NCPrepTrack.com

2017 NCHSAA 4A Indoor Championships

JDL Fast Track, Winston-Salem, NC
Saturday, February 11, 2017

Girls Results
3A 1A/2A

2017 Indoor Track Menu | Main Menu

* * * * This page is under construction * * * *


BOYS:




Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
All-Class. Meet Record:  6.21  Chris Justice, Greensboro Grimsley 1996
4A Meet Record:        (same)
=======================================================================
   Name            Year School                 Time  Points
=======================================================================
Final
 1 J Johnson         12 Panther Cree            6.33   10
 2 Brandon Ray       11 Athens Drive            6.38    8
 3 Brenton Ervin     12 Mallard Cree            6.53    6
 4 Rondell Terry     11 Garner                  6.57    5
 5 Preston Pierce    11 Middle Creek            6.60    4
 6 Ahmad Ellis       11 Berry, Phill            6.61    3
 7 James Maye        10 Rocky River             6.67    2
 8 Joseph Littlejohn 11 Parkland                6.67    1

===================================================================
   Name            Year School               Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1 J Johnson         12 Panther Cree            6.31q  1
 2 Brandon Ray       11 Athens Drive            6.42q  2
 3 Brenton Ervin     12 Mallard Cree            6.57q  2
 4 Ahmad Ellis       11 Berry, Phill            6.60q  2
 5 Rondell Terry     11 Garner                  6.61q  1
 6 Preston Pierce    11 Middle Creek            6.61q  2
 7 James Maye        10 Rocky River             6.64q  1
 8 Joseph Littlejohn 11 Parkland                6.68q  2
 9 Van Gupton        11 Rolesville H            6.68   1
10 Jacquez Roseboro  10 Parkland                6.68   2
11 Vionte Houston    12 Myers Park              6.80   1
12 Ramaine Lyons     12 Olympic                 6.85   2
13 Rashad Williams   11 Hough, Willi            6.88   1
 
 
 
Event 22  Boys 55 Meter Dash Wheelchair Wheelchair
=======================================================================

   Name            Year School                  Seed     Finals  Points
=======================================================================
 1 Christopher Coke  10 Ragsdale               18.64      20.45    1



Boys 500 Meter Dash
===============================================================
All-Class. Meet Record:  1:03.65  Andrew Hendrix, New Bern 2009
4A Meet Record:         (same)
===============================================================
   Name            Year School                Time    H# Points
===============================================================
 1 William Hoffmann  12 Green Hope           1:04.70   3  10
 2 Qua-Ronz Robinson 11 Harding Univ         1:05.55   3   8
 3 Canoy Tyree       12 Mallard Cree         1:05.80   3   6
 4 Mikel Locklear    12 Hoke County          1:05.88   3   5
 5 Jalin Petty       12 Hopewell             1:06.72   2   4
 6 Nile Harris       11 Grimsley             1:07.00   2   3
 7 Vinay Kathard     11 East Chapel          1:08.04   2   2
 8 Lee Mckoy II      12 Hopewell             1:08.32   3   1
 9 Travon Miller     12 Southeast Ra         1:08.35   2
10 Trevor Kirkland   11 Middle Creek         1:09.01   1
11 Dylan Marrotte    11 Fuquay-Varin         1:09.81   1
12 Mario Mcgee       12 East Mecklen         1:09.95   2
13 Zachary Ray       11 Overhills            1:10.04   1
14 Gavin Kinkead     12 Holly Spring         1:12.05   2
-- Raymonte Dow      12 High Point C             DNF   3
-- Braxton Ford      11 Parkland                  DQ   1 LANE VIOLATION
 


Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
All-Class. Meet Record:  4:10.61  Bobby Mack, North Forsyth  2003
4A Meet Record:          (same)
=======================================================================
   Name            Year School                           Time    Points
=======================================================================
 1 Cameron Ponder    11 Mount Tabor          4:19.79    4:20.64   10
 2 Ian Shanklin      12 Page                 4:24.72    4:22.81    8
 3 Stuart Holmes     12 Broughton            4:29.41    4:23.90    6
 4 Finn McBride      11 Green Hope           4:22.84    4:25.29    5
 5 Hayden Blalock    12 Providence           4:25.63    4:26.28    4
 6 Brandon Hernandez 11 A.L. Brown           4:30.20    4:27.40    3
 7 Zachary Mercer    12 Mooresville          4:29.57    4:27.64    2
 8 John Tatter       11 R.J. Reynold         4:29.11    4:27.93    1
 9 Nick Veilleux     12 Green Hope           4:30.01    4:32.42
10 Charles Pace      11 Mount Tabor          4:28.45    4:33.03
-- Connor Lane       12 Cardinal Gib         4:22.90      DQ   ILLEGAL CONTACT



Boys 55 Meter Hurdles
====================================================================
All-Class. Meet Record:  7.05  Wayne Davis, Southeast Raleigh 2009
4A Meet Record:          (same)
====================================================================
   Name              Year School                  Time  Points
====================================================================
Final
 1 Cedric Mcgriff      12 Providence              7.39   10
 2 Joshua Brockman     10 Ardrey Kell             7.45    8
 3 Sam Handy           12 Cary                    7.67    6
 4 Raymonte Dow        12 High Point C            7.68    5
 5 Ralph Vieux         11 Garner                  7.75    4
 6 D'Andre Hayes       11 Northwest Gu            7.78    3
 7 Mekhi Dunlap        11 R.J. Reynold            7.88    2
 8 Jack Neiters        12 West Forsyth            7.95    1

   Name              Year School                Prelim  H#
====================================================================
Preliminaries
 1 Cedric Mcgriff      12 Providence              7.52q  1
 2 Joshua Brockman     10 Ardrey Kell             7.57q  2
 3 Raymonte Dow        12 High Point C            7.69q  3
 4 Ralph Vieux         11 Garner                  7.92q  2
 5 Sam Handy           12 Cary                    7.95q  3
 6 D'Andre Hayes       11 Northwest Gu            7.97q  2
 7 Mekhi Dunlap        11 R.J. Reynold            8.06q  1
 8 Jack Neiters        12 West Forsyth            8.06q  2
 9 Isaiah Daniel       11 Dudley                  8.11   1
10 Quintavious Workman 10 Panther Cree            8.12   3
11 Caleb Mcmillan      11 Hough, Willi            8.17   3
12 Kyle Lind           10 Olympic                 8.17   3
13 Jarrell Patterson   12 Mount Tabor             8.19   3
14 Myles Speller       11 Jordan                  8.24   2
15 Kevon Jacobs        12 A.L. Brown              8.31   1
16 Dymir Watson        11 Hillside                8.37   1
17 Keeyon Hicks        12 Cary                    8.63   1
18 Elijah Knight       12 Cary                    8.68   2
19 Dionyisus Segers    12 West Forsyth            8.83   1
 

