NCPrepTrack.com

1990 North Carolina High School
State Cross-Country Championships



4-A Boys - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990
Teams
1. East Mecklenburg          50
2. Winston-Salem Mount Tabor 59
3. Raleigh Sanderson        136
4. Raleigh Enloe            143
5. Charlotte Myers Park     148
6. Jacksonville             214
7. West Forsyth             214
8. Durham Jordan            227
9. Fayetteville 71st        251
10.Northern Nash            259
11.Southern Pines Pinecrest 279
12.Charlotte Providence     318
13.Asheville Reynolds       322
14.Greensboro Grimsley      345
15.Morganton Freedom        346
16.Watauga                  363
17.Richmond County          374
18.Eastern Wayne            392

Individuals
1. Paul Kinser         Greensboro Page        16:08.4
2. Brian Miesch        East Mecklenburg       16:20.7
3. Ryan Squires        Charlotte Myers Park   16:23.0
4. Mike Brooks         Winston-Salem Mt.Tabor 16:23.5
5. Chris Yoshida       Winston-Salem Mt.Tabor 16:28.8
6. Jered Helms         East Mecklenburg       16:29.6
7. Sandy Spurgeon      Raleigh Sanderson      16:30.1
8. Brian Blount        Winston-Salem Mt.Tabor 16:30.5
9. Robert Kirkland     Raleigh Millbrook      16:34.0
10.Evans Davis         Fayetteville 71st      16:38.7
11.Chris Huffstickler  Gastonia Ashbrook      16:39.7
12.Mark Noble          East Mecklenburg       16:43.0
13.Brian Hatfield      Raleigh Enloe          16:45.4
14.Sean Connolly       West Charlotte         16:46.4
15.John Logan          Morganton Freedom      16:51.6
16.David Michael       Winston-Salem Mt.Tabor 16:54.5
17.Pete Zeman          Cary                   16:55.2
18.Richie Knipple      Smith                  16:55.9
19.Jeff Powell         Smith                  16:57.9
20.Jason Sheppard      East Mecklenburg       16:59.5
21.Terrence Gahan      Jacksonville           16:59.8
22.Edward Kelly        So. Pines Pinecrest    17:04.5
23.Will Mosley         Wilson Fike            17:07.6
24.James Bache         Wilmington New Hanover 17:14.1
25.Jason Blank         Raleigh Enloe          17:14.8
3-A Boys - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990
Teams
1. Sun Valley          35
2. West Henderson      81
3. Franklin           109
4. Enka               121
5. East Rowan         151
6. Northwest Cabarrus 171
7. North Buncombe     192
8. West Carteret      193
9. Asheboro           195
10.Northwest Guilford 235
11.Greenville Conley  279
12.Northeast Guilford 280

Individuals
1. Eric Pragle     North Buncombe   16:09.9
2. Mark Hill       Sun Valley       16:18.6
3. Brian Zmijewski Sun Valley       16:24.2
4. Donnie Reuss    Enka             16:34.2
5. Chris Edwards   NW Cabarrus      16:44.8
6. Matt Davis      NW Guilford      16:45.9
7. Pat Fitzgerald  Sun Valley       16:47.3
8. Albert Royster  Western Alamance 16:49.5
9. Earl Mcminn     West Henderson   16:50.9
10.Chris O'Shields Sun Valley       16:52.0
11.Merv Davies     Franklin         16:58.2
12.Alan Dayton     Enka             17:00.9
13.Matthew Storie  East Rowan       17:03.6
14.Vimal Patel     Franklin         17:04.1
15.Lucas Hunt      Sun Valley       17:12.3
16.Adam Layton     SW Guilford      17:15.0
17.Jeremy Hill     Washington       17:20.7
18.David Waechter  West Henderson   17:21.3
19.Jimmy Braham    West Carteret    17:24.5
20.Rodney Robinson West Henderson   17:24.9
21.Brad Queen      South Point      17:27.3
22.Flint Helms     Sun Valley       17:29.2
23.Jimmy Holbert   Eden Morehead    17:31.0
24.Mark Graham     Western Alamance 17:36.5
25.David Greer     Southern Durham  17:37.2
2-A/1-A Boys - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 3, 1990
Teams
1. Bunker Hill       66
2. Manteo            79
3. Murphy           102
4. East Davidson    111
5. Swain            157
6. Jordan-Matthews  169
7. Currituck        180
8. West Stanly      190
9. Ledford          193
10.Parkwood         233
11.Graham           244
12.Surry Central    256

