NCPrepTrack.com

1990 State 3-A Track Championships

Saturday - May 26, 1990
NC State University, Raleigh

Girls Results

4-A meet | 1-A/2-A meet | (NCISAA results not available)

Main Menu

BOYS
Team Scores:
1. High Point Andrews 96
2. North Rowan 38
3. Kannapolis A.L. Brown 33.5
4. Salisbury 33
5. North Buncombe 30
6. North Lenoir 28
7. Statesville 24
8. Northwest Cabarrus 22
9. Monroe Sun Valley 19
10. (tie) High Point Central 18
10. (tie) Shelby 18

100 meters
1. Darius Brewington, High Point Andrews 10.59
2. Craig Aiken, Eden Morehead 10.70
3. Michael Watkins, Hickory St Stephens 10.85
4. JaJa Dumas, East Rowan 10.94
5. Eric Alford, High Point Central 11.03
6. Andre Steele, Salisbury 11.05

200 meters
1. Darius Brewington, High Point Andrews 21.51
2. Dion Mapp, Burlington Cummings 21.66
3. Michael Watkins, Hickory St Stephens 21.98
4. Anthony Ballard, Pender County 22.04
5. Andre Steele, Salisbury 22.05
6. JaJa Dumas, East Rowan 22.24

400 meters
1. Andre Steele, Salisbury 47.51
2. Terry Lowery, Statesville 48.91
3. Robbie Nixon, Lincolnton 50.19
4. Larry Harper, North Lenoir 50.26
5. Victor Bell, Kings Mountain 50.99
6. Thomas Monroe, Eastern Randolph 51.15

800 meters
1. Jason Newman, West Carteret 1:57.28
2. Anthony Gripper, High Point Andrews 1:58.96
3. Albert Royster, Western Alamance 1:59.00
4. Frankie Hunter, Kannapolis AL Brown 2:00.40
5. Matthew Storie, East Rowan 2:01.30
6. Steve O'Connor, Southeast Guilford 2:02.30

1600 meters
1. Jamie Griggs, Eastern Guilford 4:24.88
2. Frankie Hunter, Kannapolis AL Brown 4:28.68
3. Reuss, Enka 4:31.07
4. Cooper Thornton, Asheboro 4:31.53
5. Bill Grady, Concord 4:33.74
6. Chris O'Shields, Sun Valley 4:34.46

3200 meters
1. Eric Pragle, North Buncombe 9:34.30
2. David Jones, Sun Valley 9:59.99
3. Denny Karns, Eastern Guilford 10:03.47
4. Chris Edwards, Northwest Cabarrus 10:08.83
5. Greg King, Northwest Guilford 10:09.81
6. Richard Faulkner, Sun Valley 10:13.43

110m High Hurdles
1. Duane Ross, North Gaston 14.94
2. Neveth Gidney, Shelby 14.99
3. Terrell Williams, South Johnston 15.19
4. Greg Parks, North Lenoir 15.22
5. Lamont Cox, West Craven 15.65
6. Rod Forence, Western Guilford 15.75

300m Hurdles
1. Neveth Gidney, Shelby 38.83
2. Greg Parks, North Lenoir 39.32
3. Shawn Miller, Salisbury 39.58
4. R.B. Smith, North Rowan 39.99
5. Brad Lynch, Eden Morehead 40.01
6. Donnie Davis, Burlington Cummings 4?.??

4x100m Relay
1. High Point Andrews 42.16
2. Statesville 42.38
3. Kannapolis A.L. Brown 42.99
4. Mayodan McMichael 43.06
5. North Lenoir, 43.56
6. Southeast Guilford 43.66

4x200m Relay
1. High Point Andrews 1:26.54
2. Statesville 1:28.11
3. Kannapolis Brown 1:28.69
4. North Lenoir 1:30.14
5. Southeast Guilford 1:30.59
6. High Point Central 1:30.60

4x400m Relay
1. Pender County 3:20.85
2. High Point Andrews 3:21.19
3. Burlington Cummings 3:22.82
4. Salisbury 3:24.38
5. North Lenoir 3:25.55
6. Sun Valley 3:27.04

4x800m Relay
1. North Buncombe 8:06.41
2. Monroe Sun Valley 8:14.07
3. High Point Andrews 8:21.26
4. Northwest Guilford 8:23.96
5. Enka 8:24.95
6. Southeast Guilford 8:25.94

Long Jump
1. Eric Alford, High Point Central 23-11.5
2. Brian Ellis, North Rowan 23-5.25
3. Duane Hill, High Point Andrews 23-3.75
4. Emmanuel Smith, North Rowan 22-11.25
5. Reginald Smith, North Rowan 22-7
6. Donny Williams, South Johnston 22-5.5

