NCPrepTrack.com

North Carolina High School Track and Field 3-A Girls State Champions


Boys 3-A Champions | 4-A Champions | 2-A/1-A Champions | Main Menu

State 3-A Girls Champions - 100m
2016 Mya Daye         Northern Vance      12.06  -0.4
2015 Courtney Warner  Charles B  Aycock   11.80  +0.7
2014 Courtney Warner  Charles B. Aycock   11.93  +1.9
2013 Qizeah Jackson   Fay. Westover       12.18  -1.0
2012 Nyshedra Brown   West Craven         11.77  +1.6 3A Rec
2011 Nyshedra Brown   West Craven         12.33  -1.4
2010 Maleena Reid     North Gaston        11.92  -0.1
2009 Stormy Kendrick  Gastonia Forestview 12.11  -1.9
2008 Kelsey McCorkle  South Central       11.83  -1.2
2007 Stormy Kendrick  Gastonia Forestview 12.14 (12.07 in prelims)
2006 Kelsey McCorkle  South Central       11.79 Rec
2005 Toree Roseboro   East Lincoln        12.22 
2004 Mae Boone        Hertford County     12.35 
2003 Tempess Stark    NW Cabarrus         12.21 (12.15 in prelims)
2002 Tempess Stark    NW Cabarrus         12.18
2001 Nasheena Quick   High Point Andrews  12.45
2000 Anissa Gainey    Clayton             12.06
1999 Anissa Gainey    Clayton             12.12
1998 Anissa Gainey    Clayton             12.2h (Hand timed. Auto timing failed)
1997 Shirinea James   Hickory             12.51
1996 Sabrina Thompson Wilson Fike         11.95
1995 Sabrina Thompson Wilson Fike         11.95 
1994 Sabrina Thompson Wilson Fike         12.09
1993 Toi Wilson       Greenville Conley   11.83 3ARec
1992 Sherry Foust     South Alamance      12.43
1991 Katrina Jarrett  North Rowan         12.30
1990 Alice Vinson     Monroe Sun Valley   12.03
1989 Alice Vinson     Monroe Sun Valley   12.20
1988 Alice Vinson     Monroe Sun Valley   12.65
1987 San Harrison     High Point Andrews  12.32
State 3-A Girls Champions - 200m
2016 Taylor Henderson Eastern Guilford   24.40 +0.8
2015 Courtney Warner  Charles B. Aycock  24.23 +1.7
2014 Courtney Warner  Charles B. Aycock  24.87 +0.0
2013 Qizeah Jackson   Fay. Westover      24.54 -0.3
2012 Nyshedra Brown   West Craven        24.37 +2.0
2011 Nyshedra Brown   West Craven        24.91 -1.0
2010 Maleena Reid     North Gaston       24.91 -1.3
2009 Stormy Kendrick  Gast. Forestview   25.13 -2.0
2008 Kelsey McCorkle  South Central      23.63w 3A Rec
2007 Kelsey McCorkle  South Central      24.79
2006 Kelsey McCorkle  South Central      24.73
2005 Gabrielle Daniel East Chapel Hill   25.33 
2004 Portia Baker     SW Guilford        25.23 (25.05 in prelims)
2003 Portia Baker     SW Guilford        24.39 3A Rec
2002 Tiffany Roberts  SW Guilford        24.54
2001 Suzzette McSwain Greensboro Dudley  25.79
2000 Anissa Gainey    Clayton            25.18
1999 Anissa Gainey    Clayton            24.79
1998 Shirena James    Hickory            25.13
1997 Shirena James    Hickory            25.91
1996 Sabrina Thompson Wilson Fike        24.61 (3A Rec 24.52 in semifinals)
1995 Sabrina Thompson Wilson Fike        25.16
1994 Sabrina Thompson Wilson Fike        24.68 3A Rec
1993 Jarrett          North Rowan        24.83
1992 Alicia Pope      North Lenoir       25.63
1991 Katrina Jarrett  North Rowan        24.95
1990 Alice Vinson     Monroe Sun Valley  24.81 3A Rec
1989 Alice Vinson     Monroe Sun Valley  25.06
1988 L'Tanja Hall     Washington         25.37
1987 San Harrison     High Point Andrews 25.29
State 3-A Girls Champions - 400m
2016 Cambria Shuford    Statesville        56.28
2015 Jasmine Parquet    Eastern Alamance   56.13
2014 Nikolete Hurrinus  Waxhaw Cuthbertson 56.98
2013 Maya Evans         Wilson Fike        55.93
2012 Naomi Alston       Fay. Douglas Byrd  56.01
2011 Naomi Alston       Fay. Douglas Byrd  56.48
2010 Breahna Morrison   Weddington         55.69
2009 Breanna Alston     Southeast Guilford 58.45 (57.60 in qualifying)
2008 Brandy Swann       Jacksonville       56.75
2007 Kelsey McCorkle    South Central      56.60
2006 Tiaera Reynolds    Greensboro Dudley  57.02
2005 Kia Haskins        Durham Hillside    58.27 
2004 Portia Baker       Southwest Guilford 55.82 
2003 Portia Baker       Southwest Guilford 56.79
2002 Jeretha Massey     Greensboro Smith   57.76
2001 Jeretha Massey     Greensboro Smith   58.16
2000 Jeretha Massey     Greensboro Smith   59.02
1999 Demiko Picott      Hertford           59.49
1998 Toshima Dabbs      Eden Morehead      58.14
1997 Jackie Houston     Kings Mountain     57.09
1996 Jackie Houston     Kings Mountain     56.98
