, Cedric Shannon 10, Tedric Shannon 10, Trever Overton 12 2015 Polk County 3:34.82 Caleb Brown 12, Eli Hall 12, Jacob Wolfe 11, Sean Doyle 11 2016 Elizabeth City Northeastern 3:33.66 Kenny Hewitt 11, Seth Overman 11, Cedric Shannon 12, Tedric Shannon 12 2017
[ To Top | To Bottom ]
2-Mile Relay: (3218 meters) 1987 Sun Valley 8:20.0 Todd Walters, David Smith, Robbie Smith, Brad Richardson. 1988 Durham Hillside 8:16.0 David Wiggins, John Roseboro, Kevin Alston, Shaole Dawson. 1989 Richmond Co. 8:12.0 Phillip Honeycutt, Aaron Ledbetter, Stanley Franklin, Daniel Smith. 1990 Mt.Tabor 8:31.0 Gary Hardin, Mike Brooks, Kyle Armentrout, Brant Armentrout. 1991 Sun Valley 8:33.7 Carson Hedrick, John Bradford, Lucas Hunt, Chris O'Shields. 1992 Raleigh Athens Drive 8:30.5 Robbie Howell, Jose Martinez, Stacy Cochran, Sammy Taylor. 1993 Raleigh Millbrook 8:26.8 Steven Kelley, Jason Page, Kevin Biljy, Kevin Pierpoint 1994 East Mecklenburg 8:33.2 Ulf Schwall, Pen Peery, John Hooks, Joel McSwain. 3200-meter (4x800) Relay: 1995 East Mecklenburg 8:16.70 Kevin Cutts, Greg Prudhomme, Pen Peery, Matt Head 1996 Fayetteville Pine Forest 8:22.38 Aaron Henry, Omar Clinton, Daniel Alvarez, Kevon Blair 1997 East Mecklenburg 8:29.49 Brian Augustine, David Willis, Ben Bissette, Shane Walts 1998 So.Pines Pinecrest 8:20.31 Brendan St. Denis, Edmund Kelley, Drew Martin, Tron Chavis 1999 West Charlotte 8:20.33 Keith Waldron, Irvin Hunter, Chalom Pittman, Darrell Colbert 2000 Winston-Salem Mount Tabor 8:28.99 Fritz Vaughan, McNeil Cronin, Matt Debole, Scott Vasser 2001 Apex 8:22.42 Ryan Wiedenman, Sajid Reshamwala, Richard Steere, Wes Boone 2002 North Forsyth 8:06.13 Bobby Mack, Eric Mack, Jeremy Helsabeck, Clay Ragan 2003 North Forsyth 8:23.87 Eric Mack, Jordan Olsen, Clay Ragan, Bobby Mack 2004 Hope Mills South View 8:20.17 Johnathon Isom, Steven Nunns, Josh Wyatt, Marvelus Samuel 2005 Southern Pines Pinecrest 8:10.89 Jordan Rickard, Jonathan Stone, Tim Jefferson, Chase Williams 2006 New Bern 8:05.25 Anthony Hendrix, Andrew Hendrix, Daniel Castelow, Karjuan Williams 4A 2007 Charlotte Providence 8:10.15 John Curtiss, Kyle Davidson, Miles Walker, Alex Taylor 2008 New Bern 8:05.70 Banks Barnes, Andrew Hendrix, Rodney Stewart, Anthony Hendrix 2009 New Bern 8:15.45 Andrew Hendrix, Anthony Hendrix, Banks Barnes, John Wheatly 2010 Raleigh Sanderson 8:14.56 Mitchell Feldman, Matthew Geisz, Phillip Hathaway, Matt Schick 2011 Winston-Salem Mount Tabor 8:15.64 [outdoors] Macon Gambill, George Oliver, Syeed Muhammed, Josh Copus 2012 Winston-Salem Mount Tabor 8:05.86 Macon Gambill, Andrew Krivsky, George Oliver, Joshua Copus 2013 Knightdale 8:01.07 (All-Class. Meet Record) Henry Kiedy, Marquavious Johnson, Marcell Johnson, Corey Aikens 2014 Cary Green Hope 8:01.62 Jonathan Bakley 12, Corey Colberg 12, William Jordan 12, Brad Pehr 12 2015 Hope Mills South View 7:57.23 Christian Cortazar 11, Michael Staples 12, Javier Alejandro 11, Philip Hall 12 2016 Winston-Salem Mount Tabor 7:59.95 Ian Foley 12, Cameron Ponder 10, Michael Moerk 10, Kenny Kneisel 12 2017 3A 2014 Waxhaw Marvin Ridge 8:16.04 Brian Callinan 12, Austin Payeur 11, Zach Durand 12, Jake Blizzard 11 2015 Weddington 8:06.56 Matthew Conner 11, Ryan Hobbs 12, Alex Hazan 11, Mitchell Resor 11 2016 Asheville 8:01.84 Haven Honeycutt 9, Noah Shore 12, Davis Turner 10, Terry Young 12 2017 1A/2A/3A 2007 Asheville TC Roberson 8:25.66 Gabe McGowan, Eric Fichtel, Josh Pickett, Josh Dubin 2008 Mooresville 8:20.62 Jeremy Laurer, Graham Sledge, Jordan Sledge, Josh Cox 2009 Asheville 8:21.40 Tyrell Mauldin, Tre Williams, John Harwell, Isaac Presson 2010 Eastern Alamance 8:15.51 Michael Tomayo, James Fladeland, Tyron Alston, Jake Hurysz 2011 Marvin Ridge 8:28.65 [outdoors] Michael Colven, Drew Buckley, Alec Lane, Chris Van Gurp 2012 Raleigh Cardinal Gibbons 8:15.80 Mark Pietryka, Nick Tyrey, Patrick Wolf, Tommy Schotzinger 2013 Waxhaw Marvin Ridge 8:18.21 Alec Lane, Kendon Corbett, Carter Pennington, Nicholas Futia 1A/2A 2014 Franklin 8:22.74 Shawn Marcie 12, Emanuel Williams 12, Harrison Conner 11, Caleb Albrecht 11 2015 Polk County 8:15.58 Sean Doyle 11, Mitchell Brown 11, Caleb Brown 12, Jacob Wolfe 11 2016 Polk County 8:33.49 Sean Doyle 12, Jacob Wolfe 12, Jeremy Allsbrook 12, Mitchell Brown 12 2017
[ To Top | To Bottom ]
Long Jump: 1987 Clifton Etheridge Hendersonville 23-0.75 1988 Andy Hash Watauga 23-2.5 1989 Adrienne Morgan H.P. Central 23-3.25 1990 Robert Lee Clinton 23-1 1991 Brian Ellis North Rowan 23-9.75 1992 Shenan Robinson Ral.Millbrook 21-11.5 1993 Chris Matthews Union Pines 23-5 1994 John Avery Asheville 23-8.75 1995 Joey Steele Richmond Co. 22-5.75 1996 Tomie Patrick Southern Vance 22-11.75 1997 Marcus O'Neal Gbo.Dudley 24-7.25 All-Classification Meet Rec 1998 Greg Yeldell North Rowan 23-1 1999 Charles Hawkins Seventy First 24-6 2000 Brandon Summers Gbo. Smith 22-1 2001 A.J. Davis N. Durham 23-1 2002 A.J. Davis N. Durham 24-0.5 2003 Andre Tillman N. Rowan 23.1.25 2004 Dexter Adams Gbo. Page 23-9 2005 Trenton A. Guy W. Charlotte 23-6 2006 Brandon Banks Garner 23-5.5 4A 2007 Mike Daniels SE Raleigh 23-3.25 2008 Mike Price New Bern 23-7.25 2009 Lincoln Carr Pine Forest 22-7.5 2010 Jarrett Samuels Char. Vance 24-0 2011 Joshua Dunston Knightdale 23-3.5 [outdoors] 2012 Jonathan Addison Raleigh Enloe 23-4.5 2013 Malik Goldston Dur. Riverside 23-3.5 2014 Kimani Hoffman Knightdale 22-11 2015 Jeremy Davis Gbo B.L. Smith 22-11.5 2016 Marcus Krah Dur. Hillside 22-4.75 2017 J Johnson Panther Creek 22-8.5 3A 2014 Kalen Mcneil N.E. Guilford 22-7 2015 Julian Gaines Marvin Ridge 22-1.5 2016 Kalin Moore Terry Sanford 21-5.5 2017 1A/2A/3A 2007 Phillip Bush North Rowan 23-6.5 2008 Cody Earnhardt East Lincoln 22-6.5 2009 Diego Lawrence Marvin Ridge 21-6.5 2010 Torri Tillman Marvin Ridge 22-5.25 2011 Jason Thompson Asheville 22-0.25 [outdoors] 2012 Isaiah Moore Burl. Cummings 22-2.75 2013 Cameron Stinson Hickory 23-0 1A/2A 2014 Isaiah Moore Burl. Cummings 23-0.5 2015 Jayhlen Washington N Brunswick 21-10 2016 Jayhlen Washington N Brunswick 21-11 2017 Triple Jump: 1987 Joe Woods Richmond Co. 47-10.25 1988 Marco Johnson Gbo.Grimsley 47-5.25 1989 Tyrell Taitt Scotland Co. 49-8.25 1990 Brian Ellis North Rowan 48-5 1991 Brian Ellis North Rowan 49-8.25 1992 Jerome Kiaku Athens Drive 46-10.5 1993 Michael McDuffies Hoke County 46-11.5 1994 