NCPrepTrack.com

NC at the Foot Locker Nationals

History of all athletes from North Carolina


Boys List By Place

Girls List By Year | Girls List By Place

Total By School

South Regional History | Home

(Meet was held at Balboa Park, San Diego unless indicated otherwise.)

BOYS:

(No NC boys qualified in 2014 or 2015.)

22nd 2013 Ben Huffman       (12) Providence Day School, Charlotte. 15:49
25th 2013 Ian Milder        (12) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:50
30th 2013 Patrick Sheehan   (12) Lake Norman HS. 15:56

 9th 2011 Thomas Graham     (12) Cary Academy, Cary. 15:25
 DNR 2011 Mark Blackmon     (12) West Charlotte, Charlotte. (Unable to make trip)

15th 2010 Blake Williams    (12) Northern Durham HS, Durham. 15:35
19th 2010 Scott Morgan      (12) Calvary Baptist Day School, Clemmons. 15:38
20th 2010 Thomas Graham     (11) Cary Academy, Cary. 15:39

 6th 2009 Jake Hurysz       (12) Eastern Alamance HS, Mebane. 15:31.9
20th 2009 Blake Williams    (11) Northern Durham HS, Durham. 15:44.9

11th 2007 Ryan Hill         (12) Hickory HS, Hickory. 15:32
14th 2007 Patrick Campbell  (12) Mooresville HS, Mooresville. 15:38

26th 2006 Ryan Hill         (11) Hickory HS, Hickory. 16:08

 6th 2005 Jack Bolas        (12) Chapel Hill HS, Chapel Hill. 15:15
 DNR 2005 Sandy Roberts     (12) Broughton HS, Raleigh. (Withdrew due to illness)

16th 2004 Sandy Roberts     (11) Broughton HS, Raleigh. 15:50
31st 2004 Jack Bolas        (11) Chapel Hill HS, Chapel Hill. 16:21

19th 2003 Nick Hutchins     (12) Millbrook HS, Raleigh. 15:35
23rd 2003 Eric Mack         (12) North Forsyth HS, Winston-Salem. 15:43

 5th 2002 Matt DeBole       (12) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:12
11th 2002 Bobby Mack        (12) North Forsyth HS, Winston-Salem. 15:18.3

 6th 2001 Milos Mitric      (12) Asheville HS, Asheville 14:59.22
16th 2001 Matt Debole       (11) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:20.52
(2001 Finals were in Orlando, FL)

11th 1999 Stephen Haas      (11) North Mecklenburg HS, Huntersville 15:11.70
14th 1999 Ricky Brookshire  (12) Watauga HS, Boone 15:15.43
(1999 Finals were in Orlando, FL)

16th 1998 Bradsher Wilkins  (12) Orange HS, Hillsborough. 16:04.3
25th 1998 Josh Baker        (12) Freedom High, Morganton. 16:27.2
33rd 1998 Nick Mangum       (12) Cardinal Gibbons HS, Raleigh. 18:17.2
(1998 Finals were in Orlando, FL)

23rd 1997 Bradsher Wilkins  (11) Orange HS, Hillsborough. 16:25.3
26th 1997 Josh Baker        (11) Freedom High, Morganton. 16:31.7
30th 1997 Joe Lion          (12) Watauga HS, Boone. 16:57.5
(1997 Finals were in Orlando, FL)

15th 1989 Brant Armentrout  Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:28.7
17th 1989 Kyle Armentrout   Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:33.6

27th 1988 Brant Armentrout  Mount Tabor HS, Winston-Salem. 16:08.4

26th 1986 David Honea       Enka HS; Enka. 15:48.1

20th 1985 Michael Clinebell Watauga HS, Boone. 15:19.7

29th 1983 John Erickson     Southeast Guilford HS, Greensboro. 16:12.7

BOYS BY PLACE AT NATIONALS:

 5th 2002 Matt DeBole       (12) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:12

 6th 2001 Milos Mitric      (12) Asheville HS, Asheville 14:59.22 (in Orlando)
 6th 2005 Jack Bolas        (12) Chapel Hill HS, Chapel Hill. 15:15
 6th 2009 Jake Hurysz       (12) Eastern Alamance HS, Mebane. 15:31.9

