NCPrepTrack.com

1991 State 4-A Track Championships

Saturday - May 18, 1991
University of North Carolina, Chapel Hill

3-A meet | 1-A/2-A meet | (NCISAA results not available)

Main Menu

BOYS
Team Scores:
1. Richmond County 31
2. Charlotte Garinger 30
3. Morganton Freedom 27.75
4. Greensboro Page 26
5. (tie) Raleigh Athens Drive 24
5. (tie) Hope Mills South View 24
7. Charlotte Olympic 21
8. (tie) New Bern 20
8. (tie) Southern Wayne 20
10. West Charlotte 19

100 meters
1. Dave Adair, Charlotte Garinger 10.61
2. Curtis Johnson, Greensboro Smith 10.63
3. Kelvin Johnson, Scotland County 10.77
4. Willie Cornwell, Charlotte Olympic 10.84
5. Stevie King, Southern Wayne 10.89
6. Ken Laws, Garner 10.91

200 meters
1. Dave Adair, Charlotte Garinger 21.31
2. Bahaiz Wilson, Fayetteville 71st 21.81
3. Michael Brooks, West Charlotte 21.87
4. Stevie King, Southern Wayne 22.06
5. Pablo Smith, Winston-Salem Glenn 22.11
6. Dominique Flemming, Raleigh Enloe 22.28

400 meters
1. Dave Adair, Charlotte Garinger 46.91
2. Michael Brooks, West Charlotte 48.20
3. Trey Downing, New Bern 48.24
4. Mike Britt, Raleigh Millbrook 49.25
5. Jamal Calweck, Fayetteville Westover 49.45
6. Cedric Scarlett, Durham Hillside 49.74

800 meters
1. Pete Zeman, Cary 1:56.14
2. Chris Bachi, Burlington Williams 1:57.08
3. Paul Kinser, Greensboro Page 1:57.29
4. James Ellis, Southern Wayne 1:57.86
5. Chris Bailey, Jacksonville 1:57.92
6. Nelson Delgoda, Northern Durham 1:57.99

1600 meters
1. Paul Kinser, Greensboro Page 4:21.09
2. Craig Longhurst, East Wake 4:26.79
3. Ryan Squires, Charlotte Myers Park 4:26.98
4. Sandy Spurgeon, Raleigh Sanderson 4:27.61
5. Evan Davis, Fayetteville 71st 4:31.82
6. Jason Page, Raleigh Millbrook 4:31.94

3200 meters
1. Paul Kinser, Greensboro Page 9:36.99
2. Ryan Squires, Charlotte Myers Park 9:39.71
3. Evan Davis, Fayetteville 71st 9:47.01
4. Michael Brooks, Winston-Salem Mount Tabor 9:49.24
5. Brian Miesch, East Mecklenburg 9:53.66
6. Brian Calloway, Charlotte Providence 9:54.95

110m High Hurdles
1. Sam Mooring, South View 14.28
2. Shawn Johnson, Morganton Freedom 14.44
3. Jeffery Savage, Wilson Fike 14.58
4. Dwayne Hopkins, South View 14.86
5. Mark Turner, West Charlotte 15.19
6. Roderick McDougald, Richmond County 15.65

300m Hurdles
1. John Leak, West Mecklenburg 38.31
2. Fred Douglas, Northern Nash 38.77
3. Laconia Higgs, Fayetteville Smith 38.85
4. Charles Mattocks, Jacksonville 39.11
5. Antoine Lyons, Northern Durham 39.66
6. Nate Brooks, Asheville AC Reynolds 39.94

4x100m Relay
1. Hope Mills South View 41.80
2. Richmond County 41.87
3. Charlotte Olympic 42.18
4. Greenville Rose 42.19
5. Hoke County 42.28
6. North Forsyth 42.29

4x200m Relay
1. Charlotte Olympic 1:27.74
2. Fayetteville Byrd 1:27.90
3. Richmond County 1:28.09
4. Wilson Fike 1:28.45
5. Greensboro Grimsley 1:28.55
6. Morganton Freedom 1:29.06

4x400m Relay
1. Fayetteville Douglas Byrd 3:20.69
2. Richmond County 3:20.86
3. Greensboro Dudley 3:20.90
4. Wilson Fike 3:21.12
5. Fayetteville Smith 3:21.25
6. Greensboro Smith 3:23.59

4x800m Relay
1. Raleigh Athens Drive 8:02.62
2. Richmond County 8:03.75
3. East Mecklenburg 8:03.89
4. Scotland County 8:09.74
5. Greensboro Grimsley 8:12.59
6. Raleigh Millbrook 8:15.11