Darron Frazier E. Carteret 46-10.75 1995 Jay Kanakoa N.Buncombe 46-6 1996 Greg Yeldell North Rowan 49-9 1997 Ernest Hill Pinecrest 48-6.5 1998 Greg Yeldell North Rowan 49-10 1999 Darnell Tillman North Rowan 47-7.5 2000 Albert Davis No. Durham 46-0 2001 A.J. Davis No. Durham 47-1.5 2002 A.J. Davis No. Durham 48-1 2003 Terry Wood North Rowan 48-6.5 2004 Andre Tillman North Rowan 49-4.25 2005 Brandon Cathcart Salisbury 48-0.5 2006 Alphonso Jordan Hopewell 46-3.5 4A 2007 Austin Davis No. Durham 47-3 2008 Lincoln Carr Pine Forest 48-6 2009 Lincoln Carr Pine Forest 48-5.5 2010 Steven Bell SE Raleigh 47-4.5 2011 Carl Marant Sanderson 46-10 [outdoors] 2012 Jaylon Holt SE Raleigh 47-5.5 2013 Kimani Hoffman Knightdale 46-6.5 2014 Kimani Hoffman Knightdale 48-1 2015 Darryl Shaw Jack Britt 47-5.25 2016 Marcus Krah Dur Hillside 47-1 2017 Tyrese Kelly Pinecrest 48-0.5 3A 2014 Noah Tyson Asheville 46-3.25 2015 Mekhi McGuyver Asheville 45-1.5 2016 Satorrius Uddyback Asheville 43-4 2017 1A/2A/3A 2007 Josh Foster Wilson Fike 44-4.75 2008 Jamel Allison Mooresville 46-7.75 2009 Cordell Livingston SW Guilford 46-0 2010 John Minott Union Pines 47-8 2011 Daisaun White Asheville 46-4.5 [outdoors] 2012 Matt Colvin So. Guilford 45-06.25 2013 Jordan Warren Hickory Ridge 47-02 1A/2A 2014 Dijoun Huitt Bunker Hill 43-3.5 2015 Jayhlen Washington N Brunswick 45-0.5 2016 Di'Joun Huitt Bunker Hill 46-7 2017 High Jump: 1987 Joe Woods Richmond Co. 6-4 1988 Cory Fuller New Hanover 6-4 1989 Jon DeBerry Richmond Co. 6-8 1990 Jon DeBerry Richmond Co. 6-8 1991 Quincey Adkins North Rowan 6-4 1992 Omarr Dixon Athens Drive 6-9 1993 George Simmons SE Guilford 6-6 1994 Josh Fant Chapel Hill 6-6 1995 Ben Williams Broughton 6-4 1996 Titus Haygood Char Garinger 6-6 1997 Nathan Page South Rowan 6-4 1998 Greg Yeldell North Rowan 6-8 1999 Patrick Bullock Apex 6-2 2000 Patrick Bullock Apex 6-6 2001 A.J. Davis No. Durham 6-6 2002 Jesse Williams Ral Brouhgton 7-0 All-Classification Rec 2003 Nick Ledbetter Char Garinger 6-8 2004 DeMarcus Stallings North Rowan 6-6 2005 DeMarcus Stallings North Rowan 6-10 2006 Tim Lovick Garner 6-8 4A 2007 Marcus Worthy W-S Reynolds 6-2 2008 Michael Graham Cary 6-4 2009 Demarcus Northe Fay. Westover 6-4 2010 Steven Bell SE Raleigh 6-6 2011 Alex Louden East Wake 6-8 [outdoors] 2012 Jonathan Addison Raleigh Enloe 6-8 2013 Josh Edwards Mount Tabor 6-4 2014 Jamie Brown Knightdale 6-4 2015 Keon Howe Mallard Creek 6-8 2016 Joseph Ibrahim West Forsyth 6-8 2017 Seth Clyburn West Forsyth 6-4 3A 2014 Andrew Hower Carson 6-6 2015 Christopher Garrick Marvin Ridge 6-11 3A Rec 2016 Gabe Stainback Concord 6-4 2017 1A/2A/3A 2007 Isaiah Thompson Asheville 6-6 2008 Dusty Kenealy Rockingham Co. 6-6 2009 Logan Elliston Wn. Alamance 6-10 2010 Tanner Anderson East Burke 6-10 2011 Spencer Walden Union Pines 6-4 [outdoors] 2012 William Brown Salisbury 6-6 2013 Isaiah Moore Burl. Cummings 6-6 1A/2A 2014 Terrance Brown N. Brunswick 6-6 2015 Michael Streater North Rowan 6-4 2016 Luke Sheets West Wilkes 6-0 2017 Pole Vault: 1987 Bryant Noles Sun Valley 13-0 1988 Chris Lamb Laney 13-6 1989 Jeff Allen East Wake 13-6.5 1990 Carlos McCain Salisbury 13-0 1991 Shannon Pope T.W.Andrews 13-11.75 1992 Shannon Pope T.W.Andrews 15-1 1993 Joel Freeman Northern Nash 14-0 1994 Patrick Kranick Millbrook 14-6 1995 Jay Kanakoa N.Buncombe 13-0 1996 Shaka Givens Wilson Fike 13-6 1997 Matt Price East Rowan 14-6 1998 Matt Price East Rowan 15-2 1999 Brian Pearce Tarboro 14-10 2000 Steve Taylor Leesville Rd 14-7 2001 Steve Taylor Leesville Rd 15-0 2002 Damien Gunnell W. Brunswick 14-6 2003 Phillip Childers S. Point 14-6 2004 Daniel Keller SW Guilford 14-0 2005 Daniel Keller SW Guilford 14-0 2006 Aaron Wiggins Ral Sanderson 13-6 4A 2007 Scott Houston NW Guilford 15-3 2008 Scott Houston NW Guilford 16-6 All-Class. Meet Rec 2009 Stephen Hodapp Butler 15-0 2010 Tyler Ankarstran Millbrook 14-6 2011 Austin Vegas East Forsyth 14-6 [outdoors] 2012 Austin Vegas East Forsyth 15-0 2013 Phillip Thomas Cary 14-6 2014 Joe Devries Apex 15-6 2015 Michael Utecht Apex 15-6 2016 Elijah Cole Ral Millbrook 16-0 2017 Jonathan Lehe Lake Norman 13-6 3A 2014 Corey Ginley E Henderson 15-0 2015 Tristian Shaver Ledford 15-6 2016 Carter Clasper Marvin Ridge 15-0 2017 1A/2A/3A 2007 Ryan Oakes White Oak 14-6 2008 Landon Patterson Mt. Pleasant 15-0 2009 Evan Sandling Rockingham Co 14-6 2010 Landon Hunt Robbinsville 14-6 2011 Alex Lomax Maiden 13-6 [outdoors] 2012 Ethan Smith Cedar Ridge 14-6 2013 Thor Smith N. Guilford 14-6 1A/2A 2014 Laith Nickell North Stokes 12-0 2015 Andy Kopp North Stokes 12-0 2016 Laith Nickell North Stokes 13-0 2017 Shot Put: 1987 Burnice Cross Hillside 53-8 1988 Harlis Meaders Sun Valley 55-6 1989 Demetrius Wilson Apex 52-9.5 1990 Ed Robertson Andrews 57-11 1991 Ed Robertson Andrews 57-7.75 1992 Calvin Jackson North Rowan 53-2.5 1993 Jeff Pflaumbaum Enka 52-0.75 1994 Jeff Pflaumbaum Enka 55-4 1995 Kelvin Jones Mt.Tabor 56-2 1996 James Wagstaff East Meck 53-7.5 1997 Jeff Chambers North Rowan 52-6.75 1998 Ike Oglesby East Rowan 53-2.75 1999 Nick Smith AC Reynolds 51-9.5 2000 Nick Smith AC Reynolds 53-3.75 2001 Ben Whitney Ragsdale 52-6 2002 Mitchell Pope S. Caldwell 57-0.5 2003 Eric Smalls SE Raleigh 53-0.5 2004 Emmanuel Ross Apex 55-4.5 2005 Toney Baker Ragsdale 56-1 2006 Robert Boulware W-S Reynolds 53-6.5 4A 2007 John Sabacinski Myers Park 48-8 2008 Giavonni Scott Ardrey Kell 50-11.25 2009 Ashton Anglin-Ston Garner 50-7 2010 Ryan Kelly W-S Reagan 51-11.5 2011 Nick Sansotta Matthews Butler 53-9 [outdoors] 2012 Jon Beyle E. Chapel Hill 56-2.5 2013 Jon Beyle E. Chapel Hill 61-10 All-Class. Meet Rec. 2014 Ryan Davis Fay Pine Forest 54-5.25 2015 Ryan Davis Fay Pine Forest 57-4.25 2016 Daniel McArthur Mooresville 55-8.75 2017 Austin Harrison West Forsyth 57-5.25 3A 2014 Colin Minor South Brunswick 57-1 2015 Tyson Fortenberry Ashbrook 50-5.25 2016 Tyson Fortenberry Ashbrook 55-9.5 2017 1A/2A/3A 2007 Adrian Little Farm Central 54-3.75 2008 Jake Deaton Mooresville 55-5.25 2009 Kenneth Rowland Jax Northside 57-7.75 2010 Ryan Minor S. Brunswick 54-1.5 2011 Ryan Minor S. Brunswick 54-0 [outdoors] 2012 James Rowland Jax Northside 52-3.5 2013 Colin Minor S. Brunswick 53-5.25 1A/2A 2014 Derrick Wheeler N. Brunswick 49-0.75 2015 Derrick Wheeler N. Brunswick 53-07.25 Rec 2016 Magnus Herweyer Carrboro 54-09.25 Rec 2017