1995 Jackie Houston     Kings Mountain     58.68
1994 Toi Wilson         Greenville Conley  56.84
1993 Toi Wilson         Greenville Conley  55.71
1992 Toi Wilson         Greenville Conley  59.05
1991 Tonie Lazenby      West Iredell       57.13 
1990 Tonie Lazenby      West Iredell       57.78 
1989 Wanda Phillips     Tarboro            58.69 
1988 Crystal Littlejohn East Rutherford    59.66
1987 Clara Russell      Burl. Cummings     58.70
3A Meet Record is 55.6 by April Cooke, Watauga 1983.
State 3-A Girls Champions - 800m
2016 Anna Vess         Ashv AC Reynolds    2:13.28
2015 Anna Vess         Ashv AC Reynolds    2:17.41
2014 Blake Dodge       West Carteret       2:13.86
2013 Blake Dodge       West Carteret       2:13.23 3A Rec
2012 Blake Dodge       West Carteret       2:16.03
2011 Megan Kunkel      Cardinal Gibbons    2:17.74
2010 Taryn Stern       Hickory Ridge       2:20.52
2009 LeaAnna Godwin    Triton              2:16.81
2008 Ryanna Henderson  Jacksonville        2:15.15 3A Rec
2007 Brandy Swann      Jacksonville        2:17.14
2006 Sarah Dugan       Skyland TC Roberson 2:21.00
2005 Stephanie Snyder  Enka                2:18.93 
2004 Chinelle McFadden Durham Hillside     2:21.07
2003 Hannah Parks      Kernersville Glenn  2:21.17
2002 Jeretha Massey    Greensboro Smith    2:20.02
2001 Jessica Carroll   Charlotte Harding   2:20.08
2000 Kelly Derry       Franklin            2:21.62
1999 Bayly Bulkeley    Southwest Guilford  2:19.53
1998 Melinda Dubose    Enka                2:20.14
1997 Mandy Becker      Fuquay-Varina       2:19.01
1996 Mandy Becker      Fuquay-Varina       2:18.6
1995 Mary Osada        Skyland TC Roberson 2:21.08
1994 Laura Hughes      Monroe Sun Valley   2:20.79
1993 Laura Hughes      Monroe Sun Valley   2:22.61
1992 Mia Richardson    McMichael           2:16.81 3A Rec
1991 Suzanne Black     Monroe Sun Valley   2:21.20
1990 Amy Thatcher      Enka                2:23.09
1989 Jennifer Bennett  West Carteret       2:22.24
1988 Jennifer Bennett  West Carteret       2:19.94
1987 Francine Dumas    Skyland TC Roberson 2:18.12 3A Rec
State 3-A Girls Champions - 1600m
2016 Anna Vess           Ashv AC Reynolds    5:00.09
2015 Anna Vess           Ashv AC Reynolds    5:03.49
2014 Anna Vess           Ashv AC Reynolds    5:00.39
2013 Blake Dodge         West Carteret       4:59.35 3A Rec
2012 Jentzen Jones       Wilson Fike         5:13.07
2011 Sarah Rapp          Cardinal Gibbons    5:07.05
2010 Sarah Rapp          Cardinal Gibbons    5:04.10
2009 Laura Hoer          Skyland TC Roberson 5:00.31 3A Rec
2008 Kenyetta Iyevbele   Charlotte Olympic   5:07.29
2007 Ryanna Henderson    Jacksonville        5:14.67
2006 Hannah McArdle      Skyland TC Roberson 5:18.83
2005 Hannah Parks        Kernersville Glenn  5:13.34 
2004 Hannah Parks        Kernersville Glenn  5:22.07
2003 Hannah Parks        Kernersville Glenn  5:19.48
2002 Jessica Collins     Eastern Wayne       5:18.76
2001 Alcia Valtin        Western Harnett     5:08.69
2000 Danielle Deines     Skyland Roberson    5:20.73
1999 Christina Berndt    Fred T Foard        5:10.04
1998 Sarah-Vance Goodman Skyland TC Roberson 5:03.8h (Hand timed. Auto timing failed)
1997 Sarah-Vance Goodman Skyland TC Roberson 5:03.05
1996 Mandy Becker        Fuquay-Varina       5:05.79
1995 Mandy Becker        Fuquay-Varina       5:08.01
1994 Laura Hughes        Monroe Sun Valley   5:15.67
1993 Rebekah Frick       East Rowan          5:24.8
1992 Mia Richardson      McMichael           5:10.94
1991 Mia Richardson      McMichael           5:16.70
1990 Mia Richardson      McMichael           5:24.91
1989 Jennifer Olive      Enka                5:16.96
1988 Charlotte Smith     Shelby              5:23.85
1987 Francine Dumas      Skyland Roberson    5:10.69
State 3-A Girls Champions - 3200m
2016 Anna Vess           Ashv AC Reynolds     11:19.41
2015 Sophie Ebihara      Ral Cardinal Gibbons 11:06.99
2014 Anna Vess           Ashv AC Reynolds     10:52.18 3A Rec
2013 Sophie Ebihara      Ral Cardinal Gibbons 11:08.52
2012 Mary Grace Doggett  Ral Cardinal Gibbons 11:21.84
2011 Sarah Rapp          Ral Cardinal Gibbons 11:03.44
2010 Sarah Rapp          Ral Cardinal Gibbons 11:00.10
2009 Kenyetta Iyevbele   Charlotte Olympic    11:30.23
2008 Caroline Kirby      Skyland TC Roberson  11:22.50
2007 Caroline Kirby      Skyland TC Roberson  11:33.33
2006 Lindsay Ester       Burlington Williams  11:40.07
