NCPrepTrack.com

2018 NCHSAA 4A Outdoor T&F Championships

NC A&T University, Greensboro, NC
Saturday, May 19, 2018

Girls Results

3A | 2A | 1A

NCISAA 3A | NCISAA 1A/2A

2018 Outdoor Track Menu | Main Menu

BOYS:
============================================================================
                   NCHSAA 4A - Team Rankings - 22 Events Scored
============================================================================
 1) Cary Green Hope             55       2) Cary                       44
 3) Garner                      41       4) North Mecklenburg          33
 5) Southeast Raleigh           30       6) Winston-Salem RJ Reynolds  29
 6) West Forsyth                29       8) Raleigh Broughton          26
 9) Cornelius William A Hough   23      10) Charlotte Mallard Creek    22
10) Jamestown Ragsdale          22      12) Indian Trail Porter Ridge  20.5
13) Apex                        18.5    14) Mint Hill Rocky River      18
15) Raleigh Millbrook           16      15) South Central              16
17) Charlotte Myers Park        15      17) Harrisburg Hickory Ridge   15
19) Lake Norman                 14      19) Greensboro Grimsley        14
19) South Mecklenburg           14      22) Charlotte Providence       13
22) Cary Middle Creek           13      22) East Forsyth               13
25) Mooresville                 12      25) Charlotte Olympic          12
27) Spring Lake Overhills       11      28) Pfafftown Reagan           10
28) Wakefield                   10      30) Page                        8
30) Richmond Senior              8      32) Sanderson                   7
32) Jack Britt                   7      32) Z.B. Vance                  7
32) Harding University           7      36) Matthews Butler             6
37) Wilmington Hoggard           5      37) Fayetteville Pine Forest    5
37) West Mecklenburg             5      40) Knightdale                  4
40) Glenn                        4      40) Rolesville High School      4
40) South View                   4      40) Charlotte Ardrey Kell       4
45) Laney                        3      45) Apex Friendship             3
45) Pinecrest                    3      45) Scotland                    3
49) Panther Creek                2      49) Cardinal Gibbons            2
49) Ashley High School           2      52) Athens Drive                1
52) Raleigh Leesville Road       1      52) Enloe                       1


Boys 100 Meter Dash NCHSAA 4A
=============================================================================
   Name             Year School               Prelims      Final  Wind Points
=============================================================================
Final
 1 Jaylen Coleman     11 Ind Tr Porter Ridge    10.94      10.83  -0.1  10   
 2 Evan Pryor          9 Cornelius Hough        10.98      10.85  -0.1   8   
 3 Isai'as Robinson   12 Spring Lake Overhills  10.98      10.88  -0.1   6   
 4 Cameron Rose       10 Hickory Ridge          11.05      10.89  -0.1   5   
 5 Rondell Terry      12 Garner                 11.11      10.90  -0.1   4   
 6 Romell McRae       10 Southeast Raleigh      11.06      10.98  -0.1   3   
 7 Khafre Brown       11 West Mecklenburg       11.07      11.05  -0.1   2   
 8 Brandon Holmes     12 Panther Creek          11.18      11.28  -0.1   1   
=============================================================================
Preliminaries
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
=========================================================================        
   Name             Year School                  Seed    Prelims  Wind H#        
=========================================================================        
 1 Jaylen Coleman     11 Ind Tr Porter Ridge    10.77      10.94Q -1.0  2        
 2 Evan Pryor          9 Cornelius Hough        10.91      10.98Q -1.4  1 10.9749
 3 Isai'as Robinson   12 Spring Lake Overhills  10.61      10.98Q -1.0  2 10.9789
 4 Cameron Rose       10 Hickory Ridge          10.80      11.05Q -1.4  1        
 5 Romell McRae       10 Southeast Raleigh      10.87      11.06q -1.4  1        
 6 Khafre Brown       11 West Mecklenburg       10.76      11.07q -1.0  2        
 7 Rondell Terry      12 Garner                 10.69      11.11q -1.4  1        
 8 Brandon Holmes     12 Panther Creek          11.04      11.18q -1.4  1 11.1719
 9 Kobe Barnes        12 Wakefield              10.95     J11.18  -1.0  2 11.1759
10 Isaiah Gadson      10 Charlotte Olympic      10.87      11.21  -1.0  2        
11 Preston Coker      11 Richmond Senior        10.88      11.34  -1.0  2        
12 Ryan Richardson    12 Z.B. Vance             11.08      11.36  -1.4  1        
13 Julian Tate-blanks 12 Apex                   11.10      11.65  -1.0  2        
-- Van Gupton         12 Rolesville H           10.75         FS  -1.4  1        
-- Daniel Moyer Jr    10 Pfafftown Reagan       10.91         FS  -1.4  1


Boys 100 Meter Dash Wheelchair NCHSAA 4A
=============================================================================
   Name             Year School                  Seed      Time   Wind Points
=============================================================================
 1 Ladale Gambrell    10 Raleigh Broughton      22.34     J21.70   0.3   2   
 2 Christopher Coke   11 Jamestown Ragsdale     43.00     J31.02   0.3   1


Boys 200 Meter Dash NCHSAA 4A
==============================================================================
   Name              Year School               Seed      Time   Wind H# Points
==============================================================================
 1 Cameron Rose        10 Hickory Ridge       22.04      21.74  -1.3  2  10          
 2 Romell McRae        10 Southeast Raleigh   21.62      21.79  -1.3  2   8          
 3 Randolph Ross       11 Garner              21.59      21.80  -1.3  2   6          
 4 Isai'as Robinson    12 Overhills           22.26      22.16  -1.3  2   5          
 5 Mizell Hall         11 East Forsyth        22.28      22.22  -1.3  1   4          
 6 Khafre Brown        11 West Mecklenburg    21.93      22.29  -1.3  2   3 22.286
 7 Jalen Herring       12 Cary Middle Creek   22.58      22.29  -1.3  1   2 22.289
 8 Tyler Osifo         12 Char Mallard Creek  22.27      22.32  -1.3  2   1          
 9 Reggie Burris       12 Harding University  22.43      22.33  -1.3  1              
10 Jaleen Baldwin      12 Richmond Senior     22.48      22.38  -1.3  1              
11 Dominique Alexander 10 Raleigh Millbrook   22.14      22.46  -1.3  2              
12 Zachary Dobbin      10 Enloe               22.08      22.75  -1.3  2              
13 Jalen Jones          9 North Mecklenburg   22.34      22.85  -1.3  1              
14 Hunter Hernandez    12 Hoke County         22.54      22.94  -1.3  1              
15 Brandon Holmes      12 Panther Creek       23.02      23.25  -1.3  1              
16 Alexander Chapman   10 Ind Tr Porter Ridge 22.52      23.38  -1.3  1


Boys 200 Meter Dash Wheelchair NCHSAA 4A
==============================================================================
   Name              Year School                  Seed      Time   Wind Points
==============================================================================
 1 Ladale Gambrell     10 Raleigh Broughton      47.96     J46.59  -1.7   1


Boys 400 Meter Dash NCHSAA 4A
=================================================================================
   Name                   Year School                  Seed      Time   H# Points
=================================================================================
 1 Randolph Ross            11 Garner                 47.58      47.58   2  10   
 2 Jalen Herring            12 Cary Middle Creek      48.04      47.92   2   8   
 3 Anthony Morgan           12 Greensboro Grimsley    48.86      48.80   2   6   
 4 Reece Moulton            12 Wilmington Hoggard     48.71      49.01   2   5   
 5 Kayin Fails              12 Cary                   49.04      49.47   2   4   
 6 Brian Williams           10 Southeast Raleigh      49.93      49.48   1   3   
 7 Kobe Barnes              12 Wakefield              49.03      49.63   2   2   
 8 Jaime Halton             10 Z.B. Vance             50.22      49.76   1   1   
 9 Jaedon Barnett           10 Page                   50.01      49.82   1       
10 Jalen White              11 Char Mallard Creek     49.64      49.89   1       
11 Assad Alston             12 Page                   49.30      50.36   2       
12 Brian Steverson          12 Cary                   50.10      50.38   1       
13 Anthony Garen            12 Charlotte Ardrey Kell  49.98      50.55   1       
14 Zachary Ray              12 Spring Lake Overhills  49.60      50.65   2       
15 Dekerius DaiQuan Thompso 10 Harding University     50.54      51.70   1       
-- Cameron Rose             10 Hickory Ridge          50.23        DNF   1


Boys 800 Meter Run NCHSAA 4A
======================================================================
   Name            Year School                  Seed     Time   Points
======================================================================
 1 Ian Delgado       12 Cary Green Hope      1:56.43    1:53.38   10   
 2 Haywood Ferguson  12 South Mecklenburg    1:56.40    1:54.10    8   
 3 Matthew Kehn      12 Cary Green Hope      1:56.92    1:55.18    6   
 4 Sean Petersen     12 Cary Green Hope      1:56.90    1:55.53    5   
 5 Will Atkins       10 West Forsyth         1:57.76    1:56.00    4   
 6 Anton Idhammar    11 Cary                 1:57.85    1:58.02    3   
 7 Fuad Hassan       12 Sanderson            1:57.97    1:58.52    2   
 8 Will Hopkins      12 Raleigh Broughton    1:58.49    1:59.05    1   
 9 Aj Williams       10 Pinecrest            1:58.13    1:59.52        
10 Kyle Goodman      11 East Mecklenburg     1:57.21    2:00.90        
11 Josh Mclean       12 Raleigh Millbrook    1:59.09    2:01.03        
12 Roy Hopgood       12 West Forsyth         1:59.31    2:01.77        
13 Ahmed Sinada      12 Page                 1:58.59    2:01.91        
14 Elliott Schultz   12 Charlotte Providence 1:59.34    2:02.14        
15 Isaiah Vanderberg 11 Charlotte Olympic    2:00.93    2:04.08        
16 Zeke Shore        12 Sanderson            1:58.78    2:07.87