Individuals
1. Tommy Trehern      Swain County     16:25.2
2. Jason Lawrence     Surry Central    16:32.8
3. Kevin Cornett      Bunker Hill      16:38.2
4. Danny Lowery       Parkwood         16:59.7
5. Stephen Thacker    Mt. Heritage     17:01.3
6. Sean Carter        Randleman        17:04.4
7. Justin Lemnios     Manteo           17:05.0
8. Aron Miller        Murphy           17:07.6
9. Gary Parker        Monroe           17:10.8
10.Matthew Bradley    Cherokee         17:13.4
11.Henry Moody        Swain            17:16.0
12.Jason Livingstone  Manteo           17:17.3
13.JT Bell            Bunker Hill      17:19.6
14.Raymond Cervantes  Rosman           17:20.0
15.Craig Holden       North Brunswick  17:22.8
16.Bobby Watts        East Davidson    17:24.9
17.Jody Smyre         Bunker Hill      17:28.9
18.Matt Ridge         Ledford          17:30.1
19.Jay Sutherland     Manteo           17:31.2
20.Brian Weinkle      Murphy           17:31.5
21.Tony Shatley       Bunker Hill      17:46.0
22.Brent Phillips     Jordan-Matthews  17:46.2
23.J.J. Vickery       Jordan-Matthews  17:46.5
24.Shawn Smith        Manteo           17:46.8
25.Joe Margolis       Northwood        17:47.8
Thanks to East Mecklenburg coach Larry McAfee for providing NCHSAA results


NCISAA Boys

Teams
1. Durham Academy         23
2. Charlotte Country Day  79
3. Charlotte Christian   109
4. Christ School         135
5. Asheville School      145
6. Charlotte Latin       169
7. Bishop McGuinness     172
8. Forsyth Country Day   174
9. Ral. Cardinal Gibbons 194
10.Char. Providence Day  230
11.Greensboro Day        297
12.Spartanburg Day       320

Individuals
1. Marshall Moore  Durham Academy         16:44
2. Miles Hall      Durham Academy         17:02
3. Mike Miller     Forsyth Country Day    17:14
4. Gene Vann       Durham Academy         17:17
5. Graham Cosper   Char. Providence Day   17:21
6. Cory Johnson    Durham Academy         17:35
7. G. Miller       Charlotte Christian    17:39
8. Shawn Gorman    Charlotte Country Day  17:46
9. Herbie Burns    Bishop McGuinness      17:53
10.Eric Stamm      Durham Academy         18:08
11.M. Hood         Asheville School       18:28
12.D. Bell         Asheville School       18:36
13.W. Kennedy      Charlotte Country Day  18:41
14.J. Stuhlman     Durham Academy         18:44
15.J. Stegmann     Christ School          18:50
16.N. Webster      Durham Academy         18:56
17.H. Statscewick  Charlotte Country Day  19:00
18.J. Dupuy        Charlotte Country Day  19:02
19.M. Jones        Asheville School       19:15
20.J. Green        Charlotte Christian    19:20
21.C. Dickold      Charlotte Christian    19:21
22.David Chapman   Charlotte Latin        19:24
23.Fred Gray       Charlotte Country Day  19:25
24.S. MaHoney      Charlotte Country Day  19:30
25.D. Richardson   Christ School          19:38
If you have first names for any of these runners, please email to (Email info).

Thanks to Durham Academy coach Dennis Cullen and to Rick Spencer for providing NCISAA results


4-A Girls - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990

Teams
1. Watauga                    55
2. East Mecklenburg           77
3. Winston-Salem Mount Tabor 147
4. Greensboro Grimsley       155
5. North Mecklenburg         175
6. Cary                      192
7. Chapel Hill               197
8. Wilmington Hoggard        201
9. Northern Nash             239
10.A.C. Reynolds             263
11.Lumberton                 271
12.Apex                      285
13.Winston-Salem Reynolds    288
14.Freedom                   312
15.Charlotte Myers Park      315
16.Jacksonville              346
17.Southern Pines Pinecrest  408
18.Fayetteville Southview    459

