NCPrepTrack.com

2016 NCHSAA 2A Outdoor T&F Championships

NC A&T University, Greensboro, NC
Saturday, May 21, 2016

Girls Results

4A | 3A | 1A | NCISAA

2016 Outdoor Track Menu | Main Menu

BOYS:
Boys - NCHSAA 2A - Team Rankings - 23 Events Scored
=============================================================================
 1) North Brunswick             71        2) Forest Hills               45
 3) High Point T.W. Andrews     36        4) Carrboro                   35
 5) Shelby                      32        5) Bunker Hill                32
 5) Brevard                     32        8) Northeastern               30.5
 9) Reidsville                  27       10) Lincolnton                 20
11) St. Pauls                   19       11) Polk County                19
13) Monroe                      18       13) Surry Central              18
15) Shelby Chase                16       16) Franklinton                15
17) Durham School of the Arts   14       18) Farmville Central          12
19) Forbush                     11       19) North Pitt                 11
19) East Bladen                 11       19) Central Academy of Techno. 11
23) South Stokes                10       23) Kinston                    10
25) NC School of Science & Math  9       25) Croatan                     9
27) Midway                       8       27) Jordan-Matthews             8
27) Valdese Draughn              8       27) Wilson E T Beddingfield     8
27) Maiden                       8       32) North Johnston              7
32) South Lenoir                 7       34) Bartlett Yancey             6
34) Bunn                         6       36) East Rutherford             5
36) Lexington                    5       36) Mount Pleasant              5
36) Dixon                        5       36) West Stokes                 5
36) Randleman                    5       42) Washington                  4
42) Smoky Mountain               4       42) Hertford County             4
42) Southwest Edgecombe          4       42) Ashe County                 4
47) Cramerton Stuart W Cramer    3       47) Lake Norman Charter School  3
47) Gastonia Hunter Huss         3       50) North Lenoir                2.5
51) West Caldwell                2       51) Thomasville                 2
51) Red Springs                  2       51) First Flight                2
51) Hendersonville               2       56) Franklin                    1
56) Salisbury                    1       56) Newton-Conover              1
56) West Stanly                  1       56) Bandys                      1


Boys Long Jump NCHSAA 2A
  Meet Record: # 24-04  2003  Robert Tillman, South Robeson
==========================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Wind Points
==========================================================================
  1 Jayhlen Washington      11 North Brunswick       22-06.75  -0.1  10   
  2 Rahim Mateen            12 Jordan-Matthews       22-04.00  +0.0   8   
  3 Ethan Hines             11 East Bladen           22-03.00  -0.9   6   
  4 Eian Hines              11 East Bladen           22-00.75  +0.0   5   
  5 Desmond Lindsey         12 Forest Hills          22-00.00  -1.9   4   
  6 Keelan Goodwin          12 South Stokes          21-10.50  -0.5   3   
  7 Antawn Johnson          12 Franklinton           21-07.50  -0.3   2   
  8 Di'Joun Huitt           12 Bunker Hill           21-05.00   1.0   1   
  9 Damarcus Ruff           11 Bunker Hill           20-09.00   0.4       
 10 Brandon Hardy           11 Ayden-Grifton         20-04.00  +0.0       
 11 T J Brewer              11 Forest Hills          20-02.00  -1.7       
 12 Kenneth Sims            11 E T Beddingfield      20-00.50  -1.0       
 13 Brandon Bailey          12 East Rutherford       20-00.00  -2.1       
 14 Tyrece McSwain          11 Chase                 19-04.50  +0.0       
 15 Matthew Mudd            11 South Stokes          19-03.50  -2.0       
 16 Malcolm Demeron         11 Hertford County       19-00.00  +0.0 


Boys Triple Jump NCHSAA 2A
  Meet Record: # 50-09.25  1989  Robert Cunningham, Whiteville
==========================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Wind Points
==========================================================================
  1 Jayhlen Washington      11 North Brunswick       48-05.00   0.2  10   
  2 Di'Joun Huitt           12 Bunker Hill           47-05.50  +0.0   8   
  3 Keontae Rasheed         12 Bartlett Yancey       44-08.00  +0.0   6   
  4 Anthony Chapman         12 Farmville Central     44-05.50  +0.0   5   
  5 T J Brewer              11 Forest Hills          44-00.50  +0.0   4   
  6 Desmond Lindsey         12 Forest Hills          43-07.50  +0.0   3   
  7 Keelan Goodwin          12 South Stokes          43-02.00  -0.1   2   
  8 Josha' Propst           12 Newton-Conover        41-08.00  +0.0   1   
  9 Nictavius Cofield       12 John A Holmes         41-01.25   0.9       
 10 Jivel Teasley           12 Franklinton           40-11.00  +0.0       
 11 Damarcus Ruff           11 Bunker Hill          J40-11.00  +0.0       
 12 Dakota Oxendine         10 St. Pauls             40-06.00   0.2       
 13 Tyrece McSwain          11 Chase                 39-00.00  +0.0       
 -- Isiah Harlee            10 St. Pauls               FOUL
 -- Kenneth Sims            11 E T Beddingfield        FOUL
 -- Traevon Kenion           9 Monroe                   DNS


Boys High Jump NCHSAA 2A
  Meet Record: # 7-2.5  2010  Tanner Anderson, East Burke
=====================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Points
=====================================================================
  1 Desmond Lindsey         12 Forest Hills           6-08.00   10   
  2 Marelle Bullock         11 Midway                 6-04.00    8   
  3 Damarcus Ruff           11 Bunker Hill            6-02.00    6   
  4 Brandon Bailey          12 East Rutherford       J6-02.00    5   
  5 Jivel Teasley           12 Franklinton           J6-02.00    4   
  6 Tra'Quan Billups        12 Northeastern           6-00.00    2.5
  6 Devonte Gardner         10 North Lenoir           6-00.00    2.5
  8 Di'Joun Huitt           12 Bunker Hill           J6-00.00    1
  9 Dariuss Perez           12 Midway                J6-00.00
 10 Zaedrian Harris         11 Salisbury             J6-00.00
 11 Christopher Gill        12 Hunter Huss            5-10.00
 11 Tahlik Kellogg          11 Northeastern           5-10.00
 11 Wes Bolinsky            10 East Davidson          5-10.00
 14 Jerry Throckmorton      12 Southern Vance        J5-10.00
 15 Michael Streater        12 North Rowan           J5-10.00
 16 Alex Boyette            11 North Johnston         5-06.00


Boys Pole Vault NCHSAA 2A
  Meet Record: # 15-03  2012  Ethan Smith, Cedar Ridge
=====================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Points
=====================================================================
  1 Jon Ramsey              12 Bunker Hill           14-00.00   10   
  2 Tyler Fitzgerald        11 Surry Central        J14-00.00    8   
  3 Jake Justice             9 Polk County           12-06.00    6   
  4 Dawson Gant             11 T.W. Andrews          11-06.00    5   
  5 Dakota Desfonds         11 North Brunswick      J11-06.00    4   
  6 Troy Lieberman          11 Polk County          J11-06.00    3   
  7 Joseph Deluca           12 Hendersonville        11-00.00    2   
  8 Matthew Cason           10 North Brunswick       10-06.00    1   
  9 Mecca Freeman           11 North Pitt            10-00.00        
 10 Jesse Clontz            11 Parkwood               9-06.00        
 11 Tyler Church            12 Ashe County           J9-06.00        
 12 Sky Om-landes           11 Carrboro               9-00.00        
 13 Ben Rader               10 Carrboro              J9-00.00        
 14 Ryan Laatz              10 Carrboro               8-00.00        
 -- Devon Redmon            12 Wilkes Central           NH
 -- Sincere King            10 North Pitt               NH