Boys 1600 Meter Run NCHSAA 4A
====================================================================         
   Name          Year School                    Seed     Time   Points         
======================================================================         
 1 Ian Delgado     12 Cary Green Hope        4:25.53    4:18.56   10            
 2 John Tatter     12 W-S R.J. Reynolds      4:24.82    4:19.80    8 4:19.794
 3 Anton Idhammar  11 Cary                   4:25.56    4:19.80    6 4:19.799
 4 Ares Epps       12 Cary Green Hope        4:24.34    4:22.11    5            
 5 Ben Ebert       12 Cornelius Hough        4:27.65    4:24.86    4            
 6 Tim Haughton    10 Apex Friendship        4:26.27    4:25.61    3            
 7 Jace Larsen     12 Sanderson              4:25.39    4:28.07    2 4:28.064
 8 Elliott Schultz 12 Charlotte Providence   4:27.72    4:28.07    1 4:28.069
 9 Keaton Anderson 12 Hickory Ridge          4:27.07    4:28.65                 
10 Cameron Belk    12 Indian Tr Porter Ridge 4:26.30    4:30.05                 
11 Jamie Witmer    12 Wilmington Hoggard     4:26.90    4:31.69                 
12 Pace Clark      11 Charlotte Providence   4:28.60    4:32.73                 
13 Ryan Bennison   12 Raleigh Millbrook      4:27.73    4:32.75                 
14 Cam Milroy      11 Page                   4:26.99    4:33.36                 
15 Andy Bennison   12 Raleigh Millbrook      4:27.80    4:33.70                 
-- Maddon Muhammad  9 Char. Ardrey Kell      4:29.38      DNF


Boys 3200 Meter Run NCHSAA 4A
========================================================================
   Name              Year School                  Seed     Time   Points
========================================================================
 1 John Tatter         12 W-S R.J. Reynolds   10:02.54    9:22.72   10   
 2 Ryan Brown          12 Raleigh Broughton    9:40.80    9:31.38    8   
 3 Marshall Williamson 12 Charlotte Myers Park 9:50.63    9:34.00    6   
 4 Peyton Barish       12 Cary Green Hope      9:44.60    9:35.61    5   
 5 Nickolas Scudder    11 Raleigh Millbrook    9:43.85    9:36.43    4   
 6 Brian Picone        11 Cary                 9:33.07    9:37.66    3   
 7 John Malach         10 Raleigh Broughton    9:45.72    9:41.53    2   
 8 John Paynter        11 W-S R.J. Reynolds   10:08.11    9:43.55    1   
 9 Cam Milroy          11 Page                10:10.03    9:46.29        
10 Maddon Muhammad      9 Char. Ardrey Kell    9:59.24    9:47.11        
11 Ian Harrison        10 Panther Creek        9:47.93    9:50.74        
12 Ben Ebert           12 Cornelius Hough     10:03.15    9:59.10        
13 Anderson Ward       12 W-S R.J. Reynolds   10:07.56   10:04.50        
14 Murphy Smith         9 Char. Ardrey Kell    9:59.57   10:05.73        
15 Ian Hixson          12 Ral. Leesville Road  9:47.38   10:07.98        
16 Ryan Kemper         12 Cary Green Hope      9:54.54   10:10.71


Boys 110 Meter Hurdles NCHSAA 4A
=============================================================================       
   Name             Year School               Prelims      Time   Wind Points       
=============================================================================       
Final
 1 Mekhi Dunlap       12 W-S R.J. Reynolds      15.19      14.46   0.4  10          
 2 Anthony Robinson   11 Cary                   14.76      14.58   0.4   8 14.578
 3 Bryce Anthony      11 Jamestown Ragsdale     14.68      14.58   0.4   6 14.580
 4 Alexander Nunley    9 Garner                 15.10      14.59   0.4   5          
 5 Jeffrey Blake      12 Mooresville            14.81      14.68   0.4   4          
 6 Micah Hairston     12 Laney                  15.32      14.76   0.4   3          
 7 Asa Simmons        11 Charlotte Ardrey Kell  15.42      14.84   0.4   2          
 8 Quintavius Workman 11 Panther Creek          15.00      15.08   0.4   1          
=================================================================================
Preliminaries
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
=========================================================================
   Name             Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=========================================================================
 1 Bryce Anthony      11 Jamestown Ragsdale     14.79      14.68Q -0.4  2
 2 Anthony Robinson   11 Cary                   14.92      14.76Q -0.3  1
 3 Jeffrey Blake      12 Mooresville            14.51      14.81Q -0.3  1
 4 Quintavius Workman 11 Panther Creek          15.19      15.00Q -0.4  2
 5 Alexander Nunley    9 Garner                 15.04      15.10q -0.3  1
 6 Mekhi Dunlap       12 W-S R.J. Reynolds      14.37      15.19q -0.3  1
 7 Micah Hairston     12 Laney                  15.03      15.32q -0.3  1
 8 Asa Simmons        11 Charlotte Ardrey Kell  14.89      15.42q -0.3  1
 9 Justin Leaston     11 Raleigh Millbrook      14.85      15.58  -0.4  2
 9 Dexter McDuffie    12 South Central          14.93      15.58  -0.4  2
11 Kwashek Breeden    11 Lumberton Senior       15.38      15.74  -0.3  1
12 Leon McGee         11 Char Mallard Creek     15.33      15.97  -0.4  2
13 Cameron Grant       9 Riverside (4a)         15.64      16.02  -0.3  1
14 Carson Varner      11 Charlotte Ardrey Kell  15.40      16.05  -0.4  2
-- D'Andre Hayes      12 Northwest Guilford     14.36         FS  -0.4  2
-- Naseem Alston      12 Page                   14.92        DNF  -0.4  2


Boys 300 Meter Hurdles NCHSAA 4A
=========================================================================
   Name           Year School                  Seed      Time   H# Points
=========================================================================
 1 Dexter McDuffie  12 South Central          39.50      37.66   2  10   
 2 Caleb Mcmillan   12 Cornelius Hough        39.59      38.28   2   8   
 3 Jabari Dalton    11 South Mecklenburg      38.68      38.45   2   6   
 4 Isaiah Smith     12 Char Mallard Creek     39.89      39.31   2   5   
 5 Bryce Anthony    11 Jamestown Ragsdale     38.43      39.39   2   4   
 6 Justin Leaston   11 Raleigh Millbrook      39.72      39.45   2   3   
 7 Naseem Alston    12 Page                   40.76      39.61   1   2   
 8 Asa Simmons      11 Charlotte Ardrey Kell  39.49      39.67   2   1   
 9 Devine Drummond  12 Independence           39.61      39.73   2       
10 Mekhi Dunlap     12 W-S R.J. Reynolds      40.30      39.86   1       
11 Roderick Muldrow 12 Enloe                  40.62      40.14   1       
12 Anthony Robinson 11 Cary                   41.34      40.17   1       
13 Josiah Gadson    11 Spring Lake Overhills  42.45      41.21   1       
14 Jordan Mitchell  12 Cary Middle Creek      42.48      42.01   1       
15 Alexander Nunley  9 Garner                 40.67      42.17   1       
16 Lakito Bynum     12 Jack Britt             41.66      42.35   1


Boys 4x100 Meter Relay NCHSAA 4A
==============================================================================
   School                                           Seed      Time   H# Points
==============================================================================
 1 North Mecklenburg                               42.25      41.84   2  10
     1) Stanley Ingram 12     2) Jalen Jones 9
     3) Emanuel Wilson 12     4) Dequan Lynn 12
 2 Garner                                          41.53      41.85   2   8
     1) Alexander Nunley 9    2) Randolph Ross 11
     3) Prestige Bellamy      4) Rondell Terry 12
 3 East Forsyth                                    42.21      42.00   2   6
     1) Chris Chaplin 10      2) Ajani Jones 11
     3) Nick Childs 11        4) Mizell Hall 11
 4 Southeast Raleigh                               41.89      42.04   2   5
     1) Eric Haddock 11       2) Justin Harrington 12
     3) Noah Larios 11        4) Romell McRae 10
 5 Jack Britt                                      42.69      42.42   1   4
     1) Malik Graddy 12       2) Chancellor Johnson 12
     3) Deangelo Davis 12     4) Barry Elliott 12
 6 Scotland                                        42.47      42.43   2   3
     1) Jumarius McLean       2) Trey Dixon
     3) Laron Quick           4) Tyshuon Thomas
 7 Z.B. Vance                                      42.61      42.78   1   2
     1) Zion Edmond-Cathey 12 2) Ryan Richardson 12
     3) Joseph Morris 9       4) Markillius Williams 12
 8 Charlotte Olympic                               42.58      42.91   1   1
     1) Isaiah Blann 12       2) Kyle Lind 11
     3) Isaiah Gadson 10      4) Khalil Scott 12
 9 West Forsyth                                    42.49      43.40   2
     1) JaQuan McMillian 11   2) Eli Muckelvene 12
     3) G'Mone Wilson 10      4) Braxton Ware 10
10 Hoke County                                     43.50      43.54   1
     1) Hunter Hernandez 12   2) Jadarion Parker 9
     3) Marquize Woodson 10   4) Kevin Thorpe 12
11 Rolesville High School                          43.28      43.81   1
     1) Lance Searcy 9        2) Cameron Moore 11
     3) Kaireem Ingraham 9    4) Van Gupton 12
-- Fayetteville Pine Forest                        42.90        DNF   1
     1) Jordan Ferguson 12    2) Walter Brown 12
     3) Johnathan Everett 12  4) Felix Patterson 11
-- Cary Middle Creek                               43.17        DNF   1
     1) Matthew Moore 10      2) Tyren Belcher 11
     3) Rasheed Martin 12     4) Riley Lentine 12                                    
-- Harding University                              42.47        DNF   2
     1) Maleik Faust 10       2) Royal Burris 11
     3) Reggie Burris 12      4) Malik Dunlap 12
-- Richmond Senior                                 41.56         DQ   2 Exch outside zn 1
     1) Jaleen Baldwin 12     2) Preston Coker 11
     3) Malik Flowers         4) Dante Miller