Boys 4x200 Meter Relay
====================================================================
All-Class. Meet Record:  1:31.34  Fayetteville Terry Sanford 2015
Luis Remigio 12, Kalin Moore 11, William Wicks 11, Jakwon Higgins 12

4A Meet Record:          1:31.67  Panther Creek 2016
J Johnson 11, Brandon Holmes 10, Caleb Cross 12, Jimmy Jones 12
====================================================================
   School                                          Time   H# Points
====================================================================
 1 Parkland  'A'                                 1:30.18   5  10
      **NEW ALL-CLASSIFICATION MEET RECORD**
    1) Savien Hayes 10         2) Trequan Barnes 12
    3) Joseph Littlejohn 11    4) Justen Burnette 11

 2 Garner  'A'                                   1:32.01   3   8
    1) Rondell Terry 11        2) Hashim Lundy
    3) Randolph Ross 10        4) Ralph Vieux 11

 3 West Forsyth  'A'                             1:32.47   5   6
    1) Dimitri Hondos 11       2) Eli Muckelvene 10
    3) Casen Drane 12          4) Dionyisus Segers 12

 4 Southeast Raleigh  'A'                        1:33.05   5   5
    1) David Smith 12          2) Travon Miller 12
    3) Brian Williams 9        4) Tyler Williams 11

 5 Rolesville High School  'A'                   1:33.24   5   4
    1) Jordan Lewis 10         2) Lutalo Holly 12
    3) Lakeith Mobley 12       4) Van Gupton 11

 6 Cary  'A'                                     1:33.25   5   3
    1) Elijah Knight 12        2) Kayin Fails 11
    3) Todd Shorts 11          4) Keeyon Hicks 12

 7 Panther Creek  'A'                            1:33.46   5   2
    1) Ben Laspaluto 12        2) Koen Moreno 9
    3) Charles Edwards 12      4) J Johnson 12

 8 Porter Ridge  'A'                             1:33.93   3   1
    1) Austin Richardson 11    2) Jaylen Coleman 10
    3) Tariq Jenkins 12        4) Jerran Caldwell 12

 9 Reagan, Ronald W  'A'                         1:34.09   4
    1) Preston Alston          2) Evan Mayes
    3) Dj Moyer 9              4) Keasean Dirks 10

10 Grimsley  'A'                                 1:34.36   3
    1) Nile Harris 11          2) Lance Mcmillan 11
    3) Justin Santiago 11      4) Anthony Morgan 11

11 Mallard Creek  'A'                            1:34.41   3
    1) Josh Huckleberry 11     2) Brenton Ervin 12
    3) Jtrell Washington 9     4) Jaquez Taylor 12

12 Berry, Phillip O.  'A'                        1:34.47   1
    1) Tyler Ellington 12      2) Ahmad Ellis 11
    3) Dauntae Lee 11          4) Dallas Sharpe 12

13 Glenn  'A'                                    1:34.50   2
    1) Chris Goodsby 12        2) Jaquan Wallace 12
    3) Kevin Hargrove 11       4) Jaden Sutton 10

14 South View  'A'                               1:34.76   4
    1) Nick Smith 11           2) Xavier Mfikwa 12
    3) Jaquan Span 11          4) Gary Ayres 12

15 Hillside  'A'                                 1:34.83   4
    1) Corey Spell 11          2) Nijee Brown 12
    3) Michael Bizzell 12      4) Tahj Hall 12

16 Seventy-First  'A'                            1:34.94   1
    1) Justin Hayes 12         2) Waddel Dobbins
    3) Tkika Holland           4) Josh Cox

17 Independence  'A'                             1:35.51   2
    1) Trey Shuford 12         2) Tshiona Kynyatta 11
    3) Robert Gibson 12        4) Xavier Ramsey 12

18 Wakefield  'A'                                1:35.72   2
    1) Jeremy Massenburg 12    2) Kobe Barnes 11
    3) Anthony Tripp 12        4) Rico Jenkins

19 Smith, Ben  L  'A'                            1:36.01   3
    1) Jeda Williamson 10      2) Jamerick Wallace 12
    3) Nicholas Witherspoon 10 4) Dorian Manning 10

20 Knightdale  'A'                               1:36.66   2
    1) Adolphus Cannady 12     2) Kendell Thomas 11
    3) Kye James 12            4) Roger Jackson 10

21 East Mecklenburg  'A'                         1:36.80   1
    1) Tyreke Morrison 12      2) Ashton Jones 12
    3) Mykul Edwards 10        4) Soulenmane Diaby

22 Olympic  'A'                                  1:37.51   3
    1) Isaiah Blann 11         2) Elijah Crawford 12
    3) Malik Addo 10           4) Kyle Lind 10

23 North Mecklenburg  'A'                        1:37.59   4
    1) Jaden Middleton 11      2) Ezekiel Hokett 12
    3) TiJordan Greer 12       4) Ishaq Smith 12

24 Leesville Road  'A'                           1:37.80   2
    1) Derrick Cameron         2) Brandon Gottlieb-Raines
    3) Colton Murray           4) Mason MacLauchlin

-- Green Hope  'A'                                    DQ   4  1STEXCHANGEOUTOFZONE
    1) Blake Watson 11         2) Carson Barnes 11
    3) Sohum Singh 11          4) William Hoffmann 12

-- Mount Tabor  'A'                                   DQ   4  2NDEXCHANGEOUTOFZONE
    1) Cameron Hunter 12       2) Malik Chambers 11
    3) Kamari Brooks 10        4) Kameron Palmer 10



Boys 4x800 Meter Relay
==================================================================================
All-Class. Meet Record:   8:01.07  Knightdale 2013
                   Henry Kiedy, Marquavious Johnson, Marcell Johnson, Corey Aikens
4A Meet Record:           (same)
==================================================================================
   School                                             Time     H# Points
==================================================================================
 1 Green Hope  'A'                                    8:11.52   2  10
    1) Ian Delgado 11          2) Ares Epps 11
    3) Matthew Kehn 11         4) Sean Petersen 11

 2 Mallard Creek  'A'                                 8:13.58   2   8
    1) Austin Atkinson 12      2) Canoy Tyree 12
    3) Daquan Wallace 12       4) Anthony Williams 11

 3 Myers Park  'A'                                    8:15.18   2   6
    1) Jameir Ismail 12        2) Michael Ly 11
    3) Jack Osment 11          4) Marshall Williamson 11