Boys Shot Put NCHSAA 2A
  Meet Record: # 58-07  2009  Kenneth Rowland, Northside
=====================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Points
=====================================================================
  1 Magnus Herweyer         12 Carrboro              51-03.75   10   
  2 Micah Clemons           12 North Pitt            51-03.25    8   
  3 Jaqwuez Norman          11 Farmville Central     51-00.25    6   
  4 Ehren Huebner           12 T.W. Andrews          51-00.00    5   
  5 Brandon Jackson         12 Washington            49-00.00    4   
  6 Dalton Jenkins          12 Hunter Huss           48-00.00    3   
  7 Dillion Marsh           12 Forest Hills          46-09.25    2   
  8 Donnell Alexander       12 Salisbury             44-07.50    1   
  9 Quron Johnson           11 Reidsville            44-04.50        
  9 Zane Johnson            10 Forbush               44-04.50        
 11 Nate Robinson           11 West Wilkes           44-01.00        
 12 Keizia Everett           9 Farmville Central     42-01.00        
 13 Tyrome Smith            12 Lincolnton            41-11.00        
 14 Josh Mateyunas          12 Bunker Hill           41-04.00        
 15 Alex Rhoney             12 Draughn               41-01.50        
 16 John Peretin            12 Carrboro              38-10.25


Boys Shot Put Wheelchair Wheelchair NCHSAA 2A
=====================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Points
=====================================================================
  1 Bryce Floyd                South Lenoir         J16-03.00    3   
  2 Dylan Pinder               North Johnston       J14-04.00    2   
  3 Kenny Korff                North Brunswick      J11-01.50    1


Boys Discus Throw NCHSAA 2A
  Meet Record: # 181-01  2009  Andrew Byrd, Orange County
=====================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Points
=====================================================================
  1 Magnus Herweyer         12 Carrboro                155-08   10   
  2 Mason Poteat            12 Draughn                 155-03    8   
  3 Jackson Leggett         12 Bunn                    151-03    6   
  4 Tyrone Watson           11 North Brunswick         147-04    5   
  5 Zane Johnson            10 Forbush                 145-00    4   
  6 Micah Clemons           12 North Pitt              143-11    3   
  7 Tyrek Mosley            12 North Brunswick         137-10    2   
  8 Chris Edwards           11 Farmville Central       134-04    1   
  9 Matt Patane             12 South Stokes            128-07        
 10 Josh Logan              12 Smoky Mountain          127-00        
 11 Josh Goad               11 West Stokes             124-07        
 12 Brian Barnette          11 Maiden                  123-03        
 13 Mike Golden             12 Reidsville              123-02        
 14 Josh Mateyunas          12 Bunker Hill             107-02        
 15 John Peretin            12 Carrboro                104-05        
 -- Dillion Marsh           12 Forest Hills             FOUL


Boys 4x800 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 8:02.09  2006  Reidsville
                 (Bryan, Mooney, Rothrock, Roach)
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Northeastern                                        8:06.22   10   
     1) Cedric Shannon 12               2) Seth Overman 11             
     3) Zachary Balluzzo 12             4) Tedric Shannon 12           
   2:02.239 (2:02.239)     4:05.772 (2:03.533)     6:12.475 (2:06.704) 
   8:06.220 (1:53.746)

  2 Polk County                                         8:10.61    8   
     1) Mitchell Brown 12               2) Nate Smart 12               
     3) Jacob Wolfe 12                  4) Sean Doyle 12               
   2:07.043 (2:07.043)     4:11.080 (2:04.038)     6:11.349 (2:00.269) 
   8:10.601 (1:59.253)

  3 Durham School of the Arts                           8:15.22    6   
     1) Jalen Drayton 12                2) Lizandro Marcial-Armas 12   
     3) Ben Kearsley 10                 4) Joey Kreiling 11            
   2:00.773 (2:00.773)     4:08.304 (2:07.531)     6:10.697 (2:02.394) 
   8:15.211 (2:04.514)

  4 T.W. Andrews                                        8:17.89    5   
     1) Will Manneh 11                  2) Evan Carter 11              
     3) Jevon McKiver 9                 4) Derek Puryear 12            
   2:04.027 (2:04.027)     4:11.798 (2:07.772)     6:19.558 (2:07.760) 
   8:17.887 (1:58.330)

  5 Dixon                                               8:19.02    4   
     1) David Sharpe                    2) Kyle Kamm 11                
     3) Jerrod Duell 10                 4) Casper Duell 12             
   2:11.421 (2:11.421)     4:13.464 (2:02.044)     6:19.103 (2:05.639) 
   8:19.020 (1:59.918)

  6 Central Academy of Technology                       8:19.03    3   
     1) Alec Merrill 12                 2) Evan Wunder 10              
     3) Josh Weirich 11                 4) Jesse Ballew 11             
   2:06.306 (2:06.306)     4:17.405 (2:11.099)     6:20.036 (2:02.631) 
   8:19.024 (1:58.988)

  7 Carrboro                                            8:19.83    2   
     1) Jack Clemens 12                 2) Harrison Marshall           
     3) Dylan Stickland 12              4) Enrique Guerra 12           
   2:05.259 (2:05.259)     4:12.405 (2:07.146)     6:17.302 (2:04.897) 
   8:19.825 (2:02.524)

  8 Croatan                                             8:26.26    1   
     1) Jacob Morton 12                 2) Scott Hagerty 10            
     3) Lucas Bolding 12                4) Michael Quispe 10           
   2:05.509 (2:05.509)     4:14.669 (2:09.161)     6:22.647 (2:07.978) 
   8:26.258 (2:03.611)

  9 Bunker Hill                                         8:29.00        
     1) Derrick Artis 11                2) Jackson Sherrill 10         
     3) Hunter Frazier 12               4) Tyler White 12              
   2:01.766 (2:01.766)     4:15.083 (2:13.318)     6:21.720 (2:06.637) 
   8:28.992 (2:07.272)

 10 Lake Norman Charter School                          8:34.21        
     1) Blake Bosley 11                 2) Alex Manwill 12             
     3) Daniel Evora 11                 4) Brian Hack 11               
   2:04.237 (2:04.237)     4:13.531 (2:09.294)     6:21.110 (2:07.580) 
   8:34.201 (2:13.092)

 11 Smoky Mountain                                      8:34.49        
     1) Isaac Bjerkness 11              2) Eli Costa 10                
     3) Jonathan Scifers 11             4) Evan Grant 12               
   2:09.917 (2:09.917)     4:19.813 (2:09.896)     6:31.194 (2:11.382) 
   8:34.490 (2:03.296)

 12 Ashe County                                         8:35.69        
     1) Andrew Tedder 12                2) Gareth Berry 12             
     3) Tafton Baker 9                  4) Terek Ashley 10             
   2:04.677 (2:04.677)     4:15.929 (2:11.253)     6:28.070 (2:12.142) 
   8:35.687 (2:07.617)

 13 North Brunswick                                     8:38.22        
     1) Latrell Hill 12                 2) Alex Justice                
     3) Aeryck Jaster 11                4) Donta Alston                
   2:07.085 (2:07.085)     4:15.744 (2:08.660)     6:28.005 (2:12.262) 
   8:38.218 (2:10.213)

 14 Mount Pleasant                                      8:39.92        
     1) Adam Allman 12                  2) Jacob Shields 9             
     3) MacKay Burke 9                  4) Lawson Honeycutt 12         
   2:15.440 (2:15.440)     4:24.263 (2:08.823)     6:36.853 (2:12.590) 
   8:39.915 (2:03.063)

 15 West Davidson                                       8:49.16        
     1) Bryce Beck 11                   2) Daniel Benitez 12           
     3) Adam Willis 10                  4) Brett Lingerfelt 11         
   2:11.577 (2:11.577)     4:26.904 (2:15.328)     6:42.303 (2:15.399) 
   8:49.159 (2:06.857)

