NCPrepTrack.com

1986 State Track Championships (3-A/4-A)

Friday - May 23, 1986
NC State University, Raleigh

1-A/2-A Meet | (NCISAA results not available)

Main Menu

BOYS
Team Scores:
1. Winston-Salem Glenn 44
2. Durham Hillside 43
3. Greensboro Grimsley 30
4. (tie) Gastonia Ashbrook 22
4. (tie) Charlotte Garinger 22
6. (tie) Wilson Fike 20
6. (tie) Cary 20
8. Scotland County 18
9. Greensboro Smith 16
10. (tie) Charlotte Independence 14
10. (tie) Rockingham County 14

100 meters
1. Chuckie Simmons, Asheboro 10.53
2. Randy Jones, Winston-Salem Glenn 10.63
3. Donald Colson, North Mecklenburg 10.77
4. Russell Tanner, West Forsyth 10.78
5. Jimmy Smith, Scotland County 10.80
6. Terrell Carpenter, Hoke County 10.91

200 meters
1. Randy Jones, Winston-Salem Glenn 21.3
2. Jerry Rogers, Wilson Fike 21.3
3. Chuckie Simmons, Asheboro 21.4
4. Donald Colson, North Mecklenburg 21.6
5. Jimmy Smith, Scotland County 21.7
6. Steve Smith, Garner 21.8
(event hand-timed)

400 meters
1. Keith Malone, Greensboro Grimsley 48.25
2. Doramus Brewer, Durham Hillside 48.51
3. Phillip Smith, Winston-Salem Glenn 48.74
4. Marvin Hembrick, Durham Hillside 48.82
5. Derek Glenn, Charlotte Garinger 49.00
6. Chun Blango, New Bern 49.04

800 meters
1. Jimmy Scott, Winston-Salem Glenn 1:52.20
2. Pat Goodwin, Greensboro Grimsley 1:53.87
3. Alton Barnes, Garner 1:54.48
4. Rod Williams, Durham Hillside 1:54.59
5. Oshun Williams, Durham Hillside 1:54.70
6. Scott Jordan, East Gaston 1:54.74

1600 meters
1. Paul DeWitt, Cary 4:19.59
2. Eric Hichman, Gastonia Ashbrook 4:19.75
3. Jeff Bohnsack, Greensboro Dudley 4:19.89
4. Jimmy Brown, East Mecklenburg 4:21.77
5. Rod Williams, Durham Hillside 4:22.18
6. David Simmons, Scotland County 4:24.32

3200 meters
1. Mike Clinebell, Watauga 9:08.0
2. Shannon Reynolds, Western Harnett 9:17.5
3. Peter Vandenburg, Scotland County 9:24.4
4. David Honea, Enka 9:28.6
5. Tommy Howard, Fayetteville Pine Forest 9:48.2
6. Jack Ragan, Raleigh Sanderson 9:50.5
(event hand-timed)

110m High Hurdles
1. Jeff Wilson, Western Guilford 14.25
2. Keith Maynard, Greensboro Smith 14.34
3. Elbert Ellis, Durham Hillside 14.49
4. Anthony Tucker, Wilson Beddingfield 14.52
5. William Boulware, Fayetteville Smith 14.61
6. Bryant Robbins, East Mecklenburg 14.74

300m Hurdles
1. Elbert Ellis, Durham Hillside 37.29
2. Keith Maynard, Greensboro Smith 37.54
3. Mike Covin, Fayetteville 71st 38.97
4. Rodney Robinson, Shelby 38.99
5. David Keesler, Charlotte Independence 39.32
6. Mike Archibald, Smithfield-Selma 39.35

4x100m Relay
1. High Point Andrews 41.45
2. Wilson Fike 42.06
3. Fayetteville Terry Sanford 42.34
4. Charlotte Independence 42.36
5. Charlotte Harding 42.45
6. Crest 43.23