 4 Hough, William A  'A'                              8:19.63   1   5
    1) Ben Ebert 11            2) Ewan Hynes 12
    3) Jared Laferty 10        4) Chase Shanafelt 10

 5 South View  'A'                                    8:19.72   2   4
    1) Rontrel Felton 12       2) Devon Williams 12
    3) Daniel Hagan 12         4) Martrell Mosely 12

 6 Southwest Guilford  'A'                            8:19.75   2   3
    1) Connor Ayers 12         2) Kobe Brown 10
    3) David Olds 11           4) Grant Patrick 11

 7 Apex Friendship  'A'                               8:21.08   1   2
    1) Wesley Provost 11       2) Teiari Matthews 10
    3) Ryan Cunningham 11      4) Alec Atterberry 11

 8 Panther Creek  'A'                                 8:25.37   2   1
    1) Christian Alvarez 10    2)
    3) Kyle Fawzi 12           4) Jarred Komyati 11

 9 Leesville Road  'A'                                8:27.09   1
    1) Josh Tiller             2) Nick Barefoot
    3) Preston Jones           4) Bilal Mohammad

10 Cary  'A'                                          8:29.20   1
    1) Luke Militello 11       2) Jackson Martin 10
    3) Stephen Atkinson 10     4) Anton Idhammar 10

11 Mooresville  'A'                                   8:34.99   1
    1) Justin Molina 11        2) Zachary Mercer 12
    3) Chase Alexander 10      4) Thomas Voos 11

12 Holly Springs  'A'                                 8:36.50   1
    1) Harrison Karlok 12      2) Gavin Kinkead 12
    3) Jaden Morrow 11         4) Jevon Neal 11

13 Providence  'A'                                    8:36.54   2
    1) Jake Aschenbrenner 12   2) Patrick Barley 12
    3)                         4) Pace Clark 10

14 West Forsyth  'A'                                  8:36.67   1
    1) Roy Hopgood 11          2) Will Atkins 9
    3) Brock Newsome 10        4) Nick Harper 11

15 Mount Tabor  'A'                                   8:37.58   2
    1) Tashaune Kyle 11        2) Zach Mayer 11
    3) Samuel Kirse 12         4) William Scurry 10

16 Page  'A'                                          8:43.86   2
    1) Nathan Gillespie 12     2) Ahmed Sinada 11
    3) Jason Willett 12        4) Ian Shanklin 12

17 Southeast Guilford  'A'                            8:49.23   1
    1)                         2) Nate Rice 12
    3) Matthew Decker 11       4) Jibriel Terry 12

18 Broughton  'A'                                     8:55.41   2
    1) Leslie Boney 11         2) Jacob Wells 11
    3) Liam Norris 11          4) Michael Rooney 10

19 Rolesville High School  'A'                        8:56.03   1
    1)                         2) Mbiyu Koinange 9
    3) Stephen Strong 12       4) Isaiah Walker 11

-- Jordan  'A'                                           DQ     2
    1) Matthew Staehle 12      2) Casey Thompson 12
    3) Samuel Terry-Edmunds 11 4) Quinton Meyer 12

-- High Point Central  'A'                               DQ     1 PASSING OUT OF ZONE
    1) Neil Brown 10           2) Murad Creary 9
    3) Jonathan Miller 12      4) Tyrese William 12



Boys Long Jump
=============================================================================
All-Classification Meet Record: 24-7.25 Marcus O'Neal, Greensboro Dudley 1997
4A Meet Record:                 24-7.25 Marcus O'Neal, Greensboro Dudley 1997
=============================================================================
   Name                Year School              Distance          Points
=============================================================================
 1 J Johnson             12 Panther Cree        22-08.50    6.92m  10
 2 Tyrese Kelly          12 Pinecrest           22-04.00    6.80m   8
 3 Austin Richardson     11 Porter Ridge        22-00.00    6.70m   6
 4 Ryan Richardson       11 Hopewell            21-06.00    6.55m   5
 5 Terrell Johnson       11 Broughton           21-04.00    6.50m   4
 6 Lance Jameson         12 Seventy-First       21-01.50    6.43m   3
 7 Eric Haddock          10 Southeast Ra        21-00.50    6.41m   2
 8 Senico Haines         12 Berry, Phill        20-06.25    6.25m   1
 9 Randolph Ross         10 Garner              20-06.00    6.24m
10 Lutalo Holly          12 Rolesville H        20-04.00    6.19m
11 Miles Grant           10 Myers Park          20-01.50    6.13m
12 Savien Hayes          10 Parkland            20-00.50    6.10m
13 Ben Laspaluto         12 Panther Cree        19-11.00    6.07m
13 Ezekiel Hokett        12 North Meckle        19-11.00    6.07m
15 Johnathon Alexander   11 Ragsdale            19-10.50    6.05m
16 Justin Smalls         12 Panther Cree        19-10.00    6.04m
17 Van Gupton            11 Rolesville H        19-09.25    6.02m
18 Justin Fuchs          10 Northwest Gu        19-08.50    6.00m
19 Bahir Ham             12 Olympic             19-07.50    5.98m
20 Christopher Alexander 10 Rocky River         19-06.00    5.94m
21 Jamari Forde-Gordon   11 Overhills           19-05.75    5.93m
22 Tyler Ellington       12 Berry, Phill        19-02.00    5.84m
23 Justin Hayes          12 Seventy-First       18-10.50    5.75m
24 Collius Ray           10 Middle Creek        18-09.00    5.71m
25 Zariek Foxworth-Rush  11 Dudley              18-08.00    5.68m
26 Jack Neiters          12 West Forsyth        18-06.00    5.63m
27 Carson Burgess        11 Southeast Gu        18-01.00    5.51m
-- Ryan Smith            12 Harnett Cent          FOUL