Girls Indoor Champions (since 1987)

60-yard Dash: (54.86 meters)
1987  Nicki Harris        Richmond Co.  7.38
1988  Marlene Poole       Gbo. Grimsley 7.27
1989  Marlene Poole       Gbo. Dudley   7.14
1990  Alice Vinson        Sun Valley    7.23
1991  Lynetta Golden      South Stokes  7.08
1992  Monique Wilkins     North Forsyth 7.34
1993  Toi Wilson          D.H. Conley   7.14
1994  Sabrina Thompson    Fike          7.16
55-meter Dash:
1995  Sabrina Thompson    Fike          7.15
1996  Sabrina Thompson    Fike          7.00
1997  Aspen Powell        Pinecrest     7.22
1998  Demetria Washington Fay Sanford   7.20
1999  Lasonia Collins     Independence  7.14
2000  Kiki Collins        Gbo. Grimsley 7.15
2001  Tempess Stark       NW Cabarrus   7.26
2002  Tempess Stark       NW Cabarrus   7.20
2003  Tempess Stark       NW Cabarrus   7.09
2004  Portia Baker        SW Guilford   7.13
2005  Chalonda Silver     Rocky Mount   7.10
2006  Gabby Mayo          SE Raleigh    6.87 All-Classification Meet Rec.
4A
2007  Gabby Mayo          SE Raleigh    6.87
2008  Nyosha Bryant       W. Charlotte  6.94
2009  Dominique Weathers  Char. Vance   7.04
2010  Ebony Scott         SE Raleigh    7.00
2011  Olicia Sharp        Ral Wakefield 7.21 [outdoors]
2012  Jden Williams       Ral Wakefield 6.96
2013  Sabrina Moore       N Mecklenburg 7.10
2014  Charminique Hackney Cary          7.05
2015  Sydnei Murphy       Apex          6.95
2016  Tamara Clark        H.P. Central  7.04
2017  Tamara Clark        H.P. Central  6.89

3A
2014  Alex Council        Northwood     7.24
2015  Alex Council        Northwood     7.17
2016  Natasha Johnson     Eastern Wayne 7.21
2017 

1A/2A/3A
2007  Kelsey McCorkle     S. Central    7.11
2008  Stormy Kendrick     Forestview    7.02
2009  Stormy Kendrick     Forestview    7.04
2010  Erin Tucker         Robinson      7.19
2011  Zikeena Parker      Rocky Mount   7.28 [outdoors]
2012  Paisley Simmons     H.P. Andrews  7.17
2013  Paisley Simmons     H.P. Andrews  7.17

1A/2A
2014  Reneazia Collins    Monroe        7.24
2015  Deonica Reid        W-S Prep      7.23
2016  Tajah Walston       Cummings      7.26
2017 

300-yard Dash: (274.3 meters)
1987  Alisa Foust         Jacksonville 38.3
1988  Marlene Poole       Grimsley     37.1
1989  Marlene Poole       Dudley       36.5
1990  Tonya Avery         Jacksonville 37.8
1991  Tonya Avery         Jacksonville 37.8
1992  Katrina Jarrett     North Rowan  38.40
1993  Toi Wilson          D.H. Conley  37.52
1994  Sabrina Thompson    Fike         37.40
300-meter Dash:
1995  Crystal Cox         Pine Forest  40.46
1996  Crystal Cox         Pine Forest  41.09
1997  Crystal Cox         Pine Forest  40.56
1998  Demetria Washington Fay Sanford  40.44
1999  Lasonia Collins     Independence 40.19
2000  Carol Merritt       Garner       41.40
2001  Tempess Stark       NW Cabarrus  42.41  
2002  Portia Baker        SW Guilford  41.07
2003  Portia Baker        SW Guilford  39.87
2004  Portia Baker        SW Guilford  39.55
2005  Felicia Paulding    Harding      40.73
2006  Gabby Mayo          SE Raleigh   38.94
4A
2007  Gabrielle Glenn     Providence   40.45
2008  Nyosha Bryant       W. Charlotte 41.23
2009  Taylor Dewberry     Mount Tabor  40.32
2010  Ariah Graham        Wakefield    39.85
2011  Ariah Graham        Wakefield    39.17 [outdoors]
2012  Tyler Brockington   Gbo. Dudley  39.25
2013  Tyra Lea            Wakefield    38.76 All-Class. Meet Rec.
2014  Ama-Selina Tchume   Wakefield    39.21
2015  Ebony Williams      W-S Parkland 39.06
2016  Tamara Clark        H.P. Central 39.23
2017 

3A
2014  Cambria Shuford     Statesville  41.43
2015  Courtney Warner     C.B. Aycock  40.67
2016  Kev'via Copening    Ledford      40.80
2017 

1A/2A/3A
2007  Kelsey McCorkle     S. Central   40.22
2008  Radiance Basden     W. Guilford  40.65
2009  Trisha Bennett      W-S Prep     40.39
2010  Breahna Morrison    Weddington   41.26
2011  Briana Haith      Granville Cent 39.94 [outdoors]
2012  Briana Haith      Granville Cent 39.81
2013  Reneazia Collins    Monroe       40.56

1A/2A
2014  Shakai Ward         Elkin        41.60
2015  Shakai Ward         Elkin        41.81
2016  Tajah Walston       Cummings     40.95
2017 