 16 Franklinton                                         8:59.76        
     1) Hayes Tharrington 10            2) Ryan Fritz 11               
     3) Jake Rodgers 9                  4) Baretta Exley 10            
   2:10.271 (2:10.271)     4:27.342 (2:17.071)     6:46.700 (2:19.358) 
   8:59.757 (2:13.058)


Boys 110 Meter Hurdles NCHSAA 2A
  Meet Record: # 13.97  2014  Isaiah Moore, Burlington Hugh M Cummings
=========================================================================
    Name                 Year School                  Finals  Wind Points
=========================================================================
Finals
  1 Elliott Graves         12 Reidsville               13.79   1.5  10   
  2 Jayhlen Washington     11 North Brunswick          14.43   1.5   8   
  3 Ellijah Gaddy          11 Forest Hills             14.65   1.5   6   
  4 Keelan Goodwin         12 South Stokes             14.77   1.5   5   
  5 Connor Moore           11 Smoky Mountain           15.23   1.5   4   
  6 Keandre Yeoman         12 North Brunswick          15.71   1.5   3   
  7 Michael Barnes         11 St. Pauls                15.87   1.5   2   
 -- Devin Gullatte         11 Shelby                      FS   1.5       
Preliminaries
  9 Fred Patterson         11 West Caldwell                              
 10 Joshua Brooker         12 Mount Pleasant                             
 11 Will Manneh            11 T.W. Andrews                               
 12 Demond Cooper          12 Kinston                                    
 13 Tyrece McSwain         11 Chase                                      
 14 Logan Cleary           12 Lexington                                  
 15 Demarcus Collins       10 North Pitt                                 
 16 Jikawiza Hope          12 T.W. Andrews

=====================================================================
    Name                 Year School                 Prelims  Wind H#
=====================================================================
Preliminaries
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
  1 Elliott Graves         12 Reidsville               14.02Q  1.2  1
  2 Jayhlen Washington     11 North Brunswick          14.11Q  0.9  2
  3 Ellijah Gaddy          11 Forest Hills             14.76Q  0.9  2
  4 Keelan Goodwin         12 South Stokes             14.84Q  1.2  1
  5 Devin Gullatte         11 Shelby                   15.15q  0.9  2
  6 Keandre Yeoman         12 North Brunswick          15.34q  1.2  1
  7 Connor Moore           11 Smoky Mountain           15.48q  0.9  2
  8 Michael Barnes         11 St. Pauls                15.61q  1.2  1
  9 Fred Patterson         11 West Caldwell            15.72   0.9  2
 10 Joshua Brooker         12 Mount Pleasant           15.83   0.9  2
 11 Will Manneh            11 T.W. Andrews             15.92   1.2  1
 12 Demond Cooper          12 Kinston                  15.96   1.2  1
 13 Tyrece McSwain         11 Chase                    15.98   1.2  1
 14 Logan Cleary           12 Lexington                16.33   1.2  1
 15 Demarcus Collins       10 North Pitt               16.51   0.9  2
 16 Jikawiza Hope          12 T.W. Andrews             16.56   0.9  2



Boys 100 Meter Dash NCHSAA 2A
  Meet Record: # 10.47  2011  Kedrick Davis, Charlotte Phillip O Berry
=========================================================================
    Name                 Year School                  Finals  Wind Points
=========================================================================
Finals
  1 Tyshawn Smith          12 Lincolnton               10.65   0.8  10   
  2 Caleb Farley           11 Maiden                   10.77   0.8   8   
  3 Bruce Squires          11 Chase                    10.80   0.8   6   
  4 Cameron Barnhill       11 North Brunswick          10.96   0.8   5   
  5 Antawn Johnson         12 Franklinton              11.05   0.8   4   
  6 Jamal Burns            12 Kinston                  11.10   0.8   3   
  7 Braxton Knotts         12 Monroe                   11.11   0.8   2   
  8 Jatay Culliver         10 Bandys                   11.19   0.8   1   
Preliminaries
  9 Ronald Alexander       12 Red Springs                                
 10 Riley Gokey            12 East Duplin                                
 11 Floyd Louallen         12 Forest Hills                               
 12 Samuel Bingham          9 Pasquotank County                          
 13 James Gaston           12 Red Springs                                
 14 Shay Jefferies         11 Bartlett Yancey                            
 15 Tyrone Johnson          9 Salisbury                                  
 -- Jordan Blakeney        12 Forest Hills

=====================================================================       
    Name                 Year School                 Prelims  Wind H#       
=====================================================================       
Preliminaries
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
  1 Caleb Farley           11 Maiden                   10.78Q  1.2  1 10.772
  2 Tyshawn Smith          12 Lincolnton               10.78Q  0.6  2 10.779
  3 Bruce Squires          11 Chase                    10.84Q  1.2  1       
  4 Cameron Barnhill       11 North Brunswick          10.92Q  0.6  2       
  5 Antawn Johnson         12 Franklinton              11.13q  1.2  1       
  6 Jatay Culliver         10 Bandys                   11.14q  0.6  2       
  7 Braxton Knotts         12 Monroe                   11.18q  1.2  1 11.172
  8 Jamal Burns            12 Kinston                  11.18q  0.6  2 11.178
  9 Ronald Alexander       12 Red Springs              11.19   1.2  1       
 10 Riley Gokey            12 East Duplin              11.25   0.6  2       
 11 Floyd Louallen         12 Forest Hills             11.26   0.6  2       
 12 Samuel Bingham          9 Pasquotank County        11.29   1.2  1       
 13 James Gaston           12 Red Springs              11.33   0.6  2       
 14 Shay Jefferies         11 Bartlett Yancey          11.39   0.6  2       
 15 Tyrone Johnson          9 Salisbury                11.49   1.2  1       
 -- Jordan Blakeney        12 Forest Hills                FS   1.2  1


Boys 100 Meter Dash WheelChair Wheelchair NCHSAA 2A
==========================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Wind Points
==========================================================================
  1 Dylan Pinder               North Johnston          J23.77   1.2   2   
  2 Bryce Floyd                South Lenoir            J27.53   1.2   1   
 -- Kenny Korff                North Brunswick            DNS   1.2


Boys 4x200 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 1:26.14  2011  Charlotte Phillip O Berry
               (Davis, Winchester, Gibson, Hopper)
=======================================================================         
    School                                            Finals  H# Points         
=======================================================================         
  1 Lincolnton                                       1:29.40   2  10            
     1) Tyreke Hollis 10             2) Skylar Evans 10                         
     3) Tyshawn Smith 12             4) Tyshaun Harris 10

  2 Forest Hills                                     1:29.57   2   8            
     1) Floyd Louallen 12            2) Qua-Ronz Robinson 10                    
     3) Scott McClendon 10           4) Jordan Blakeney 12

  3 Shelby                                           1:29.88   2   6            
     1) Aaron Jolly 11               2) Damien Key 11                           
     3) Lathan Kee 11                4) Nathan Kee 11

  4 Kinston                                          1:30.49   2   5            
     1) Jimere Summers               2) Jamal Burns 12                          
     3) Tdrin Herns                  4) Justin McFadden

  5 St. Pauls                                        1:30.90   2   4            
     1) Isiah Harlee 10              2) Josh Freeman 10                         
     3) Renardo Jenkins 10           4) Ahmad McKoy 11

  6 Lexington                                        1:31.19   1   3            
     1) Jerico Byers 12              2) Desmond Crosby 12                       
     3) Sakeem McIntosh 12           4) Daniel Reid-Bennett 12

  7 Red Springs                                      1:31.82   1   2            
     1) James Gaston 12              2) Dimitri Sinclair 10                     
     3) Bobby McRae 10               4) Ronald Alexander 12

  8 Reidsville                                       1:32.03   1   1            
     1) Xavier King 11               2) Austyn Chestnut 11                      
     3) Jalen Easley 10              4) Isaac Hill 10