Boys Triple Jump
========================================================================
All-Class. Record: 49-10   Greg Yeldell, North Rowan  1998
4A Meet Record:    49-8.25 Tyrell Taitt, Scotland County 1989
========================================================================
   Name                Year School              Distance         Points
========================================================================
 1 Tyrese Kelly          12 Pinecrest           48-00.50   14.64m  10
 2 Ryan Smith            12 Harnett Cent        48-00.00   14.63m   8
 3 Terrence Lackey       11 Mooresville         44-09.00   13.63m   6
 4 Eric Haddock          10 Southeast Ra        44-07.50   13.60m   5
 5 Austin Richardson     11 Porter Ridge        44-03.25   13.49m   4
 6 Christopher Alexander 10 Rocky River         43-07.50   13.29m   3
 7 Travon Miller         12 Southeast Ra        43-03.25   13.18m   2
 8 Ben Laspaluto         12 Panther Cree        43-03.00   13.18m   1
 9 Justin Fuchs          10 Northwest Gu        43-01.50   13.14m
10 Ej King               12 T.C. Roberso        43-01.00   13.13m
11 Joel Ramos            11 Mooresville         42-06.25   12.96m
12 Justin Smalls         12 Panther Cree        42-05.50   12.94m
13 Malik Cousar          12 Dudley              42-04.50   12.91m
14 Mikal Timpson         12 T.C. Roberso        42-02.00   12.85m
15 Benjamin Trubey       11 Green Hope          42-01.00   12.82m
16 Johnathon Alexander   11 Ragsdale            41-09.25   12.73m
17 Collius Ray           10 Middle Creek        41-08.25   12.70m
18 Krishaun Dill         12 Rocky River         41-07.50   12.68m
19 Dauntae Lee           11 Berry, Phill        41-01.50   12.53m
20 Tyler Ellington       12 Berry, Phill        41-00.50   12.50m
20 Omar Mcbride          10 Apex Friends        41-00.50   12.50m
22 Matthew Mcburney      12 South Caldwe        41-00.25   12.50m
23 Khalil Scott          11 Olympic             41-00.00   12.49m
24 Kamoyni Becton        12 West Forsyth        40-09.50   12.43m
25 Senico Haines         12 Berry, Phill        40-06.50   12.35m
26 Anthony Badgett       11 Southeast Gu        40-04.50   12.30m
27 Jordan Mitchell       11 Middle Creek        40-04.00   12.29m
28 Michael Bizzell       12 Hillside            39-11.00   12.16m
29 Ryan Richardson       11 Hopewell            39-08.50   12.10m
30 Nicholas Stone        10 Northwest Gu        39-06.00   12.03m
31 Alfred Acuaye         12 Ragsdale            39-03.50   11.97m
32 Nathan Hayes          12 Page                38-09.50   11.82m
33 Assad Alston          11 Page                38-00.00   11.58m


Boys High Jump
==================================================================
All-Class Meet Record: 7-0 Jesse Williams, Raleigh Broughton 2002
4A Meet Record:        7-0 Jesse Williams, Raleigh Broughton 2002
==================================================================
   Name          Year School               Height          Points
==================================================================
 1 Seth Clyburn    12 West Forsyth         6-04     1.93m  10
 2 Randolph Ross   10 Garner               6-04     1.93m   8
 3 Justin Smalls   12 Panther Cree         6-04     1.93m   6
 4 Idris Bernard   10 Mallard Cree         6-04     1.93m   5
 5 Tyrese Kelly    12 Pinecrest            6-02     1.87m   4
 6 Khadeavis Snead 12 Athens Drive         6-00     1.82m   2.5
 6 Stephon Dalton  12 Davie County         6-00     1.82m   2.5
 8 Sam Handy       12 Cary                 6-00     1.82m   1
 9 Sam Kirley      12 Apex                 6-00     1.82m
 9 Jarel Henry     11 East Forsyth         6-00     1.82m
11 Miles Grant     10 Myers Park           5-10     1.77m
12 Omar Mcbride    10 Apex Friends         5-10     1.77m
13 Trey Cousar     12 Page                 5-10     1.77m
-- Ryan Combs      12 East Forsyth          NH
-- Jabril Griffin  11 North Meckle          NH


Boys Pole Vault
===========================================================================
All-Class. Meet Record:  16-06  Scott Houston, Northwest Guilford  2/9/2008
4A Meet Record:          16-06  Scott Houston, Northwest Guilford  2/9/2008
===========================================================================
   Name             Year School              Height           Points
===========================================================================
 1 Jonathan Lehe      11 Lake Norman         13-06.00    4.11m  10
 2 Seth Rabinowitz    11 Providence          13-06.00    4.11m   8
 3 Juan Ochoa         11 North Davids        13-06.00    4.11m   6
 4 Patrick Freeman    11 Mount Tabor         13-00.00    3.96m   5
 5 Doug Scott         12 Broughton           13-00.00    3.96m   3.5
 5 Jeremy Huang       10 Apex                13-00.00    3.96m   3.5
 7 Caleb Wright       12 Jordan              13-00.00    3.96m   2
 8 Andrew Anastasio   12 Lake Norman         12-06.00    3.81m   1
 9 Trevor Justice     12 Jordan              12-06.00    3.81m
10 Keith Fetzner      12 Sanderson           12-00.00    3.65m
11 Jacob Thompson     11 Lake Norman         12-00.00    3.65m
12 Alex Smith         12 Sanderson           12-00.00    3.65m
13 Grant Trivett      12 South Caldwe        11-06.00    3.50m
13 Ellis Woodyard     10 Broughton           11-06.00    3.50m
15 Tommy Keech        10 Wakefield           11-06.00    3.50m
16 Jake Aschenbrenner 12 Providence          11-06.00    3.50m
17 Ryan Combs         12 East Forsyth        11-06.00    3.50m
18 Alex Lennon        12 Mount Tabor         11-06.00    3.50m
-- Michael Steele     12 Southeast Gu           NH
-- Dakota Harbison    12 Ragsdale               NH
-- Chandler Ward       9 Ragsdale               NH
-- Tristan Borlase    10 Mooresville            NH


Boys Shot Put
====================================================================
All-Class. Meet Record:  61-10  Jon Beyle, East Chapel Hill 2013
4A Meet Record:          61-10  Jon Beyle, East Chapel Hill 2013
====================================================================
   Name              Year School              Distance        Points
====================================================================
 1 Austin Harrison     12 West Forsyth        57-05.25   17.50m  10   
 2 Chancellor Crawford 10 North Meckle        51-04.50   15.65m   8   
 3 Chianti Ghee        12 Pine Forest         49-05.25   15.06m   6   
 4 Jaylen Spellman     11 South View          48-05.50   14.77m   5   
 5 Zach Weinstein      12 West Forsyth        48-00.75   14.64m   4   
 6 Jack Choiniere      11 Myers Park          44-05.25   13.54m   3   
 7 Jeremiah Williams    9 R.J. Reynold        43-10.00   13.36m   2   
 8 Steven Denzer       11 South View          42-02.50   12.86m   1   
 9 Pete Szelwach       12 T.C. Roberso        41-09.75   12.74m 
10 Dontae Mack         10 Olympic             40-01.00   12.21m 
11 Tarren Barker       12 Olympic             39-11.50   12.17m


Boys Shot Put Wheelchair Wheelchair
====================================================================
   Name              Year School               Distance       Points
====================================================================
 1 Christopher Coke    10 Ragsdale             9-08.50    2.95m   1


GIRLS:




Girls 55 Meter Dash
============================================================
All-Class. Meet Record:  6.87  Gabby Mayo, SE Raleigh  2006
4A Meet Record:         (same)
============================================================
   Name            Year School                  Time  Points
============================================================
Final
 1 Tamara Clark      12 High Point C            6.89   10
 2 Kylia Wright      12 Southeast Ra            6.93    8
 3 Taylor Currie     12 Cardinal Gib            7.15    6
 4 Jamila McKoy      12 Hillside                7.19    5
 5 Alysia Johnson     9 Hillside                7.23    4
 6 Leah Bolden       11 High Point C            7.23    3
 7 Zhamoura McPhail   9 High Point C            7.24    2
 8 Zachyre Lane      12 Cardinal Gib            7.26    1

============================================================
   Name            Year School                Prelims  H#
============================================================
Preliminaries
 1 Tamara Clark      12 High Point C            6.99q  3
 2 Kylia Wright      12 Southeast Ra            7.03q  1
 3 Alysia Johnson     9 Hillside                7.16q  2
 4 Leah Bolden       11 High Point C            7.17q  3
 5 Zachyre Lane      12 Cardinal Gib            7.23q  2
 6 Zhamoura McPhail   9 High Point C            7.23q  2
 7 Taylor Currie     12 Cardinal Gib            7.24q  3
 8 Jamila McKoy      12 Hillside                7.24q  1
 9 Nia Judkins       11 Athens Drive            7.25   3
10 Jordan Sales       9 Rose, J.H.              7.26   2
11 Ty-lisha Kimble   10 Rocky River             7.30   1
12 Erin Johnson      12 Enloe                   7.32   2
13 Del'Nique Penn    10 Parkland                7.33   1
14 Amaya Gaddy       10 Mallard Cree            7.34   3
15 Tyresha Alexander 12 North Meckle            7.36   2
16 Tamia Burch       12 Harding Univ            7.60   3
-- Theresa Davis     10 Millbrook                FS    1


Girls 55 Meter Dash Wheelchair Wheelchair
=============================================================
   Name            Year School                 Time   Points
=============================================================
 1 Cara King         11 Apex                   14.83    2   
 2 Caroline Backus    9 Independence           21.65    1   


Girls 500 Meter Dash
==============================================================
All-Class. Meet Record:  1:14.10  Layla White, Cary  2015
4A Meet Record:           (same)
==============================================================
   Name           Year School                Time    H# Points
==============================================================
 1 Maya Singletary  11 Hoke County          1:13.47   2  10
     **NEW ALL_CLASSIFICATION MEET RECORD**
 2 Kyna Robinson    10 Southeast Ra         1:14.79   2   8
 3 Monzerad Creary  11 High Point C         1:15.23   2   6
 4 TiCoiya Gidderon 11 High Point C         1:16.80   2   5
 5 Jessica Wright   11 Hillside             1:17.01   1   4
 6 Timara Chapman   11 Leesville Ro         1:17.05   1   3
 7 Lindsey Eastwood 11 Green Hope           1:17.98   2   2
 8 Mariah Atwater   11 Rocky River          1:19.77   1   1
 9 Saidah Hardwick  12 Southeast Ra         1:20.98   2



Girls 1600 Meter Run
===================================================================
All-Class. Meet Record:  4:57.77 Nevada Mareno, Leesville Rd  2015
4A Meet Record:           (same)
===================================================================
   Name            Year School                Time    Points
===================================================================
 1 Isabel Zimmermann 12 Reagan, Rona         5:03.58   10
 2 Kate Eiselt       12 Myers Park           5:08.26    8
 3 Sophie Faircloth   9 Reagan, Rona         5:10.88    6
 4 Lindsey Lanier    12 Providence           5:12.96    5
 5 Erin Spreen       10 Wake Forest          5:15.13    4
 6 Ainsley Cooper    10 Reagan, Rona         5:17.99    3
 7 Faith Roy         11 South View           5:18.29    2
 8 Emma Kincaid      10 Grimsley             5:19.66    1
 9 Jordan Landis      9 Riverside (4         5:24.75
10 Shannon Sefton    10 Panther Cree         5:26.02
11 Sarah Hajnos      12 Apex                 5:26.85
12 Savannah Jones    12 Broughton            5:29.79
13 Lauren Ammons     11 Sanderson            5:31.68
14 Megan Dest        10 Charlotte Ca         5:41.07
15 Sarah Taylor      12 Green Hope           5:46.68




Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
All-Class. Meet Record:   7.81  Ebony Williams, W-S Parkland 2015
4A Meet Record:          (same)
===================================================================
   Name               Year School                  Time Points
===================================================================
Final
 1 Akira Rhodes         11 Mallard Cree            8.03   10   
 2 Sierra Fletcher      10 Southeast Ra            8.26    8   
 3 Charnessa Reid       11 Mount Tabor             8.33    6   
 4 Elizabeth White      12 Myers Park              8.37    5   
 5 Taylor Scott         11 Wakefield               8.41    4   
 6 Kimani Davis         12 Parkland                8.54    3   
 7 Eryka Baker          10 Dudley                  8.72    2   
 8 Quanterra Harrison   11 Hopewell                8.94    1

===================================================================
   Name               Year School                  Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
 1 Akira Rhodes         11 Mallard Cree            8.07q  1
 2 Sierra Fletcher      10 Southeast Ra            8.23q  2
 3 Taylor Scott         11 Wakefield               8.47q  2
 4 Charnessa Reid       11 Mount Tabor             8.52q  3
 5 Kimani Davis         12 Parkland                8.54q  1
 6 Elizabeth White      12 Myers Park              8.57q  1
 7 Quanterra Harrison   11 Hopewell                8.61q  3
 8 Eryka Baker          10 Dudley                  8.75q  2
 9 Azari'el Wilson      12 Panther Cree            8.79   2
10 Jasmine Richardson   10 South View              8.79   1
11 Nascha Blue          12 Glenn                   8.79   3
12 Liyah Jones           9 Mallard Cree            8.85   1
13 Bailey McCray        11 Hillside                8.86   2
14 Beonca Smith         12 R.J. Reynold            8.92   1
15 Nylie Facey          11 Southwest Gu            9.01   3
16 Sydney Scott         11 South Meckle            9.01   3
17 Aurielle Witherspoon 12 South View              9.10   1
18 Gail White           10 Grimsley                9.13   3
19 Kiara Pettis         12 Olympic                 9.34   2
20 Allison Fuerst       11 Hough, Willi            9.45   3