4x200m Relay
1. Winston-Salem Glenn 1:26.44
2. West Forsyth 1:26.99
3. Durham Hillside 1:27.22
4. Wilson Fike 1:28.05
5. Charlotte Myers Park 1:28.59
6. Fayetteville Westover 1:28.96

4x400m Relay
1. Greensboro Grimsley 3:19.6
2. Fayetteville Westover 3:20.4
3. Charlotte Garinger 3:21.2
4. Fayetteville 71st 3:21.3
5. Greensboro Dudley 3:21.4
6. Fayetteville Cape Fear 3:22.1
(event hand-timed)

Long Jump
1. Terrell Carpenter, Hoke County 23-9
2. Greg Clifton, Charlotte Independence 23-8
3. Chuckie Simmons, Asheboro 22-3
4. Joe Woods, Richmond County 22-7.25
5. Jesse Campbell, West Craven 22-1.5
6. Sergio Elmore, Shelby 22-0

Triple Jump
1. James Martin, Wayesville Tuscola 49-11
2. Jeff Covington, Rockingham 48-1.5
3. Joe Woods, Richmond County 47-8.25
4. David Nash, East Gaston 46-10.25
5. Darren Burch, Hickory 45-11
6. Tony Winston, ??? 45-2

High Jump
1. Larry Patterson, Cary 6-8
2. (tie) Dennis Jones, Tarboro 6-6
2. (tie) Clint Dockery, Reidsville 6-6
2. (tie) William Price, Rockingham 6-6
5. Dexter Carpenter, East Wake 6-4
6. Mark Pressley, Gastonia Ashbrook 6-2

Pole Vault
1. Bruce Raynor, Fayetteville Pine Forest 13-0
2. Kenneth Thomas, South Johnston 13-0
3. Robert Harper, Charlotte Garinger 13-0
4. Ricky Grant, Kinston 13-0
5. Steed Hord, Greensboro Grimsley 12-6
6. (tie) Todd O'Brien, Apex 12-0
6. (tie) Hunter Hogewood, Charlotte Myers Park 12-0
6. (tie) Brad Richardson, Sun Valley 12-0

Shot
1. Stan Bost, Concord 56-7.5
2. Glenn McKenzie, East Rowan 55-9.5
3. Mike Leathers, Raleigh Sanderson 55-8.25
4. Mike Jennings, Wilmington Hoggard 53-0.5
5. Peter Rosa, Jacksonville 52-9.75
6. Brian Nunn, Durham Hillside 51-7.25

Discus
1. Ed Reid, Charlotte Olympic 162-10
2. Vernon Grier, Charlotte Garinger 162-0
3. Mike Leathers, Raleigh Sanderson 155-3
4. Loren Price, Northern Durham 150-0
5. Tommy Ball, High Point Central 149-6
6. Gerald Powell, Fayetteville Pine Forest 144-7


GIRLS
Team Scores:
1. Greensboro Dudley 85
2. (tie) Greensboro Grimsley 28
2. (tie) Wilson Beddingfield 28
4. Asheville TC Roberson 26
5. Fayetteville Pine Forest 25
6. East Burke 18
7. (tie) Charlotte Independence 16
7. (tie) Burlington Cummings 16
9. (tie) North Mecklenburg 15
9. (tie) Smithfield-Selma 15

100 meters
1. Adrienne Ferguson, Greensboro Dudley 11.96
2. Katrina Sloan, Charlotte Independence 12.21
3. Lynett Farmer, Fayetteville Pine Forest 12.22
4. Tammy Clemmons, Hickory 12.31
5. Cammie Putman, Chapel Hill 12.34
6. Neese Gray, North Mecklenbury 12.36

200 meters
1. Adrienne Ferguson, Greensboro Dudley 24.40
2. Jan Harrison, High Point Andrews 24.95
3. Katrina Sloan, Charlotte Independence 25.03
4. Lynett Farmer, Fayetteville Pine Forest 25.37
5. Lawanda Sellers, Smithfield-Selma 25.54
6. Yolanda Shepard, Winston-Salem Carver 25.65