Boys 4x200 Meter Relay NCHSAA 4A
===============================================================================
   School                                            Seed     Final   H# Points
===============================================================================
 1 Pfafftown Reagan                               1:26.80    1:26.39   2  10   
     1) Keasean Dirks 11       2) Mashion Powell 12                       
     3) Tazhae Woods 9         4) Dj Moyer 10                             
 2 Richmond Senior                                1:27.01    1:26.45   2   8   
     1) Jaleen Baldwin 12      2) Preston Coker 11                        
     3) Malik Stanback         4) Dante Miller                            
 3 Page                                           1:28.21    1:27.99   2   6   
     1) Assad Alston 12        2) Jaedon Barnett 10                       
     3) C J Crump              4) Corry White                             
 4 Fayetteville Pine Forest                       1:28.21    1:28.19   2   5   
     1) Jordan Ferguson 12     2) Walter Brown 12                         
     3) Johnathan Everett 12   4) Felix Patterson 11                      
 5 Harding University                             1:29.07    1:28.85   2   4   
     1) Royal Burris 11        2) Reggie Burris 12                        
     3) Malik Dunlap 12        4) Dekerius DaiQuan Thompson 10            
 6 East Forsyth                                   1:29.90    1:28.96   1   3   
     1) Nick Childs 11         2) Jamison Warren 9                        
     3) Mizell Hall 11         4) Ajani Jones 11                          
 7 Jack Britt                                     1:27.57    1:29.06   2   2   
     1) Malik Graddy 12        2) Chancellor Johnson 12                   
     3) Deangelo Davis 12      4) Barry Elliott 12                        
 8 Z.B. Vance                                     1:29.44    1:29.09   1   1   
     1) Jaime Halton 10        2) Jaylen Hall                             
     3) Justice Robinson Robinson 10 4) Zion Edmond-Cathey 12                   
 9 Cornelius William A. Hough                     1:28.67    1:29.22   2       
     1) Bryson Whitehead 11    2) Victor Fields 10                        
     3) Jason McMullen 11      4) Austin Robinson 11                      
10 Raleigh Broughton                              1:29.60    1:29.97   1       
     1) Thomas Dixon           2) Chiz Nneji                              
     3) Brandon Codrington     4) Terrell Johnson                         
11 Southeast Raleigh                              1:29.49    1:30.57   1       
     1) Isaiah Chapman 11      2) Noah Larios 11                          
     3) Landin Sledge          4) Justin Harrington 12                    
12 Athens Drive                                   1:29.05    1:30.76   2       
     1) Timon Thorpe           2) Omari Cotton                            
     3) Orlando Flowers        4) Michael O'Leary                         
13 Cary Green Hope                                1:29.49    1:30.86   1       
     1) Austin Snyder 12       2) Christopher Mondie 10                   
     3) Tyler Richardson 12    4) Isaac Fisher 12                         
14 Charlotte Ardrey Kell                          1:29.41    1:31.12   1       
     1) Mark Anthony Ababio 11 2) Anthony Garen 12                        
     3) Isaiah Strickland 12   4) Shamari Wingard 12                      
15 Raleigh Millbrook                              1:29.52    1:31.22   1
     1) Davion Sebree          2) Prince Ugorji                           
     3) Seraphin Kibonge       4) Dominique Alexander 10                  
16 Apex                                           1:29.76    1:31.60   1
     1) Adam Snyder 12         2) Miles Cole 12                           
     3) Brian Poirier 10       4) Julian Tate-blanks 12


Boys 4x400 Meter Relay NCHSAA 4A
===============================================================================
   School                                            Seed       Time  H# Points
===============================================================================
 1 Cary                                           3:21.45    3:20.16   2  10   
     1) Brian Steverson 12    2) Kayin Fails 12                          
     3) Tre' Thomas 12        4) Anthony Robinson 11                     
 2 Greensboro Grimsley                            3:25.53    3:20.71   2   8   
     1) Jakel Chalmers 12     2) Lance Mcmillan 12                       
     3) Justin Santiago 12    4) Anthony Morgan 12                       
 3 Charlotte Mallard Creek                        3:23.24    3:21.78   2   6   
     1) Jalen White 11        2) Anthony Williams 12                     
     3) Isaiah Smith 12       4) Makai Ferguson 12                       
 4 Raleigh Millbrook                              3:26.91    3:21.87   1   5
     1) Justin Leaston 11      2) Prince Ugorji                           
     3) Dominique Alexander 10 4) Josh Mclean 12                          
 5 Raleigh Broughton                              3:27.71    3:22.23   1   4   
     1) Thomas Dixon          2) Chiz Nneji                              
     3) Terrell Johnson       4) Brandon Codrington                      
 6 Pinecrest                                      3:26.97    3:22.53   1   3   
     1) Adrian Ryner 12       2) Walker Mabe 11                          
     3) Aj Williams 10        4) Andrew Thompson 9                       
 7 Cary Green Hope                                3:23.82    3:23.67   2   2   
     1) Sean Petersen 12      2) Ian Delgado 12                          
     3) Isaac Fisher 12       4) Ares Epps 12                            
 8 Sanderson                                      3:26.60    3:26.52   2   1   
     1) Zachary Nichols 12    2) Zeke Shore 12                           
     3) Fuad Hassan 12        4) Trevor Dudley 11                        
 9 Charlotte Ardrey Kell                          3:25.26    3:27.06   2       
     1) Anthony Garen 12      2) Carson Philbin 12                       
     3) Carson Varner 11      4) William Francis 10                      
10 Rolesville High School                         3:28.45    3:27.57   1       
     1) Myles Joe 10          2) Crist Cruz 10                           
     3) Thomas Jaakobah 12    4) Jordan Griffin 11                       
11 Apex                                           3:27.32    3:27.67   1       
     1) Daniel Foote 12       2) Brian Poirier 10                        
     3) Nathan Puertollano 12 4) Julian Tate-blanks 12                   
12 Pfafftown Reagan                               3:28.16    3:28.45   1       
     1) Tazhae Woods 9        2) Dylan James 11                          
     3) Brandon Hanna 12      4) Keasean Dirks 11                        
13 South Mecklenburg                              3:27.00    3:28.54   1       
     1) Isaiah Sharper 11     2) Parker Shahdad 11                       
     3) Jabari Dalton 11      4) Haywood Ferguson 12                     
14 West Forsyth                                   3:27.84    3:28.55   1       
     1) Will Atkins 10        2) Eli Muckelvene 12                       
     3) Roy Hopgood 12        4) Braxton Ware 10                         
15 Charlotte Olympic                              3:26.09    3:28.62   2       
     1) Eric Joseph 12        2) Josiah Harris 10
     3) Davion Huggins        4) Cori'monte Eatmon 12                    
16 Apex Friendship                                3:25.00    3:30.11   2       
     1) Tyler Green 9         2) Alec Atteberry 12                       
     3) Teiari Matthews 11    4) Kasim Cosgrove 12


Boys 4x800 Meter Relay NCHSAA 4A
===========================================================================
   School                                            Seed     Time   Points
===========================================================================
 1 Cary Green Hope                                8:06.24    7:54.09   10   
     1) Michael Biddle 11    2) Ares Epps 12                         
     3) Matthew Kehn 12      4) Sean Petersen 12                     
 2 Cary                                           8:07.53    8:02.32    8   
     1)                      2) Stephen Atkinson 11                  
     3) Jackson Martin 11    4)
 3 Apex                                           8:07.50    8:03.27    6   
     1) Scott Kennedy 10     2) Daniel Foote 12                      
     3) Anthony Battle 11    4) Emmett Lynch 10                      
 4 West Forsyth                                   8:11.80    8:04.32    5   
     1) Brock Newsome 11     2) Roy Hopgood 12                       
     3) Nick Harper 12       4) Will Atkins 10                       
 5 Raleigh Millbrook                              8:08.74    8:04.48    4
     1) Josh Mclean 12       2) Nianza Nsiambote 11                  
     3) Nickolas Scudder 11  4) Ayden Mosler 10                      
 6 Cornelius William A Hough                      8:12.15    8:07.62    3   
     1) Ryan Lampe 10        2) Chase Shanafelt 11                   
     3) Jared Laferty 11     4) Ben Ebert 12                         
 7 Cardinal Gibbons                               8:08.75    8:08.22    2   
     1) Liam Peeples 10      2)
     3) Jack Dailey 11       4) Carson Williams 10                   
 8 Charlotte Ardrey Kell                          8:09.05    8:10.93    1   
     1) Carson Philbin 12    2) Maddon Muhammad 9                    
     3) Steven Sobus 10      4) William Fan 10                       
 9 Northwest Guilford                             8:18.52    8:18.37        
     1) Ian Russo 12         2) Riley Joncas 10                      
     3) Curtis Peaslee 11    4) Joshua Hairston 11                   
10 Charlotte Myers Park                           8:14.17    8:18.42        
     1) Michael Ly 12        2) Gant Renner 11                       
     3) Jack Osment 12       4) Marshall Williamson 12               
11 Charlotte Olympic                              8:19.47    8:18.80        
     1) Isaiah Vanderberg 11 2) Eric Joseph 12                       
     3) James Kapange 11     4) Cori'monte Eatmon 12                 
12 Sanderson                                      8:13.17    8:19.15

13 Raleigh Broughton                              8:13.19    8:19.25

14 Davie County                                   8:18.33    8:31.13        
     1) Trey Raisbeck 11     2) Nate Brooks 9                        
     3) Clay Summers 11      4) Jared Dequenne 12                    
15 Pfafftown Reagan                               8:27.81    8:31.85        
     1) Brandon Hanna 12     2) Aaron Dorer 11                       
     3) Sam Graham 10        4) Dylan James 11                       
16 Wilmington Hoggard                             8:19.43    8:37.00        
     1) Erik Dahlgren 12     2) Brendon Shearer 11                   
     3) Brennen Pierce 9     4) Jamie Witmer 12


Boys Long Jump NCHSAA 4A
================================================================================
   Name                Year School                   Seed   Distance  Wind Points
================================================================================
 1 Khalil Scott          12 Charlotte Olympic     23-08.00   23-10.50   1.7  10   
 2 Christopher Alexander 11 Mint Hill Rocky River 23-02.50   23-07.75   0.4   8   
 3 Eric Haddock          11 Southeast Raleigh     23-01.25   23-06.25   0.1   6   
 4 Austin Richardson     12 Ind Tr Porter Ridge   22-07.50   22-03.50   1.1   5   
 5 Tominique Crank       12 Knightdale            22-02.00   21-11.25   1.7   4   
 6 Ryan Richardson       12 Z.B. Vance            22-03.50   21-01.75   NWI   3   
 7 Benjamin Trubey       12 Cary Green Hope       21-07.00   21-01.25   0.9   2   
 8 Barry Elliott         12 Jack Britt            21-08.00   20-11.25   2.6   1   
 9 Donovan Addison       12 Enloe                 21-06.25   20-06.50   NWI       
10 Asa Simmons           11 Char. Ardrey Kell     21-09.00   19-10.25   NWI       
11 Jide Huntley          12 Ind Tr Porter Ridge   22-01.75   19-06.25   NWI       
12 Isongobong Ottung      9 South Mecklenburg     22-00.00   19-04.00   NWI       
13 Beau Ayuk-takem       12 Ral. Leesville Road   22-02.25   19-02.75   NWI       
-- Jalen Brooks          12 Hickory Ridge         22-00.50     FOUL
-- Jamari Forde-Gordon   12 Spring Lake Overhills 21-08.00     FOUL
-- Brandon Holmes        12 Panther Creek         22-05.50     FOUL