Girls 4x200 Meter Relay
=============================================================================
All-Class. Meet Record:  1:39.92  Winston-Salem Parkland 2015
(Miaysha Bryant 12, Katlin Sherman 12, Shanone Cannon 10, Ebony Williams 12)
4A Meet Record:          (same)
=============================================================================
   School                                             Time    H# Points
=============================================================================
 1 High Point Central  'A'                           1:40.76   3  10
    1) Leah Bolden 11        2) Tamara Clark 12
    3) Zhamoura McPhail 9    4) Lauren Williams 11

 2 Hillside  'A'                                     1:43.12   3   8
    1) Jessica Wright 11     2) Alysia Johnson 9
    3) Emmaya Waters 10      4) Jamila McKoy 12

 3 Parkland  'A'                                     1:43.20   3   6
    1) Zjinaiya Francis 12   2) Kimani Davis 12
    3) Destiny Hill 10       4) Del'Nique Penn 10

 4 West Mecklenburg  'A'                             1:45.72   2   5
    1) Tatayanna Campbell 12 2) Sequora Hamilton 12
    3) Za'Nya Page 10        4) Mekyll Robinson 10

 5 Mount Tabor  'A'                                  1:46.06   2   4
    1) Charnessa Reid 11     2) Madeline Kraft 12
    3) Alexis Patterson 10   4) Tieka Thompson 10

 6 Rocky River High School                           1:46.74   2   3
    1) Lauren Powell 10      2) Zhane Roberts 11
    3) Jirah Sidberry 10     4) Ty-lisha Kimble 10

 7 Hoke County  'A'                                  1:47.39   3   2
    1) Leonie Kluwig 12      2) Shari Kluwig 10
    3) Maya Singletary 11    4) Veronique Woodson 10

 8 Butler  'A'                                       1:47.99   2   1
    1) Kirsten Shuford 9     2) Briana Jacobs 11
    3) Yolonda Scott 9       4) Jordyn Tate 12

 9 Garner  'A'                                       1:48.62   1
    1) Cindy Onokalah 12     2) Chardonei Sutton 12
    3) Andrea Robinson 10    4) Jonah Ross 9

10 Leesville Road  'A'                               1:48.81   1
    1) Timara Chapman 11     2) McKenzie Logan
    3) Jackie Oliphawt       4) Angel Young

11 Pine Forest  'A'                                  1:48.92   2
    1) Maqaila Williams 11   2) Aleyah Peele 10
    3) Mela Person 11        4) Jade Jordan 12

12 Glenn  'A'                                        1:49.27   1
    1) Kamaya Dubose 11      2) Natalie Hardin 9
    3) Jeala Sanders 11      4) Nascha Blue 12

13 Green Hope  'A'                                   1:49.60   1
    1)                       2) Brooke Kawas 11
    3) Anya Long 10          4) Lily Redick 11

14 Mallard Creek  'A'                                1:51.54   3
    1) Jazzmone Boyd 12      2) Isha Hawkins 10
    3) Victoria Porter 12    4) Akira Rhodes 11

-- Southeast Raleigh  'A'                                 DQ   3  1ST EXCHANGEOUTOFZONE
    1) Kylia Wright 12       2) Kyna Robinson 10
    3) Sierra Fletcher 10    4) Saidah Hardwick 12


Girls 4x800 Meter Relay
==================================================================================
All-Class. Meet Record: 9:25.42  Raleigh Leesville Road  2015
                   Taylor Hemming, G'Jasmyne Butler, Sydney Winchel, Nevada Mareno
4A Meet Record:         (same)
==================================================================================
   School                                            Time     H# Points
==================================================================================
 1 Rocky River High School  'A'                      9:38.93   2  10
    1) Mariah Atwater 11      2) D'Amani Bryant 12
    3) Aureilya Harris 12     4) Nyah Sidbury 10

 2 Mount Tabor  'A'                                  9:40.79   2   8
    1) Madeline Kraft 12      2) Leah Messenkopf 11
    3) Jenna Lineberry 11     4) Tiara Patterson-Mills 12

 3 Green Hope  'A'                                   9:46.43   2   6
    1) Lindsey Eastwood 11    2) Jordyn Parks 11
    3) Samantha Kolor 12      4) Emily Jordan 12

 4 High Point Central  'A'                           9:47.23   2   5
    1) Monzerad Creary 11     2) Candance Green 10
    3) Imperial Harris 11     4) TiCoiya Gidderon 11

 5 Broughton  'A'                                    9:55.82   2   4
    1) Ej Fuller 10           2) Savannah Jones 12
    3) Ava Neijna 10          4) Emmy Trowell 11

 6 Providence  'A'                                   9:57.36   2   3
    1) Amanda Watson 10       2) Ella Mainwaring Foster 9
    3) Meghan Noon 11         4) Sarah Parrish 11

 7 Apex  'A'                                        10:01.17   2   2
    1) Josie McGee 12         2) Lindsay Hayden 10
    3) Avery Andolina 11      4) Calli Parlier 11

 8 Panther Creek  'A'                               10:06.69   2   1
    1) Lydia Connor 11        2) Rachel Hill 12
    3) Addison Baker 9        4) Shannon Sefton 10

 9 Reagan, Ronald W  'A'                            10:06.84   2
    1) Sophie Faircloth 9     2) Sallie Cook 12
    3) Catherine Allred 12    4) Ainsley Cooper 10

10 Pinecrest  'A'                                   10:07.46   1
    1) Helen West 9           2) Emory Bradley 10
    3) Emily Ettrich 11       4) Macie Kavanaugh 11
11 Grimsley  'A'                                    10:13.02   1
    1) Toni Klebanowski 11    2) Rhodes Neese 10
    3) Sofia Wong 9           4) Ally Churchill 12
12 Cardinal Gibbons  'A'                            10:13.74   2
    1) Emmy Duerr 10          2) Angelica Rock 10
    3) Alina Rovnak 11        4) Caroline Todd 10

13 Knightdale  'A'                                  10:15.46   1
    1) Aleena Cruz 12         2) Alayna Suitte 9
    3) Zipporia Moore 10      4) Rebecca Davis 11

14 Myers Park  'A'                                  10:16.61   1
    1) Kate Capitano 12       2) Brenda Gray
    3) Joelle Ryan 10         4) Tyler Brading 10

15 Middle Creek  'A'                                10:17.36   1
    1) Katie Loughlin 12      2) Elle Holliday 12
    3) Lauren Copperwaithe 11 4) Maggie Loughlin 12
16 West Forsyth  'A'                                10:18.32   1
    1) Kiley Holmes 11        2) Kathryn Anderson 11
    3) Jessica Fearn 11       4) Lexie Miller 10

17 Holly Springs  'A'                               10:23.53   2
    1) Gretchen Bingham 10    2) Natalia Hoggan 10
    3) Caitlyn Morton 10      4) Cayleigh Nelson 9