  9 Hendersonville                                   1:32.08   1                
     1) Hakeem Jenkins 11            2) Michael Cook 12                         
     3) Justin Starnes 9             4) Ethan Berry 11

 10 Chase                                            1:32.19   2                
     1) Bruce Squires 11             2) Lasaan Lafong                           
     3) Tiger McSwain                4) Zoy Williams

 11 Northeastern                                     1:33.07   1                
     1) Kenny Hewitt 11              2) Isaiah McKenna 12                       
     3) William Walker 9             4) Devontae Rountree 12

 12 North Pitt                                       1:34.11   2                
     1) Jabril Spruill               2) Thomas Powell 9                         
     3) Simion Spell                 4) James Parmelee 12

 -- North Rowan                                          DNF   1                
     1) Gregory Crawford 9           2) A'Jon Jones 10                          
     3) Courtney Roseborough 12      4) Michael Streater 12

 -- Monroe                                                DQ   1  Zone Violation
     1) Quentin Louallen 12          2) Jayqua Clyburn 11                       
     3) McKinley Nelson 10           4) Traevon Kenion 9

 -- North Brunswick                                       DQ   2  Zone Violation
     1) Keandre Yeoman 12            2) Shaquan Graham 11                       
     3) Cameron Barnhill 11          4) J C Smith 11

 -- Roanoke Rapids                                       DNS   1                
     1) Dwayne Brinson 12            2) Deandra Brown 12                        
     3) Keondre Banks                4) Quincy Vann 10


Boys 1600 Meter Run NCHSAA 2A
  Meet Record: # 4:17.69  2007  Sean Sewell, Raleigh Cardinal Gibbons
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noah Graham               11 Brevard                4:26.69   10   
   1:08.104 (1:08.104)     2:20.613 (1:12.510)     3:27.067 (1:06.454) 
     4:26.690 (59.624)

  2 Justin Tucker             12 Shelby                 4:27.97    8   
   1:08.269 (1:08.269)     2:21.059 (1:12.791)     3:27.522 (1:06.463) 
   4:27.961 (1:00.440)

  3 Dakota Mendenhall         10 Forbush                4:28.08    6   
   1:08.633 (1:08.633)     2:20.800 (1:12.167)     3:27.377 (1:06.578) 
   4:28.076 (1:00.700)

  4 Trevor Deaton             12 Randleman              4:29.69    5   
   1:08.493 (1:08.493)     2:20.377 (1:11.885)     3:27.224 (1:06.848) 
   4:29.686 (1:02.462)

  5 Frank Kenny               12 N C S S M              4:33.31    4   
   1:09.163 (1:09.163)     2:21.739 (1:12.577)     3:30.260 (1:08.521) 
   4:33.304 (1:03.045)

  6 Josh Weirich              11 C A T A                4:33.70    3   
   1:08.744 (1:08.744)     2:21.208 (1:12.465)     3:29.657 (1:08.449) 
   4:33.694 (1:04.038)

  7 Skylar Stultz             10 First Flight           4:34.81    2   
   1:07.795 (1:07.795)     2:20.661 (1:12.866)     3:31.398 (1:10.737) 
   4:34.809 (1:03.412)

  8 Casper Duell              12 Dixon                  4:35.45    1   
   1:08.253 (1:08.253)     2:20.906 (1:12.653)     3:29.758 (1:08.853) 
   4:35.448 (1:05.690)

  9 Philip Abernathy          11 Parkwood               4:37.17        
   1:09.421 (1:09.421)     2:20.577 (1:11.156)     3:28.477 (1:07.900) 
   4:37.163 (1:08.686)

 10 Tyler White               12 Bunker Hill            4:41.25        
   1:08.433 (1:08.433)     2:21.227 (1:12.795)     3:30.322 (1:09.095) 
   4:41.248 (1:10.927)

 11 Ben Kearsley              10 D S A                  4:41.37        
   1:08.315 (1:08.315)     2:20.833 (1:12.518)     3:30.185 (1:09.353) 
   4:41.363 (1:11.179)

 12 Blaize Rodman             11 First Flight           4:44.29        
   1:10.636 (1:10.636)     2:23.697 (1:13.061)     3:34.201 (1:10.505) 
   4:44.288 (1:10.087)

 13 Spencer Hoffman-Edminste  12 N C S S M              4:48.84        
   1:08.875 (1:08.875)     2:21.414 (1:12.540)     3:33.167 (1:11.753) 
   4:48.839 (1:15.672)

 14 Devin Barnes              10 Croatan                4:51.43        
   1:09.100 (1:09.100)     2:22.186 (1:13.086)     3:28.467 (1:06.282) 
   4:51.423 (1:22.957)

 -- Sean Doyle                12 Polk County              DNF
 -- Daniel Alvarez-Orlachia   11 Surry Central            DNF


Boys 4x100 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 41.78  2011  Charlotte Phillip O Berry
               (Davis, Hudson, Winchester, Hopper)
======================================================================== 
    School                                             Finals  H# Points 
======================================================================== 
  1 North Brunswick                                     42.51   2  10    
     1) Shaquan Graham 11             2) Jayhlen Washington 11           
     3) J C Smith 11                  4) Cameron Barnhill 11

  2 Forest Hills                                        42.90   2   8    
     1) Floyd Louallen 12             2) Jaleel McLaughlin 10            
     3) Scott McClendon 10            4) Jordan Blakeney 12

  3 Carrboro                                            42.95   1   6    
     1) Tabian Sales 11               2) Theodore Winans 12              
     3) Ajani Murdaugh-Wright 10      4) Quinton Adams 11

  4 Franklinton                                         43.23   1   5    
     1) JahQuez Davis 10              2) Ricky Person 10                 
     3) James Crudup 12               4) Antawn Johnson 12

  5 Southwest Edgecombe                                 43.26   2   4    
     1) Raquan White                  2) Marcus Williams 12              
     3) James Anderson                4) Devonte Hyman 12

  6 St. Pauls                                           43.34   1   3    
     1) Josh Freeman 10               2) Kendrick Manning 12             
     3) Renardo Jenkins 10            4) Ahmad McKoy 11

  7 Lexington                                           43.35   2   2    
     1) Jerico Byers 12               2) Desmond Crosby 12               
     3) Daniel Reid-Bennett 12        4) Sakeem McIntosh 12

  8 E T Beddingfield                                    43.37   2   1    
     1) Aaron Bland 10                2) Jalen Taylor 12                 
     3) Zachary Adams 9               4) Kenneth Sims 11

  9 Lincolnton                                          43.70   1        
     1) Tyreke Hollis 10              2) Tyshaun Harris 10               
     3) Tyshique Prescod 12           4) Tyshawn Smith 12

 10 Maiden                                              43.81   1        
     1) Charlie Young 10              2) Christian Shaw 12               
     3) Zay Huff 11                   4) Caleb Farley 11

 11 Monroe                                              43.97   2  43.968
     1) Jaqavis Allen 12              2) Jayqua Clyburn 11               
     3) Braxton Knotts 12             4) Traevon Kenion 9

 12 Chase                                               43.97   2  43.970
     1) Tray Whiteside                2) Lasaan Lafong                   
     3) Zoy Williams                  4) Bruce Squires 11

 13 Kinston                                             44.06   2        
     1) Tiyae Johnson                 2) Jamal Burns 12                  
     3) anthony hicks                 4) Tdrin Herns

 14 Red Springs                                         44.13   1        
     1) Dimitri Sinclair 10           2) James Gaston 12                 
     3) Bobby McRae 10                4) Ronald Alexander 12

 15 Mount Pleasant                                      44.93   1        
     1) Joshua Helms 12               2) Dylan Reece 12                  
     3) Cody Reece 12                 4) Connor Sheperis 12

 16 Charles D Owen                                      45.24   1        
     1) Brandon Kilgo 10              2) Tyler Hensley 12                
     3) Waleed Kahlil 11              4) Sidney Gibbs 10


