NCPrepTrack.com

1990 State 4-A Track Championships

Saturday - May 26, 1990
NC State University, Raleigh

3-A meet | 1-A/2-A meet | (NCISAA results not available)

Main Menu

BOYS
Team Scores:
1. (tie) Charlotte Garinger 30
1. (tie) Scotland County 30
3. Winston-Salem Mount Tabor 29
4. Fayetteville 71st 24
5. West Mecklenburg 23
6. Charlotte Harding 21
7. (tie) Morganton Freedom 20
7. (tie) Charlotte Independence 20
7. (tie) Jacksonville 20
7. (tie) Raleigh Millbrook 20

100 meters
1. Harold Liles, Anson County 10.79
2. Bryant Cowan, North Mecklenburg 10.80
3. Kevin Johnson, Scotland County 10.87
4. Curtis Johnson, Greensboro Smith 10.91
5. Pablo Smith, Winston-Salem Glenn 10.93
6. Brian Rodham, Raleigh Athens Drive 10.98

200 meters
1. Dave Adair, Charlotte Garinger 21.42
2. Bryant Cowan, North Mecklenburg 21.49
3. Pablo Smith, Winston-Salem Glenn 21.79
4. Rayford Phillips, Charlotte Independence 21.86
5. Artes Franklin, Fayetteville 71st 21.94
6. Stephen King, Southern Wayne 22.16

400 meters
1. Dave Adair, Charlotte Garinger 47.20
2. Vince Green, Charlotte Providence 48.11
3. Troy Downing, New Bern 48.44
4. Shon Hinnant, Wilson Fike 48.68
5. Henry McCoy, Fayetteville Byrd 48.97
6. Tyrone Smith, Winston-Salem Parkland 50.24

800 meters
1. Michael James, Charlotte Harding 1:51.99
2. Joe Smaw, Fayetteville Byrd 1:54.69
3. Calvin Graham, Fayetteville Cape Fear 1:55.17
4. Alex Herring, Jacksonville 1:55.59
5. Bill McElroy, Winston-Salem Mt Tabor 1:55.60
6. Brent Armentrout, Winston-Salem Mt Tabor 1:56.36

1600 meters
1. Kyle Armentrout, Winston-Salem Mt Tabor 4:13.46
2. Patrick Phillips, Watauga 4:19.34
3. Bill McElroy, Winston-Salem Mt Tabor 4:21.03
4. Patrick Thompson, Jacksonville 4:25.57
5. Calvin Graham, Fayetteville Cape Fear 4:24.02
6. Bill Baldwin, Asheville AC Reynolds 4:28.67

3200 meters
1. Kyle Armentrout, Winston-Salem Mt Tabor 9:14.76
2. Patrick Phillips, Watauga 9:27.07
3. Chris Yoshida, Winston-Salem Mt Tabor 9:34.72
4. Andy Schopler, Chapel Hill 9:46.16
5. Ryan Squires, Charlotte Myers Park 9:57.91
6. Elliott Zannick, Raleigh Athens Drive 10:02.45

110m High Hurdles
1. Darrin Evans, Morganton Freedom 14.18
2. Adrian Hill, Asheville AC Reynolds 14.26
3. James Rainey, Hoke County 14.27
4. Kenny Bailey, Northern Durham 14.92
5. Shawn Johnson, Morganton Freedom 14.94
6. Miles Onafowora, Gastonia Ashbrook 15.45

300m Hurdles
1. Rico Moser, Charlotte Garinger 39.23
2. Eddie Howard, Oxford Webb 39.40
3. Eric Campbell, Fayetteville Westover 39.83
4. Darrin Evans, Morganton Freedom 40.18
5. George Yohrling, Gastonia Ashbrook 40.20
6. Billy Mitchell, Winston-Salem RJ Reynolds 40.66

4x100m Relay
1. North Forsyth 41.83
2. Charlotte Independence 41.99
3. Fayetteville 71st 42.65
4. West Mecklenburg 42.74
5. Raleigh Athens Drive 43.25
6. Fayetteville Smith 43.40

4x200m Relay
1. Fayetteville 71st 1:27.74
2. West Charlotte 1:28.18
3. West Mecklenburg 1:29.48
4. Northern Durham 1:29.53
5. Hoke County 1:30.29
6. East Mecklenburg no time

4x400m Relay
1. Wilson Fike 3:17.81
2. Charlotte Independence 3:19.17
3. Fayetteville 71st 3:20.19
4. Jacksonville 3:21.39
5. East Mecklenburg 3:24.19
6. Charlotte Harding 3:24.33