2005 Clair Kelley        Skyland TC Roberson  11:39.82 
2004 Latanya Lesine      Durham Hillside      12:10.62
2003 Maggie Kovach       Skyland TC Roberson  12:02.05
2002 Jessica Collins     Eastern Wayne        11:37.86
2001 Alicia Valtin       Western Harnett      11:36.94
2000 Danielle Deines     Skyland TC Roberson  11:30.21
1999 Erin Kelley         Skyland TC Roberson  11:28.52
1998 Sarah-Vance Goodman Skyland TC Roberson  10:54.64 3A Rec
1997 Sarah-Vance Goodman Skyland TC Roberson  11:16.08
1996 Sarah-Vance Goodman Skyland TC Roberson  10:58.42 3A Rec
1995 Sarah-Vance Goodman Skyland TC Roberson  11:13.75  
1994 Erin Musson         Wilkes Central       11:46.36
1993 Rebekah Frick       East Rowan           11:59.26
1992 Suzanne Black       Monroe Sun Valley    11:36.26
1991 Mia Richardson      McMichael            12:00.93
1990 Jennifer Coffey     Hickory St.Stephens  11:58.60
1989 Jennifer Coffey     Hickory St.Stephens  11:49.43 
1988 Robyn Land          Wilkes Central       11:59.44
1987 Francine Dumas      Skyland T.C.Roberson 11:30.46
State 3-A Girls Champions - 100m Hurdles
2016 Sydni Fields       Cleveland            14.98 +1.3
2015 Kylie Mcmillan     Southern Guilford    13.81 +1.9 3A Rec
2014 Kylie Mcmillan     Southern Guilford    14.11 -1.3 3A Rec
2013 Kayla Mitchell     Overhills            14.79 -3.5
2012 Ariel Davis        Northern Guilford    14.39 +1.4 3A Rec
2011 Xaviera Bass       Nash Central         14.89 -2.4
2010 Erin Tucker        Concord JM Robinson  14.54 -0.3 3A Rec
2009 Maklisha Ford      Northwest Cabarrus   15.50 -0.9
2008 Sophia Treakle     Asheville            14.87 -2.1
2007 Sophia Treakle     Asheville            14.90
2006 Manika Gamble      Jacksonville         15.01
2005 Atir Carter        Durham Hillside      15.02 
2004 Atir Carter        Durham Hillside      15.00
2003 Alice Turner       Durham Hillside      14.95 (14.86 prelims)
2002 Sherina Steele     West Rowan           15.19
2001 Lavarnia Chambers  Durham Hillside      14.90
2000 Michelle Velez     Skyland TC Roberson  15.20
1999 Ronetta Burgess    Washington           15.90 (14.98 prelims)
1998 Lavernia Chambers  Durham Hillside      15.0h (Hand timed. Auto timing failed)
1997 Marshari Williams  Southern Durham      15.08
1996 Marshari Williams  Southern Durham      14.85
1995 Melton             Wilson Beddingfield  15.11
1994 Beverly Ford       High Point Central   15.85
1993 DeAnn Davis        Burlington Cummings  14.67 3A Rec
1992 Christy Rogers     Monroe Sun Valley    15.16
1991 Christy Rogers     Monroe Sun Valley    15.33
1990 Tammy Streater     Southern Durham      16.01
1989 Angela Williams    Western Guilford     15.44
1988 Paige Ingram       Lenoir Hibriten      15.75
1987 Laura Hargett      Asheboro             15.93
State 3-A Girls Champions - 300m Hurdles
2016 Sydni Fields         Cleveland           44.59
2015 Kylie Mcmillan       Southern Guilford   43.78
2014 Lydia Laws           Western Alamance    43.62
2013 Lydia Laws           Western Alamance    43.79
2012 Lydia Laws           Western Alamance    44.84
2011 Rikki Jay            Franklin            44.47
2010 Amber Holloway       West Rowan          44.10
2009 Tyler Brockington    Greensboro Dudley   45.02 (44.88 prelims)
2008 Sophia Treakle       Asheville           43.15 Rec
2007 Sophia Treakle       Asheville           44.67
2006 Manika Gamble        Jacksonville        44.63
2005 Lateasa Michael      Anson County        45.14 
2004 Michelle Duffey      Durham Hillside     44.22
2003 Michelle Duffey      Durham Hillside     43.73 Rec
2002 Michelle Duffey      Durham Hillside     45.58
2001 Leteisha Johnson     Greensboro Smith    46.70
2000 Leslie Bigelow       Hickory             46.06
1999 Tiffany Smith        Wilson Fike         45.32
1998 Tiffany Smith        Wilson Fike         44.87
1997 Tiffany Smith        Wilson Fike         45.29
1996 Heather Carpenter    Southern Durham     46.21
1995 Harris               Asheboro            46.57
1994 Renee Hudson         Tarboro             46.57
1993 DeAnn Davis          Burlington Cummings 45.44
1992 Lavonda McCorkle     High Point Central  46.01
1991 Vicki Pittman        Tarboro             45.43
1990 Vicki Pittman        Tarboro             45.49
1989 Debbie Hollingsworth East Henderson      46.91
1988 Tara Burns           Burlington Cummings 46.1 
1987 Tara Burns           Burlington Cummings 45.98
State 3-A Girls Champions - 400m Relay (4x100)