Boys Triple Jump NCHSAA 4A
=====================================================================================
   Name                   Year School                    Seed   Distance  Wind Points
=====================================================================================
 1 Christopher Alexander    11 Mint Hill Rocky River 46-09.00   49-04.00   0.9  10   
 2 Terrence Lackey          12 Mooresville           45-10.00   48-03.00   2.7   8   
 3 Emannuel Lewis           12 South Central         47-01.50   47-06.25   0.3   6   
 4 Eric Haddock             11 Southeast Raleigh     47-06.00   47-02.50   0.2   5   
 5 Carlos Horcacitas-martin 11 Glenn                 46-10.00   46-07.75  -0.3   4   
 6 Collius Ray              11 Cary Middle Creek     43-08.00   44-11.25   3.2   3   
 7 Blaise (Josh) Weeks      12 Sanderson             44-11.00   44-11.00   1.2   2   
 8 Beau Ayuk-takem          12 Ral. Leesville Road   46-07.50   44-10.50   0.3   1   
 9 Charles McBride          11 Apex                  45-06.75   44-06.00   0.6       
10 T Jaden Gaddy            10 Pinecrest             43-09.25   44-04.50   0.6       
11 Jordan Payne             10 Panther Creek         43-10.50   44-03.00   0.4       
12 Khalil Scott             12 Charlotte Olympic     44-08.00   44-02.00   0.7       
13 Austin Richardson        12 Ind Tr Porter Ridge   44-05.25   43-11.50  -0.3       
14 Benjamin Trubey          12 Cary Green Hope       44-02.00   43-04.50   0.1       
15 Tyreke King              12 Hopewell              43-01.00   43-02.75   0.3


Boys High Jump NCHSAA 4A
=============================================================================
   Name                  Year School                  Seed    Height   Points
=============================================================================
 1 Idris Bernard           11 Char Mallard Creek   6-06.00    6-08.00   10   
 2 Randolph Ross           11 Garner               6-08.00    6-06.00    8   
 3 Jide Huntley            12 Ind Tr Porter Ridge  6-04.00    6-04.00    5.5
 3 Charles McBride         11 Apex                 6-04.00    6-04.00    5.5
 5 Kendall Artis           10 Rolesville H         6-06.00   J6-04.00    4   
 6 Wonderful Jireh Ngwenah 11 Harding University   6-00.00   J6-04.00    3   
 7 Jabril Griffin          12 North Mecklenburg    6-00.00    6-02.00    1.5
 7 Russell Parham          12 North Mecklenburg    6-04.00    6-02.00    1.5
 9 Jyquan Sheppard         10 South Central        6-02.00   J6-02.00        
10 Kevin Thorpe            12 Hoke County          6-02.00   J6-02.00        
11 Jarel Henry             12 East Forsyth         6-02.00   J6-02.00        
12 Dillan Lucas            11 West Forsyth         6-02.00    6-00.00        
13 Antoine Harden Jr.      12 Cary                 6-02.00   J6-00.00        
14 Danny Renard            10 Heritage             6-00.00    5-10.00        
15 Chase Hattley            9 Panther Creek        6-02.00   J5-10.00        
-- D'Andre Hayes           12 Northwest Guilford   6-00.00      NH


Boys Pole Vault NCHSAA 4A
========================================================================
   Name            Year School                    Seed    Height  Points
========================================================================
 1 Spencer Evans     10 Lake Norman           14-00.00   15-06.00   10   
 2 Seth Rabinowitz   12 Charlotte Providence  13-06.00   14-06.00    7   
 2 Jeremy Huang      11 Apex                  12-06.00   14-06.00    7   
 4 Chandler Ward     10 Jamestown Ragsdale    12-06.00  J14-06.00    5   
 5 Jonathan Lehe     12 Lake Norman           13-06.00   14-00.00    4   
 6 Ellis Woodyard    11 Raleigh Broughton     13-06.00   13-06.00    3   
 7 Alex Boring       11 Ashley High School    13-06.00  J13-06.00    2   
 8 Nathan Hartzell   11 Enloe                 13-00.00   13-00.00    1   
 9 Ben Oh            10 Panther Creek         12-00.00   12-06.00        
 9 Wesley Mesinhemer 10 Jamestown Ragsdale    12-00.00   12-06.00        
11 Carter Lewis      12 South Caldwell        13-00.00  J12-06.00        
12 Josh Parsons      12 Northwest Guilford    11-06.00  J12-06.00        
13 Jovon Langley     10 Spring Lake Overhills 11-00.00  J12-06.00        
14 Elijah Bulaitan   11 West Forsyth          12-00.00  J12-06.00        
15 Nate Marsh        10 Sanderson             12-06.00   12-00.00        
16 Carston Bethers   10 Panther Creek         12-00.00   11-06.00


Boys Shot Put NCHSAA 4A
========================================================================
   Name             Year School                  Seed   Distance  Points
========================================================================
 1 Chancelor Crawford 11 North Mecklenburg   56-10.00   58-04.00   10   
 2 Timon Edelen       11 Wakefield           55-00.00   54-02.00    8   
 3 Mason Ellis        10 West Forsyth        50-10.00   52-03.00    6   
 4 Jack Choiniere     12 Char Myers Park     54-00.50   50-05.00    5   
 5 Isaiah Belk        12 Matthews Butler     49-05.50   50-01.00    4   
 6 Nyneem Williams    12 South View          49-06.00   49-03.00    3   
 7 Davin Vann         10 Cary                49-00.00   48-10.00    2   
 8 Dontae Mack        11 Charlotte Olympic   53-03.75   47-10.00    1   
 9 McKenzie Frazier   12 Wilmington Hoggard  46-01.00   47-08.00        
10 Jaylen Spellman    12 South View          47-10.00   46-08.00        
11 Steven Denzer      12 South View          46-02.00   45-03.00        
12 Jamari Slade        9 W-S R.J. Reynolds   45-08.50   45-00.00        
13 Nick Williams      12 Raleigh Millbrook   48-02.00   44-04.00        
14 Marcellus Spell    12 Wakefield           47-03.50   44-02.00        
15 Nathan Myers       11 West Forsyth        45-09.50   43-10.00        
-- Jordan Davis       12 Char Mallard Creek  47-11.50     FOUL


Boys Shot Put WheelChair NCHSAA 4A
========================================================================
   Name             Year School                  Seed   Distance  Points
========================================================================
 1 Ladale Gambrell    10 Raleigh Broughton   16-02.00  J16-06.50    3   
 2 Christopher Coke   11 Jamestown Ragsdale  13-01.00  J14-07.50    2   
 3 Lucas Gant          9 Athens Drive         6-07.00   J6-08.00    1


Boys Discus Throw NCHSAA 4A
========================================================================
   Name             Year School                  Seed    Distance Points
========================================================================
 1 Chancelor Crawford 11 North Mecklenburg     167-10     170-03   10   
 2 Mason Ellis        10 West Forsyth          158-01     162-07    8   
 3 Nathan Myers       11 West Forsyth          152-03     161-02    6   
 4 Joey Jegier        12 Charlotte Providence  151-06     158-02    5   
 5 Jack Choiniere     12 Charlotte Myers Park  158-04     154-10    4   
 6 Bryce Anthony      11 Jamestown Ragsdale    142-10     153-03    3   
 7 Isaiah Belk        12 Matthews Butler       150-05     150-11    2   
 8 Steven Butler      12 South View            150-05     148-00    1   
 9 Timon Edelen       11 Wakefield             148-08     147-03        
10 Jake Patterson     12 Cary Middle Creek     139-06     131-02        
11 McKenzie Frazier   12 Wilmington Hoggard    128-06     126-02        
12 Jeremy Lewis       11 South Central       39-05.50     123-03        
13 Noah Barber        10 Rolesville H          129-07     115-04        
-- DJ McClain         12 Fuquay-Varina         146-02      FOUL
-- Chrystian Smith    10 Jordan                150-07      FOUL


Boys Discus Throw WheelChair NCHSAA 4A
========================================================================
   Name             Year School                  Seed     Final  Points
========================================================================
 1 Ladale Gambrell    10 Raleigh Broughton      47-07.5   J55-07    2   
 2 Christopher Coke   11 Jamestown Ragsdale     36-05     J35-00    1

GIRLS:
==========================================================================
               NCHSAA 4A - Team Rankings - 22 Events Scored
==========================================================================
 1) Panther Creek               69       2) Southeast Raleigh          64      
 3) Raleigh Leesville Road      46       4) Charlotte Mallard Creek    41      
 5) Apex                        35       6) West Forsyth               34      
 7) Charlotte Providence        32       8) Pfafftown Reagan           28      
 8) Pinecrest                   28      10) Hoke County                24      
10) Mint Hill Rocky River       24      12) Cardinal Gibbons           23      
13) High Point Central          21      14) Wakefield                  20      
15) Garner                      18      15) Charlotte Ardrey Kell      18      
15) North Mecklenburg           18      18) Charlotte Olympic          17      
19) Jamestown Ragsdale          14      20) Enloe                      13      
20) Heritage                    13      22) Charlotte Myers Park       12      
22) Matthews Butler             12      24) Cary Green Hope             9      
25) Apex Friendship              8      26) Cary                        7      
26) Greensboro Grimsley          7      28) Jordan                      5      
28) West Mecklenburg             5      30) Z.B. Vance                  4      
30) Harrisburg Hickory Ridge     4      30) Rolesville High School      4      
30) Lake Norman                  4      30) Fayetteville Pine Forest    4      
30) Hopewell                     4      30) Sanderson                   4      
37) Laney                        3      37) Ashley High School          3      
37) Glenn                        3      40) Cary Middle Creek           2      
40) Knightdale                   2      42) Raleigh Broughton           1      
42) Raleigh Millbrook            1      42) Northwest Guilford          1      
42) South View                   1