Long Jump
1. Leon Johnson, Morganton Freedom 23-8.75
2. David Johnson, Northern Durham 23-2.25
3. Marty Burch, Alexander Central 23-1.5
4. Kelvin Johnson, Scotland County 22-10.75
5. Mike Saunders, East Gaston 22-8.25
6. Charles Mattocks, Jacksonville 22-4

Triple Jump
1. Chris McKinney, Southern Wayne 48-7.25
2. Robert Johnson, Morganton Freedom 47-8.25
3. Rufus Cuthrell, Davie County 46-6.75
4. Maurice Smith, Raleigh Broughton 46-1.5
5. Dwayne Shy, New Bern 45-11.75
6. Reggie Allison, Charlotte Olympic 45-5.5

High Jump
1. Omar Dixon, Raleigh Athens Drive 6-8
2. (tie) Moss Kerney, Northern Nash 6-6
2. (tie) Steve Strickland, Asheville Erwin 6-6
4. (tie) Derek Webber, West Charlotte 6-6
4. (tie) Shelton Autry, Fayetteville Sanford 6-6
6. Reggie Bledsoe, Erwin Triton 6-6

Pole Vault
1. Bobby Hostler, Chapel Hill 13-0
2. Scott Kupec, South Mecklenburg 13-0
3. Jon Mitchell, Raleigh Millbrook 13-0
4. Matt Robinson, Winston-Salem Reynolds 12-6
5. (tie) Jeff Woehr, Scotland County 12-6
5. (tie) Jason Reader, West Forsyth 12-6
5. (tie) Jamie Harbison, Morganton Freedom 12-6
5. (tie) Herman Coley, Wilson Fike 12-6

Shot
1. Lamont Jones, New Bern 55-6.25
2. Eli Coleman, Wilmington New Hanover 53-11.25
3. Marvin Cross, Durham Hillside 52-3
4. George Williams, Raleigh Athens Drive 50-2.5
5. Dell Seagraves, Greensboro Dudley 50-2.5
6. Jamie Parmley, New Bern 49-7.5

Discus
1. Demond Smith, Purnell Swett 159-7
2. Marvin Cross, Durham Hillside 158-10
3. Melvin Nix, East Mecklenburg 156-3
4. Eli Coleman, Wilmington New Hanover 156-3
5. Rich Latta, East Wake 154-10
6. Lamont Jones, New Bern 151-2


GIRLS
Team Scores:
1. Jacksonville 42
2. Greensboro Smith 40 1/3
3. (tie) Raleigh Millbrook 36
3. (tie) Hoke County 36
5. East Mecklenburg 33
6. Fayetteville Smith 27
7. North Mecklenburg 24
8. Cary 23
9. (tie) Greensboro Grimsley 20
9. (tie) Charlotte Providence 20

100 meters
1. Tarsha Bess, West Charlotte 11.88
2. Josette Battle, Raleigh Millbrook 12.08
3. Katrina Lee, Fayetteville Smith 12.10
4. Monique Wilkins, North Forsyth 12.13
5. Lynetta Golden, South Stokes 12.14
6. Juel Turner, Fayetteville Westover 12.28

200 meters
1. Josette Battle, Raleigh Millbrook 25.54
2. Katrina Lee, Fayetteville Smith 24.74
3. Pam Morrison, Fayetteville Cape Fear 24.84
4. Lynetta Golden, South Stokes 25.28
5. Takeisha Quick, Fayetteville Pine Forest 25.37
6. Tamika Slade, Greensboro Dudley 25.55

400 meters
1. Tresbell Mayo, Raleigh Sanderson 55.91
2. Tonya Avery, Jacksonville 55.94
3. Bridget Johnson, Greensbor Smith 56.74
4. Kimberly McDuffie, Fayetteville Smith 58.15
5. Pat Miller, East Mecklenburg 58.38
6. Laquisa Lynch, Greensboro Smith 60.44

800 meters
1. Amy Clark, North Mecklenburg 2:16.88
2. Frances Morgan, East Mecklenburg 2:19.86
3. Jenny Masselwhite, Wilmington Hoggard 2:21.52
4. Millie James, East Mecklenburg 2:23.09
5. Marvina Hamilton, Fayetteville Pine Forest 2:24.54
6. Halima Haith, Greensboro Smith 2:25.66

1600 meters
1. Ami Herrman, Charlotte Providence 5:04.42
2. Anna Ticktin, Eastern Wayne 5:04.44
3. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 5:12.46
4. Amy Clark, North Mecklenburg 5:14.16
5. Tammie Carpenter, Smithfield-Selma 5:30.02
6. Abby Bates, Raleigh Enloe 5:30.36