2016 Cox Mill               48.27
(Joy Jackson 9, Jasmine Cox 12, Bria Street 12, Tracey Manigault 9)

2015 Rocky Mount            49.08
(Teyanna Dessaure 11, Laneeja Sheppard 11, London Green 9, Nyana Edwards 11)

2014 Weddington             49.00
(Maria Sanchez, Courtney Blanden, Tracey Weekes, Cyan Mercer)

2013 Phillip O. Berry       48.68
(Manneja Cordray, Alliyah Barnes, Passion Firms, Maya Grier)

2012 Fayetteville Westover  49.81
(Katrina Collins, Nicole Chestnut, Mercedes Parham, Qizeah Jackson)

2011 South Central          47.35
(Danielle Butts, Amber Clark, Jasmine Marrow, Bryana Wyatt)

2010 South Central          46.94 3A Rec
(Danielle Butts, Amber Clark, Hayley McCorkle, Bryana Wyatt)

2009 Winston-Salem Parkland 48.13
(Chelsie Carlton, Christine Council, Myia Rivers, Mytoia Gathings)

2008 South Central          47.24 3A Rec
(Danielle Butts, Amber Clark, Natalie Cole, Bryana Wyatt)

2007 Winston-Salem Parkland 49.25
(Mytoia Gathings, Jessica Morgan, Chelsie Carlton, Christine Council)

2006 High Point Andrews     49.06

2005 Kernersville Glenn     48.90
(Morgan Broadnax, Gereka Banks, Amanda Darden, Demetrius James)

2004 Greensboro Smith       49.95 
2003 Kernersville Glenn     49.66
2002 Southwest Guilford     49.44
2001 High Point Andrews     48.97
2000 Durham Hillside        49.71
1999 Greensboro Dudley      49.01
1998 Greensboro Dudley      48.71 3A Rec  
1997 High Point Central     49.70
1996 Wilson Fike            49.16
1995 Southern Durham        49.29
1994 Wilson Fike            49.69
1993 Burlington Cummings    49.83
1992 High Point Central     49.01
1991 North Lenoir           49.71
1990 Statesville            49.37
1989 Harnett Central        49.64
1988 Skyland T.C.Roberson   49.71
1987 High Point Andrews     49.58
State 3-A Girls Champions - 800m Relay (4x200)