Girls 100 Meter Dash NCHSAA 4A
===============================================================================
    Name               Year School               Prelims     Final  Wind Points
===============================================================================
Final
 1 Jonah Ross           10 Garner                 12.20      11.84  -0.4  10   
 2 Melicia Mouzzon      11 Heritage               12.13      11.87  -0.4   8   
 3 Leah Bolden          12 High Point Central     12.32      12.03  -0.4   6   
 4 Lia Love              9 Jordan                 12.30      12.07  -0.4   5   
 5 Ahlexandria Deloache 10 Z.B. Vance             12.37      12.10  -0.4   4   
 6 Makhia Jarrett       10 Enloe                  12.33      12.12  -0.4   3   
 7 Kamaya DeBose-Epps   12 Glenn                  12.47      12.23  -0.4   2   
 8 Mekyll Robinson      11 West Mecklenburg       12.46      12.29  -0.4   1   
==============================================================================
Preliminaries
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
===========================================================================
   Name               Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
===========================================================================
 1 Melicia Mouzzon      11 Heritage               11.74      12.13Q -0.6  2
 2 Jonah Ross           10 Garner                 11.79      12.20Q -0.4  1
 3 Lia Love              9 Jordan                 12.30      12.30Q -0.6  2
 4 Makhia Jarrett       10 Enloe                  12.12      12.33Q -0.4  1
 5 Leah Bolden          12 High Point Central     12.11      12.32q -0.6  2
 6 Ahlexandria Deloache 10 Z.B. Vance             12.08      12.37q -0.6  2
 7 Mekyll Robinson      11 West Mecklenburg       12.21      12.46q -0.6  2
 8 Kamaya DeBose-Epps   12 Glenn                  12.13      12.47q -0.4  1
 9 Mariah Atwater       12 Mint Hill Rocky River  12.27      12.52  -0.4  1
10 Destiny Wallace      11 Ragsdale               12.07      12.54  -0.4  1
11 Taylor Boykin-Roach  11 Apex                   12.40      12.58  -0.4  1
12 Milan Fields          9 Cornelius Hough        12.38      12.66  -0.6  2
13 Britney Chambers     11 Seventy-First          12.51      12.85  -0.4  1
14 Maya Michele Pighet  12 Charlotte Olympic      12.29      12.94  -0.4  1
15 Amari Taylor          9 Fay. Pine Forest       12.52      13.00  -0.6  2


Girls 100 Meter Dash Wheelchair NCHSAA 4A
=============================================================================
   Name             Year School                  Seed      Time   Wind Points
=============================================================================
 1 Cara King          12 Apex                   22.57     J22.42  -0.5   1


Girls 200 Meter Dash NCHSAA 4A
==================================================================================
   Name               Year School                  Seed      Time   Wind H# Points
==================================================================================
 1 Kyna Robinson        11 Southeast Raleigh      24.25      24.20  -0.9  2  10   
 2 Jonah Ross           10 Garner                 24.18      24.25  -0.9  2   8   
 3 Makhia Jarrett       10 Enloe                  24.33      24.33  -0.9  2   6   
 4 Maya Singletary      12 Hoke County            24.54      24.48  -0.9  2   5   
 5 Melicia Mouzzon      11 Heritage               24.69      24.67  -0.9  2   4   
 6 Leah Bolden          12 High Point Central     24.61      24.74  -0.9  2   3   
 7 Destiny Wallace      11 Jamestown Ragsdale     24.78      24.84  -0.9  2   2   
 8 Kamaya DeBose-Epps   12 Glenn                  25.23      24.90   0.1  1   1   
 9 Ariana Rivera        11 Charlotte Providence   25.00      25.00  -0.9  2       
10 Ahlexandria Deloache 10 Z.B. Vance             25.36      25.01   0.1  1       
11 Mekyll Robinson      11 West Mecklenburg       25.39      25.35   0.1  1       
12 Sydney Hunter        11 Char Mallard Creek     25.37      25.45   0.1  1       
13 Taylor Boykin-Roach  11 Apex                   25.65      25.60   0.1  1       
14 Britney Chambers     11 Seventy-First          25.46      25.83   0.1  1       
15 Carisma-Ann Lynn     11 Cary Middle Creek      26.34      26.67   0.1  1

Girls 200 Meter Dash Wheelchair NCHSAA 4A
===============================================================================
   Name               Year School                  Seed      Time   Wind Points
===============================================================================
 1 Cara King            12 Apex                   46.94     J42.03  -1.7   1


Girls 400 Meter Dash NCHSAA 4A
===============================================================================
   Name                 Year School                  Seed      Time   H# Points
===============================================================================
 1 Maya Singletary        12 Hoke County            53.77      53.42   2  10   
 2 Kyna Robinson          11 Southeast Raleigh      56.80      54.13   2   8   
 3 Ella Mainwaring Foster 10 Charlotte Providence   56.74      56.20   2   6   
 4 Mariah Atwater         12 Mint Hill Rocky River  58.15      56.32   2   5   
 5 Nimeesha Coleman       10 Charlotte Providence   56.99      57.22   2   4   
 6 Taylor Arthur          12 Charlotte Ardrey Kell  57.36      57.44   2   3   
 7 Blake Strong           12 Charlotte Olympic      57.57      57.60   2   2   
 8 Amari Taylor            9 Fay. Pine Forest       57.84      57.98   2   1   
 9 Britney Chambers       11 Seventy-First          59.36      59.07   1       
10 Lindsey Russ           12 Raleigh Leesville Road 59.32      59.22   1       
11 Jade Houston           10 Rolesville H           58.96      59.63   1       
12 Julia Taylor           11 Page                   59.67      59.90   1       
13 Jada Dowd               9 West Forsyth           59.29      59.93   1       
14 Helen West             10 Pinecrest            1:00.70    1:00.17   1       
15 Luci Banyas            11 Apex Friendship        58.48    1:01.27   1       
16 Diamond Mclean          9 Raleigh Millbrook      59.71    1:01.31   1


Girls 800 Meter Run NCHSAA 4A
=====================================================================
   Name           Year School                  Seed     Time   Points
=====================================================================
 1 TiCoiya Gidderon 12 High Point Central   2:16.35    2:13.76   10   
 2 Macie Kavanaugh  12 Pinecrest            2:20.59    2:16.01    8   
 3 Bailey Fowler    11 Cary Green Hope      2:21.07    2:18.30    6   
 4 Calli Parlier    12 Apex                 2:20.47    2:18.62    5   
 5 Lauren Richards   9 Hickory Ridge        2:21.40    2:20.36    4   
 6 Alex Wilkinson   12 Apex                 2:19.56    2:20.95    3   
 7 Gwen Parks        9 Pfafftown Reagan     2:19.67    2:21.26    2   
 8 Caroline Todd    11 Cardinal Gibbons     2:18.22    2:23.02    1   
 9 Ashley Tysiac    11 Ral. Leesville Road  2:23.88    2:23.05        
10 Jordan Cabrol    11 South Mecklenburg    2:24.31    2:23.60        
11 Cora Cooke        9 Charlotte Myers Park 2:22.24    2:24.34        
12 Camille Herring  10 Berry, Phillip O.    2:24.07    2:25.46        
13 Amie Jammeh      10 Raleigh Millbrook    2:27.59    2:25.68        
14 Lauren Clark     10 Southeast Raleigh    2:26.56    2:26.71        
15 Sarah Parrish    12 Providence           2:23.50    2:26.89        
16 Lauren Ammons    12 Sanderson            2:24.90    2:28.21


Girls 1600 Meter Run NCHSAA 4A
=====================================================================         
   Name            Year School                  Seed     Time  Points         
=====================================================================         
 1 Carmen Alder       9 Pinecrest            4:56.54    4:57.84   10            
 2 Calli Parlier     12 Apex                 5:13.01    5:02.61    8            
 3 Shannon Sefton    11 Panther Creek        5:15.06    5:05.30    6 5:05.296
 4 Ainsley Cooper    11 Pfafftown Reagan     5:04.92    5:05.30    5 5:05.298
 5 Eliza Broce        9 West Forsyth         5:04.40    5:08.84    4            
 6 Cora Cooke         9 Charlotte Myers Park 5:29.23    5:12.63    3            
 7 Spencer Faircloth 12 Pfafftown Reagan     5:13.97    5:13.52    2            
 8 Marissa Bishop    12 Cardinal Gibbons     5:13.86    5:14.03    1            
 9 Sarah Parrish     12 Charlotte Providence 5:25.79    5:17.86                 
10 Ashley Tysiac     11 Ral. Leesville Road  5:21.41    5:23.06                 
11 Hannah Comeskey   11 Ral. Leesville Road  5:22.27    5:24.16                 
12 Hope Dominique    10 Wake Forest          5:22.10    5:29.72                 
13 Jade Martin       11 Apex Friendship      5:19.85    5:37.22                 
14 Caroline Grier    12 Charlotte Myers Park 5:36.44    5:43.42                 
15 Gracie Landrum     9 Charlotte Myers Park 5:37.67    5:59.65                 
-- Natalie Tyner     11 Laney                5:08.00     DNF


Girls 3200 Meter Run NCHSAA 4A
===========================================================================
   Name                Year School                   Seed    Time    Points
===========================================================================
 1 Carmen Alder           9 Pinecrest            11:11.67   10:54.80   10   
 2 Ainsley Cooper        11 Pfafftown Reagan     11:28.85   11:05.37    8   
 3 Katharine Priu        11 Cardinal Gibbons     11:52.76   11:13.38    6   
 4 Kathryn Dudash        12 Cardinal Gibbons     11:56.70   11:34.05    5   
 5 Emma Kincaid          11 Greensboro Grimsley  11:38.84   11:35.74    4   
 6 Paxton Chitty          9 Ashley High School   11:53.81   11:48.37    3   
 7 Lauren Copperthwaite  12 Cary Middle Creek    11:57.88   11:49.07    2   
 8 Dalia Hasan           10 Ral. Leesville Road  11:55.82   11:52.57    1   
 9 Sloane Fleming-Hickey  9 Wilmington Hoggard   11:48.09   11:59.77        
10 Emma Wiese            12 Char. Ardrey Kell    12:26.26   12:07.38        
11 Megan Merritt          9 Charlotte Myers Park 12:21.96   12:08.11        
12 Spencer Faircloth     12 Pfafftown Reagan     11:42.35   12:15.34        
13 Katherine Reeves      10 Cornelius Hough      12:20.67   12:17.43        
14 Sarah Holshouser       9 Charlotte Myers Park 12:27.16   12:38.64        
-- Natalie Tyner         11 Laney                11:15.58     DNF
-- Madeline Carkeet      11 South View           12:09.19     DNF