18 Wake Forest  'A'                                 10:25.03   1
    1) Casey Turro 12         2) Natalie Mitchell 11
    3) Sydney Quate 11        4) Erin Spreen 10

19 Apex Friendship  'A'                             10:26.41   1
    1) Nicole Van Liew 10     2) Faith Kane 9
    3) Mackenzie Boyd 11      4) Jade Martin 10

20 Cary  'A'                                        10:35.07   1
    1) Elizabeth Dunphy 11    2) Alita Buck 9

    3) Natalie Johnson 10     4) Milena Tecle 11
21 Mallard Creek  'A'                               10:35.54   1
    1) Akira Long 11          2) Seaira McKnight 9
    3) Joy Harris 10          4) Mykala Hamilton 9

-- Hough, William A  'A'                               DQ      1  4th LEG IMPEDING
    1) Meghan McHugh 9        2) Malea Smith 12
    3) Katie Tischer 10       4) Bella Zimmerman 10



Girls Long Jump
======================================================================
All-Class. Meet Record:  19-7  Sydnei Murphy, Apex 2015
4A Meet Record:          19-7  Sydnei Murphy, Apex 2015
======================================================================
   Name               Year School              Distance         Points
======================================================================
 1 Jade Jordan          12 Pine Forest         18-04.00     5.58m  10
 2 Charnessa Reid       11 Mount Tabor         18-02.00     5.53m   8
 3 Jirah Sidberry       10 Rocky River         18-01.50     5.52m   6
 4 Samantha Davis       12 Southeast Ra        17-08.00     5.38m   5
 5 Michelle Cobb        12 T.C. Roberso        17-06.50     5.34m   4
 6 Jada Mitchell        12 Smith, E.E.         17-05.50     5.32m   3
 7 Kenya Livingston     11 Rocky River         17-02.50     5.24m   2
 8 Maya Michele Pighet  11 Olympic             16-11.00     5.15m   1
 9 Amari Simington      10 Parkland            16-09.00     5.10m
10 Olivia Goodwin       12 Cary                16-08.00     5.08m
11 Sydney Deberry       11 Page                16-07.50     5.06m
12 Elyse King           12 T.C. Roberso        16-00.00     4.87m
13 Djamila Peterson     10 Pine Forest         15-11.75     4.87m
14 Kristen Lliso        10 Butler              15-10.00     4.82m
14 Zaria Dunlap         11 Providence          15-10.00     4.82m
16 Chardonei Sutton     12 Garner              15-08.00     4.77m
17 Alexis Harris        12 Jack Britt          15-01.50     4.61m
18 Destiny Hill         10 Parkland            14-08.00     4.47m
19 Diamond Lyerly       10 Parkland            13-09.00     4.19m
-- Kayla Nesbitt-McEwen 12 High Point C          FOUL


Girls Triple Jump
============================================================================
All-Class. Meet Record: 40-11.50 Twyla Smith, Southern Pines Pinecrest 1995
4A Meet Record:         40-11.50 Twyla Smith, Southern Pines Pinecrest 1995
============================================================================
    Name              Year School               Finals          Points
============================================================================
 1 Michelle Cobb        12 T.C. Roberso        37-09.50   11.51m  10
 2 Kayla Nesbitt-McEwen 12 High Point C        36-07.00   11.15m   8
 3 Charlonda Washington 12 Southeast Ra        36-01.50   11.01m   6
 4 Kenya Livingston     11 Rocky River         36-01.50   11.01m   5
 5 Elyse King           12 T.C. Roberso        36-00.00   10.97m   4
 6 Taelor Ferguson      12 Mallard Cree        35-08.75   10.89m   3
 7 Eryka Baker          10 Dudley              35-07.75   10.86m   2
 8 Jordan Gary          11 Southeast Ra        35-07.00   10.84m   1
 9 Nyasia Williford     11 Holly Spring        35-04.00   10.76m
10 Cecilia Marenick     12 Southwest Gu        35-01.00   10.69m
11 Na'Zyia Evans        10 Olympic             35-00.50   10.68m
12 Lydajah Mcleod       12 Rocky River         34-06.50   10.52m
13 Diamond Lyerly       10 Parkland            34-03.00   10.43m
14 Alexis Harris        12 Jack Britt          33-11.50   10.35m
15 Amari Simington      10 Parkland            32-11.50   10.04m
16 Anya Long            10 Green Hope          32-10.25   10.01m
17 Nyza Rorie           11 Parkland            30-03.00    9.22m
-- Chardonei Sutton     12 Garner                FOUL
-- Jirah Sidberry       10 Rocky River           FOUL


Girls High Jump
======================================================================
All-Class. Meet Record: 5-10 Adriane Sims, Fayetteville Byrd 1996
                        5-10 Patience Coleman, Southern Durham 2004
4A Meet Record:         5-10 Adriane Sims, Fayetteville Byrd 1996
======================================================================
   Name               Year School               Height         Points
======================================================================
 1 Kenya Livingston     11 Rocky River          5-09     1.75m  10
 2 Kayla Nesbitt-McEwen 12 High Point C         5-04     1.62m   8
 3 Kayla Carson         11 East Chapel          5-04     1.62m   5.5
 3 Janay Sanders        11 Mallard Cree         5-04     1.62m   5.5
 5 Jada Griffin         12 Overhills            5-02     1.57m   4
 6 Saidah Hardwick      12 Southeast Ra         5-02     1.57m   3
 7 Sarah Timberlake     12 West Forsyth         5-02     1.57m   2
 8 Katie Nelson         12 Middle Creek         5-00     1.52m   0.5
 8 Lily Redick          11 Green Hope           5-00     1.52m   0.5
10 Jade Demps            9 Broughton            5-00     1.52m
11 Cameryn Hunter       12 Knightdale           4-10     1.47m
-- Morgan Smalls         9 Panther Cree          NH
-- Princess Appiah      11 Olympic               NH
-- Diamond Lyerly       10 Parkland              NH