2016 Eastern Guilford       1:41.59
(Amillieon Smith 12, Charielle Couch 12, Cemere Petty 11, Taylor Henderson 11)

2015 Rocky Mount            1:43.36
(London Green 9, Laneeja Sheppard 11, Brittany Beckford 10, Nyana Edwards 11)

2014 Eastern Guilford       1:42.47
(Amillieon Smith, Asia Cobb, Cemere Petty, Taylor Henderson)

2013 Phillip O. Berry       1:43.75
(Tatiana Mills, Erica Williams, Shekinah Harrell, Maya Grier)

2012 Burlington Williams    1:44.27
(Shanica Johnson, Chelsey Hargrave, Tamilia Wright, Abigail Bost)

2011 South Central          1:43.61
(Danielle Butts, Amber Clark, Christina Dixon, Bryana Wyatt)

2010 South Central          1:39.32 3A Rec
(Danielle Butts, Amber Clark, Hayley McCorkle, Bryana Wyatt)

2009 Greensboro Dudley      1:41.48
(Janise Robinson, Natalie Nelson, Tyler Brockington, Kaneisha Williams)

2008 Greensboro Dudley      1:42.08
(Janice Robinson, Kierra Demery, Shaquilla Gibson, Jessica Farr)

2007 Northeast Guilford     1:42.49
(Brandi Smith, Sierra Foster, Olivia Harrison, Yvonna Hines)

2006 Winston-Salem Parkland 1:42.18

2005 Greensboro Smith       1:44.96
(Generra Cornwell, Allegra Seegars, Brittany White, Cheria Morgan)

2004 Durham Hillside        1:44.77
(Michelle Duffey, Salaka Hayes, Jessica Watkins, Alex Miller)

2003 Durham Hillside        1:44.41
2002 Southwest Guilford     1:42.65
2001 High Point Andrews     1:41.37
2000 High Point Andrews     1:43.43
1999 Hickory                1:44.55
1998 Southern Nash          1:42.2h (Hand timed. Auto timing failed)
1997 Hickory                1:45.79
1996 Wilson Fike            1:41.21 3A Rec
1995 Southern Durham        1:43.19 
1994 Wilson Fike            1:44.74
1993 High Point Central     1:46.58
1992 North Lenoir           1:44.65
1991 Lexington              1:45.37
1990 High Point Andrews     1:43.49 
1989 Tarboro                1:44.04 
1988 Skyland T.C.Roberson   1:45.46
1987 High Point Andrews     1:44.10
State 3-A Girls Champions - 1600m Relay (4x400)

2016 Nash Central           4:03.00
(T'Keyah Macklin 11, Teona Hill 12, Kiera Ausby 12, Michaela Nelms 11)

2015 Eastern Guilford       3:57.10
(Dorian Johnson 12, Amillieon Smith 11, Charielle Couch 10, Cemere Petty 10)

2014 Fayetteville Westover  3:57.59
(Porchia High, Qizeah Jackson, Janice Coffen, Kayla Jackson)

2013 Fayetteville Westover  3:57.98
(Daniela Salas, Qizeah Jackson, Janice Coffen, Kayla Jackson)

2012 Waxhaw Marvin Ridge    4:01.96
(Kacie Hicks, Kathleen Maher, Delaney Dunkley, Taylor Berry)

2011 North Buncombe         4:02.19
(Allison Fox, Madison Emory, Lauren Sackett, Sage Proffitt)

2010 Weddington             4:00.13
(Brittany Sturdivant, Haley Kapheim, Carly Griffith, Breahna Morrison)

2009 Greensboro Dudley      3:55.47 3A Rec
(Shaquilla Gibson, Tyler Brockington, Natalie Nelson, Kaneisha Williams)

2008 Greensboro Dudley      4:00.35
(Natalie Nelson, Jelisa Barghen, Jessica Farr, Kaneisha Williams)

2007 Greensboro Dudley      4:01.30
(Deanna Eley, Amber Miller, Jessica Farr, Kaneisha Williams)

2006 Winston-Salem Parkland 3:59.47

2005 Durham Hillside        4:07.14
(Chinelle McFadden, Atir Carter, Chenel McFadden, Kia Haskins)

2004 Durham Hillside        3:56.79 Rec
(Kia Haskins, Chinille McFadden, Camelia Morman, Michelle Duffey)

2003 Durham Hillside        3:57.11 Rec
2002 Durham Hillside        4:00.96
2001 Greensboro Smith       3:59.91 Rec
2000 Greensboro Smith       4:09.13
1999 Greensboro Smith       4:08.53
1998 Greensboro Dudley      4:00.62
1997 Southern Nash          4:07.65
1996 Wilson Fike            4:04.29
1995 Southern Durham        4:00.14 Rec
1994 Tarboro                4:08.49
1993 Tarboro                4:06.75
1992 High Point Andrews     4:09.03
1991 Tarboro                4:10.01
1990 Tarboro                4:00.31 Rec
1989 Tarboro                4:03.56
1988 Burlington Williams    4:08.62
1987 Burlington Cummings    4:03.80
State 3-A Girls Champions - 3200m Relay (4x800)