3200 meters
1. Ami Herrman, Charlotte Providence 11:17.51
2. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 11:18.1
3. Anna Ticktin, Eastern Wayne 11:22.69
4. Christy Dunkleberg, Winston-Salem Reynolds 11:41.11
5. Sherry Winn, Charlotte Independence 11:47.47
6. Courtney Massingill, Durham Jordan 11:47.88

100m Hurdles
1. Fay Peteakin, Hoke County 15.19
2. Jennifer Kalanick, Gbo Grimsley 15.26
3. Yohanna Chavis, Charlotte Myers Park 15.61
4. Monique McCullough, Gbo Grimsley 15.71
5. Michelle Richardson, Cary 16.03
6. Angie Deal, South Rowan 16.30

300m Hurdles
1. Marseilla McKencie, Hoke County 44.46
2. Jennifer Kalanick, Greensboro Grimsley 47.32
3. Kim Howie, Charlotte Harding 46.45
4. Leslie Jacobs, Pembroke Purnell Swett 48.06
5. Mauricea McLeod, Lee County 48.19
6. Delisa Howard, East Mecklenburg 48.62

4x100m Relay
1. New Bern 48.58
2. Fayetteville Pine Forest 48.98
3. North Forsyth 49.19
4. Raleigh Millbrook 49.46
5. Winston-Salem Carver 49.71
6. Greensboro Dudley 49.76

4x200m Relay
1. Jacksonville 1:41.93
2. Fayetteville Smith 1:42.07
3. Hoke County 1:42.57
4. Greensboro Smith 1:43.51
5. New Bern 1:43.95
6. Asheville 1:44.99

4x400m Relay
1. Greensboro Smith 3:55.55
2. East Mecklenburg 3:58.22
3. Hoke County 3:59.09
4. Durham Hillside 4:02.78
5. Greensboro Dudley 4:06.83
6. South Rowan 4:09.19

4x800m Relay
1. East Mecklenburg 9:42.31
2. Durham Hillside 9:56.12
3. Cary 10:06.74
4. Hoke County 10:15.67
5. Greensboro Smith 10:17.58
6. Watauga 10:18.48

Long Jump
1. Rahma Mateen, Greensboro Smith 19-1.5
2. Keshia Corpening, Morganton Freedom 18-5.5
3. Takeisha Quick, Fayetteville Pine Forest 18-4
4. Tonya Avery, Jacksonville 18-2.25
5. Kesha Bennett, Scotland County 17-8
6. Benita Byrd, Asheville 17-1.5

Triple Jump
1. Tonya Avery, Jacksonville 38-11
2. Precious Quire, East Forsyth 37-10
3. Yolanda Meade, Wilmington Hoggard 37-6.5
4. Michelle Richardson, Cary 36-10
5. Benita Byrd, Asheville 36-4.5
6. Kesha Bennett, Scotland County 35-6

High Jump
1. Quicha Floyd, Greensboro Page 5-6
2. Wendy Palmer, Roxboro Person 5-6
3. Rahma Mateen, Greensboro Smith 5-6
4. Tracy Connor, South Rowan 5-2
5. Pam Morrison, Fayetteville Cape Fear 5-2
6. (tie) Halima Haith, Greensboro Smith 5-2
6. (tie) Keshia Corpening, Morganton Freedom 5-2
6. (tie) Patricia Ragle, Morganton Freedom 5-2

Shot
1. Wendy Utley, Cary 37-2.5
2. Alayne Joyner, Raleigh Broughton 37-0.75
3. Vernia Wilson, Jacksonville 36-11.75
4. Talasha Cox, Goldsboro 36-9.5
5. Nicole Hayden, Morganton Freedom 35-0.5
6. Diendra Patterson, Fayetteville Smith 34-9

Discus
1. Tracy Hoback, North Mecklenburg 119-1
2. Cathern Reddick, Durham Jordan 115-9
3. Tracy Connor, South Rowan 115-7
4. Vernia Wilson, Jacksonville 113-10
5. Angel Green, Raleigh Athens Drive 113-2
6. Wendy Utley, Cary 111-0

Dave Adair won the 100, 200, and 400 to score all of Garinger's 30 points -- one point shy of Richmond County's 31 and the team title.

Adair's times were 10.61, 21.31, and 46.91. He repeated as state champion in the 200 and 400.


Previous state meet (1990) | Next state meet (1992)

1990 State Cross-Country Meet

State Meet Records

Past Champions - State Outdoor Meet | Past Champions - State Indoor Meet


NCPrepTrack.com