Boys 400 Meter Dash NCHSAA 2A
  Meet Record: # 47.41  1989  Andre Steele, Salisbury
========================================================================
    Name                  Year School                  Finals  H# Points
========================================================================
  1 Derek Puryear           12 T.W. Andrews             48.94   2  10   
  2 Tedric Shannon          12 Northeastern             49.49   2   8   
  3 Lathan Kee              11 Shelby                   49.60   2   6   
  4 Jesse Ballew            11 C A T A                  49.78   2   5   
  5 Nathan Kee              11 Shelby                   50.08   2   4   
  6 Anthony Atkinson        11 E T Beddingfield         50.17   2   3   
  7 Isiah Harlee            10 St. Pauls                50.77   1   2   
  8 Schuyler Eldridge       12 Forbush                  50.79   1   1   
  9 Isaac Hill              10 Reidsville               51.47   1       
 10 Chidozie Asiegbunam     12 Lake Norman Char         51.52   1       
 11 Matthew Mudd            11 South Stokes             51.68   1       
 12 Josh Benton             10 Stuart W Cramer          52.25   2       
 13 Cedric Shannon          12 Northeastern             52.31   1       
 14 Marelle Bullock         11 Midway                   59.39   2       
 -- Michael Quispe          10 Croatan                    DNF   1       
 -- Qua-Ronz Robinson       10 Forest Hills               DNS   1


Boys 300 Meter Hurdles NCHSAA 2A
  Meet Record: # 37.61  2014  Isaiah Moore, Burlington Hugh M Cummings
========================================================================
    Name                  Year School                  Finals  H# Points
========================================================================
  1 Elliott Graves          12 Reidsville               37.65   2  10   
  2 Braxton Knotts          12 Monroe                   39.05   2   8   
  3 Will Manneh             11 T.W. Andrews             39.88   2   6   
  4 Jikawiza Hope           12 T.W. Andrews             40.01   2   5   
  5 Rayshaun Beamon         11 Hertford County          40.58   2   4   
  6 Michael Barnes          11 St. Pauls                40.76   2   3   
  7 Fred Patterson          11 West Caldwell            40.90   1   2   
  8 Keandre Yeoman          12 North Brunswick          41.65   2   1   
  9 Darnell Johnson         12 Stuart W Cramer          41.75   1       
 10 Kade Whitener           12 Bunker Hill              42.03   1       
 11 Zach Barksdale           9 Parkwood                 42.10   1       
 12 Demond Cooper           12 Kinston                  42.30   1       
 13 Kenneth Thomas          12 South Stokes             42.39   1       
 14 Calvin Brown            10 Ayden-Grifton            42.55   1       
 15 Brett Shanklin          12 East Lincoln             43.49   2       
 16 Nick Lanfranchi         11 Ashe County              44.14   1


Boys 800 Meter Run NCHSAA 2A
  Meet Record: # 1:52.73  2006  Drew Tucker, West Stokes
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Alvarez-Orlachia   11 Surry Central          1:57.51   10   
   1:57.507 (1:57.507)

  2 Jalen Drayton             12 D S A                  1:57.57    8   
       59.744 (59.744)       1:57.564 (57.821)

  3 Noah Graham               11 Brevard                1:58.59    6   
   1:00.204 (1:00.204)       1:58.587 (58.384)

  4 Josh Adkins               12 West Stokes            1:58.87    5   
   1:00.062 (1:00.062)       1:58.868 (58.806)

  5 Derrick Artis             11 Bunker Hill            1:59.32    4   
   1:00.400 (1:00.400)       1:59.319 (58.920)

  6 Lawson Honeycutt          12 Mount Pleasant         2:00.26    3   
       59.836 (59.836)     2:00.254 (1:00.419)

  7 Sean Doyle                12 Polk County            2:01.11    2   
   1:00.828 (1:00.828)     2:01.109 (1:00.281)

  8 Seth Harper               12 West Stanly            2:01.26    1   
   1:00.364 (1:00.364)     2:01.253 (1:00.890)

  9 Blake Bosley              11 Lake Norman Char       2:01.72        
   1:00.649 (1:00.649)     2:01.719 (1:01.071)

 10 Logan Hornyak             12 Franklinton            2:02.78        
   1:01.063 (1:01.063)     2:02.776 (1:01.713)

 11 Jack Clemens              12 Carrboro               2:04.59        
   1:01.275 (1:01.275)     2:04.586 (1:03.312)

 12 Trevor Deaton             12 Randleman              2:04.69        
   1:00.691 (1:00.691)     2:04.690 (1:03.999)

 13 Skylar Stultz             10 First Flight           2:05.52        
   1:04.351 (1:04.351)     2:05.517 (1:01.167)

 -- Tedric Shannon            12 Northeastern            DNF        
 -- Jacob Morton              12 Croatan                 DNF        
 -- Jahkele Goins             10 Southwest Edgecombe     DNF        
   1:01.690 (1:01.690)


Boys 200 Meter Dash NCHSAA 2A
  Meet Record: # 21.23  2013  James Drummond, Lexington
============================================================================== 
    Name                  Year School                  Finals  Wind H# Points 
============================================================================= 
  1 Bruce Squires           11 Chase                    21.89  -0.1  2  10    
  2 Braxton Knotts          12 Monroe                   21.96  -0.1  2   8    
  3 Elliott Graves          12 Reidsville               21.97  -0.1  2   6    
  4 Cameron Barnhill        11 North Brunswick          22.07   1.1  1   5    
  5 Quinton Adams           11 Carrboro                 22.27  -0.1  2   4    
  6 TreSean Lindsey         11 Stuart W Cramer          22.38   1.1  1   3    
  7 Jamal Burns             12 Kinston                  22.49  -0.1  2   2    
  8 Bernie Briley           10 Bunker Hill              22.52   1.1  1   1    
  9 James Parmelee          12 North Pitt               22.70  -0.1  2  22.695
 10 J C Smith               11 North Brunswick          22.70  -0.1  2  22.699
 11 Jaleel McLaughlin       10 Forest Hills             22.77   1.1  1        
 12 Jatay Culliver          10 Bandys                   22.91   1.1  1        
 13 Floyd Louallen          12 Forest Hills             22.99   1.1  1        
 14 Isaac Hill              10 Reidsville               23.28   1.1  1        
 15 Scott McClendon         10 Forest Hills             23.79   1.1  1        
 -- Ahmad McKoy             11 St. Pauls                   FS  -0.1  2


Boys 200 Meter Dash Wheelchair Wheelchair NCHSAA 2A
==========================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Wind Points
==========================================================================
  1 Dylan Pinder               North Johnston          J49.46  -0.7   2   
  2 Bryce Floyd                South Lenoir            J59.48  -0.7   1   
 -- Kenny Korff                North Brunswick            DNS  -0.7


Boys 3200 Meter Run NCHSAA 2A
  Meet Record: # 9:25.83  2007  Sean Sewell, Raleigh Cardinal Gibbons
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Noah Graham               11 Brevard                9:31.44   10   
   1:11.871 (1:11.871)     2:23.962 (1:12.092)     3:34.977 (1:11.015) 
   4:48.281 (1:13.305)     6:01.315 (1:13.035)     7:16.635 (1:15.321) 
   8:29.327 (1:12.692)     9:31.440 (1:02.113)

  2 Justin Tucker             12 Shelby                 9:37.78    8   
   1:12.494 (1:12.494)     2:24.322 (1:11.829)     3:35.293 (1:10.971) 
   4:48.698 (1:13.406)     6:01.805 (1:13.107)     7:17.048 (1:15.243) 
   8:31.826 (1:14.778)     9:37.777 (1:05.952)