400 meters
1. Sonja Thomas, Greensboro Dudley 56.14
2. Cammie Putman, Chapel Hill 58.23
3. Danez Lyons, Greensboro Grimsley 58.36
4. Clara Russell, Burlington Williams 58.92
5. Ronda Alexander, Charlotte Myers Park 59.32
6. Becky Freeman, Hope Mills South View 59.47

800 meters
1. Missie Purgason, Washington 2:18.37
2. Francine Dumas, TC Roberson 2:18.43
3. Missy Willis, North Mecklenburg 2:20.93
4. Tonja Willis, Eden Morehead 2:21.27
5. Kerry Porter, Durham Jordan 2:22.51
6. Laura Giroud, Fayetteville Sanford 2:22.88

1600 meters
1. Francine Dumas, TC Roberson 5:02.29
2. Cissy Hudson, East Burke 5:10.28
3. Stacey Watkins, Greensboro Grimsley 5:14.22
4. Kerry Porter, Durham Jordan 5:22.47
5. Laura Giroud, Fayetteville Sanford 5:23.80
6. Dee Anna Davis, Washington 5:25.30

3200 meters
1. Cessy Hudson, East Burke 11:09.3
2. Stacey Watkins, Greensboro Grimsley 11:14.6
3. Tomika Whitten, West Forsyth 11:32.8
4. Kristin Evans, Wilmington New Hanover 11:46.5
5. Andrea Cattle, So. Pines Pinecrest 11:51.0
6. Wendy McIntire, Watauga 11:56.9
(This event apparently hand-timed)

100m Hurdles
1. Pam Doggett, Greensboro Dudley 13.88
(New State Meet Record)
2. Kim Austin, Wilson Beddingfield 14.29
3. Melissa Morrison, Kannapolis AL Brown 14.37
4. Shana Mitchell, Apex 14.82
5. Vea Jenkins, South Mecklenburg 14.91
6. Tammy Persall, New Bern 15.03

300m Hurdles
1. Pam Doggett, Greensboro Dudley 42.00
(New State Meet Record)
2. Shana Mitchell, Apex 43.97
3. Robin Rice, Asheville Erwin 44.57
4. Susan Crews, TC Roberson 45.91
5. Ericca McLucas, Fayetteville Cape Fear 46.02
6. Kantia Ross, Fayetteville 71st 46.26

4x100m Relay
1. Greensboro Dudley 48.59
(Stephanie Jessup, Nikki Poteat, Iris Dick, Adrienne Ferguson)
2. Fayetteville Pine Forest 48.67
3. Durham Hillside 48.86
4. Smithfield-Selma 48.99
5. High Point Andrews 49.27
6. Jacksonville 49.30

4x200m Relay
1. Greensboro Dudley 1:40.67
(Sonja Thomas, Stephanie Jessup, Nikki Poteat, Adrienne Ferguson)
2. Smithfield-Selma 1:42.36
3. Fayetteville Pine Forest 1:43.67
4. Kannapolis AL Brown 1:43.81
5. Charlotte Independence 1:44.32
6. Wilson Fike 1:44.55

4x400m Relay
1. Greensboro Dudley 3:51.7
(Stephanie Jessup, Pam Doggett, Nikki Poteat, Sonja Thomas)
(New State Meet Record)
2. Goldsboro 4:01.2
3. Burlington Cummings 4:01.8
4. TC Roberson 4:02.1
5. Washington 4:02.6
6. Eden Morehead 4:04.1
(event apparently hand-timed)

Long Jump
1. Kim Austin, Wilson Beddingfield 19-11
2. Tahyn Carter, Greensboro Grimsley 18-7
3. Deirdre Keyes, Fayetteville Westover 18-6.75
4. Vea Jenkins, South Mecklenburg 18-6.75
5. Monique Martin, Kannapolis AL Brown 18-6
6. Pam Doggett, Greensboro Dudley 18-4.5