2016 Waxhaw Cuthbertson    9:29.86
(Sarah LaTour 10, Alexia Noch 11, Morgan Allison 9, Alycia Higgins 12)

2015 Marvin Ridge          9:40.82
(Alexa King 10, Melanie Hussey 11, Nicole Renwick 11, Jennae Jacob 10)

2014 Asheville AC Reynolds 9:20.23 3A Rec
(Larissa Wood, Lana Reeves, Kenzie Himelein-Wachowiak, Anna Vess)

2013 West Carteret         9:22.11 3A Rec
(Blair Pearce, Madeline Fisher, Blake Dodge, Katie Cease)

2012 Waxhaw Marvin Ridge   9:36.59
(Rachel Dudley, Alden Kessenich, Nicole Pappalardo, Ailish Dwyer)

2011 Ral. Cardinal Gibbons 9:29.25
(Samiiah Wilson, Megan Cuomo, Megan Kunkel, Sarah Rapp)

2010 Marvin Ridge          9:40.26
(Brittany Fritz, Caitlyn Colo, Alyssa Clark, Kayli Buckley)

2009 Skyland T.C. Roberson 9:40.01
(Sydney Lierz, Emma Watschel, Micah Carns, Laura Hoer)

2008 Skyland T.C. Roberson 9:25.56 Rec
(Lacey Bradley, Stephanie Chapman, Laura Hoer, Kylie Smith)

2007 Monroe Sun Valley     9:30.78
(Kayla Price, Samantha Sawyer, Dannielle Hobbs, Christina Hobbs)

2006 Skyland T.C.Roberson  9:42.89

2005 Skyland T.C.Roberson  9:52.64
(Hannah McCardle, Anne Hanson, Sarah Dugan, Stephanie Chapman)

2004 Durham Hillside       9:34.87 
(Michelle Duffey, Chenel McFadden, Latanya Lesine, Chinelle McFadden)

2003 Durham Hillside       9:30.29 Rec
(Brittany Robinson, Chinille McFadden, Chenel McFadden, Michelle Duffey) 

2002 Eastern Wayne        10:07.43
2001 Durham Hillside       9:47.7h
2000 Skyland T.C.Roberson  no time (Auto timing failed)
1999 Southwest Guilford    9:49.46
1998 Skyland T.C.Roberson  9:44.0h Rec (Hand timed. Auto timing failed)
1997 Skyland T.C.Roberson  9:55.17
1996 Skyland T.C.Roberson  9:51.76
1995 Franklin              9:49.93
1994 Monroe Sun Valley     9:57.61
1993 Monroe Sun Valley     9:48.95 Rec
1992 Monroe Sun Valley     9:55.40
1991 Monroe Sun Valley    10:03.16
1990 Northwest Guilford   10:04.21
1989 Monroe Sun Valley    10:02.72
1988 Washington            9:54.88
(event began in 1988)
State 3-A Girls Champions - Long Jump
2016 Torri Weathers    Hickory Ridge       18-0     +0.0 
2015 Kacia Vines       Cedar Ridge         18-7     +0.0
2014 Kacia Vines       Cedar Ridge         17-10    +2.6
2013 Courtney Crawford McMichael           18-8.5   +2.7
2012 Onya Edwards      Charlotte Catholic  16-11.00 -1.2
2011 Tori Elliot       Cox Mill            17-10.00 +2.0
2010 Shauna Terry      Southern Vance      17-10.50 +2.5
2009 Jessica Barnes    Southwest Edgecombe 18-1.75  +1.1
2008 Jessica Morgan    W-S Parkland        18-11 =Rec
2007 Kiara Crutchfield Jamestown Ragsdale  18-5
2006 Dekalah Price     High Point Andrews  17-9
2005 Kiara Crutchfield Jamestown Ragsdale  17-8 
2004 Mae Boone         Hertford County     18-11 Rec
2003 Sherina Steele    West Rowan          18-9.75
2002 Chrystal Marsh    Anson County        17-10.25
2001 Sheena Dawkins    High Point Andrews  17-11
2000 Meka Battle       Southern Nash       17-7.5
1999 Anissa Gainey     Clayton             18-6
1998 Toshima Dabbs     Eden Morehead       17-11
1997 Keione Covington  Asheboro            18-6.5
1996 Ketone Covington  Asheboro            18-10 Rec
1995 Covington         Asheboro            18-1.75
1994 Keione Covington  Asheboro            17-11.75
1993 Michelle Tate     Lexington           18-1
1992 Kim Jones         Statesville         18-6.75
1991 Kim Jones         Statesville         18-8.5
1990 Tenisha Pinnix    High Point Andrews  18-10 Rec
1989 Tasha Horton      Lenoir Hibriten     18-2.5
1988 Anita Curry       Burlington Williams 18-1
1987 Sherry Smith      West Henderson      17-10.75
State 3-A Girls Champions - Triple Jump
2016 Imani Bennett      Southern Guilford   39-1    +0.1