Triple Jump
1. Brian Ellis, North Rowan 50-2.25
(New 3-A State Meet Record)
2. Dominic Williams, South Johnston 49-11
3. Emmanuel Smith, North Rowan 48-5
4. Reginald Smith, North Rowan 47-10
5. Happy Hush, Lincolnton 46-11.75
6. Neil Chance, Harnett Central 46-6.25

High Jump
1. Shawn Miller, Salisbury 6-8.25
2. Jeremy Willis, Fred T. Foard 6-8.25
(New 3-A State Meet Record for both)
(Miller won on fewer misses.)
3. Tim McCoy, Harnett Central 6-6
4. Tim Smith, North Lenoir 6-4
5. (tie) Lester Lyons, Bertie County 6-2
5. (tie) Brad Rhyne, Fred T. Foard 6-2

Pole Vault
1. Eric Sellars, Western Alamance 13-6
2. Shannon Pope, High Point Andrews 13-6
3. Steve McCallister, North Buncombe 12-0
4. Matt Johnson, Eastern Alamance 12-0
5. (tie) Steve Adkins, Kannapolis AL Brown 11-6
5. (tie) Robert Covington, Southeast Guilford 11-6

Shot
1. Eddie Robertson, High Point Andrews 57-7
2. Kenneth Banks, Northwest Cabarrus 55-1.25
3. Seane Worthy, T.C. Roberson 54-5
4. Terrence Clinton, High Point Andrews 52-5.25
5. Clayton Casteel, North Buncombe 51-5.75
6. Chris Townsend, High Point Central 48-10.5

Discus
1. Kenneth Banks, Northwest Cabarrus 160-6
2. Mark Carter, Kannapolis AL Brown 159-8
3. Eddie Robertson, High Point Andrews 155-3
4. Chris Townsend, High Point Central 153-1
5. Clayton Casteel, North Buncombe 150-7
6. Greg Cox, Rockingham County 144-1


GIRLS
Team Scores:
1. Sun Valley 72
2. Tarboro 39
3. Kannapolis A.L. Brown 35
4. High Point Andrews 29
5. Statesville 24
6. (tie) West Iredell 22
6. (tie) Asheville T.C. Roberson 22
8. Mayodan McMichael 19
9. Enka 18
10. (tie) North Lenoir 16
10. (tie) Southwest Guilford 16

100 meters
1. Alice Vinson, Sun Valley 12.03
(New 3-A State Meet Record)
2. Tonie Lazenby, West Iredell 12.62
3. Alicia Pope, North Lenoir 12.66
4. Tenisha Pinnix, High Point Andrews 12.71
5. Clara Powell, Bertie County 12.75
6. Alanda Danner, Fred T. Foard 12.84

200 meters
1. Alice Vinson, Sun Valley 24.81
(New 3-A State Meet Record)
2. Alicia Pope, North Lenoir 25.62
3. Alanda Danner, Fred T. Foard 25.65
4. Tenisha Pinnix, High Point Andrews 25.76
5. Kim Hatfield, Wilkes Central 26.15
6. Katrina Hall, Southwest Guilford 26.40

400 meters
1. Tonie Lazenby, West Iredell 57.78
2. Katrina Hall, Southwest Guilford 58.65
3. Yvette Taylor, Pender 60.14
4. Wanda Phillips, Tarboro 60.86
5. Emily Redmon, North Buncombe 60.95
6. Ivori Russell, Kannapolis Brown 61.18

800 meters
1. Amy Thatcher, Enka 2:23.09
2. Heather McNair, Trinity 2:25.22
3. Betsy Keever, TC Roberson 2:26.27
4. Suzanne Black, Sun Valley 2:26.32
5. Jennifer Howard, Fred T. Foard 2:30.26
6. Amy Groves, Northwest Guilford 2:30.85

1600 meters
1. Mia Richardson, McMichael 5:24.91
2. Jessica Montgomery, Sun Valley 5:28.28
3. Jennifer Howard, Fred T. Foard 5:34.58
4. Stephanie Lovell, Northwest Guilford 5:34.59
5. Miriam Boger, Concord 5:41.07
6. Laura Brewer, Northeast Guilford 5:42.27

3200 meters
1. Jenny Coffey, Hickory St Stephens 11:58.60
2. Rita Roberts, T.C. Roberson 12:04.30
3. Lisa Barrington, Sun Valley 12:09.49
4. Mia Richardson, McMichael 12:18.26
5. Laura Brewer, Northeast Guilford 12:18.55
6. Caroline Chester, Canton Pisgah 12:20.53