Triple Jump
1. Kim Austin, Wilson Beddingfield 39-1.5
2. Karen Dixon, Greenville Rose 38-3.25
3. Amanda Penn, South Stokes 38-1.5
4. Stephanie Jessup, Greensboro Dudley 37-5.75
5. Kim Dupree, Greenville Rose 37-5.75
6. Cassandra Stevens, Smithfield-Selma 36-0.75

High Jump
1. Jodi Doss, Burlington Williams 5-6
2. Susan Nunn, Northwest Guilford 5-5
3. Jill Beam, Central Davidson 5-2
4. Linda McKoy, Fayetteville Cape Fear 5-2
5. Sabrina Hill, Raleigh Millbrook 5-0
6. (tie) Shannon Thomas, High Point Andrews 4-10
6. (tie) Maria Archer, Southwest Edgecombe 4-10

Shot
1. Michelle Rhyne, Northwest Cabarrus 38-8.5
2. Ruby Thompson, North Gaston 37-11.5
3. Candy Graves, Burlington Cummings 37-8.5
4. Christi Harris, Burlington Williams 37-3
5. V. Williams, Reidsville 36-3.5
6. Marie Bailey, Fayetteville Pine Forest 35-11.75

Discus
1. Ellen Miller, South Rowan 126-1
2. Phyllis Yocum, North Mecklenburg 115-3
3. Jesse Hoeverman, West Carteret 114-10
4. Pat Abel, Havelock 113-0
5. Camille Johnson, Durham 112-4
6. Sylvia Barber, Charlotte Myers Park 111-1

Greensboro Dudley's Pam Doggett obliterated the meet records in both girls hurdles events. Doggett's 13.88 and 42.00 destroyed her old records of 14.40 and 44.73 set the previous year. As of early 2006 these hurdle records still stood. Doggett's 42.00 was second-best in the nation for 1986, making her 8th fastest ever. Doggett had the third best time nationally in the 100 hurdles that year.

Third in the 100 hurdles behind Doggett was future Olympic silver medalist Melissa Morrison, a 9th grader at A.L. Brown HS in Kannapolis.

Dudley's 1600m relay team took five seconds off the state meet record with a 3:51.7. The old record was 3:56.97 by High Point Andrews in 1984.

Dudley's girls, coached by Lonnie Phifer, totaled 85 points -- 59 ahead of the next school. They won eight events: the 100, 200, 400, both hurdle events, and all three relays.

Kim Austin of Wilson Beddingfield won both the long jump (19-11) and triple jump (39-1.5) and ran second to Doggett in the 100 hurdles (14.29), in leading her team to a tie for second.

Asheboro junior Chuckie Simmons won the 100m in 10.53 to tie the state record, held by Northern Durham's Alston Glenn (1980) and Pembroke's Lee McRae (1983).

Winston-Salem Glenn edged Durham Hillside 44-43 for the boys championship. Glenn junior Randy Jones won the 200, placed second in the 100 (10.63) to Simmons, and anchored Glenn's winning 800m Relay (1:26.44). The 1:26.44 made Glenn 8th fastest nationally in 1986. Glenn's Jimmy Scott won the 800m (1:52.20). Scott had won the state 800 as a sophomore (1:51.84) competing for High Point Andrews, and was edged by Garinger's Thane Harmon his junior year.

Watauga's Mike Clinebell ran an excellent 9:08.24 3200m, the fastest 3200 in the state meet since 1978.

1986 was the first year since 1971 that the 1-A and 2-A schools did not compete in the state meet along with with the 3-A and 4-A schools.

Glenn HS Coach Steve Whicker
Steve Whicker
Photo from the May 16, 1986 Winston-Salem Journal.



Previous state meet (1985) | Next state meet (1987)

1985 State Cross-Country Meet

State Meet Records | All-time Top 25

Past Champions - State Outdoor Meet | Past Champions - State Indoor Meet


NCPrepTrack.com