Girls Pole Vault
=============================================================================
All-Class. Meet Record: 12-6  Kristen Lee, Raleigh Wakefield  2013
4A Meet Record:         12-6  Kristen Lee, Raleigh Wakefield  2013
=============================================================================
   Name           Year School              Height           Points
=============================================================================
 1 Olivia Goodwin   12 Cary                11-06.00    3.50m  10
 2 Lindsay Absher   10 West Forsyth        11-00.00    3.35m   8
 3 Skyler Noble     10 East Chapel         10-00.00    3.04m   6
 4 Susanna Truitt    9 Panther Cree        10-00.00    3.04m   5
 5 Jeanie Ball      12 Myers Park           9-06.00    2.89m   4
 6 Gabi Ruiz        11 Millbrook            9-00.00    2.74m   3
 7 Elizabeth Wood   10 Mount Tabor          9-00.00    2.74m   2
 8 Skyela Amsberry   9 West Forsyth         9-00.00    2.74m   1
 9 Cori Ferguson    11 Providence           9-00.00    2.74m
10 Kinley Drummonds 12 Watauga              9-00.00    2.74m
11 Lucy Dowdle      10 Apex Friends         9-00.00    2.74m
12 Diana Hill       10 Jordan               8-06.00    2.59m
-- Katie Shubert    10 Mooresville            NH
-- Midori Kirby     12 Panther Cree           NH


Girls Shot Put
======================================================================
All-Class. Meet Record:  48-11  Kamorean Hayes, Charlotte Harding 2007
4A Meet Record:          48-11  Kamorean Hayes, Charlotte Harding 2007
======================================================================
   Name            Year School              Distance         Points
======================================================================
 1 Kayla Beasley     11 Hillside            44-08.00   13.61m  10
 2 Veronica Fraley   11 Wakefield           41-02.25   12.55m   8
 3 Candice Whitley   12 Southeast Ra        39-03.50   11.97m   6
 4 Kaitlin Mcgoogan  10 Ragsdale            38-00.75   11.60m   5
 5 Ashley Taylor     12 Berry, Phill        36-06.50   11.13m   4
 6 Courtney Murph    12 Southeast Ra        35-05.50   10.80m   3
 7 Minyarn Smalls    10 Cary                35-05.25   10.80m   2
 8 Samiah Fulcher    12 Butler              33-11.50   10.35m   1
 9 Naya Taylor       11 Wakefield           33-08.75   10.28m
10 Tameia Morrison   12 Southeast Ra        32-07.25    9.93m
11 Ce'ondra Ellison  12 Ragsdale            32-05.25    9.88m
12 Azaria Staton     10 Southeast Gu        32-02.50    9.81m
12 Taayler Clark     10 Rolesville H        32-02.50    9.81m
14 Alyssa Farmer     11 Mallard Cree        32-01.25    9.78m
15 Mellany Scott     10 East Forsyth        31-11.50    9.74m
16 Paris Mcgill      10 Providence          31-01.50    9.48m
17 Trinty Wells      12 Pinecrest           30-09.50    9.38m
18 Sydney Hurley     12 South Caldwe        30-07.75    9.34m
19 Jayza Lowry       10 West Mecklen        30-06.50    9.30m
20 Danasha King      10 Harding Univ        30-01.25    9.17m
21 Jala Laws          9 Hillside            30-01.00    9.16m
22 Madison Ratchford 10 Alexander Centra    29-11.50    9.13m
23 Danielle Ortiz    11 Providence          29-04.75    8.95m
24 Taylor Beck       12 Ardrey Kell         27-09.75    8.47m


Girls Shot Put Wheelchair Wheelchair
======================================================================
   Name            Year School              Distance          Points
======================================================================
 1 Cara King         11 Apex                11-11.25    3.63m   1


Most Valuable Performers:
Boys: J Johnson, Cary Panther Creek.
Girls: Tamara Clark, High Point Central.
- - - - - -

The top 8 finishers in the girls 500 return in 2018.

4A Indoor Track & Field Championship Recap:
High Point Central women and Panther Creek men secure championships

Source: http://www.nchsaa.org/news/2017-2-11/4a-indoor-track-field-championship-recap-high-point-central-women-and-panther-creek

Feb 11, 2017

WINSTON-SALEM, N.C. -- The High Point Central women got two individual wins from Tamara Clark and a relay win to help earn the school's first women's Indoor Track & Field Championship. Meanwhile Panther Creek held off West Forsyth and Green Hope thanks to a record setting day for J Johnson, earning the Catamounts' first team Indoor Track and Field title.

Clark was named the women's meet's M.V.P. as she set a state record in the 300-meter Dash, completing the distance in :37.81 seconds, breaking the record of :38.76 seconds set in 2013 by Tyra Lea from Wakefiled. She also led off the state-record setting and victorious 4 X 400 Relay team, combining with Monzerad Creary, TiCoiya Gidderon and Zhamoura McPhail to post a time of 3:48.73, breaking the old record set by Wakefield in 2012 by just over three seconds.

Clark also won the 55-meter dash in :06.89 seconds, just two-hundredths of a second off of the state record in the event held by Gabby Mayo. She also teamed with Leah Bolden, McPhail and Lauren Williams to win the 4 X 200 Relay in a time of 1:40.76. Johnson was the men's meet M.V.P. as he set a new state record of :34.39 seconds in the 300-meter Dash, lowering the record set by Fuqwuan Greene of New Bern in 2009 by a tenth of a second. Johnson also won the 55-meter Dash in :06.33 seconds and was top in the Long Jump clearing 22' 8.5".

On the women's side, High Point Central outpaced defending 4A Champion Southeast Raleigh on the day by an 80-61 count. Central got a second place showing from Kayla Nesbitt-McEwen in the Triple Jump as she crossed 36' 7" on her best attempt, finishing just behind Michelle Cobb from T.C. Roberson who won the event with a distance of 37' 9.50". Nesbitt-McEwen also finished second in the High Jump clearing 5' 4" while Rocky River's Kenya Livingston took first clearing 5' 9".

Creary (1:15.23) and Gidderon (1:16.80) finished third and fourth respectively for High Point Central in the 500-meter Dash, just behind Maya Singletary of Hoke County who won the event in a time of 1:13.47. Kyna Robinson from Southeast Raleigh finished second in the race crossing the line in 1:14.79.

Sara Platek from Ragsdale won the 3200-meter Run and set a state record in the event for the second year in a row. Platek completed the distance in 10:31.57 shaving 37-hundredths of a second off her record-setting time a year ago.

The Men's competition was much closer, with Panther Creek edging West Forsyth 40-31. In addition to the performances by meet M.V.P. Johnson, the Catamounts got a third place finish from Justin Smalls in the High Jump as he cleared 6' 4" on his second attempt at the height. He finished behind Seth Clyburn from West Forsyth who won the event at 6' 4", clearing on his first attempt, and Randolph Ross of Garner was second.

The state record in the 4 X 200 Relay on the men's side was broken for the second day in a row as the Parkland quartet of Savien Hayes, Trequan Barnes, Joseph Littlejohn and Justen Burnette posted a time of 1:30.18, eclipsing the time of 1:30.35 set by the 1A/2A Champion North Brunswick yesterday.

2017 Indoor Track Menu | Main Menu



NCPrepTrack.com