100m Hurdles
1. Tammy Streater, Southern Durham 16.01
2. Zandra Hoyles, Salisbury 16.05
3. Tara Caldwell, Kannapolis AL Brown 16.65
4. Quasheba Carter, High Point Central 17.54
5. Christy Rogers, Sun Valley 17.74
6. Vicki Pittman, Tarboro 17.91

300m Hurdles
1. Vicki Pittman, Tarboro 45.49
2. Natasha Johnson, Kannapolis Brown 46.22
3. Nicki Dancy, Tarboro 46.92
4. Christy Rogers, Sun Valley 46.96
5. Zanda Hoyles, Salisbury 47.99
6. Tiffany Goins, High Point Andrews 49.21

4x100m Relay
1. Statesville 49.37
2. Lenoir Hibriten 49.46
3. High Point Central 50.43
4. South Johnston 51.22
(only 4 schools placed)

4x200m Relay
1. High Point Andrews 1:43.49
(New 3-A State Meet Record)
2. Tarboro 1:44.48
3. Kannapolis A.L. Brown 1:45.01
4. Statesville 1:45.56
5. North Lenoir 1:46.37
6. Salisbury 1:48.92

4x400m Relay
1. Tarboro 4:00.31
2. Kannapolis A.L. Brown 4:07.09
3. Enka 4:07.16
4. West Iredell 4:11.09
5. Harnett Central 4:11.67
6. Southwest Guilford 4:??

4x800m Relay
1. Northwest Guilford 10:04.21
2. Monroe Sun Valley 10:06.38
3. Mayodan McMichael 10:16.31
4. Southwest Guilford 10:23.66
5. Asheville T.C. Roberson 10:24.84
6. Enka 10:27.3

Long Jump
1. Tenisha Pinnix, High Point Andrews 18-10
(New 3-A State Meet Record)
2. Alice Vinson, Sun Valley 18-6.25
3. Tasha Horton, Lenoir Hibriten 18-5
4. Kim Hatfield, Wilkes Central 17-9.75
5. Anita Robinson, Shelby 17-5
6. Heather Cooper, Asheboro 16-11.5

Triple Jump
1. Nikki Friday, Lexington 42-0
2. Alice Vinson, Sun Valley 40-6.75
3. Tricia Fishburne, Canton Pisgah 37-2.5
4. Juanita Oden, Washington 36-7
5. Donna Williams, Washington 36-5.75
6. Nicole Crews, McMichael 35-3.5

High Jump
1. Kim Jones, Statesville 5-6
2. Tara Lindsay, Asheboro 5-4
3. Jennifer Mason, East Henderson 5-4
4. Nikia Williams, Southwest Edgecombe 5-2
5. Sherry Johnson, Central Cabarrus 5-2
6. J'Nelle Oliphant, West Rowan 5-0

Shot
1. Amekia Robinson, Concord 36-5.25
2. Shelia Earl, Central Cabarrus 36-4
3. Deitra Haynie, Kannapolis Brown 34-11.75
4. Stephanie McCormack, Ragsdale 34-1.5
5. Jenny King, Rockingham County 33-11.5
6. Shea Poole, Eastern Guilford 33-8

Discus
1. Kim Pakowski, Greenville Conley 119-5
2. Stephanie McCormick, Ragsdale 112-7
3. Amy Edwards, North Buncombe 108-1
4. Chandra Graves, Northeast Guilford 106-6
5. Aimee Koons, Sun Valley 106-1
6. Christina Murphy, Rockingham County 102-3


The High Point Andrews boys captured their third straight Class 3-A state
track championship.

In the triple jump North Rowan placed three in the top four as junior
Brian Ellis broke the 3-A meet record with a 50-2.25 performance. The old
record was 48-10 by Bryan Jenkins (N.E. Guilford) set the previous year.

Shawn Miller (Salisbury) cleared 6-8.25 to better the 6-8 meet record set
by Andrews' Mike Neely in 1987.

Alice Vinson (Sun Valley) set two new meet records. She smashed the meet record
in the 100 with a 12.03. The old record was 12.20 by Vinson in 1989.
Vinson also ran 24.81 to break the old record of 24.95, by Jan Harrison of
High Point Andrews in 1986.

High Point Andrews crushed the 4x200 record with a 1:43.49. The old record
was 1:44.04 by Tarboro in 1989.

The first three placers in the long jump broke the old meet record.
Tenisha Pinnix (Andrews) won with a leap of 18-10. The old record, 18-2.5 was
set in 1989 by Tasha Horton (Lenoir Hibriten) -- who placed third this
year. Alice Vinson also broke the old record.


Previous year (1989) | Following year (1991)

1989 State Cross-Country Meet

State Meet Records

Past Champions - State Outdoor Meet | Past Champions - State Indoor Meet


NCPrepTrack.com