 9th 2011 Thomas Graham     (12) Cary Academy, Cary. 15:25

11th 1999 Stephen Haas      (11) North Mecklenburg HS, Huntersville 15:11.70 (in Orlando)
11th 2002 Bobby Mack        (12) North Forsyth HS, Winston-Salem. 15:18.3
11th 2007 Ryan Hill         (12) Hickory HS, Hickory. 15:32

14th 1999 Ricky Brookshire  (12) Watauga HS, Boone 15:15.43 (in Orlando, FL)
14th 2007 Patrick Campbell  (12) Mooresville HS, Mooresville. 15:38

15th 1989 Brant Armentrout  Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:28.7
15th 2010 Blake Williams    (12) Northern Durham HS, Durham. 15:35

16th 1998 Bradsher Wilkins  (12) Orange HS, Hillsborough. 16:04.3 (in Orlando)
16th 2001 Matt Debole       (11) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:20.52 (in Orlando)
16th 2004 Sandy Roberts     (11) Broughton HS, Raleigh. 15:50

17th 1989 Kyle Armentrout   Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:33.6

19th 2003 Nick Hutchins     (12) Millbrook HS, Raleigh. 15:35
19th 2010 Scott Morgan      (12) Calvary Baptist Day School, Clemmons. 15:38

20th 1985 Michael Clinebell Watauga HS, Boone. 15:19.7
20th 2009 Blake Williams    (11) Northern Durham HS, Durham. 15:44.9
20th 2010 Thomas Graham     (11) Cary Academy, Cary. 15:39

22nd 2013 Ben Huffman       (12) Providence Day School, Charlotte. 15:49

23rd 1997 Bradsher Wilkins  (11) Orange HS, Hillsborough. 16:25.3 (in Orlando)
23rd 2003 Eric Mack         (12) North Forsyth HS, Winston-Salem. 15:43

25th 1998 Josh Baker        (12) Freedom High, Morganton. 16:27.2 (in Orlando)
25th 2013 Ian Milder        (12) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 15:50

26th 1986 David Honea       Enka HS; Enka. 15:48.1
26th 1997 Josh Baker        (11) Freedom High, Morganton. 16:31.7 (in Orlando)
26th 2006 Ryan Hill         (11) Hickory HS, Hickory. 16:08

27th 1988 Brant Armentrout  Mount Tabor HS, Winston-Salem. 16:08.4

29th 1983 John Erickson     Southeast Guilford HS, Greensboro. 16:12.7

30th 1997 Joe Lion          (12) Watauga HS, Boone. 16:57.5 (in Orlando)
30th 2013 Patrick Sheehan   (12) Lake Norman HS. 15:56

31st 2004 Jack Bolas        (11) Chapel Hill HS, Chapel Hill. 16:21

33rd 1998 Nick Mangum       (12) Cardinal Gibbons HS, Raleigh. 18:17.2 (in Orlando)

 DNR 2005 Sandy Roberts     (12) Broughton HS, Raleigh. (Withdrew due to illness)
 DNR 2011 Mark Blackmon     (12) West Charlotte, Charlotte. (Unable to make trip)

GIRLS:


 3rd 2015 Nevada Mareno     (11) Leesville Road HS, Raleigh. 17:17.6
34th 2015 Anna Vess         (12) A.C. Reynolds HS, Asheville. 18:32.2

 2nd 2014 Ryen Frazier      (12) Ravenscroft School, Raleigh. 17:23
28th 2014 Kathleen Mansure  (12) Watauga HS, Boone.         18:37

29th 2011 Samantha George   (12) Millbrook HS, Raleigh. 18:19
34th 2011 Alana Hadley      ( 9) Ardrey Kell HS, Charlotte. 18:22

39th 2010 Wesley Frazier    (10) Ravenscroft School, Raleigh. 18:56

10th 2009 Wesley Frazier    ( 9) Ravenscroft School, Raleigh. 17:44.2

35th 2008 Adrianne Soo      (12) Durham Academy, Durham. 18:53
39th 2008 Kimberly Spano    (12) North Mecklenburg, Huntersville. 19:07