600-yard Run: (548.6 meters)
1987  Tomi Ogunba         East Mecklenburg  1:30.5
1988  Tomi Ogunba         East Mecklenburg  1:28.1
1989  Leslie McCaskill    East Mecklenburg  1:28.8
1990  Marlene Poole       Gbo Dudley        1:29.2
1991  Frances Morgan      East Mecklenburg  1:30.4
1992  Bridget Johnson     Gbo Smith         1:30.80
1993  Michelle McRae      Burl Williams     1:27.10
1994  Keeya McManus       Charlotte Olympic 1:31.80
500-meter Run:
1995  Crystal Cox         Fay Pine Forest   1:17.53
1996  Florencia Hunt      Durham Hillside   1:17.87
1997  Kiona Kirkpatrick   Char Providence   1:19.25
1998  Demetria Washington Fay Sanford       1:17.42
1999  Tondra White        Charlotte Olympic 1:20.58
2000  Danielle David      Seventy-First     1:21.02
2001  Samantha Murillo    Davie County      1:18.15  
2002  Jeretha Massey      Greensboro Smith  1:18.03
2003  Carlitha Sturdivant Char Independence 1:18.05
2004  Janet Carrothers    Charlotte Harding 1:19.59
2005  Ebonie Cunningham   Southeast Raleigh 1:16.45
2006  Lynda Hiller        Apex              1:18.11
4A
2007  Ebonie Cunningham   Southeast Raleigh 1:14.41 All-Class. Meet Rec.
2008  Lauren Gulley       Mallard Creek     1:17.33
2009  Sanura Eley-O'Reilly  Fay. Jack Britt 1:14.89
2010  T'Shelia Mungo      Char Independence 1:15.53
2011  Keni Harrison       Clayton           1:16.26 [outdoors]
2012  Tiana Patillo       Ral. Wakefield    1:17.29
2013  Layla White         Cary              1:14.94
2014  Layla White         Cary              1:15.12
2015  Layla White         Cary              1:14.10 All-Class. Meet Rec.
2016  McKinley McNeill    W-S Parkland      1:14.24
2017  Maya Singletary     Hoke County       1:13.47 All-Class. Meet Rec.

3A
2014  Kacie Hicks         Marvin Ridge      1:20.84
2015  Cambria Shuford     Statesville       1:18.24
2016  Mackenzie Whitaker  West Carteret     1:21.13
2017 

1A/2A/3A
2007  Ericka Charles      Dur Schl of Arts  1:17.36
2008  Brandy Swann        Jacksonville      1:19.08
2009  Kaneisha Williams   Gbo Dudley        1:17.39
2010  Francesca Evans     Burl. Cummings    1:17.04
2011  Sage Proffitt       North Buncombe    1:18.99 [outdoors]
2012  Sage Proffitt       North Buncombe    1:17.53
2013  Maya Evans          Wilson Fike       1:16.50 1A/2A/3A Meet Record

1A/2A
2014  Reneazia Collins    Monroe            1:19.09
2015  Simi Gbadegesin     Durham Sch/Arts   1:21.37
2016  Julia Grainda       Comm Sch/Davidson 1:21.60
2017 


1000-yard Run: (914.4 meters)
1987  Kerry Porter      Durham Jordan 2:57.4
1988  Tomi Ogunba       East Meck     2:51.1
1989  Amy Neal          East Forsyth  2:50.7
1990  Trudy Stallings   Gbo.Dudley    2:49.6
1991  Karen Godlock     Polk Co.      2:50.3
1992  Mia Richardson    McMichael     2:46.19
1993  Ami Herrman       Providence    2:49.67
1994  Laura Hughes      Sun Valley    2:47.20
1000-meter Run:
1995  Mandy Becker      Fuquay-Varina 3:10.06
1996  Mandy Becker      Fuquay-Varina 3:06.08
1997  Jennifer Dimsdale Polk County   3:10.56
1998  Jennifer Dimsdale Polk County   3:08.77
1999  Karen Medlin      Athens Drive  3:09.64
2000  Karen Medlin      Athens Drive  3:11.30
2001  Karen Medlin      Ral Broughton 3:07.32
2002  Julia Lucas       Myers Park    2:56.73
2003  Krystle Medlin    SE Raleigh    3:05.54
2004  Krystle Medlin    SE Raleigh    3:05.85
2005  Callan Fike       Athens Drive  3:07.03
2006  Katie Fields      SP Pinecrest  3:01.32
4A
2007  Amanda Lapp       SE Raleigh    3:02.45
2008  Marya Slater      W. Johnston   3:09.07
2009  Maraya Slatter    W. Johnston   3:04.74
2010  Becca Deloache    Myers Park    2:56.70
2011  Jennie Cunningham Pinecrest     3:02.98 [outdoors]
2012  Jennie Cunningham Pinecrest     2:57.41
2013  Jennie Cunningham Pinecrest     2:57.46
2014  Nevada Mareno     Leesville Rd  2:56.24 All-Class. Meet Rec.
2015  Nevada Mareno     Leesville Rd  2:53.81
2016  G'Jasmyne Butler  Leesville Rd  2:58.33
2017 

3A
2014  Blake Dodge       West Carteret 2:58.25
2015  Naomi Cartier     Asheville     3:02.59
2016  Anna Passannante  Chapel Hill   2:58.37
2017 

1A/2A/3A
2007  Heather Beichner   Ral Car Gibbons 3:10.26
2008  Laura Hoer         TC Roberson     3:05.49
2009  Ryanna Henderson   Jacksonville    3:03.22
2010  Destine' Kirkman   Char Harding    3:08.66
2011  Sarah Rapp    Ral Cardinal Gibbons 3:06.43 [outdoors]
2012  Emily Vance  Spring Lake Overhills 3:08.46
2013  Blake Dodge        West Carteret   3:01.59

1A/2A
2014  Malia Ellington  Comm Sch/Davidson 2:59.72
2015  Malia Ellington  Comm Sch/Davidson 3:09.14
2016  Alex Rodman      First Flight      3:02.92
2017 