  3 Andrew Robinson           11 Brevard                9:41.40    6   
   1:12.142 (1:12.142)     2:23.643 (1:11.501)     3:35.022 (1:11.380) 
   4:48.015 (1:12.993)     6:01.483 (1:13.468)     7:16.359 (1:14.877) 
   8:29.145 (1:12.786)     9:41.399 (1:12.255)

  4 Frank Kenny               12 N C S S M              9:46.34    5   
   1:11.329 (1:11.329)     2:25.606 (1:14.277)     3:39.341 (1:13.736) 
   4:53.224 (1:13.883)     6:09.293 (1:16.069)     7:26.093 (1:16.800) 
   8:39.985 (1:13.892)     9:46.336 (1:06.352)

  5 Andrew Tedder             12 Ashe County            9:52.92    4   
   1:14.297 (1:14.297)     2:28.329 (1:14.033)     3:44.838 (1:16.509) 
   5:00.802 (1:15.964)     6:16.087 (1:15.286)     7:31.441 (1:15.354) 
   8:44.064 (1:12.623)     9:52.915 (1:08.851)

  6 Dylan Stickland           12 Carrboro               9:54.13    3   
   1:11.599 (1:11.599)     2:24.746 (1:13.147)     3:37.218 (1:12.472) 
   4:52.917 (1:15.699)     6:10.109 (1:17.193)     7:27.168 (1:17.059) 
   8:43.267 (1:16.099)     9:54.121 (1:10.855)

  7 Chris Maxon               11 Thomasville            9:58.22    2   
   1:12.956 (1:12.956)     2:25.275 (1:12.320)     3:38.689 (1:13.415) 
   4:54.608 (1:15.919)     6:12.078 (1:17.470)     7:30.201 (1:18.124) 
   8:47.414 (1:17.213)     9:58.213 (1:10.800)

  8 Nathan Richards           10 Franklin               9:58.24    1   
   1:13.461 (1:13.461)     2:26.871 (1:13.411)     3:43.113 (1:16.243) 
   5:00.612 (1:17.499)     6:17.272 (1:16.661)     7:32.735 (1:15.463) 
   8:47.164 (1:14.429)     9:58.234 (1:11.071)

  9 Blaize Rodman             11 First Flight          10:01.96        
   1:13.970 (1:13.970)     2:29.674 (1:15.704)     3:44.283 (1:14.609) 
   4:59.615 (1:15.332)     6:14.681 (1:15.067)     7:31.572 (1:16.892) 
   8:47.580 (1:16.008)    10:01.953 (1:14.373)

 10 Ben Kearsley              10 D S A                 10:03.82        
   1:09.293 (1:09.293)     2:22.436 (1:13.143)     3:36.195 (1:13.760) 
   4:52.357 (1:16.162)     6:10.633 (1:18.277)     7:30.885 (1:20.253) 
   8:49.891 (1:19.006)    10:03.819 (1:13.928)

 11 Alec Merrill              12 C A T A               10:08.90        
   1:13.783 (1:13.783)     2:27.822 (1:14.040)     3:43.826 (1:16.004) 
   5:00.311 (1:16.486)     6:17.250 (1:16.939)     7:37.263 (1:20.014) 
   8:57.630 (1:20.368)    10:08.892 (1:11.262)

 12 Wojouich Johnny           11 East Duplin           10:17.52        
   1:12.298 (1:12.298)     2:28.136 (1:15.838)     3:44.030 (1:15.894) 
   4:59.846 (1:15.817)     6:16.095 (1:16.249)     7:37.673 (1:21.579) 
   8:58.682 (1:21.010)    10:17.512 (1:18.830)

 13 Casper Duell              12 Dixon                 10:19.06        
   1:14.559 (1:14.559)     2:30.573 (1:16.014)     3:46.959 (1:16.387) 
   5:05.258 (1:18.299)     6:25.454 (1:20.196)     7:47.783 (1:22.330) 
   9:10.619 (1:22.836)    10:19.058 (1:08.440)

 14 Thomas Little             12 D S A                 10:39.32        
   1:08.961 (1:08.961)     2:22.288 (1:13.327)     3:35.706 (1:13.418) 
   4:52.678 (1:16.973)     6:14.355 (1:21.677)     7:38.760 (1:24.406) 
   9:10.596 (1:31.836)    10:39.311 (1:28.715)

 15 Eli Riggs                  9 North Surry           10:40.68        
   1:15.340 (1:15.340)     2:32.644 (1:17.304)     3:53.164 (1:20.520) 
   5:13.062 (1:19.899)     6:34.630 (1:21.569)     7:59.493 (1:24.863) 
   9:20.315 (1:20.823)    10:40.673 (1:20.359)

 16 Devin Barnes              10 Croatan               10:47.78        
   1:13.408 (1:13.408)     2:32.468 (1:19.060)     3:53.047 (1:20.580) 
   5:12.928 (1:19.881)     6:34.816 (1:21.889)     8:01.950 (1:27.134) 
   9:28.204 (1:26.254)    10:47.773 (1:19.569)


Boys 4x400 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 3:21.43  1987  North Rowan
               (Cuthrell, Steele, Brittain, Archie)
==========================================================================         
    School                                               Finals  H# Points         
==========================================================================         
  1 Northeastern                                        3:25.85   2  10            
     1) Kenny Hewitt 11                 2) Seth Overman 11                         
     3) Cedric Shannon 12               4) Tedric Shannon 12                       
   1:44.980 (1:44.980)       2:36.231 (51.251)       3:25.845 (49.615)             
  2 Croatan                                             3:25.98   2   8            
     1) Tyler Robinson 11               2) Jacob Morton 12                         
     3) Michael Quispe 10               4) Lucas Bolding 12                        
   1:44.315 (1:44.315)       2:34.795 (50.480)       3:25.975 (51.181)             
  3 North Brunswick                                     3:26.54   2   6            
     1) Latrell Hill 12                 2) Alex Justice                            
     3) Shaquan Graham 11               4) Keandre Yeoman 12                       
   1:44.787 (1:44.787)       2:36.996 (52.210)       3:26.534 (49.539)             
  4 St. Pauls                                           3:27.07   2   5            
     1) Dakota Oxendine 10              2) Isiah Harlee 10                         
     3) Josh Freeman 10                 4) Ahmad McKoy 11                          
   1:44.694 (1:44.694)        1:45.594 (0.900)     3:27.070 (1:41.476)             
  5 E T Beddingfield                                    3:28.93   2   4            
     1) Kenneth Sims 11                 2) William Wooten 10                       
     3) Barry Bullock 11                4) Anthony Atkinson 11                     
   1:44.774 (1:44.774)       2:38.872 (54.098)       3:28.930 (50.058)             
  6 Lake Norman Charter School                          3:29.88   1   3            
     1) Chidozie Asiegbunam 12          2) Daniel Evora 11                         
     3) K J Barksdale 12                4) Blake Bosley 11                         
   1:45.340 (1:45.340)       2:38.073 (52.733)       3:29.871 (51.798)             
  7 Mount Pleasant                                      3:30.33   1   2            
     1) Lawson Honeycutt 12             2) MacKay Burke 9                          
     3) Connor Sheperis 12              4) Adam Johns 11                           
   1:46.140 (1:46.140)       2:37.634 (51.495)       3:30.329 (52.696)             
  8 Bunker Hill                                         3:30.57   2   1            
     1) Derrick Artis 11                2) Kade Whitener 12                        
     3) Hunter Frazier 12               4) Bernie Briley 10                        
   1:46.739 (1:46.739)       2:38.907 (52.168)       3:30.561 (51.655)             
  9 Surry Central                                       3:32.24   1                
     1) Na'Shon Smith 11                2) Arturo Lopez 11                         
     3) Luis Salazar 12                 4) Daniel Alvarez-Orlachia 11              
   1:46.450 (1:46.450)       2:40.717 (54.268)       3:32.233 (51.516)             
 10 Midway                                              3:33.64   1                
     1) Marelle Bullock 11              2) Luis Acosta 9                           
     3) Uvaldo Acosta 11                4) James Lockamy 12                        
   1:46.397 (1:46.397)       2:40.889 (54.492)       3:33.639 (52.751)             
 11 Reidsville                                          3:34.20   2                
     1) Naszai Trice 10                 2) Isaac Hill 10                           
     3) Jalen Easley 10                 4) Elliott Graves 12                       
   2:36.906 (2:36.906)        2:39.305 (2.400)       3:34.198 (54.893)             
 12 Hendersonville                                      3:34.65   1                
     1) Luke Hollingsworth 10           2) Hakeem Jenkins 11                       
     3) Fletcher Talley 12              4) Ethan Berry 11                          
   1:50.266 (1:50.266)       2:44.072 (53.807)       3:34.645 (50.573)             
 13 Carrboro                                            3:36.07   2                
     1) Elijah Franklin-Adams 9         2) Theodore Winans 12                      
     3) Tabian Sales 11                 4) Ajani Murdaugh-Wright 10                
   1:47.553 (1:47.553)       2:43.446 (55.894)       3:36.068 (52.622)             
 14 Shelby                                              3:36.74   1                
     1) Lathan Kee 11                   2) Dax Hollifield 10                       
     3) Keelyn Surratt 10               4) Kobe Farmer                             
   1:48.160 (1:48.160)       2:45.828 (57.669)       3:36.733 (50.906)             
 -- West Stokes                                              DQ   1  Lane Violation
     1) Nicholas Breen 11               2) Josh Adkins 12                          
     3) Gavin Parker 10                 4) John Connolly 11                        
   1:47.532 (1:47.532)       2:41.940 (54.408)       3:34.664 (52.724)             
 -- Forbush                                                 DNS   1                
     1) Dakota Mendenhall 10            2) Austin Mendenhall 10                    
     3) Jairo Hernadez 12               4) Schuyler Eldridge 12