2015 Tamilia Wright     Burlington Williams 39-0.5  +0.4
2014 Lydia Laws         Western Alamance    37-2.5  +1.3
2013 Chelsey Hargrave   Burlington Williams 39-0.75 +0.0
2012 Jackie Reid        North Gaston        37-2    -1.9
2011 Danielle Butts     South Central       40-11   +2.5
2010 Danielle Butts     South Central       39-1    +0.0
2009 Danielle Butts     South Central       40-11   +1.9
2008 Radiance Basden    Western Guilford    39-8.5
2007 Radiance Basden    Western Guilford    38-10.5
2006 Dekalah Price      High Point Andrews  38-4.75
2005 Camelia Morman     Durham Hillside     36-10.75 
2003 Camelia Morman     Durham Hillside     38-7.5 
2003 Camelia Morman     Durham Hillside     39-8
2002 Nathifa Forde      Jamestown Ragsdale  37-7.5
2001 Tatyana Kirichenko Western Guilford    38-6.5
2000 Meka Battle        Southern Nash       39-11
1999 Meka Battle        Southern Nash       40-0
1998 Toshima Dabbs      Eden Morehead       38-4.5
1997 Taressa Davis      Southern Durham     38-7
1996 Lashonda Stubbs    Eastern Randolph    38-6
1995 Covington          Asheboro            36-10.5
1994 Keione Covington   Asheboro            37-2.5
1993 DeAnne Davis       Burlington Cummings 38-11
1992 Shawn Hill         Harnett Central     39-0
1991 Nicole Crews       McMichael           38-0
1990 Nikki Friday       Lexington           42-0 3A Rec
1989 Alice Vinson       Monroe Sun Valley   39-0.5
1988 L'Tanja Hall       Washington          38-5 
1987 Samantha Smith     Lincolnton          36-7.5
State 3-A Girls Champions - High Jump
2016 Maci Bunting      Asheboro              5-6
2015 Julia Scoles      South Iredell         5-6
2014 Qizeah Jackson    Fayetteville Westover 5-8
2013 Qizeah Jackson    Fayetteville Westover 5-4
2012 LaTondra Murrow   Charlotte Harding     5-6
2011 Danielle Butts    South Central         5-4
2010 Danielle Butts    South Central         5-6
2009 Shenika Scales    Eden Morehead         5-6
2008 Laura Langley     Southern Nash         5-4
2007 Laura Langley     Southern Nash         5-8
2006 Ashley Talley     North Iredell         5-8
2005 Patience Coleman  Southern Durham       5-4
2004 Patience Coleman  Southern Durham       5-8 
2003 Ashley Talley     North Iredell         5-8
2002 Megan Seehorn     East Lincoln          5-2
2001 Tiffany Mitchell  Western Harnett       5-6
2000 Ashely Schrimer   Havelock              5-4
1999 Carol Kiser       Concord               5-4
1998 Virginia Lacombe  South Caldwell        5-8
1997 Monique Judkins   Reidsville            5-8
1996 Monique Judkins   Reidsville            5-6
1995 Ridgeway          Burlington Williams   5-5
1994 Latosha Etheridge Wilson Fike           5-5
1993 Shanna Harris     Southwest Guilford    5-4
1992 Kim Jones         Statesville           5-4
1991 Kim Jones         Statesville           5-8
1990 Kim Jones         Statesville           5-6
1989 Tara Lindsay      Asheboro              5-6
1988 Nicky Hudson      Harnett Central       5-4
1987 Vicki Peek        Enka                  5-4
3A Meet Record is 5-8.25 by April Cooke, Watauga 1983
State 3-A Girls Champions - Pole Vault
2016 Tessa Sheets       Pittsboro Northwood 12-1 3A Rec
2015 Shaye Stegall      Marvin Ridge        10-6
2014 Liz Wood           Waxhaw Cuthbertson  11-6
2013 Brooke Shelton     Ledford             11-6
2012 Sage Proffitt      North Buncombe      11-6
2011 Sage Proffitt      North Buncombe      11-6
2010 Ashleigh Culpepper Franklin            10-6
2009 Ashleigh Culpepper Franklin            10-0
2008 Jordan Daywalt     Statesville         11-6
2007 Jordan Daywalt     Statesville         11-6
2006 Caitlin Thornley   Jamestown Ragsdale  12-0 3A Rec
2005 Victoria Shobe     Weddington          11-6 Rec