Girls 100 Meter Hurdles NCHSAA 4A
=============================================================================
   Name             Year School               Prelims      Final  Wind Points
=============================================================================
Final
 1 Akira Rhodes       12 Char Mallard Creek     14.21      13.66   0.1  10   
 2 Sierra Fletcher    11 Southeast Raleigh      14.41      13.89   0.1   8   
 3 Veronique Woodson  11 Hoke County            14.86      14.56   0.1   6   
 4 Lindsay Cooper     10 North Mecklenburg      15.00      14.62   0.1   5   
 5 Timara Chapman     12 Raleigh Leesville Road 14.97      14.76   0.1   4   
 6 Maya Alexander     12 Char Mallard Creek     15.24      14.83   0.1   3   
 7 Quanterra Harrison 12 Hopewell               15.29      15.14   0.1   2   
 8 Daryn Armstrong    12 Panther Creek          15.21      15.19   0.1   1   
=============================================================================
Preliminaries
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
=========================================================================
   Name             Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=========================================================================
 1 Akira Rhodes       12 Char Mallard Creek     14.23      14.21Q -0.2  1
 2 Sierra Fletcher    11 Southeast Raleigh      14.17      14.41Q -0.6  2
 3 Veronique Woodson  11 Hoke County            14.74      14.86Q -0.2  1
 4 Timara Chapman     12 Raleigh Leesville Road 14.94      14.97Q -0.6  2
 5 Lindsay Cooper     10 North Mecklenburg      14.81      15.00q -0.6  2
 6 Daryn Armstrong    12 Panther Creek          15.12      15.21q -0.2  1
 7 Maya Alexander     12 Char Mallard Creek     15.01      15.24q -0.6  2
 8 Quanterra Harrison 12 Hopewell               15.06      15.29q -0.2  1
 9 Gail White         11 Greensboro Grimsley    15.34      15.72  -0.2  1
10 Tashayla White     11 Athens Drive           15.45      15.76  -0.6  2
11 Jasmine Richardson 11 South View             15.07      16.01  -0.6  2
12 Ari Carroll        11 West Forsyth           15.63      16.15  -0.6  2
13 Alexia Chapman     12 West Forsyth           15.94      16.51  -0.2  1
14 Lauren Powell      11 Mint Hill Rocky River  15.74      16.74  -0.6  2
15 Destiny Smith      12 Apex Friendship        15.04      17.24  -0.2  1


Girls 300 Meter Hurdles NCHSAA 4A
===========================================================================       
   Name             Year School                  Seed      Time   H# Points       
===========================================================================       
 1 Sierra Fletcher    11 Southeast Raleigh      43.23      41.87   2  10          
 2 Ariana Rivera      11 Charlotte Providence   43.26      42.44   2   8          
 3 Timara Chapman     12 Raleigh Leesville Road 45.12      44.65   2   6          
 4 Lindsay Cooper     10 North Mecklenburg      46.36      45.02   2   5          
 5 Destiny Smith      12 Apex Friendship        46.98      45.37   1   4          
 6 Gail White         11 Greensboro Grimsley    47.14      46.07   1   3          
 7 Quanterra Harrison 12 Hopewell               45.14      46.09   2   2          
 8 Veronique Woodson  11 Hoke County            46.47      46.24   2   1 46.235
 9 Allison Fuerst     12 Cornelius Hough        47.81      46.24   1  46.240      
10 Zavia Dickerson    12 Raleigh Millbrook      46.15      46.25   2              
11 Djamila Peterson   11 Fay. Pine Forest       46.97      46.31   1              
12 Lindsey Eastwood   12 Cary Green Hope        46.96      46.94   1              
13 Asia Phillips       9 West Forsyth           46.87      47.67   2              
14 Alexia Chapman     12 West Forsyth           49.08      47.92   1              
15 Cheyenne Newkirk   10 Wilmington Hoggard     48.52      48.86   1              
16 Sanya Lacue         9 Scotland               49.15      49.05   1


Girls 4x100 Meter Relay NCHSAA 4A
===============================================================================
   School                                            Seed       Time  H# Points
===============================================================================
 1 Southeast Raleigh                                47.06      47.33   2  10   
     1) Ani Judd 10             2) Sierra Fletcher 11                      
     3) Zarejha Hall 11         4) Jordan Chambers 10                      
 2 Apex                                             47.90      47.40   2   8   
     1) Taylor Boykin-Roach 11  2) Sydney Emerson 11                       
     3) Brynn Sheffield 12      4) Myana Smalls 12                         
 3 Charlotte Mallard Creek                          48.32      47.47   2   6   
     1) Samantha Featherston 11 2) Amaya Gaddy 11                          
     3) Maya Alexander 12       4) Akira Rhodes 12                         
 4 Mint Hill Rocky River                            48.63      48.01   2   5   
     1) Lauren Powell 11        2) Ty-lisha Kimble 11                      
     3) Jirah Sidberry 11       4) Mariah Atwater 12                       
 5 Panther Creek                                    48.65      48.34   2   4   
     1) Janiyah Fields 9        2) Jada Mundine 11                         
     3) Daryn Armstrong 12      4) Anyiah Mccrimmon 12                     
 6 West Forsyth                                     48.57      48.39   2   3   
     1) Ari Carroll 11          2) Ajile Flynt 9
     3) Destiny Hill 11         4) Asia Phillips 9
 7 Charlotte Olympic                                48.70      48.46   2   2   
     1) Princess Appiah 12      2) Maya Michele Pighet 12                  
     3) Na'Zyia Evans 11        4) Ty'Nasia Walker 10                      
 8 West Mecklenburg                                 49.17      48.70   1   1   
     1) Jireh Pinckney 10       2) Za'Nya Page 11                          
     3) Ebin Matthews 11        4) Mekyll Robinson 11                      
 9 Knightdale                                       49.62      49.15   1       
     1) Danaja Williams 11      2) Akira Wiggins 12                        
     3) Sydney Richardson 11    4) Daijah Miles 12                         
10 Matthews Butler                                  49.65      49.57   1       
     1) Justice Bell 10         2) Briana Jacobs 12                        
     3) Yolonda Scott 10        4) Kirsten Shuford 10                      
11 South Central                                    49.58      49.72   1       
     1) Ninevah Reddick 11      2) Grace Thompson 12                       
     3) Brittany Gibbs 12       4) Ta'nijae Whitaker 10                    
12 Richmond Senior                                  49.67      49.84   1       
     1) Monasia Kearns 10       2) Jakerra Covington 9                     
     3) Harmony Jones 12        4) Dymond McNeal                           
13 Cary Green Hope                                  49.46      50.11   1       
     1) Tori Washington 10      2) Lily Redick 12                          
     3) Taylor Brown 12         4) Lindsey Eastwood 12                     
14 Holly Springs                                    49.66      50.31   1       
     1) Natalie Pasquerella     2) Carmen Perry 12                         
     3) Jordyn Wills 11         4) Kassie Jesrani 9                        
15 North Mecklenburg                                48.78      51.15   2       
     1) Carson Strother 11      2) Alana Mack 11                           
     3) Lindsay Cooper 10       4) Imunique Archie 10


Girls 4x200 Meter Relay NCHSAA 4A
================================================================================
   School                                             Seed     Final   H# Points
================================================================================
 1 Southeast Raleigh                               1:40.57    1:38.23   2  10   
     1) Ani Judd 10            2) Sierra Fletcher 11                      
     3) Kyna Robinson 11       4) Zarejha Hall 11                         
 2 Mint Hill Rocky River l                         1:41.31    1:39.68   2   8   
     1) Lauren Powell 11       2) Ty-lisha Kimble 11                      
     3) Jirah Sidberry 11      4) Mariah Atwater 12                       
 3 Panther Creek                                   1:40.34    1:40.22   2   6   
     1) Anyiah Mccrimmon 12    2) Jada Mundine 11                         
     3) Janiyah Fields 9       4) Morgan Smalls 10                        
 4 Charlotte Mallard Creek                         1:42.00    1:40.54   2   5   
     1) Isha Hawkins 11        2) Sydney Hunter 11                        
     3) Akira Rhodes 12        4) Amaya Gaddy 11                          
 5 Charlotte Providence                            1:40.41    1:41.65   2   4   
     1) Nimeesha Coleman 10    2) Ella Mainwaring Foster 10               
     3) Zaria Dunlap 12        4) Ariana Rivera 11                        
 6 West Mecklenburg                                1:42.51    1:42.29   2   3   
     1) Jireh Pinckney 10      2) Za'Nya Page 11                          
     3) Ebin Matthews 11       4) Mekyll Robinson 11                      
 7 Knightdale                                      1:42.26    1:42.42   2   2   
     1) Onyinyechukwu Mazi 10  2) Daijah Miles 12                         
     3) Danaja Williams 11     4) Akira Wiggins 12                        
 8 Heritage                                        1:42.98    1:42.74   1   1   
     1) Nashayla Adams 9       2) Breze Ervin 11                          
     3) Elizabeth Harris 12    4) Melicia Mouzzon 11                      
 9 Pfafftown Reagan                                1:44.35    1:42.99   1       
     1) Khalilah Razzak 10     2) Nytrinitey Jenkins 10                   
     3) Shawna Belle 12        4) Lauren Murphy 12                        
10 West Forsyth                                    1:44.28    1:43.12   1       
     1) Jada Dowd 9            2) Ajile Flynt 9                           
     3) Destiny Hill 11        4) Shannaya Davis 9                        
11 Cary Green Hope                                 1:42.68    1:43.18   1       
     1) Tori Washington 10     2) Lily Redick 12                          
     3) Taylor Brown 12        4) Lindsey Eastwood 12                     
12 Apex                                            1:42.08    1:44.44   2       
     1) Taylor Boykin-Roach 11 2) Morgan Hoffman 12                       
     3) Sydney Emerson 11      4) Brynn Sheffield 12                      
13 Fayetteville Pine Forest                        1:43.05    1:44.55   1       
     1) Amari Taylor 9         2) Kimeesha Whitlock 12                    
     3) Djamila Peterson 11    4) Maqaila Williams 12                     
14 Charlotte Myers Park                            1:43.46    1:45.39   1       
     1) Addie Renner 11        2) Taylor Henderson 9                      
     3) Erin Macdevette 11     4) Beasley Gordon 9                        
15 Matthews Butler                                 1:46.28    1:45.78   1       
     1) Justice Bell 10        2) Destinee Matthews 12                    
     3) Yolonda Scott 10       4) Briana Jacobs 12