4-A Girls
1. Tammie Carpenter  Smithfield-Selma   18:44.7
2. Lynn Metzger      Raleigh Broughton  18:54.2
3. Andrea Bailey     Raleigh Millbrook  18:58.6
4. Kim Herring       Watauga            19:17.8
5. Jenny Musselwhite Wilmington Hoggard 19:23.9
6. Anna Tickton      Eastern Wayne      19:34.0
7. Lauren Ballard    North Mecklenburg  19:44.3
8. Ami Herrman       Char. Providence   19:45.4
9. Holley Cooper     Watauga            19:52.4
10.Amy Clark         North Mecklenburg  19:59.6
11.Kim Deni          Watauga            20:02.6
12.Amy Huggins       Mt. Tabor          20:05.5
13.Millie James      East Mecklenburg   20:12.4
14.Alicia Dandar     Northeastern       20:20.9
15.Courtney Massingill  Durham Jordan   20:24.6
16.Jennifer Kalanick Gbo Grimsley       20:26.0
17.Shontel Jung      East Mecklenburg   20:34.0
18.Marvina Hamilton  Fay. Pine Forest   20:34.9
19.Brennan Fish      Cary               20:38.8
20.Sherry Winn       Char. Independence 20:39.5
21.Farrell Quinn     Char. Independence 20:40.5
22.Karen Brooks      Chapel Hill        20:48.5
23.Marcy Bell        Northern Nash      20:49.1
24.Anne McInnes      Wilmington Hoggard 20:51.0
25.Jayne Thomisee    East Mecklenburg   20:52.2
3-A Girls - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990
Teams
1. Northwest Cabarrus  75
2. Washington         103
3. West Henderson     116
4. McMichael          127
5. St. Stephens       152
6. Sun Valley         152
7. Enka               156
8. East Rowan         204
9. Southwest Guilford 208
10.West Carteret      219
11.Greenville Conley  221
12.Lenoir Hibriten    222

Individuals
1. Ami Knox         West Henderson   19:55.9
2. Lisa Barrington  Sun Valley       20:06.6
3. Rebekah Frick    East Rowan       20:18.7
4. Elaine Wozny     Washington       20:22.9
5. Mia Richardson   McMichael        20:36.6
6. Jennifer Howard  Fred T. Foard    20:39.1
7. Emily Bernhardt  Lenoir Hibriten  20:46.0
8. Michelle Ash     Washington       20:54.4
9. Gtsuko Fujii     Smoky Mountain   20:55.3
10.Maia Carter      Western Guilford 20:56.4
11.Dawn Wehrenberg  Washington       21:00.2
12.Shannon Wood     NW Cabarrus      21:06.0
13.Kelly Spraker    NW Cabarrus      21:07.5
14.Jenny Coffey     St. Stephens     21:09.4
15.Tabitha Shaffer  McMichael        21:15.0
16.Christie Hicks   South Iredell    21:23.7
17.Ashley Cavin     Sun Valley       21:31.1
18.Tami Wensil      Concord          21:33.6
19.Suzie Rogers     NW Cabarrus      21:39.7
20.Shelley Barker   West Henderson   21:43.4
21.Melissa Kelly    Western Guilford 21:51.6
22.Christina Moore  West Henderson   21:52.3
23.Helle Pederson   SW Guilford      21:53.0
24.Kelly Fairchild  NW Cabarrus      22:02.1
25.Melissa Chandler Enka             22:03.5
2-A/1-A Girls - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 3, 1990
Teams
1. Murphy                66
2. Manteo                92
3. N.C. Math & Science  114
4. West Stanly          125
5. Ledford              131
6. Lejeune              173
7. Polk County          181
8. Southwest Randolph   201
9. Albemarle            202
10.East Davidson        223
11.Mount Pleasant       232
12.Owen                 252

Individuals
1. Karen Godlock    Polk County        19:31.6
2. Wendy Trehorn    Swain              20:07.2
3. Wendy Garris     Surry Central      20:34.0
4. Rosalynd Hall    Murphy             20:46.6
5. Claudia Newman   NC Math & Science  21:00.2
6. Stephanie Mann   Lejeune            21:05.2
7. Deidre Heyde     Topsail            21:18.3
8. Angela Bowers    Albemarle          21:19.4
9. Corea Bergenser  NC Math & Science  21:24.4
10.Wendy Sisk       Randleman          21:32.0
11.Katie Malone     Polk County        21:39.7
12.Tena Collins     Swain              21:40.8
13.Edie Ferguson    Murphy             21:43.0
14.Heather Bald     Manteo             21:45.0
15.Donna Childress  Surry Central      21:46.2
16.Amanda Powers    Southwest Randolph 21:47.0
17.Veronica Pickens Murphy             21:50.4
18.Jennifer Strange Ledford            21:54.5
19.Lee Vaughan      Ledford            21:55.7
20.Cheryl Slager    Northside          21:59.7
21.Beth Cathcart    Lejeune            22:16.7
22.Kim Shankle      Southwest Randolph 22:22.1
23.Mary Routh       Murphy             22:24.4
24.Angela Abrams    Fairmont           22:29.2
25.Tami Hass        Manteo             22:32.6
Thanks to East Mecklenburg coach Larry McAfee for providing NCHSAA results


NCISAA Girls

Teams (only three runners scored)
1. Charlotte Christian     9
2. Forsyth Country Day    26
3. Durham Academy         27
4. Greensboro Day         47
5. Charlotte Latin        48
6. Ral. Cardinal Gibbons  49
7. Bishop McGuinness      69
8. Charlotte Country Day  92