2004 Caitlin Thornley   Jamestown Ragsdale   9-06
2003 Amanda Massey      North Buncombe       9-0
2002 Ashley Marino      North Buncombe      10-6
2001 Tatyana Kirichenko Western Guilford    11-0 Rec
2000 Michelle Velez     Skyland TC Roberson 10-0 Rec
1999 Jessica Pierce     Southern Nash        9-0 Rec
Event began in 1999
State 3-A Girls Champions - Shot Put
2016 Tiana Taylor       Eastern Guilford 39-7.75
2015 Hannah Stokes      Weddington       38-6
2014 Alexis Dickerson   Western Alamance 38-6.5
2013 Alexis Dickerson   Western Alamance 39-8.25
2012 Whitney Williams   South Johnston   38-9.75
2011 Kayla Padgett      West Brunswick   42-7 3A Rec
2010 Danita Whitaker    Rocky Mount      39-6
2009 Latoya Wright      Harnett Central  38-5.25
2008 Haley Hackett      SE Guilford      37-6
2007 Courtney Prichard  Havelock         36-11
2006 Chelsey McClean    North Gaston     36-0.5
2005 LaWana Henry       Triton           40-7 
2004 Adrian Griffin     Harnett Central  36-1
2003 Sheena Anderson    W-S Parkland     39-8
2002 Lashondria Humphry West Brunswick   34-9.5
2001 Geneva Yarborough  Western Guilford 38-3
2000 Defaye Frazier     Havelock         40-3.5
1999 Kia Sessoms        Hertford         40-1
1998 Kia Sessoms        Hertford         38-01.75       
1997 Chrystal Chamblee  Bertie           37-5.25
1996 Myra Williams      South Brunswick  42-5.25
1995 Myra Williams      South Brunswick  40-1.75
1994 Valerie Metz       Asheville        34-5.75
1993 Nish Neal          Rockingham Co.   35-11.25
1992 Nish Neal          Rockingham Co.   36-8.75
1991 Nish Neal          Rockingham Co.   38-0.75
1990 Amekia Robinson    Concord          36-5.25
1989 Kelly Sensing      Asheville Erwin  37-4
1988 Michelle Rhyne     NW Cabarrus      39-2
1987 Michelle Rhyne     NW Cabarrus      40-0
State 3-A Girls Champions - Discus
2016 Ania Dawson          Southern Guilford   126-6
2015 Nakeisha Jones       Wilson Hunt         117-8
2014 Alexis Dickerson     Western Alamance    113-2
2013 Lyssa Wallace-o'neil Jacksonville        128-3
2012 Lyssa Wallace-o'neil Jacksonville        117-4
2011 Kayla Padgett        West Brunswick      133-11
2010 Tremonisha Taylor    Southern Vance      137-0  3A Rec
2009 Sequoia Watkins      Skyland TC Roberson 125-0
2008 Cori Goins           Western Guilford    118-7
2007 Vicki Mitchell       West Craven         124-10
2006 Vicki Mitchell       West Craven         117-9
2005 Rachel Karriker      East Rowan          111-1 
2004 Jordan Huffman       East Rowan          117-6 
2003 Chanel Raynor        West Carteret       107-3
2002 Jessica Doyle        West Brunswick      108-3.5
2001 Brianna Dunston      Southern Nash       116-7
2000 Danisha Norwood      Southwest Edgecombe 113-1
1999 Kia Sessoms          Hertford            112-1.75
1998 Miriam McLeod        North Gaston        118-2.75
1997 Miriam McLeod        North Gaston        121-8
1996 Shanna Brown         North Iredell       103-2
1995 Myra Williams        South Brunswick     125-0
1994 Meyetta Grimes       Washington          115-0
1993 Elizabeth Harrison   Monroe Sun Valley   125-7
1992 Christian Murphy     Rockingham County   115-3
1991 Kim Pakowski         Greenville Conley   115-10
1990 Kim Pakowski         Greenville Conley   119-5
1989 Candra Gayle         Concord             127-8 Rec
1988 Candy Graves         Burlington Cummings 127-0
1987 Jessie Hoeverman     West Carteret       115-1

Main Menu

Boys 4-A Individual Champions
Boys 3-A Individual Champions
Boys 2-A & 1-A Individual Champions

Girls 4-A Individual Champions
Girls 2-A & 1-A Individual Champions

NC HS State Meet Records

All-Time Top 25
NC HS Team Champions



NCPrepTrack.com