[ To Top | To Bottom ]
1-Mile Run: (1609 meters) 1987 Stacey Watkins Gbo.Grimsley 5:14.5 1988 Cessy Hudson East Burke 5:23.7 1989 Leslie McCaskill East Meck 5:33.7 1990 Andrea Bailey Ral.Millbrook 5:23.4 1991 Andrea Bailey Ral.Millbrook 5:14.7 1992 Karen Godlock Polk County 5:18.40 1993 Karen Godlock Polk County 5:09.12 1994 Frances Warner Fay. Smith 5:18.50 1600-meter Run: 1995 Mandy Becker Fuquay-Varina 5:12.43 1996 Mandy Becker Fuquay-Varina 5:14.88 1997 Jennifer Dimsdale Polk County 5:21.53 1998 Sarah Vance Goodman TC Roberson 5:12.26 1999 Alisha Little East Burke 5:13.10 2000 Casey McGraw Morg. Freedom 5:16.93 2001 Katherine Merrill Durham Jordan 5:21.00 2002 Erika Schneble Hendersonville 5:06.16 2003 Taylor Steelman W-S Mt. Tabor 5:16.99 2004 Katie Fields Pinecrest 5:14.83 2005 Callan Fike Athens Drive 5:20.50 2006 Callan Fike Athens Drive 5:16.24 4A 2007 Callan Fike Athens Drive 5:11.93 2008 Andie Cozzarelli Apex 5:10.21 2009 Samantha George Ral Millbrook 5:13.94 2010 Samantha George Ral Millbrook 5:03.82 2011 Lauren Colberg Green Hope 5:12.89 [outdoors] 2012 Darby Middlebrook Watauga 5:01.72 2013 Maura McDonnell Green Hope 5:10.30 2014 Blair Ramsey Gbo Grimsley 4:59.41 2015 Nevada Mareno Leesville Rd 4:57.77 All-Classification Meet Rec. 2016 Blair Ramsey Gbo Grimsley 5:01.83 2017 Isabel Zimmermann W-S Reagan 5:03.58 3A 2014 Blake Dodge West Carteret 5:08.12 2015 Alexa King Marvin Ridge 5:09.90 2016 Alexa King Marvin Ridge 5:12.10 2017 1A/2A/3A 2007 Kylie Smith Ash Roberson 5:25.96 2008 Ryanna Henderson Jacksonville 5:18.37 2009 Laura Hoer TC Roberson 5:18.27 2010 Sarah Rapp Card. Gibbons 5:19.31 2011 Sarah Rapp Card. Gibbons 5:14.63 [outdoors] 2012 Blake Dodge West Carteret 5:09.54 2013 Blake Dodge West Carteret 5:12.35 1A/2A 2014 Malia Ellington Comm/Davidson 4:58.43 2015 Malia Ellington Comm/Davidson 5:35.37 2016 Brittany Stanley Mount Pleasant 5:08.46 2017 2-Mile Run: (3218 meters) 1987 Stacey Watkins Gbo. Grimsley 11:29.6 1988 Silica Johnson Gbo. Grimsley 12:03.0 1989 Wendi McIntire Watauga 11:53.2 1990 Silica Johnson Gbo. Grimsley 11:25.1 1991 Andrea Bailey Ral. Millbrook 11:32.5 1992 Karen Godlock Polk County 11:15.70 1993 Karen Godlock Polk County 11:25.24 1994 Meredith Faircloth Broughton 12:13.30 3200 meters: 1995 Mandy Becker Fuquay-Varina 11:22.68 1996 Erin Musson Wilkes Central 11:56.16 1997 Fran Lattie Lumberton 12:00.92 1998 Sarah-Vance Goodman TC Roberson 10:48.48 1999 Alisha Little East Burke 11:16.20 2000 Casey McGraw Morganton Freedom 11:28.27 2001 Ginger Wheeler W-S Mt. Tabor 11:41.80 2002 Carly Matthews W-S Mt. Tabor 10:52.67 2003 Amy Dibianca W-S Mt. Tabor 11:27.10 2004 Alissa Wilke Char Providence 11:30.97 2005 Alissa Wilke Char Providence 11:29.37 2006 Caroline Kirby TC Roberson 11:25.02 4A 2007 Andie Cozzarelli Apex 11:29.79 2008 Andie Cozzarelli Apex 11:23.53 2009 Kimberly Spano North Mecklenburg 11:10.25 2010 Lexie Schustrom Pinecrest 11:10.25 2011 Julie Swaim W-S Reagan 11:10.31 [outdoors] 2012 Anna Mcbride Davie County 11:04.51 2013 Bianca Bishop Providence 11:15.23 2014 Kayla Montgomery W-S Mount Tabor 10:43.87 All-Class. Meet Rec. 2015 Elly Henes Cary Green Hope 10:43.45 All-Class. Meet Rec. 2016 Sara Platek Ragsdale 10:31.94 All-Class. Meet Rec. 2017 3A 2014 Sophie Ebihara Cardinal Gibbons 10:55.82 2015 Sophie Ebihara Cardinal Gibbons 11:13.93 2016 Anna Vess Ashv AC Reynolds 10:57.71 2017 1A/2A/3A 2007 Kathryn Dispennette Northwood 11:49.31 2008 Lindsay Ester Burl. Williams 11:31.21 2009 Sarah Rapp Cardinal Gibbons 11:46.85 2010 Sarah Rapp Cardinal Gibbons 11:39.15 2011 Sarah Rapp Cardinal Gibbons 11:27.59 [outdoors] 2012 Mary Grace Doggett Cardinal Gibbons 11:36.58 2013 Mary Grace Doggett Cardinal Gibbons 11:13.85 1A/2A 2014 Malia Ellington Comm. Sch/Davidson 11:27.96 2015 Malia Ellington Comm. Sch/Davidson 11:19.82 2016 Brittany Stanley Mount Pleasant 11:27.81 2017 60-yard Hurdles: (54.86 meters) 1987 Shana Mitchell Apex 8.79 1988 Lori Peele Hillside 8.74 1989 Lori Peele Hillside 8.43 1990 Cassandra Adams Richmond 8.50 1991 Yohanna Chavis Myers Prk 8.95 1992 Jennifer Kalanick Grimsley 8.74 1993 DeAnne Davis Cummings 8.60 1994 DeAnne Davis Cummings 8.48 55meter High Hurdles: 1995 DeAnne Davis Cummings 8.37 1996 DeAnne Davis Cummings 8.21 1997 Brenda Taylor Watauga 8.28 1998 Latasha Pharr North Rowan 8.50 1999 Kim Jones Grimsley 8.45 2000 Latasha Pharr North Rowan 8.33 2001 Latasha Pharr North Rowan 8.15 2002 Chandra Pulliam Cummings 8.19 2003 Chandra Pulliam Cummings 8.07 2004 Dominique Price Cummings 8.28 2005 Jennifer Webster Providence 8.39 2006 Gabby Mayo SE Raleigh 7.92 4A 2007 Ashley Bethune Harding 8.08 2008 Ashley Bethune Harding 8.10 2009 Brittany Carroll Harding 8.22 2010 Dannielle Davis SE Raleigh 8.12 2011 Mollie Williams Clayton 8.38 [outdoors] 2012 Alexis Perry Dur. Jordan 8.18 2013 Nora Mckiver HP Andrews 8.21 2014 Jacklyn Howell SE Raleigh 7.95 2015 Ebony Williams W-S Parkland 7.81 All-Class. Record 2016 Breanne Bygrave Wakefield 7.89 2017 Akira Rhodes Mallard Cr. 8.03 3A 2014 Kylie Mcmillan So Guilford 8.08 (8.03 prelim) 2015 Kylie Mcmillan So Guilford 8.11 2016 Torri Weathers Hickory Ridge 8.60 2017 1A/2A/3A 2007 Latoya James Cummings 8.18 2008 Sherice Walker Cummings 8.23 2009 Sherice Walker Cummings 8.07 2010 Erin Tucker Robinson 8.28 2011 Juanita Leto Concord 8.45 [outdoors] 2012 Francesca Evans Cummings 8.42 2013 Hunter Roberts SW Guilford 8.10 1A/2A 2014 Kayla Moore Cummings 8.20 2015 Kayla Moore Cummings 8.49 2016 Kayla Moore Cummings 8.28 2017 4x200 Relay: 4A 2015 Winston-Salem Parkland 1:39.92 Miaysha Bryant 12, Katlin Sherman 12, Shanone Cannon 10, Ebony Williams 12 2016 Southeast Raleigh 1:41.58 Samantha Davis 11, Charminiqu Hackney 12, Kaila Lewis 12, Asya Macon 12 2017 High Point Central 1:40.76 Leah Bolden 11, Tamara Clark 12, Zhamoura McPhail 9, Lauren Williams 11 3A 2015 Cleveland 1:49.78 Imani Williams 10, Sydni Fields 11, Cassidy McNierney 10, Alyssa Rivera 12 2016 Cleveland 1:46.96 Imani Williams 11, Naelee Stone 9, Sydni Fields 12, Cassidy McNierney 11 2017 1A/2A 2015 High Point Andrews 1:48.94 Mikel Franklin 11, LaDeja Miller 12, Shabria Bethea 12, Peighton Simmons 10 2016 Burlington Cummings 1:47.19 Kelsia Moore 10, Tajah Walston 12, Lashonda Tate 12, Jaida Torain 10 2017