4x800m Relay
1. Charlotte Harding 7:59.12
2. Raleigh Athens Drive 8:01.92
3. Fayetteville Byrd 8:03.54
4. East Mecklenburg 8:08.96
5. Fayetteville Cape Fear 8:09.91
6. Hope Mills Southview 8:09.92

Long Jump
1. Kerry Kennedy, Raleigh Millbrook 24-2.25
2. Nigel Brown, Richmond County 24-1.75
3. Felix Robinson, Greenville Rose 22-3.5
4. Markus Wall, Hope Mills Southview 21-11.5
5. Shawn Johnson, Morganton Freedom 21-10.75
6. Rodney Claiborne, West Charlotte 21-10

Triple Jump
1. Kerry Kennedy, Raleigh Millbrook 48-7.5
2. Charles Mattocks, Jacksonville 46-4.25
3. Scott McLeod, Scotland County 45-10
4. Dennis Blount, Greenville Rose 45-7.5
5. Rodney Pearson, Morganton Freedom 44-5
6. Rod Green, East Mecklenburg 43-10

High Jump
1. Jon Deberry, Richmond County 6-10
2. Scott McLeod, Scotland County 6-8
3. Sean Garland, Alexander Central 6-8
4. Montes Jones, West Mecklenburg 6-6
5. (tie) Reggie Bledsoe, Erwin Triton 6-4
5. (tie) Roland Bynum, Wilson Fike 6-4

Pole Vault
1. Ed Monroe, Southern Pines Pinecrest 14-0
2. (tie) T.J. Wood, South Rowan 13-6
2. (tie) Chris Pierce, Wilmington Hoggard 13-6
4. Michael Guess, Asheville Reynolds 13-6
5. Scott Kupec, South Mecklenburg 13-0
6. Jason Wells, Wilmington Hoggard 12-6

Shot
1. Demetrius Wilson, Apex 57-0
2. Lamont Jones, New Bern 53-11.5
3. Kevin Hairston, South Stokes 51-6.25
4. Marlon Connor, South Rowan 51-5.25
5. Dell Seagraves, Greensboro Dudley 50-10.75
6. Montes Jones, West Mecklenburg 48-8.25

Discus
1. Scott McLeod, Scotland County 166-6
2. Montes Jones, West Mecklenburg 165-9
3. Mike Sartain, Raleigh Athens Drive 154-5
4. James White, Elizabeth City Northeastern 149-11
5. Ronald Burns, West Forsyth 149-11
6. Demetrius Wilson, Apex 149-6


GIRLS
Team Scores:
1. Greensboro Dudley 54
2. (tie) Jacksonville 30
2. (tie) Raleigh Millbrook 30
4. Smithfield-Selma 26
5. Durham Hillside 24
6. (tie) East Meckenburg 21
6. (tie) New Bern 21
8. (tie) East Forsyth 20
8. (tie) Lee County 20
8. (tie) Lumberton 20

100 meters
1. Marlene Poole, Greensboro Dudley 11.95
2. Josette Battle, Raleigh Millbrook 12.03
3. Kenya Tucker, Winston-Salem Glenn 12.19
4. Tarsha Bess, West Charlotte 12.22
5. Treshell Mayo, Raleigh Sanderson 12.24
6. Tonya Stevens, New Bern 12.27

200 meters
1. Marlene Poole, Greensboro Dudley 24.53
2. Josette Battle, Raleigh Millbrook 24.68
3. Treshell Mayo, Raleigh Sanderson 24.99
4. Tonya Avery, Jacksonville 25.22
5. Pam Morrison, Fayetteville Cape Fear 25.24
6. Tarsha Bess, West Charlotte 25.66

400 meters
1. Tonya Avery, Jacksonville 55.74
2. Belinda Hope, Durham Hillside 56.16
3. Monte Jackson, North Forsyth 57.76
4. Frances Morgan, East Mecklenburg 58.02
5. Katrina Heath, Hope Mills Southview 58.12
6. Laquissa Litch, Greensboro Smith 58.65

800 meters
1. Amy Neal, East Forsyth 2:15.3
2. Kelly Clark, Lee County 2:15.7
3. Trudy Stallings, Greensboro Dudley 2:16.2
4. LaChandra Smith, Charlotte Harding 2:21.4
5. Sharon Harris, Wilson Fike 2:22.2
6. Millie James, East Mecklenburg 2:23.2

1600 meters
1. Kelly Clark, Lee County 5:07.79
2. Silica Johnson, Greensboro Grimsley 5:07.98
3. Jenny Musselwhite, Wilmington Hoggard 5:11.48
4. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 5:15.94
5. Sherry Winn, Charlotte Independence 5:16.06
6. Carie Hogg, Garner 5:19.29