Girls 4x400 Meter Relay NCHSAA 4A
==================================================================================
   School                                               Seed     Time    H# Points
==================================================================================
 1 Charlotte Providence                              3:53.50    3:51.59   2  10   
     1) Nimeesha Coleman 10 2) Ella Mainwaring Foster 10               
     3) Zaria Dunlap 12     4) Ariana Rivera 11                        
 2 Raleigh Leesville Road                            4:04.90    3:58.44   2   8   
     1) Lindsey Russ 12     2) Ashley Tysiac 11                        
     3) Morgan Russ 12      4) Timara Chapman 12                       
 3 Charlotte Ardrey Kell                             3:56.34    3:58.92   2   6   
     1) Taylor Arthur 12    2) Brooke Maginley 10                      
     3) Paris Arthur 9      4) Lenah Proctor 11                        
 4 Panther Creek                                     4:02.36    3:59.90   2   5   
     1) Anyiah Mccrimmon 12 2) Jada Mundine 11                         
     3) Adesua Osula 9      4) Janiyah Fields 9                        
 5 Southeast Raleigh                                 4:07.21    4:01.36   1   4   
     1) Ani Judd 10         2) Alayna Suitte 10                        
     3) Kyna Robinson 11    4) Lauren Clark 10                         
 6 Cary Green Hope                                   4:04.21    4:01.41   2   3   
     1) Lily Redick 12      2) Taylor Brown 12                         
     3) Jordyn Parks 12     4) Lindsey Eastwood 12                     
 7 High Point Central                                4:06.71    4:01.46   1   2   
     1) TiCoiya Gidderon 12 2) Zhamoura McPhail 10                     
     3) Candace Green 11    4) Leah Bolden 12                          
 8 Raleigh Millbrook                                 4:06.53    4:02.55   1   1   
     1) Amie Jammeh 10      2) Diamond Mclean 9                        
     3) Theresa Davis       4) Zavia Dickerson 12                      
 9 Charlotte Myers Park                              4:07.21    4:05.90   1       
     1) Zoe Dunlap 11       2) Taylor Henderson 9                      
     3) Beasley Gordon 9    4) Erin Macdevette 11                      
10 Charlotte Mallard Creek                           4:05.34    4:05.93   2       
     1) Saniya Smith 11     2) Akira Long 12                           
     3) Isha Hawkins 11     4) Jayla McGuire 9                         
11 Pinecrest                                         4:06.22    4:06.31   1       
     1) Isabelle Vibbert 11 2) Helen West 10                           
     3) Emily Ettrich 12    4) Macie Kavanaugh 12                      
12 West Forsyth                                      4:02.99    4:06.85   2       
     1) Alexia Chapman 12   2) Shannaya Davis 9                        
     3) Eliza Janzef 11     4) Jada Dowd 9                             
13 Apex                                              4:05.27    4:06.86   2       
     1) Morgan Hoffman 12   2) Alex Wilkinson 12                       
     3) Brynn Sheffield 12  4) Calli Parlier 12                        
14 Apex Friendship                                   4:06.37    4:08.98   1       
     1) Sydney Turner 10    2) Addison Hughes 10                       
     3) Destiny Smith 12    4) Luci Banyas 11                          
15 Matthews Butler                                   4:10.42    4:10.42   1       
     1) Trinity McDuffie 10 2) Kirsten Shuford 10                      
     3) Adelynne Money 9    4) Briana Jacobs 12                        
16 Garner                                            4:10.67    4:10.93   1       
     1) Fidelise Paku 11    2) Jadaya Asor-Sallaah 10                  
     3) Domonique Kent 9    4) Cierra Fogg 9


Girls 4x800 Meter Relay NCHSAA 4A
==============================================================================
   School                                               Seed     Time   Points
==============================================================================
 1 Cardinal Gibbons                                  9:56.60    9:26.83   10   
     1) Angelica Rock 11        2) Marissa Bishop 12                    
     3) Caroline Todd 11        4) Molly McGowan 11                     
 2 Pfafftown Reagan                                  9:46.47    9:32.70    8   
     1) Gwen Parks 9            2) Samantha Troup 9                     
     3) Spencer Faircloth 12    4) Ainsley Cooper 11                    
 3 Panther Creek                                     9:59.48    9:42.64    6   
     1) Amelia Lobo 9           2) Kendall Mews 11                      
     3) Shannon Sefton 11       4) Addison Baker 10                     
 4 Charlotte Ardrey Kell                             9:51.17    9:43.76    5   
     1) Taylor Arthur 12        2) Brooke Maginley 10                   
     3) Emma Wiese 12           4) Lenah Proctor 11                     
 5 Sanderson                                         9:50.08    9:52.76    4

 6 Southeast Raleigh                                 9:53.35    9:56.09    3   
     1) Lauren Clark 10         2) Olivia Pittman 12                    
     3) Alayna Suitte 10        4) Ashanti Patterson 12                 
 7 Charlotte Myers Park                              9:55.22   10:00.06    2   
     1) Joelle Ryan 11          2) Brenda Gray 10                       
     3) Caroline Grier 12       4) Zoe Dunlap 11                        
 8 Raleigh Broughton                                 9:59.16   10:03.88    1

 9 West Forsyth                                      9:54.16   10:04.19        
     1) Zavera Basrai 11        2) Kiley Holmes 12                      
     3) Bailey Reutinger 9      4) Eliza Broce 9                        
10 Charlotte Mallard Creek                           9:57.75   10:04.59        
     1) Akira Long 12           2) Rachel Blanding 11                   
     3) Joy Harris 11           4) Isha Hawkins 11                      
11 South View                                       10:05.40   10:05.29        
     1) Faith Roy 12            2) Samantha Brooks 11                   
     3) Madeline Carkeet 11     4) Carlie Benefield 11                  
12 Harrisburg Hickory Ridge                         10:00.58   10:12.50        
     1) Isabella Saliba 10      2) Jordan Cruce 12                      
     3) Jaleah Taylor 9         4) Lauren Richards 9                    
13 Greensboro Grimsley                              10:25.15   10:14.80        
     1) Emma Kincaid 11         2) Laurel Holland 9                     
     3) Olivia Romine 12        4) Sofia Wong 10                        
14 Wilmington Hoggard                               10:01.24   10:16.93        
     1) Sloane Fleming-Hickey 9 2) Skylar Burke 11                      
     3) Kate Redenbaugh 11      4) Jenna Pellizzari 10                  
15 Cary Green Hope                                  10:03.56   10:21.27        
     1) Jordyn Parks 12         2) Rindha Sudhini 9                     
     3) Meg Penaganti 11        4) Bailey Fowler 11                     
16 Charlotte Providence                             10:17.94   10:26.75        
     1) Amanda Watson 11        2) Berkley Proctor 11                   
     3) Catherine Halley 12     4) Jan Hu 12


Girls Long Jump NCHSAA 4A
===============================================================================
   Name              Year School                   Seed   Distance  Wind Points
===============================================================================
 1 Morgan Smalls       10 Panther Creek        18-07.25   19-03.50   0.9  10
 2 Imunique Archie     10 North Mecklenburg    18-03.00   17-09.00   1.9   8   
 3 Rebecca Latterner   12 Matthews Butler      17-03.00   17-07.00   0.3   6   
 4 Timara Chapman      12 Raleigh Leesville Rd 17-02.00   17-05.00   0.7   5   
 5 Makhia Jarrett      10 Enloe                17-02.50   17-04.00   1.8   4   
 6 Myana Smalls        12 Apex                 17-08.00   17-02.50   0.7   3   
 7 Veronique Woodson   11 Hoke County          17-08.50   17-00.00  -0.1   2   
 8 Trinity McDuffie    10 Matthews Butler      16-10.50  J17-00.00   0.6   1   
 9 Zaria Dunlap        12 Charlotte Providence 17-09.00   16-09.00   0.1       
10 Jordan Gary         12 Southeast Raleigh    16-11.00   16-06.25  -0.2       
11 Morgan Russ         12 Raleigh Leesville Rd 17-00.50   16-06.00   0.9       
12 Jirah Sidberry      11 Mint Hill Rocky River18-09.25   16-04.00   0.7       
13 Kennedy Stanton     12 Cornelius Hough      17-11.50   16-03.50   0.5       
14 Maya Michele Pighet 12 Charlotte Olympic    18-00.50   16-00.50   1.8       
15 Sydney Deberry      12 Page                 17-03.00   15-07.50   0.3       
-- Kelly Smith         10 Panther Creek        17-10.00     FOUL


Girls Triple Jump NCHSAA 4A
==============================================================================
   Name            Year School                    Seed   Distance  Wind Points
==============================================================================
 1 Morgan Smalls     10 Panther Creek         40-02.00   40-07.50   1.6  10   
 2 Na'Zyia Evans     11 Charlotte Olympic     38-02.00   40-06.00   0.9   8   
 3 Jirah Sidberry    11 Mint Hill Rocky River 38-04.00   39-01.00   2.8   6   
 4 Daryn Armstrong   12 Panther Creek         39-04.00   38-08.00   1.7   5   
 5 Nikole Mccahill   10 Lake Norman           35-10.00   37-06.50   1.0   4   
 6 Rebecca Latterner 12 Matthews Butler       36-00.00   36-10.00   0.5   3   
 7 Djamila Peterson  11 Fay. Pine Forest      37-06.00   36-05.50   0.3   2   
 8 Tionna Wilson     10 South View            35-05.50  J36-05.50   0.5   1   
 9 Trinity McDuffie  10 Matthews Butler       35-04.50   36-00.00   0.7       
10 Sydney Deberry    12 Page                  36-04.75   35-07.50   1.5       
11 Jade Demps        10 Broughton             36-04.75   35-06.50   2.2       
12 Lauren Sullivan   10 Lake Norman           35-07.00   35-00.50   1.0       
13 Ninevah Reddick   11 South Central         35-06.50   34-00.50   2.8       
-- Kayleigh Stoddart 12 Char. Ardrey Kell     35-09.00       FOUL             
-- Jordan Gary       12 Southeast Raleigh      3-00.00       FOUL             
-- Ta'nijae Whitaker 10 South Central         34-09.00       FOUL 


