NCPrepTrack.com

1989 State 4-A Track Championships

Saturday - May 27, 1989
NC State University, Raleigh

3-A meet | 1-A/2-A meet | (NCISAA results not available)

Main Menu

BOYS
Team Scores:
1. Scotland County 57.5
2. Fayetteville Byrd 54
3. Richmond County 46.5
4. Raleigh Millbrook 44
5. Winston-Salem Mt Tabor 34
6. Jacksonville 31
7. Smithfield-Selma 30
8. Durham Hillside 29
9. Asheville AC Reynolds 17
10. Greensboro Smith 16

100 meters
1. Curtis Johnson, Greensboro Smith 10.53
2. Keith Austin, Jacksonville 10.57
3. Frank Adams, Gastonia Ashbrook 10.71
4. Tommy Hill, Charlotte Myers Park 10.72
5. Marcus Sutton, North Forsyth 10.83
6. William Davis, Fayetteville Westover 10.87

200 meters
1. Clyde Stephens, Durham Hillside 21.92
2. Jerome McClure, Charlotte Olympic 22.08
3. William Davis, Fayetteville Westover 22.09
4. Julius Reese, Winston-Salem Mt Tabor 22.11
5. Frank Adams, Gastonia Ashbrook 22.44
6. Slade Lemon, Lee County 22.59

400 meters
1. Steve Brown, Raleigh Millbrook 48.05
2. Cornell Stevens, Smithfield-Selma 48.07
3. Chip Thompson, Greensboro Dudley 48.14
4. Jason Bunn, Asheville 48.77
5. Freddie Brewer, Durham Hillside 48.85
6. Vince Green, East Mecklenburg 49.09

800 meters
1. Brad Carter, Reidsville 1:52.96
2. Nelson Solorzano, Fayetteville Byrd 1:54.74
3. Daniel Smith, Richmond County 1:55.39
4. James Brown, Winston-Salem Mt Tabor 1:56.25
5. Michael James, Charlotte Harding 1:57.69
6. Calvin Graham, Fayetteville Cape Fear 1:58.28

1600 meters
1. Nelson Solorzano, Fayetteville Byrd 4:25.71
2. Kyle Armentrout, Mt Tabor 4:26.94
3. Brant Armentrout, Mt Tabor 4:28.84
4. Billy Gray, Hope Mills South View 4:29.30
5. Vennie Livingston, Richmond County 4:31.59
6. Jeff Dale, Raleigh Athens Drive 4:39.97

3200 meters
1. Frankie Prevatte, Lumberton 9:25.97
2. Vennie Livingston, Richmond County 9:41.47
3. Patrick Phillips, Watauga 9:42.16
4. Bill Baldwin, Asheville AC Reynolds 9:46.35
5. Willie Christian, Fayetteville Byrd 9:47.25
6. Andy Schopler, Chapel Hill 9:50.01

110m High Hurdles
1. Larry Harrington, Raleigh Millbrook 13.89
2. Donald Moore, Richmond County 14.44
3. Doug Scott, Scotland County 14.54
4. Adrian Hill, Asheville AC Reynolds 14.57
5. Tyrone Clemons, Hickory 14.73
6. Terrance Cameron, Erwin Triton 14.83

300m Hurdles
1. Larry Harrington, Raleigh Millbrook 38.18
2. Vincent Smith, Charlotte Myers Park 38.67
3. Kevin Alston, Durham Hillside 39.31
4. Adrian Hill, Asheville AC Reynolds 39.32
5. Reggie Pitts, Charlotte Garinger 39.33
6. Eddie Howard, Oxford Webb 39.54

4x100m Relay
1. Fayetteville Byrd 41.91
2. Scotland County 42.04
3. Charlotte Garinger 42.45
4. West Charlotte 42.47
5. Charlotte Independence 43.01
6. Jacksonville 43.14

4x200m Relay
1. Fayetteville Byrd 1:27.01
2. Raleigh Millbrook 1:27.49
3. Scotland County 1:27.64
4. Greensboro Smith 1:28.14
5. Winston-Salem Mt Tabor 1:28.90
6. Charlotte Garinger 1:29.51

4x400m Relay
1. Durham Hillside 3:16.21
2. Fayetteville Byrd 3:19.83
3. Raleigh Millbrook 3:20.67
4. East Mecklenburg 3:20.79
5. Greensboro Smith 3:22.48
6. Richmond County 3:25.49

4x800m Relay
1. Winston-Salem Mount Tabor 7:51.70
(Brant Armentrout, Kyle Armentrout, Bill McElroy, James Brown)
(New State Meet Record - All Classifications)
2. Richmond County 7:51.76
3. Fayetteville Byrd 7:59.72
4. Jacksonville 8:01.07
5. East Mecklenburg 8:07.83
6. Durham Hillside 8:12.03