30th 2002 Kate Merrill      (11) Jordan HS, Durham. 19:41.8

 5th 2001 Laura Stanley     (12) Carolina Day School, Fletcher. 17:34.54
30th 2001 Carly Matthews    (12) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 18:39.23
(2001 Finals were in Orlando, FL)

11th 2000 Laura Stanley     (11) Carolina Day School. Fletcher. 17:39
(2000 Finals were in Orlando, FL)

16th 1999 Ariel Glassman    (12) Hendersonville HS, Hendersonville. 17:44.15
21st 1999 Casey McGraw      (10) Freedom HS, Morganton. 17:55.99
(1999 Finals were in Orlando, FL)

 9th 1996 Sarah Vance-Goodman (11) T.C. Roberson HS, Asheville. 18:19

 7th 1992 Karen Godlock     (12) Polk County HS, Rutherfordton. 18:06
15th 1992 Ami Herrman       (12) Providence HS, Charlotte. 18:29.8

11th 1991 Karen Godlock     (11) Polk County HS, Mill Springs. 18:20.5

28th 1987 Cessy Hudson      (12) East Burke HS, Connely Springs. 19:16.3

23rd 1982 Kathy Ormsby      (12) Richmond County HS, Rockingham. 18:08.5

GIRLS BY PLACE AT NATIONALS:

 2nd 2014 Ryen Frazier      (12) Ravenscroft School, Raleigh. 17:23

 3rd 2015 Nevada Mareno     (11) Leesville Road HS, Raleigh. 17:17.6

 5th 2001 Laura Stanley     (12) Carolina Day School, Fletcher. 17:34.54 (in Orlando)

 7th 1992 Karen Godlock     (12) Polk County HS, Rutherfordton. 18:06

 9th 1996 Sarah Vance-Goodman (11) T.C. Roberson HS, Asheville. 18:19

10th 2009 Wesley Frazier    ( 9) Ravenscroft School, Raleigh. 17:44.2

11th 1991 Karen Godlock     (11) Polk County HS, Mill Springs. 18:20.5
11th 2000 Laura Stanley     (11) Carolina Day School. Fletcher. 17:39

15th 1992 Ami Herrman       (12) Providence HS, Charlotte. 18:29.8

16th 1999 Ariel Glassman    (12) Hendersonville HS, Hendersonville. 17:44.15 (in Orlando)

21st 1999 Casey McGraw      (10) Freedom HS, Morganton. 17:55.99 (in Orlando)

23rd 1982 Kathy Ormsby      (12) Richmond County HS, Rockingham. 18:08.5

28th 1987 Cessy Hudson      (12) East Burke HS, Connely Springs. 19:16.3
28th 2014 Kathleen Mansure  (12) Watauga HS, Boone.         18:37

29th 2011 Samantha George   (12) Millbrook HS, Raleigh. 18:19

30th 2001 Carly Matthews    (12) Mount Tabor HS, Winston-Salem. 18:39.23 (in Orlando)
30th 2002 Kate Merrill      (11) Jordan HS, Durham. 19:41.8

34th 2011 Alana Hadley      ( 9) Ardrey Kell HS, Charlotte. 18:22
34th 2015 Anna Vess         (12) A.C. Reynolds HS, Asheville. 18:32.2

35th 2008 Adrianne Soo      (12) Durham Academy, Durham. 18:53

39th 2008 Kimberly Spano    (12) North Mecklenburg, Huntersville. 19:07
39th 2010 Wesley Frazier    (10) Ravenscroft School, Raleigh. 18:56


Total Number of Foot Locker Qualifiers (through 2015):

BOYS
4 - Mount Tabor (Brent Armentrout, Kyle Armentrout, Matt Debole, Ian Milder)

3 - Watauga (Mike Clinebell, Ricky Brookshire, Joe Lion)

2 - Cardinal Gibbons (Nick Mangum, Connor Lane)
    North Forsyth (Bobby Mack, Eric Mack)