Girls High Jump NCHSAA 4A
======================================================================
   Name            Year School                  Seed    Height  Points
======================================================================
 1 Morgan Smalls     10 Panther Creek        6-00.00    6-00.25   10   
 2 Teonni Key         9 Cary                 5-06.00    5-06.00    7   
 2 Addie Renner      11 Charlotte Myers Park 5-06.00    5-06.00    7   
 4 Eve English       11 Charlotte Olympic    5-04.00    5-02.00    5   
 5 Jade Houston      10 Rolesville H         5-04.00   J5-02.00    4   
 6 Saniya Rivers      9 Laney                5-04.00   J5-02.00    3   
 7 Jada Dowd          9 West Forsyth         5-02.00    5-00.00    2   
 8 Kennedy Alexander 11 Char Mallard Creek   5-02.00   J5-00.00    1   
 9 Morgan Graham      9 Southeast Raleigh    4-10.00   J5-00.00        
10 Amber Jackson      9 Char. Ardrey Kell    5-02.00   J5-00.00        
11 Laikyn Berry      11 Independence         5-04.00    4-08.00        
12 Tyne Haverkate    10 Jack Britt           5-02.00   J4-08.00
-- Jade Demps        10 Broughton            5-00.00      NH
-- Adelynne Money     9 Matthews Butler      4-09.00      NH
-- Saragrace Altabet 10 Northwest Guilford   4-08.00      NH
-- Huntyr Hopkins    12 Jack Britt           5-02.00      NH


Girls Pole Vault NCHSAA 4A
======================================================================
   Name            Year School                  Seed   Height   Points
======================================================================
 1 Lindsay Absher    11 West Forsyth        13-03.00   13-03.00   10   
 2 Mckenna Brunick   10 Ral. Leesville Road 11-06.00   11-06.00    8   
 3 Susannah Truitt   10 Panther Creek       10-06.00  J11-06.00    6   
 4 Elise Hall        11 Ral. Leesville Road 11-00.00   11-00.00    5   
 5 Lucy Dowdle       11 Apex Friendship     10-06.00  J11-00.00    4   
 6 Skyela Amsberry   10 West Forsyth        11-00.00   10-06.00    3   
 7 Silvanna Curtin   12 Apex                10-00.00   10-00.00    2   
 8 Naudia Thompson   11 Northwest Guilford   9-06.00  J10-00.00    1   
 9 Maggie Mccarter   11 Charlotte Providence10-06.00  J10-00.00        
10 Brooke Brownfield 10 Laney                9-06.00    9-06.00        
11 Margaux Hunter    10 Raleigh Millbrook    9-00.00   J9-06.00        
12 Kayla Gifford      9 Cary Green Hope      9-00.00   J9-06.00        
13 Jessica Wynblatt  12 Lake Norman          9-06.00    9-00.00        
13 Rebecca Karriker  11 Mooresville          8-06.00    9-00.00        
15 Natalia Peretz    12 Pinecrest            9-06.00    8-06.00        
-- Anna Petricoff     9 Charlotte Providence 8-06.00      NH


Girls Shot Put NCHSAA 4A
======================================================================
   Name           Year School                  Seed   Distance  Points
======================================================================
 1 Veronica Fraley  12 Wakefield           47-05.50   47-02.00   10   
 2 Sydney Hunter    11 Char Mallard Creek  37-11.25   40-05.00    8   
 3 Jasmine Jenkins  12 Ral. Leesville Road 37-04.50   40-02.00    6   
 4 Destiny Griffin  11 West Forsyth        39-06.00   37-08.00    5   
 5 Kaitlin Mcgoogan 11 Jamestown Ragsdale  37-03.25   37-06.00    4   
 6 Olivia Rogers     9 Pfafftown Reagan    35-02.00   36-06.00    3   
 7 Alyssa Farmer    12 Char Mallard Creek  34-10.00   35-07.50    2   
 8 Autumn Judd       9 Southeast Raleigh   34-10.00   35-04.00    1   
 9 Taya McKeithan   12 Pinecrest           35-02.50   33-11.00        
10 Naja Andrews     12 Char Mallard Creek  35-00.50   32-07.00        
11 Sydney Freeman    9 Raleigh Millbrook   35-05.00   30-05.00        
12 Jael Daniels     10 South View          31-05.00   30-01.00        
13 Keiana Campbell  11 Lumberton Senior    29-06.50   29-06.00        
14 Jessica Ogbonna  12 Apex Friendship     32-00.00   28-01.50


Girls Shot Put Wheelchair NCHSAA 4A
======================================================================
   Name           Year School                  Seed   Distance  Points
======================================================================
 1 Cara King        12 Apex                14-02.00  J13-07.50    2   
 2 Gracie Chagula   12 West Forsyth        10-08.50  J11-03.00    1


Girls Discus Throw NCHSAA 4A
=========================================================================
   Name              Year School                  Seed    Distance Points
=========================================================================
 1 Veronica Fraley     12 Wakefield             161-03     142-02   10   
 2 Kaitlin Mcgoogan    11 Jamestown Ragsdale    136-06     134-04    8   
 3 Alyssa Farmer       12 Char Mallard Creek    111-02     122-03    6   
 4 Destiny Griffin     11 West Forsyth           99-00     113-05    5   
 5 Makayla Oby         11 Charlotte Ardrey Kell 109-08     109-10    4   
 6 Alyssa Sohn          9 Ral. Leesville Road   116-11     109-08    3   
 7 Sierra St. John     11 Matthews Butler       117-03     105-09    2   
 8 Hannah Farmer       12 Fay. Pine Forest       97-01     103-08    1   
 9 Alexis Waddell      12 Northwest Guilford    100-09     101-00        
10 Amanda Dybal        11 Apex                   90-01     100-07        
11 Maryellie Carpenter 12 Wilmington Hoggard    102-01      96-04        
12 Aisha Taylor        11 South Central          99-05      94-06        
13 ShaVonne Spellman   10 South View             92-11      91-10        
14 Jael Daniels        10 South View             97-08      89-10        
15 Sierra Hunter       11 Char Mallard Creek    105-09      85-00        
16 Paris Mcgill        11 Charlotte Providence  103-00      80-10


Girls Discus Throw WheelChair Wheelchair NCHSAA 4A
=========================================================================
   Name              Year School                  Seed    Distance Points
=========================================================================
 1 Cara King           12 Apex                   36-06     J34-09    2   
 2 Gracie Chagula      12 West Forsyth           23-04     J30-10    1


Abbreviations:
Char = Charlotte, Ral = Raleigh, Gbo = Greensboro, W-S = Winston-Salem, 
Ashv = Asheville, Fay = Fayetteville, So = Southern, Tr = Trail, Ind Tr = Indian Trail, 
NH = No Height, DQ = Disqualified, DNF = Did Not Finish, FS = False Start.

Most Valuable Performers:
Boys: Randolph Ross, Garner.
Girls: Morgan Smalls, Panther Creek.

Notes:
The first 6 in the Girls Pole Vault were all juniors or sophomores.

- - - - - -

Press Release -- From NCHSAA.org:

4A Men's Recap: Green Hope wins school's first Men's Track State Title outpacing Cary 55-44

GREENSBORO, NC - The Cary Green Hope Falcons got a pair of individual event wins from Ian Delgado in the 800 and 1600 meter runs as well as a 3200 meter relay championship on their way to the program's first team state title. The Falcon team of Daniel Vo, Matthew Kehn, Michael Biddle and Sean Petersen combined to post a time of 7:54.09 to win the 4 x 800 relay for Green Hope.

Garner's Randolph Ross was named the meet's Most Outstanding Performer. He was the champion of the 400 meter dash with a time of 47.58 seconds. He finished third in the 200 meter dash crossing in 21.80 seconds behind the winner, Cameron Rose from Harrisburg Hickory Ridge and second-place Ronnell McRae from Southeast Raleigh who posted 21.74 seconds and 21.79 seconds respectively.

Ross claimed second in the high jump, clearing 6' 6" and finishing behind only Mallard Creek's Idris Bernard. Ross ran the second leg of Garner's runner-up 4 x 100 relay squad, combining with Alexander Nunley, Prestige Bellamy and Rondell Terry to finish in 41.85 seconds, just one-hundredth of a second behind the winning team from North Mecklenburg of Stanley Ingram, Jalen Jones, Emmanuel Wilson and Dequan Lynn.

Chancelor Crawford from North Mecklenburg was the lone individual to claim victory in two individual events. Crawford won the shot put and discus events, tossing 58' 4" in the shot put and 170' 3" in the discus.

Cary finished in second place in the meet thanks to a first-place finish in the 4 x 400 meter relay. The Imps saw Brian Stevenson, Kayin Fails, Tre' Thomas and Anthony Robinson combine to break the line in 3:20.16 over half of a second faster than the second place team from Greensboro Grimsley of Jakel Chalmers, Lance McMillan, Justin Santiago and Anthony Morgan.

4A Women's Recap: Panther Creek edges Southeast Raleigh for first team title behind Small's three event wins

GREENSBORO, NC - Panther Creek captured the school's first team title in Women's Track and Field behind three individual event wins from Morgan Smalls in the jumping events. Smalls set a new state record in the high jump clearing 6' 0.25", breaking the record of Adrianne Sims from Douglas Byrd who cleared 6' 0" in 1997.

Smalls claimed victory in the long jump as well as she cleared 19' 3.5" before earning a win in the triple jump with a distance of 40' 7.5". Smalls was named the meet's Most Outstanding Performer.

Veronica Fraley was a double winner for Wakefield, claiming victory in the shot put and discus events. Fraley threw 47' 2" in the shot put and a distance of 142' 2" in the discus. Carmen Alder from Pinecrest won both the long distance events, crossing in 4:57.84 in the 1600 meters and 10:54.80 in the 3200 meters.

Southeast Raleigh teams won two of the four relay events. The Bulldog team of Ani Judd, Sierra Fletcher, Zarejha Hall and Jordan Chambers won the 4 x 100 meter relay in a time of 47.33 seconds. The Bulldogs also took the 4 x 200 meter relay event as Judd, Fletcher, Kyna Robinson and Hall teamed up to finish in 1:38.23.

Maya Singletary from Hoke County set a new state record in the 400 meter dash with her time of 53.42 seconds. Her performance snapped the old record of 53.50 seconds set by McKinley McNeill from Parkland in 2016.

Source - NCHSAA.org



Previous Year (2017)

Past Champions: Boys | Girls | Team

2018 Outdoor Track Menu | Main Menu




NCPrepTrack.com