Long Jump
1. Tyrell Taitt, Scotland County 24-0.5
2. Tyrone Lynn, Smithfield-Selma 23-8
3. Ryan Montgomery, Greensboro Dudley 23-0.75
4. Nigel Brown, Richmond County 22-11.25
5. Marcus Sutton, North Forsyth 22-7
6. Anthony McLean, Erwin Triton 22-5

Triple Jump
1. Tyrell Taitt, Scotland County 48-3.75
2. Marcus Sutton, North Forsyth 48-0.25
3. Antoine Banks, Scotland County 47-11
4. Harold Sanders, East Gaston 45-8.25
5. Malcolm Wilson, Greenville Rose 45-2.5
6. Rod Green, East Mecklenburg 45-1.25

High Jump
1. Robert Thomas, Winston-Salem Glenn 7-0
2. Sean Garland, Alexander Central 6-8
3. Kenny Shouse, West Forsyth 6-6
4. Danny McDonald, Scotland County 6-6
5. Doug Scott, Scotland County 6-4
6. Jonathan Deberry, Richmond County 6-4

Pole Vault
1. Maurice Hilliard, Smithfield-Selma 13-6
2. Joe Hand, Richmond County 13-6
3. (tie) Stuart McNaull, Durham Jordan 13-0
3. (tie) Michael Guess, Asheville AC Reynolds 13-0
5. Dennis Gutnecht, Durham Jordan 12-6
6. T.J. Wood, South Rowan 12-6

Shot
1. Terrence Brown, Jacksonville 53-10
2. Dan Lindsay, Wilmington Hoggard 53-0.5
3. William Barringer, East Forsyth 52-11.75
4. Quentin Davis, Smithfield-Selma 51-7.5
5. James Demetrakis, Winston-Salem Parkland 49-9.5
6. Steve Barber, West Mecklenburg 49-9.5

Discus
1. Montez Jones, West Mecklenburg 170-2
2. Terrence Brown, Jacksonville 167-6
3. Scott McLeod, Scotland County 162-8
4. Mark Carter, Kannapolis Brown 161-3
5. Dan Lindsay, Wilmington Hoggard 157-4
6. Ronald Burns, West Forsyth 154-2


GIRLS
Team Scores:
1. Greensboro Dudley 69
2. Durham Hillside 41
3. Fayetteville Cape Fear 37
4. Kannapolis A.L. Brown 31
5. Jacksonville 28
6. North Forsyth 21
7. West Charlotte 20
8. East Mecklenburg 18
9. Chapel Hill 18
10. Watauga 16

100 meters
1. Marlene Poole, Greensboro Dudley 11.74
2. Pam Morrison, Fayetteville Cape Fear 11.99
3. Tarsha Bess, West Charlotte 12.04
4. Danita Roseboro, North Forsyth 12.05
5. Josette Battle, Raleigh Millbrook 12.12
6. Euba Wilkerson, Eastern Wayne 12.14

200 meters
1. Marlene Poole, Greensboro Dudley 25.04
2. Pam Morrison, Fayetteville Cape Fear 25.25
3. Danita Roseboro, North Forsyth 25.29
4. Nicole Booker, Jacksonville 25.46
5. Josette Battle, Raleigh Millbrook 25.71
6. Monte Jackson, North Forsyth 25.82

400 meters
1. Monica Hockaday, Durham Hillside 56.11
2. Tonya Avery, Jacksonville 56.64
3. Treshell Mayo, Fayetteville Sanford 57.59
4. Marcella Gardin, Gastonia Ashbrook 57.79
5. Bridget Johnson, Greensboro Smith 58.01
6. Leslie Fox, Watauga 58.19

800 meters
1. Leslie McCaskill, East Mecklenburg 2:17.66
2. Amy Neal, East Forsyth 2:18.66
3. Trudy Stallings, Greensboro Dudley 2:20.93
4. Mashonda Gilmore, Fayetteville Cape Fear 2:21.64
5. Tina Wiegerink, Chapel Hill 2:22.90
6. Helen Douglas, Richmond County 2:25.46

1600 meters
1. Carrie Hoag, Garner 5:13.14
2. Kelly Clarke, Lee County 5:14.73
3. Silica Johnson, Greensboro Grimsley 5:18.68
4. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 5:25.38
5. Laura Newnam, Chapel Hill 5:25.89
6. LaShandra Smith, Charlotte Harding 5:32.29

3200 meters
1. Wendy McIntire, Watauga 11.38.79
2. Silica Johnson, Greensboro Grimsley 11:53.95
3. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 12:12.31
4. Kasandra Blann, Raleigh Broughton 12:18.11
5. Courtney Massingill, Durham Jordan 12:29.46
6. Peggy Martin, East Mecklenburg 12:55.83