Asheville (Milos Mitric)
Broughton (Sandy Roberts)
Calvary Baptist (Scott Morgan)
Cary Academy (Thomas Graham)
Chapel Hill (Jack Bolas)
Eastern Alamance (Jake Hurysz)
Enka (David Honea)
Freedom (Josh Baker)
Hickory (Ryan Hill)
Lake Norman (Patrick Sheehan)
Millbrook (Nick Hutchins)
Mooresville (Patrick Campbell)
North Mecklenburg (Stephen Haas)
Northern Durham (Blake Williams)
Orange (Bradsher Wilkins)
Providence Day (Ben Huffman)
Southeast Guilford (John Erickson)
West Charlotte (Mark Blackmon)

GIRLS
2 - Ravenscroft (Wesley Frazier, Ryen Frazier)

A.C. Reynolds (Anna Vess)
Ardrey Kell (Alana Hadley)
Carolina Day (Laura Stanley)
Durham Academy (Adrienne Soo)
East Burke (Cessy Hudson)
Freedom (Casey McGraw)
Hendersonville (Ariel Glassman)
Jordan (Kate Merrill)
Leesville Road (Nevada Mareno)
Millbrook (Samantha George)
Mount Tabor (Carly Matthews)
North Mecklenburg (Kimberly Spano)
Polk Co. (Karen Godlock)
Providence (Ami Herrman)
Ragsdale (Sara Platek)
Richmond Co. (Kathy Ormsby)
TC Roberson (Sarah-Vance Goodman)
Watauga (Kathleen Mansure)


COMBINED
5 - Mount Tabor (B. Armentrout, K. Armentrout, M. Debole, C. Matthews, I. Milder)

4 - Watauga (M. Clinebell, R. Brookshire, J. Lion, K. Mansure)

2 - Cardinal Gibbons (N. Mangum, C. Lane)
2 - Freedom (J. Baker, C. McGraw)
2 - North Forsyth (B. Mack, E. Mack)
2 - North Mecklenburg (S. Haas, K. Spano)
2 - Millbrook (N. Hutchins, S. George)
2 - Ravenscroft (W. Frazier, R. Frazier)

A.C. Reynolds (A. Vess)
Ardrey Kell (A. Hadley)
Asheville (M. Mitric)
Broughton (S. Roberts)
Calvary Baptist (S. Morgan)
Carolina Day (L. Stanley)
Cary Academy (T. Graham)
Chapel Hill (J. Bolas)
Durham Academy (A. Soo)
East Burke (C. Hudson)
Eastern Alamance (J. Hurysz)
Enka (D. Honea)
Hendersonville (A. Glassman)
Hickory (R. Hill)
Jordan (K. Merrill)
Lake Norman (P. Sheehan)
Leesville Road (N. Mareno)
Mooresville (P. Campbell)
Northern Durham (B. Williams)
Orange (B. Wilkins)
Polk Co. (K. Godlock)
Providence (A. Herrman)
Providence Day (B. Huffman)
Ragsdale (S. Platek)
Richmond Co. (K. Ormsby)
Southeast Guilford (J. Erickson)
TC Roberson (S.V. Goodman)
West Charlotte (M. Blackmon)
Note: Please email corrections/additions to E-mail information for NCPrepTrack.com. Thank you.


Foot Locker Nationals Complete Results: (FootLockerCC.com)
2010* | 2011* | 2012 Boys | 2012 Girls | '13 Boys* | '13 Girls | '14 Boys | '14 Girls* | '15 Boys | '15 Girls*
2000* | 2001* | 2002* | 2003* | 2004* | 2005* | 2006* | 2007* | 2008* | 2009*
1990 | 1991* | 1992* | 1993 | 1994 | 1995 | 1996* | 1997* | 1998* | 1999*
1980 | 1981 | 1982* | 1983* | 1984 | 1985* | 1986* | 1987* | 1988* | 1989*
1979
* - Asterisk means NC had at least one qualifier.

Foot Locker South Regional History | FootLockerCC.com | Home




NCPrepTrack.com