[ To Top | To Bottom ]
Mile Relay: (1609 meters) 1987 Greensboro Grimsley 4:18.0 Tahnya Carter, Ashley Taylor, Marlene Poole, Danez Lyons. 1988 Greensboro Grimsley 4:11.1 Alisa Stone, Silica Johnson, Marlene Poole, Danez Lyons. 1989 Greensboro Dudley 4:07.4 Ayo Johnson, Kumba Fuller, Marlene Poole, Angie Artis. 1990 Durham Hillside 4:12.0 Cynthia Parker, Donna Alston, Karen McIlwain, Belinda Hope. 1991 East Mecklenburg 4:16.4 Grace Crawford, Millie James, Pat Miller, Frances Morgan. 1992 Greensboro Smith 4:15.10 Bridget Johnson, Dara Flemings, Halima Haith, Rahma (Rocky) Mateen. 1993 Charlotte Olympic 4:17.10 Erika Strowd, Dakar Scott, Tamera Smith, Keeya McManus. 1994 Charlotte Olympic 4:14.00 Keeya McManus, Shawnta Person, Dakar Scott, Tamera Smith. 1600 meter (4x400) Relay: 1995 Fayetteville Pine Forest 4:11.10 Andrya Brown, Crystal Cox, Loraine Claytor, Melinda Woodard. 1996 Charlotte Providence 4:14.09 Carol Haskin, Sylvia Lalinde, Chrissy Zemak, Kiona Kirkpatrick. 1997 Watauga 4:06.46 Lindsay Taylor, Carrie Storie, Donna Bealer, Brenda Taylor. 1998 West Charlotte 4:14.69 Keisha Williams, Markita Mackey, Janelle Johnson, Nicolette Shackelford 1999 Charlotte Independence 4:02.70 Samantha Porter, Lasonia Collins, Cheraton Love, Janelle Johnson 2000 Charlotte Independence 4:15.80 Samantha Porter, Shante Williams, Cheraton Love, Phykesha Blackmon 2001 Charlotte Olympic 4:13.17 Whitney Hill, Stephanie Hall, Weahdee Blidee, Carla Wabibi 2002 Greensboro Smith 4:10.52 LaTeisha Johnson, Adelia Fuller, Christina Woodward, Jeretha Massey 2003 Winston-Salem Mount Tabor 4:12.58 Erica Montgomery, Alycia Polzine, Julia Morton, Claire Ritchie 2004 Charlotte Harding 4:03.36 Janet Carothers, Alexis Ivey, Sherelle Froneberger, Felicia Paulding 2005 Charlotte Harding 4:09.71 Janet Carothers, Alexis Ivey, Sherelle Froneberger, Felicia Paulding 2006 Charlotte Harding 4:06.39 Janet Carothers, Alexis Ivey, Brittany Carroll, Felicia Paulding 4A 2007 Southeast Raleigh 4:04.65 Ebonie Cunningham, Tyra Green, Shenise Gilyard, Amanda Lapp 2008 Myers Park 4:11.91 Becca DeLoache, Rachel Myrick, Kristen Thalman, Katherine Shintay 2009 Winston-Salem Mt Tabor 4:02.60 Andrea Beck, Jazmann Richardson, Shenita Martin, Taylor Dewberry 2010 Southeast Raleigh 3:57.52 Tametris Morrison, Dannielle Davis, Kendra Douglas, Jaleah Wilder 2011 Raleigh Wakefield 4:02.16 [outdoors] Olivia Sharp, Michaela Birek, Kayla Johnson, Ariah Graham 2012 Raleigh Wakefield 3:51.74 All-Class. Meet Rec. Tiana Patillo, Dejah Jones, Olicia Sharp, Ariah Graham 2013 Raleigh Wakefield 3:53.30 Tiana Patillo, Dejah Jones, Destiny Robinson, JeMay Ward 2014 Raleigh Wakefield 3:54.00 2015 Winston-Salem Parkland 3:55.16 McKinley McNeill 11, Katlin Sherman 12, Kimani Davis 10, Ebony Williams 12 2016 Southeast Raleigh 3:53.64 Kleo Torres 12, Saidah Hardwick 11, Kyna Robinson 9, Sierra Fletcher 9 2017 1A/2A/3A 2007 Winston-Salem Parkland 4:16.29 Jasmine Irby, Christine Council, Cassie Brannon, Latia Page 2008 Western Guiford 4:05.98 Britney Cuthrell, Jasmin Richardson, Crystal Webley, Radiance Basden 2009 Greensboro Dudley 4:08.98 Kierra Demery, Tyler Brockington, Natalie Nelson, Kaneisha Williams 2010 Weddington 4:12.69 Carly Griffith, Brittany Sturdivant, Haley Kapheim, Breahna Morrison 2011 Marvin Ridge 4:17.13 [outdoors] Taylor Dove, Anna Lipocky, Brittany Fritz, Taylor Berry 2012 Cuthbertson 4:09.24 Mikaela Seibert, Veronica Pfaff, Raven Covington, Nikolete Hurrinus 2013 West Carteret 4:07.65 Blake Dodge, Samantha Schleiker, Katie Cease, Becky Branche 3A 2014 Weddington 4:09.87 Courtney Blanden 12, Cyan Mercer 9, Maria Sanchez 11, Tracey Weekes 11 2015 Weddington 4:12.22 Maria Sanchez 12, Morgan Garrett 12, Jessica Sommers 12, Cyan Mercer 10 2016 Nash Central 4:09.57 T'Keyah Macklin 11, Caresha Leonard 12, Kiera Ausby 12, Teona Hill 12 2017 1A/2A 2014 Durham Sch of the Arts 4:21.96 Simi Gbadegesin 9, Destiny Stevons 9, Lydia Gamble 10, Hana Ratcliffe 12 2015 Croatan 4:24.86 Tori Riggs 10, Tyler Glynn 10, McKayla Walker 12, Lydia Best 10 2016 Mount Airy 4:14.94 Madeline Mayfield 10, Shalin Revels 11, Jessica Bevard 11, Jo Snow 10 2017 2-Mile Relay: (3218 meters) 1987 East Mecklenburg 10:19.7 Leslie McCaskill, Valerie Sowers, Kim Eldridge, Jamie Oxendine. 1988 Greensboro Dudley 10:35.8 Ayo Johnson, Kumba Fuller, Iris Dick, Sanya Lewis. 1989 Greensboro Dudley 10:15.2 Ayo Johnson, Tonia Malloy, Krystie Horne, Paula Johnson. 1990 Greensboro Dudley 10:07.0 Ayo Johnson, Tonia Malloy, Trudy Stallings, Paula Johnson. 1991 East Mecklenburg 10:49.8 Millie James, Shontel Jung, Julie Van Hellemont, Peggy Martin. 1992 Greensboro Dudley 10:28.70 Paula Johnson, Jamie Perkins, Yzette Bynum, April Walker. 1993 Charlotte Providence 10:28.60 Kristen Iking, Kelly Wolff, Liz Wolff, Ami Herrman. 1994 East Mecklenburg 10:35.70 Michelle Ruble, Jennifer Wyatt, Shana Jung, Natalie DeLorme. 3200 meter (4x800) Relay: 1995 East Mecklenburg 10:38.10 Michelle Ruble, Virginia Fluitt, Shana Jung, Natalie DeLorme. 1996 East Mecklenburg 10:23.40 Michelle Ruble, Kathryn Daniel, Rhonda Gibson, Shana Jung. 1997 Charlotte Myers Park 10:23.13 Jessica Thomas, Lauren Yoder, Anne Highley, Becca Walker. 1998 Charlotte Myers Park 10:19.88 Lauren Yoder, Kathryn Daniels, Alex Autry, Jessica Thomas. 