100m Hurdles
1. Melissa Morrison, Kannapolis AL Brown 14.09
2. Lori Peele, Durham Hillside 14.71
3. Cassandra Adams, Richmond County 15.11
4. Karen Manuel, Fayetteville 71st 15.17
5. Suzanne Quilili, Hickory 15.21
6. Carolyn McCullough, Greensboro Dudley 15.29

300m Hurdles
1. Marshall McKenzie, Hoke County 44.81
2. Summer Smith, Asheville AC Reynolds 45.50
3. Quicha Floyd, Greensboro Page 46.05
4. Carolyn McCullough, Greensboro Dudley 46.17
5. Suzanne Quilili, Hickory 46.74
6. Cassandra Adams, Richmond County 46.97

4x100m Relay
1. New Bern 48.63
2. Greensboro Dudley 48.87
3. West Forsyth 49.56
4. North Forsyth 49.86
5. Durham Hillside 50.10
6. Hoke County 50.26

4x200m Relay
1. Greensboro Dudley 1:41.76
2. Jacksonville 1:42.22
3. North Forsyth 1:43.25
4. Durham Hillside 1:43.76
5. North Mecklenburg 1:44.96
6. East Mecklenburg 1:44.97

4x400m Relay
1. Greensboro Dudley 3:51.87
2. Durham Hillside 3:53.19
3. Southern Pines Pinecrest 4:01.91
4. Durham Jordan 4:02.95
5. Jacksonville 4:04.74
6. Watauga 4:07.66

4x800m Relay
1. Greensboro Dudley 9:29.36
2. Durham Hillside 9:37.12
3. East Mecklenburg 9:40.17
4. Watauga 9:50.98
5. Raleigh Broughton 10:01.99
6. Raleigh Millbrook 10:02.89

Long Jump
1. Von Ross, West Charlotte 18-4.75
2. Melissa Morrison, Kannapolis AL Brown 18-4.5
3. Alicia Johnson, Davie County 17-11.5
4. Della Taylor, Lumberton 17-9.75
5. Marcella Gardin, Gastonia Ashbrook 17-0
6. Ursula Eatmon, Durham Jordan 16-3.25

Triple Jump
1. Melissa Morrison, Kannapolis AL Brown 39-11.75
2. Chanda Cooper, Raleigh Enloe 38-5.5
3. Nicole Welford, Jacksonville 38-0.25
4. Debra Swain, West Charlotte 36-4.5
5. Cassandra Adams, Richmond County 36-0.75
6. Rhonda Hunter, Kannapolis AL Brown 35-10.25

High Jump
1. Quicha Floyd, Greensboro Page 5-4
2. April McCoy, Lumberton 5-2
3. Melanie Trexler, Charlotte Myers Park 5-2
4. Nikki Berry, Northern Durham 5-2
5. Wendy Palmer, Roxboro Person 5-2
6. Pam Morrison, Cape Fear 5-0

Shot
1. Sylvia Crumpler, Fayetteville Cape Fear 39-9.75
2. Michelle Wright, Asheville 38-5.5
3. Naoma Konrad, Chapel Hill 38-0.75
4. Rennee Brown, Lumberton 37-11.75
5. Linda McCree, Kannapolis AL Brown 35-7.25
6. Jackie Pace, West Roberson 35-6

Discus
1. Laura Plott, Waynesville Tuscola 124-6
2. Naoma Konrad, Chapel Hill 119-0
3. Sylvia Crumpler, Fayetteville Cape Fear 118-11
4. Tracey Hoback, North Mecklenburg 113-3
5. Debbie Evans, Davie County 107-1
6. Adrienne Haskins, Durham Hillside 102-3

Scotland County's boys, led by Tyrell Taitt's wins in the LJ and TJ, won the boys title with 57.5. Taitt followed up his 24-0.5 by downing the defending state TJ champion, and then anchoring his school's 4x100 and 4x200 to second and third places. Scotland also took a third in the TJ and High Hurdles, and fourth, fifth, and sixth in the high jump.

Greensboro Dudley's girls won five events and totaled 69 points in winning the championship.
Dudley's Marlene Poole won the 100 and 200, and ran on the winning 4x200, and second-place 4x100 teams.
A.L. Brown's Melissa Morrison (100mH and TJ winner) went on to become an Olympic Bronze Medalist in 2000.
More on Morrison.

In the second year of the event, Mt Tabor set a 4x800 record that would last for nine years. Twins Brant and Kyle Armentrout, Bill McElroy, and James Brown combined for a 7:51.70, just edging Richmond County by .06 second.


Previous state meet (1988) | Next state meet (1990)

1988 State Cross-Country Meet

State Meet Records

Past Champions - State Outdoor Meet | Past Champions - State Indoor Meet


NCPrepTrack.com