GIRLS:
=====================================================
Girls - NCHSAA 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
=====================================================
 1) Burlington Hugh M Cummings 123
 2) High Point T.W. Andrews 45
 3) North Rowan 41
 4) Lake Norman Charter School 33
 4) Durham School of the Arts 33
 6) Hendersonville 27
 7) Carrboro 26
 8) Smoky Mountain 24
 8) Monroe 24
10) Winston-Salem Carver 23
11) North Brunswick 22
12) Jacksonville Northside 20
12) Mount Pleasant 20
14) Southwest Onslow 17
14) Croatan 17
16) Franklin 15
17) West Stokes 14
18) Brevard 13
19) Parkwood 12.50
20) Hertford County 12
21) Draughn 10
22) Lexington 9
22) Polk County 9
22) West Stanly 9
25) Wilkes Central 8
25) Thomasville 8
27) South Stokes 7
27) Ayden-Grifton 7
29) First Flight 6
30) Pasquotank County 5
30) Stuart W Cramer 5
30) Forbush 5
33) E T Beddingfield 4
33) North Wilkes 4
33) Charles D Owen 4
33) R-S Central 4
33) Southwest Edgecombe 4
33) Shelby 4
39) Ashe County 3.50
40) Red Springs 3
40) Bandys 3
40) East Duplin 3
43) Kinston 2
43) Currituck County 2
43) East Davidson 2
43) East Lincoln 2
43) Forest Hills 2
48) Warren County 1
48) West Davidson 1
48) Gastonia Hunter Huss 1
48) North Pitt 1
48) Bunker Hill 1


Girls Long Jump NCHSAA 2A
  Meet Record: # 19-4  2000  Cora Johnson, East Carteret
==========================================================================
    Name                  Year School                Distance  Wind Points
==========================================================================
  1 Kenyae Majors           11 Hugh M Cummings       18-06.50  +0.0  10   
  2 Kelsia Moore            10 Hugh M Cummings       17-09.50  +0.0   8   
  3 Kayla Moore             11 Hugh M Cummings       17-01.00  +0.0   6   
  4 SyKonza Evans           12 Carver                16-04.25  +0.0   5   
  5 Unique Hines            11 North Brunswick       16-01.00   0.3   4   
  6 Tamerika Natt           11 Shelby                16-00.50  +0.0   3   
  7 Jea Garcia              12 East Davidson         16-00.25  -1.5   2   
  8 Alani Rouse             10 D S A                 16-00.00  -1.2   1   
  9 Marissa Longshore       11 Polk County           15-10.00  -0.9       
 10 Annelle Grealis         12 Stuart W Cramer       15-08.50  -0.9       
 11 Destiny Clark            9 Bertie                15-07.00  -1.1       
 12 Quantia Farmer          11 Southwest Edgecombe   15-05.25  +0.0       
 13 Lydia Felton            10 Monroe                15-01.50  -1.6       
 14 Hailey Hogan            10 Wilkes Central        15-01.00  -1.6       
 15 Alyssa Godbey            9 North Brunswick       13-09.25  +0.0       
 -- Alexis Fonville         12 Lincolnton                FOUL


Girls Triple Jump NCHSAA 2A
  Meet Record: # 40-09  2000  LaTasha Pharr, North Rowan
==========================================================================
    Name                  Year School                Distance  Wind Points
==========================================================================
  1 Peighton Simmons        11 T.W. Andrews          38-00.00  +0.0  10   
  2 Kenyae Majors           11 Hugh M Cummings       37-02.00   0.1   8   
  3 Kelsia Moore            10 Hugh M Cummings       35-09.25   0.4   6   
  4 Lashonda Tate           12 Hugh M Cummings       35-09.00   0.7   5   
  5 Emma Wagoner            12 Polk County           34-06.50  +0.0   4   
  6 Kennedy Conner          10 Franklin              34-02.00  +0.0   3   
  7 Gracie Hornsby          12 Franklin              32-06.50   0.1   2   
  8 Tamerika Natt           11 Shelby                32-05.50  +0.0   1   
  9 Mya Leak                11 Forest Hills          32-00.50  +0.0       
 10 Sarah Bell              11 North Brunswick       31-06.50  +0.0       
 11 Quantia Farmer          11 Southwest Edgecombe   31-05.00  +0.0       
 12 Lydia Felton            10 Monroe                31-00.50  +0.0       
 13 Katie Houston           11 East Duplin           30-04.50  +0.0       
 -- Destinee Allen          11 Forest Hills              FOUL             
 -- Joya Blackwell          11 Hertford County            DNS   NWI       
 -- Tyriona Houston         12 Monroe                     DNS   NWI


Girls High Jump NCHSAA 2A
  Meet Record: #  5-7  2011  Cheyenne Miller, East Rutherford
=====================================================================
    Name                  Year School                  Height  Points
=====================================================================
  1 Mikel Franklin          12 T.W. Andrews           5-07.00   10
       *** TIES 2A MEET RECORD ***
  2 Sydney Combs            11 South Stokes           5-04.00    7   
  2 Joya Blackwell          11 Hertford County        5-04.00    7   
  4 Jacquazha Nettles       10 Hugh M Cummings        5-02.00    5   
  5 Alimatou Betts          11 Southwest Edgecombe    5-00.00    4   
  6 Brianna White           11 North Rowan            4-10.00    3   
  7 Brianna Sanders          9 North Brunswick       J4-10.00    2   
  8 Macy Hamilton           10 West Davidson         J4-10.00    1   
  9 Shy're Welch            12 Northeastern          J4-10.00        
 10 Kennedy Conner          10 Franklin               4-08.00        
 10 Lakayla Birst            9 North Rowan            4-08.00        
 12 Annelle Grealis         12 Stuart W Cramer       J4-08.00        
 13 Alani Rouse             10 D S A                 J4-08.00        
 13 Chloe Elmore             9 West Lincoln          J4-08.00        
 15 Samantha Hess           10 Hendersonville         4-06.00        
 -- Ana Vann                 9 Roanoke Rapids           DNS