Individuals
1. Abby Reeder     Charlotte Christian   21:01
2. Tanya Williams  Charlotte Christian   21:30
3. Tonya Malloy    Greensboro Day        21:36
4. Blake Phillips  Forsyth Country Day   22:07
5. Monroe          Forsyth Country Day   22:16
6. Lyon            Charlotte Christian   22:35
7. Anna Gerhardt   Bishop McGuinness     22:44
8. Kathy Sullivan  Durham Academy        22:53
9. Nancy Conn      ASAE (???)            23:04
10.Sigrid Norris   Durham Academy        23:32
11.Adams           Salem Academy         23:50
12.Reves           Durham Academy        23:50
13.Kathryn Orr     Charlotte Latin       24:03
14.Saline          Char. Providence Day  24:04
15.Wooden          Salem Academy         24:10
16.Miller          Ral. Cardinal Gibbons 24:21
17.Caroline Blackmon Charlotte Christian 24:24
18.Pederson        Durham Academy        24:26
19.Anna Frick      Durham Academy        24:31
20.Cheyunski       Char. Providence Day  24:51
21.Elizabeth Yates Ral. Cardinal Gibbons 25:07
22.Molly Clay      Forsyth Country Day   25:35
23.Katja Strinka   Charlotte Latin       26:00
24.Amy Sproull     Charlotte Latin       26:12
25.Valentine       Greensboro Day        26:19
If you have first names for any of these runners, please email to (Email info).

Thanks to Durham Academy coach Dennis Cullen and to Rick Spencer for providing NCISAA results


The Harrier's Final 1990 National Rankings:

(Source: www.theharrier.com/marcbloomrunning/index2.php)

BOYS:
1. York HS, Elmhurst, IL
2. Mead HS, Spokane, WA
3. Campbell County HS, Gillette, WY
4. Hart HS, Newhall, CA
5. Edmonds-Woodway, Edmonds, WA
6. University HS, Spokane, WA
7. San Pasqual HS, Escondido, CA
8. Bingham HS, South Jordan, UT
9. Madera HS, Madera, CA
10. Viewmont HS, Bountiful, UT
11. Buchholz HS, Gainesville, FL
12. McCullough HS, The Woodlands, TX
13. Page HS, Page, AZ
14. Mountain View HS, Orem, UT
15. Westminster HS, Atlanta, GA
16. Sun Valley HS, Monroe, NC
17. Gallup HS, Gallup, NM
18. Dennis-Yarmouth HS, So. Yarmouth, MA
19. Bend HS, Bend, OR
20. Ben Davis HS, Indianapolis, IN
21. Laguna-Acoma HS, New Laguna, NM
22. Camarillo HS, Camarillo, CA
23. Carson City HS, Carson City, NV
24. Christian Brothers Academy, Lincroft, NJ
25. St. Anthony's HS, So. Huntington, NY
GIRLS:
1. Mountain View HS, Orem, UT
2. Agoura HS, Agoura Hills, CA
3. Rogers HS, Spokane, WA
4. San Pasqual HS, Escondido, CA
5. Bend HS, Bend, OR
6. Ferris HS, Spokane, WA
7. Brookwood HS, Snellville, GA
8. Mt. Carmel HS, San Diego, CA
9. Eisenhower HS, Yakima, WA
10. La Jolla HS, La Jolla, CA
11. Beaverton HS, Beaverton, OR
12. Palatine HS, Palatine, IL
13. Floyd Central HS, Floyds Knobs, IN
14. Saratoga Springs HS, Saratoga Springs, NY
15. Arroyo Grande HS, Arroyo Grande, CA
16. Spring Valley HS, Columbia, SC
17. Palos Verdes HS, Palos Verdes Estates, CA
18. Parkway West HS, Ballwin, MO
19. Jenks HS, Jenks, OK
20. Solanco HS, Quarryville, PA
21. West Potomac HS, Alexandria, VA
22. Manchester Central HS, Manchester, NH
23. Upper Arlington HS, Columbus, OH
24. Monument Valley HS, Kayenta, AZ
25. Mt Greylock HS, Williamstown, MA

Previous year (1989) | Following year (1991)

1990 Cross Country Menu | Main Cross Country Page | Main Menu

Kinney/Foot Locker South History

Track Champions:
Boys 4-A | Boys 3-A | Boys 2-A & 1-A
Girls 4-A | Girls 3-A | Girls 2-A & 1-A

NC HS Team Track Champions | NC Independent Schools Champions
NC HS State Meet Records | All-Time Top 25



NCPrepTrack.com