3200 meters
1. Silica Johnson, Greensboro Grimsley 11:18.14
2. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 11:27.16
3. Tammie Carpenter, Smithfield-Selma 11:30.73
4. Carrie Davis, Wilmington New Hanover 12:02.78
5. Christy Dunkelberg, Winston-Salem Reynolds 12:03.15
6. Holly Marquette, Northern Nash 12:18.58

100m Hurdles
1. Cassandra Adams, Richmond County 14.66
2. Jennifer Changery, Asheville Reynolds 15.06
3. Carolyn McCullough, Greensboro Dudley 15.14
4. Nikki Berry, Northern Durham 15.42
5. Tywannia Home, Richmond County 15.83
6. Quicha Floyd, Greensboro Page 15.92

300m Hurdles
1. Marsell McKensie, Hoke County 44.41
2. Summer Smith, Asheville Reynolds 44.63
3. Quicha Floyd, Greensboro Page 45.29
4. Lynetta Golden, South Stokes 45.74
5. Jennifer Changery, Asheville Reynolds 46.34
6. Danielle Smith, Fayetteville Pine Forest 47.30

4x100m Relay
1. New Bern 47.73
2. North Mecklenburg 48.87
3. Raleigh Athens Drive 49.25
4. Hoke County 49.28
5. Winston-Salem Glenn 49.35
6. South Stokes 49.39

4x200m Relay
1. New Bern 1:42.17
2. North Forsyth 1:42.89
3. Greensboro Dudley 1:43.25
4. Raleigh Athens Drive 1:44.14
5. Durham Hillside 1:44.92
6. Greensboro Smith 1:45.02

4x400m Relay
1. Greensboro Dudley 3:52.76
2. Greensboro Smith 3:57.46
3. East Mecklenburg 4:00.05
4. Durham Hillside 4:01.16
5. Lee County 4:01.47
6. Hoke County 4:03.0

4x800m Relay
1. Durham Hillside 9:44.23
2. East Mecklenburg 9:44.58
3. Greensboro Dudley 9:50.1
4. Raleigh Broughton 10:13.45
5. East Forsyth 10:15.93
6. Hoke County 10:17.3

Long Jump
1. Della Taylor, Lumberton 17-11.75
2. Rahma Mateen, Greensboro Smith 17-11.5
3. Tonya Avery, Jacksonville 17-7.25
4. Anna Wirth, Greenville Rose 16-7.75
5. Gracie Crawford, East Mecklenburg 16-1.75
6. Benita Byrd, Asheville 15-11.25

Triple Jump
1. Tonya Avery, Jacksonville 38-9.5
2. Precious Quire, East Forsyth 37-11.5
3. Sharon Smith, Southern Pines Pinecrest 36-7.5
4. Cassandra Adams, Richmond County 36-4
5. Michelle Massenburg, Raleigh Millbrook 36-1
6. Nikki Surratt, South Rowan 34-8

High Jump
1. Wendy Palmer, Roxboro Person 5-6
2. Nikki Berry, Northern Durham 5-6
3. Quicha Floyd, Greensboro Page 5-4
4. Melanie Trexler, Charlotte Myers Park 5-2
5. April McCoy, Lumberton 5-2
6. Pam Morrison, Fayetteville Cape Fear 5-2

Shot
1. Dashontia Atkinson, Smithfield-Selma 41-1
2. Renee Brown, Lumberton 38-9
3. Wendy Utley, Cary 37-11
4. Latasha Powell, Charlotte Harding 35-9
5. Ladorna Gatlin, Fayetteville Sandord 32-10
6. Melanie Cobb, Winston-Salem Glenn 32-4.25

Discus
1. Dashontia Atkinson, Smithfield-Selma 141-4
(New 4-A State Meet Record)
2. Laura Plott, Waynesville Tuscola 132-7
3. Angel Green, Raleigh Athens Drive 121-4
4. Ladorna Gatlin, Fayetteville Sanford 120-10
5. Stephanie Howard, Fayetteville Westover 113-7
6. Tracey Hoback, North Mecklenburg 112-8

Greensboro Dudley's girls, led by sprinter Marlene Poole, defended their
4-A title with a huge 24-point victory.

Smithfield-Selma's Dashontia Atkinson won both the shot and discus, setting
a new state meet discus record (all classifications) with a throw of 141-4. The old
record was 133-5, by Wanda Haythe (Oxford Webb) in 1983.

The girls long jump champion was determined by just 1/4 of an inch.


Previous year (1989) | Following year (1991)

1990 Outdoor Track Menu

1989 State Cross-Country Meet

State Meet Records

Past Champions - State Outdoor Meet | Past Champions - State Indoor Meet





NCPrepTrack.com