1999 Cary 10:15.66 Theresa Gilligan, Ciara Doyle, Myra Keever, Melissa McGhee 2000 Winston-Salem Mount Tabor 10:28.69 Ginger Wheeler, Amy Dibianca, Maria Gonzalez, Julia Morton 2001 Greensboro Page 10:01.48 Leslie Jimison, Sarah Johnson, Allie Park, Suzanna Bailey 2002 W-S Mount Tabor 9:54.76 Amy DiBianca, Taylor Steelman, Carly Matthews, Julia Morton 2003 W-S Mount Tabor 9:53.99 Amy DiBianca, Taylor Steelman, Kenzie McIlwain, Julia Morton 2004 Charlotte Providence 10:04.31 Caroline Johnson, Meghan May, Mo Campbell, Alissa Wilke 2005 Southern Pines Pinecrest 9:58.06 Ann Fields, Amanda McKinney, Caitlin McArtle, Katie Fields 2006 Southeast Raleigh 10:01.19 Robin Allen 12, Kristina Layden, Candy Pambu 12, Amanda Lapp 4A 2007 Charlotte Myers Park 10:01.93 Becca DeLoache, Catherine Shoemaker, Allison Hofmann, Taylor Holt 2008 Cary 9:51.50 Kristen Azarelo, Jenna Christensen, Brittany Estermyer, Sheridan Jordan 2009 Charlotte Myers Park 9:42.51 Emily Zizzi, Laura Carpenter, Alexa Gellman, Becca Deloache 2010 Cary 9:30.90 Sheridan Jordan, Deanna Foshee, Jenna Christensen, Erin Foshee 2011 Cary 9:31.98 [outdoors] Erin Foshee, Sheridan Jordan, Jenna Christensen, Deanna Foshee 2012 Cary Green Hope 9:25.85 Lauren Colberg, Erica Amatori, Sarah Alexander, Maura McDonnell 2013 Charlotte Providence 9:37.43 Gina Daniel, Meghan Glova, Bianca Bishop, Lauren Adamson 2014 Raleigh Leesville Road 9:27.60 Sarah Bigelow 12, G'Jasmyne Butler 10, Phoebe Clawson 9, Taylor Hemming 10 2015 Raleigh Leesville Road 9:25.42 All-Classification Meet Record Taylor Hemming 11, G'Jasmyne Butler 11, Sydney Winchel 11, Nevada Mareno 10 2016 Southeast Raleigh 9:32.93 Kleo Torres 12, Asya Macon 12, Obomate Asimiera 12, Kyna Robinson 9 2017 Mint Hill Rocky River 9:38.93 Mariah Atwater 11, D'Amani Bryant 12, Aureilya Harris 12, Nyah Sidbury 10 1A/2A/3A 2007 Monroe Sun Valley 10:12.36 Kayla Price, Samantha Sawyer, Dannielle Hobbs, Christina Hobbs 2008 Jacksonville 9:52.25 Katherine Justice, Brandy Swann, Nicole Davis, Ryanna Henderson 2009 Monroe Sun Valley 9:56.56 Kayla Price, Samantha Sawyer, Amy Hofmann, Jessica Thompson 2010 Marvin Ridge 10:04.57 Brittany Fritz, Caitlyn Colo, Kayli Buckley, Alyssa Clark 2011 Weddington 10:02.05 [outdoors] Mallary Price, Carly Griffith, Shannon Martin, Chelsea Matson 2012 West Carteret 9:49.34 2013 West Carteret 9:45.89 1A/2A/3A Meet Record Blake Dodge, Emma Gomez, Samantha Schleiker, Katie Cease 3A 2014 West Carteret 9:59.30 Blake Dodge 12, Emme Fisher 9, Madeline Fisher 12, Emma Gomez 11 2015 Raleigh Cardinal Gibbons 10:04.23 Annie Pierce 10, Abby Doyle 11, Alina Rovnak 9, Sophie Ebihara 11 2016 Marvin Ridge 9:50.04 Jennae Jacob 11, Alexa King 11, Katie Ropers 10, Lindsay Harrison 9 2017 1A/2A 2014 Bishop McGuinness 10:21.89 Sarah Grace Johnson 10, Carly Kreber 12, Claire McDonough 9, Bailey Seach 12 2015 Community Sch of Davidson 10:09.65 Rebecca Fesperman 10, Lissi Gordon 10, Hunter Cashion 10, Malia Ellington 12 2016 Croatan 10:27.43 Lydia Best 11, Kaleigh Hanson 9, Tori Riggs 11, Marissa Yarbrough 12 2017
[ To Top | To Bottom ]
Long Jump: 1987 Jeanell McIver H.P. Andrews 16-11.5 1988 Tammy Houston Char Garinger 17-10 1989 Marcella Gardin Gast. Ashbrook 18-0 t 1989 Shevon Martin East Forsyth 18-0 t 1990 Alice Vinson Sun Valley 17-11 1991 Kim Jones Statesville 17-10 1992 Rahma Mateen Greensboro Smith 18-5.75 1993 Amanda Johnson East Carteret 17-0.75 1994 April Phillips Char Myers Park 16-9 1995 Nikki Wells Richmond County 18-1 1996 DeAnne Davis Burl. Cummings 18-4.25 1997 Maria Steadman Ral Millbrook 18-4 1998 Kim Jones Gbo Grimsley 18-9.25 1999 Randi Chapman Northern Durham 18-2.75 2000 Ronda White Char. Olympic 18-5 2001 Kellie Todd W-F Rolesville 18-0.5 2002 Vonteena Knotts Charlotte Butler 17-9.75 2003 Sherina Steele West Rowan 18-7 2004 Camelia Morman Durham Hillside 18-0.25 2005 Pat Springs W-S Mount Tabor 18-10 2006 Nyosha Bryant Char Harding 18-4 4A 2007 Ranae Nelson Char Harding 19-0.25 2008 Jacinda Evans Southern Durham 19-1.25 2009 Nyosha Bryant West Charlotte 19-0 2010 Joann Blakney West Mecklenburg 18-0 2011 Ariah Graham Ral. Wakefield 17-11.25 [outdoors] 2012 Ariah Graham Ral. Wakefield 19-0 2013 Sabrina Moore N. Mecklenburg 18-7 2014 Sydnei Murphy Apex 19-4 All-Classification Meet Rec. 2015 Sydnei Murphy Apex 19-7 All-Classification Meet Rec. 2016 Lauren White Rolesville 18-6.5 2017 Jade Jordan Fay. Pine Forest 18-4 3A 2014 Chelsey Hargrave Burl. Williams 17-10.5 2015 Courtney Cefalo Ledford 17-4.75 2016 Mackenzie Whitaker West Carteret 17-10.5 2017 1A/2A/3A 2007 Kiara Crutchfield Ragsdale 18-3.5 2008 Sherice Walker Cummings 17-7.5 2009 Sherice Walker Cummings 18-11.25 2010 Teaunna Cutherbertson N. Rowan 18-6.75 2011 Shelby Hall Graham 17-5.75 [outdoors] 2012 Courtney Crawford McMichael 18-1.25 2013 Lydia Laws W. Alamance 17-4 1A/2A 2014 Kayla Moore Burl. Cummings 18-03 2015 Deonica Reid W-S Prep 17-02.25 2016 Kenyae Majors Burl. Cummings 17-11.75 2017 Triple Jump: 1987 Karen Dixon Greenville Rose 36-1 1988 Nikki Poteat Gbo Dudley 37-10 1989 Alice Vinson Sun Valley 36-11 1990 Alice Vinson Sun Valley 38-5 1991 Tonya Avery Jacksonville 37-6.75 1992 Crystal Carlton Wilkes Central 35-11.25 1993 Twyla Smith Pinecrest 38-2 1994 DeAnne Davis Burl. Cummings 38-9.75 1995 Twyla Smith Pinecrest 40-11.5 All-Classification Meet Rec. 1996 DeAnne Davis Burl. Cummings 40-8 1997 Taressa Davis Southern Durham 38-3.5 1998 Virginia Lacombe South Caldwell 36-7.5 1999 Latasha Pharr North Rowan 39-1.5 2000 Latasha Pharr North Rowan 39-7 2001 Jennifer Claud NW Guilford 37-9 2002 Sherina Steele West Rowan 38-1 2003 Sherina Steele West Rowan 37-6 2004 Camelia Morman Durham Hillside 38-9.5 2005 Amelia Black Ral. Millbrook 36-1.5 2006 Danielle Thorpe Durham Jordan 38-0.5 4A 2007 Chrishawn Williams SE Raleigh 37-3.5 2008 Chrishawn Williams SE Raleigh 37-5.75 2009 Chrishawn Williams SE Raleigh 38-2 2010 Tristine Johnson Durham Jordan 38-5.25 2011 Alexis Hall Greensboro Page 37-9.25 [outdoors] 2012 Shemiah Brooks SW Guilford 39-7 2013 Tyra Lea Ral. Wakefield 37-6 2014 Alexis Davis Matthews Butler 37-5.5 2015 Sydnei Murphy Apex 39-10.5 2016 Jada Woods Hopewell 37-11.25 2017 Michelle Cobb Ash TC Roberson 37-9.5 3A 2014 Chelsey Hargrave Burl. Williams 38-09 2015 Tamilia Wright Burl. Williams 36-10 2016 Imani Bennett So. Guilford 38-01 2017 1A/2A/3A 2007 Sherice Walker Burl. Cummings 38-7.5 2008 Sherice Walker Burl. Cummings 37-10 2009 Sherice Walker Burl. Cummings 38-8 2010 Kortney Williams Burl. Cummings 36-7.75 2011 Francesca Evans Burl. Cummings 36-11.75 [outdoors] 2012 Francesca Evans Burl. Cummings 39-.5 2013 Teshlyn Smith South Granville 36-8.5 1A/2A 2014 Hunter Welborn Starmount 36-5 2015 Peighton Simmons H.P. Andrews 36-11 2016 Peighton Simmons H.P. Andrews 37-2.5 2017 High Jump: 1987 Chentelle Legendre Jacksonville 5-9 1988 Chentelle Legendre Jacksonvilee 5-2 1989 Kim Jones Statesville 5-4 1990 Kim Jones Statesville 5-5 1991 Kim Jones Statesville 5-9.75 1992 Kim Jones Statesville 5-6 1993 Halima Haith Gbo Smith 5-2 1994 Adriane Sims Douglas Byrd 5-6 1995 Lindsay Taylor Watauga 5-4 1996 Adriane Sims Douglas Byrd 5-10 All-Classification Meet Rec. 1997 Lindsay Taylor Watauga 5-8.5 1998 Allison Bowden Leesville Rd 5-6 1999 Joann Jackson Millbrook 5-4 2000 Adrienne Lunsford North Durham 5-4 2001 Debbie Martin Apex 5-4 2002 Debbie Martin Apex 5-8 2003 Debbie Martin Apex 5-6 2004 Patience Coleman So. Durham 5-10 Tied Meet Rec. 2005 Jennifer Webster Providence 5-4 2006 Patience Coleman So. Durham 5-6 4A 2007 Patience Coleman So. Durham 5-8 2008 Shamika McRae Pinecrest 5-2 2009 Andrea Beck Mount Tabor 5-4 2010 Cassidie Cierra Burdick Butler 5-4 2011 Sarah Graham Wake Forest-Roles. 5-8 [outdoors] 2012 Alexis Perry Durham Jordan 5-6 2013 Amara Bell SE Raleigh 5-4 2014 Jordyn Brown Durham Jordan 5-4 2015 Jordyn Brown Durham Jordan 5-6 2016 Kenya Livingston Rocky River 5-8 2017 Kenya Livingston Rocky River 5-9 3A 2014 Elizabeth Olesen Hickory Ridge 5-8 2015 Brittany Small East Rowan 5-6 2016 Maggie Bamber Swansboro 5-4 2017 1A/2A/3A 2007 Amy Wenner Ragsdale 5-2 2008 Jordan Lee Cedar Ridge 5-4 2009 Sarah Watts TC Roberson 5-0 2010 Jasmine Williams Nash Central 5-2 2011 Emily Kimble Owen 5-4 [outdoors] 2012 Makayla Roten West Wilkes 5-6 2013 Makayla Roten West Wilkes 5-6 1A/2A 2014 Hunter Welborn Starmount 5-6 2015 Kylie Polsgrove Avery County 5-4 2016 Mikel Franklin H.P. Andrews 5-6 2017 Pole Vault: 2000 Jodie Nettles Char Providence 11-3 2001 Erica Derrickson Ral Millbrook 11-0 2002 Jessica Fowler Hendersonville 9-6 2003 Jessica Fowler Hendersonville 10-6 2004 Tracy Prohoniak Charlotte Vance 10-6 2005 Sallie Gurganus Watauga 10-6 2006 Sallie Gurganus Watauga 11-6 4A 2007 Joanna Wright W-S Reynolds 12-1 2008 Tori Rivers Clayton 10-6 2009 Cassie Crawford Panther Creek 11-6 2010 Cassie Crawford Panther Creek 11-6 2011 Sydney White East Forsyth 12-2 [outdoors] 2012 Sydney White East Forsyth 12-0 2013 Kristen Lee Ral. Wakefield 12-6 All-Class. Meet Record 2014 Anna Eaton Apex 12-0 2015 Zoe Early Apex 12-0 2016 Chesney Ward Ragsdale 12-6 2017 Olivia Goodwin Cary 11-6 3A 2014 Mariel Finger North Gaston 11-0 2015 Savannah Creed South Johnston 11-0 2016 Tessa Sheets Northwood 11-0 2017 1A/2A/3A 2007 Kristina Parker Jax. White Oak 10-6 2008 Jordan Lee Cedar Ridge 9-6 2009 Rebekah Johnston Jax. White Oak 9-6 2010 Elizabeth Ambler No. Guilford 10-3 2011 Sage Proffitt North Buncombe 10-6 [outdoors] 2012 Sage Proffitt North Buncombe 12-0 3A Meet Rec 2013 Tess Rogers North Stokes 10-6 1A/2A 2014 Danielle Brown Franklin 10-0 2015 Ce'nedra Dillard North Pitt 8-6 2016 Emma Laughter Hendersonvile 8-0 2017 Shot Put: 1987 Janene McClure Hendersonville 37-5 1988 Janene McClure Hendersonville 43-5 1989 Kelly Sensing Erwin 38-3 1990 Dashontia Atkinson Smithfld-Selma 39-11 1991 Vernia Wilson Jacksonville 35-4.5 1992 Peaches Johnson Hendersonville 36-11 1993 Vernia Wilson Jacksonville 40-2.5 1994 Michelle Clayton East Forsyth 38-11 1995 Saleemah Abdullah Leesville Road 35-10.5 1996 Eve Hammet Char Providence 39-10 1997 Tara Clinding North Rowan 38-9.75 1998 Keisha Boggan West Meck 35-8 1999 Tara Clinding North Rowan 39-3 2000 Lashonda Horton Greenville Rose 38-2 2001 Kristie Boggan West Meck 37-4.25 2002 Christina Hernandez A.C. Reynolds 40-11 2003 Christina Hernandez A.C. Reynolds 40-3 2004 Kamorean Hayes Char Harding 39-10.25 2005 Norjai Palma Cary 42-1 2006 Norjai Palma Cary 41-7 4A 2007 Kamorean Hayes Char Harding 48-11.75 All-Class. Meet Rec. 2008 Aslynn Halvorson Butler 44-7.75 2009 Clair Watkins Butler 42-11.5 2010 Clair Watkins Butler 39-7.25 2011 Sequoia Watkins TC Roberson 38-5.25 [outdoors] 2012 Breanna Warren Western Guilford 37-0 2013 Breanna Warren Western Guilford 44-6.75 2014 Alycia Springs Char Mallard Crk 43-11 2015 Khayla Dawson Char Olympic 47-5.5 2016 Khayla Dawson Char Olympic 47-6 2017 Kayla Beasley Durham Hillside 44-8 3A 2014 Alexis Dickerson Western Alamance 41-1.25 2015 Ngozi Frances Obuseh Marvin Ridge 36-6.75 2016 Katelyn Prakash Weddington 36-1.5 2017 1A/2A/3A 2007 Deirdra Morrison Wilkes Central 37-5.75 2008 Deirdra Morrison Wilkes Central 39-5.5 2009 Gayshawna Watkins East Rutherford 40-6.5 2010 Alisha Bradshaw Salisbury 38-9 2011 Alisha Bradshaw Salisbury 40-11.5 [outdoors] 2012 Hailey Cook Hendersonville 40-0 2013 Hailey Cook Hendersonville 41-6.25 1A/2A 2014 Alex Cooke North Surry 40-7.75 2015 Samantha Layko Croatan 39-6.75 2016 LesLeigh Tabor Franklin 37-6 2017
To Top of this page | Home

State Indoor Meets:
1987 | 1988 | 1989
1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999
2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

State Indoor Records | North Carolina All-Time Indoor List

UNC's indoor track - 1960s

Outdoor Champions and Records:

Boys 4-A Track Champions | Boys 3-A Track Champions | Boys 2-A & 1-A Track Champions
Girls 4-A Track Champions | Girls 3-A Track Champions | Girls 2-A & 1-A Track Champions

NC HS Team Track Champions | NC Independent Schools Track Champions

NC HS State Track Meet (NCHSAA) Records

NCISAA Track Records




NCPrepTrack.com