Girls Pole Vault NCHSAA 2A
  Meet Record: # 11-2  2014  Danielle Brown, Franklin
=====================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Points
=====================================================================
  1 Leanna Seagraves         9 Draughn                9-00.00   10   
  2 Lacey Triplett          10 Wilkes Central        J9-00.00    8   
  3 Emma Laughter           10 Hendersonville         8-06.00    6   
  4 Maley Wagner            12 Carrboro              J8-06.00    5   
  5 Chloe Sullivan          11 Ashe County            8-00.00    3.50
  5 Natanya Linares          9 Parkwood               8-00.00    3.50
  7 Chelsea Johnson         11 D S A                 J8-00.00    2   
  8 Haleigh Kanipe           9 Bunker Hill           J8-00.00    1   
  9 Jada Nichols            12 Ashe County            7-06.00        
  9 Michaela Matthews       12 Bunker Hill            7-06.00        
 11 Devin Creech            10 North Brunswick       J7-06.00        
 12 Brianna Dillard          9 North Pitt             7-00.00        
 -- Emely Altman             9 Croatan                    DNS        
 -- Madison Peele           12 Croatan                    DNS


Girls Shot Put NCHSAA 2A
  Meet Record: # 44-1.5  2002  Beverly Burnett, Burlington Hugh M Cummings
=====================================================================
    Name                  Year School                Distance Points
=====================================================================
  1 LesLeigh Tabor          11 Franklin              37-03.00   10   
  2 Amy Yarborough          12 Hendersonville       J37-03.00    8   
  3 Naadiya Faison          10 Monroe                36-10.00    6   
  4 Veranda Webb            12 Monroe                36-00.50    5   
  5 Mya Roberts             11 Hugh M Cummings       35-01.50    4   
  6 Maya Stanley            10 Northside (2 A)       34-09.50    3   
  7 Caira McClain           10 East Lincoln          34-07.50    2   
  8 Kelsey Poole            12 West Stanly          J34-07.50    1   
  9 Micheala Nelon          11 Polk County           34-01.00        
 10 Chevalier Blaire        11 North Rowan           33-06.50        
 11 Qwai-Zia Pennix         11 Jordan-Matthews       33-01.00        
 12 Cailen Goodman           9 North Brunswick       33-00.00        
 13 Natasia Wooten          10 Kinston               31-09.50        
 14 Hanna Stephens          11 St. Pauls             31-05.00        
 15 Alleigh Himes           10 North Brunswick       30-08.50        
 16 Destiny Hicks           12 Warren County         29-00.50


Girls Discus Throw NCHSAA 2A
  Meet Record: # 141-0  2009  Tremanisha Taylor, Southern Vance
=====================================================================
    Name                  Year School                 Distance Points
=====================================================================
  1 Amy Yarborough          12 Hendersonville          115-09   10   
  2 Maya Stanley            10 Northside (2 A)         112-11    8   
  3 Kelsey Poole            12 West Stanly             106-11    6   
  4 Mattie Hough            12 Stuart W Cramer         106-02    5   
  5 Chesney Gardner          9 Charles D Owen          105-08    4   
  6 Alexandra Jones         12 Carrboro                103-08    3   
  7 Veranda Webb            12 Monroe                   99-06    2   
  8 Destiny Hicks           12 Warren County            97-07    1   
  9 Anaia Brewster          12 D S A                    96-11        
 10 Chevalier Blaire        11 North Rowan              94-03        
 11 Korea Barnes            12 West Caldwell            93-07        
 12 Myia West               10 North Surry              91-03        
 13 Destiny Ferebee          9 Currituck County         87-01        
 14 Cailen Goodman           9 North Brunswick          86-08        
 15 Hanna Stephens          11 St. Pauls                82-06        
 16 Mikayla Stamper         11 Dixon                    81-00


Girls 4x800 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 9:39.46  2006  Raleigh Cardinal Gibbons
                 (O'Neill, Prasnikar, Holesh, Beichner)
=======================================================================
    School                                                Time   Points
=======================================================================
  1 Smoky Mountain                                      9:54.83   10   
     1) Rebecca Fox 9                   2) Madison Polyasko 9          
     3) Kaitlyn Wood 12                 4) Shea Sutton 9               
   2:32.889 (2:32.889)     5:03.668 (2:30.780)     7:35.382 (2:31.714) 
   9:54.821 (2:19.440)

  2 Croatan                                            10:03.37    8   
     1) Kaleigh Hanson 9                2) Ki-Ki Klaumann 10           
     3) Marissa Yarbrough 12            4) Lydia Best 11               
   2:23.626 (2:23.626)     4:59.951 (2:36.325)     7:34.583 (2:34.633) 
  10:03.363 (2:28.780)

  3 First Flight                                       10:07.14    6   
     1) Jill O'Dell 9                   2) Nina Perry 11               
     3) Alex Rodman 10                  4) Hailey Schreyer 11          
   2:33.500 (2:33.500)     5:07.754 (2:34.254)     7:42.083 (2:34.329) 
  10:07.137 (2:25.055)

  4 Polk County                                        10:07.37    5   
     1) Savannah Robbins 12             2) Mariah Overholt 9           
     3) Emma Wagoner 12                 4) India Godlock 11            
   2:36.086 (2:36.086)     5:05.838 (2:29.752)     7:37.412 (2:31.574) 
  10:07.361 (2:29.950)

  5 Carrboro                                           10:12.62    4   
     1) Sydney Buck 9                   2) Elise Deshusses 9           
     3) Natalie Richardson 12           4) Amanda Hickey 12            
   2:34.389 (2:34.389)     5:08.734 (2:34.345)     7:44.105 (2:35.372) 
  10:12.619 (2:28.515)

  6 Brevard                                            10:15.62    3   
     1) Ava Findlay 10                  2) Alyssa Lefler 9             
     3) Julia Smith 10                  4) Eliza Witherspoon 11        
   2:34.778 (2:34.778)     5:08.860 (2:34.083)     7:45.107 (2:36.248) 
  10:15.614 (2:30.507)

  7 Parkwood                                           10:26.56    2   
     1) Haley Brock 10                  2) Brianna Catalano 10         
     3) Anna Bristle 10                 4) Andrea Jauch 10             
   2:38.192 (2:38.192)     5:29.114 (2:50.922)     7:53.294 (2:24.180) 
  10:26.558 (2:33.264)

  8 Forbush                                            10:28.94    1   
     1) Abbi Satter 12                  2) Sarah Hayden 11             
     3) Sierra Winters 11               4) Anna-Kathryn Kilby 10       
   2:28.822 (2:28.822)     5:14.029 (2:45.208)     7:59.894 (2:45.865) 
  10:28.939 (2:29.045)

  9 Durham School of the Arts                          10:30.04        
     1) Grace Rogers 11                 2) Spencer Dalton 10           
     3) Murphy Credle 10                4) Destiny Stevons 11          
   2:36.364 (2:36.364)     5:17.952 (2:41.588)     8:01.182 (2:43.231) 
  10:30.033 (2:28.852)

 10 Currituck County                                   10:31.24        
     1) Rachel Derrickson 12            2) Hannah McCullum             
     3) Madison Davis 10                4) Julianna Chalk 11           
   2:37.087 (2:37.087)     5:24.530 (2:47.443)     7:56.937 (2:32.408) 
  10:31.232 (2:34.295)

 11 West Davidson                                      10:50.90        
     1) Patience Hunt 12                2) Macy Hamilton 10            
     3) Alexis Howell 11                4) Laura Payne 12              
   2:41.961 (2:41.961)     5:34.407 (2:52.447)     8:11.257 (2:36.850) 
  10:50.900 (2:39.643)

 12 NC School of Science & Math                        10:52.74        
     1) Riah Newfront 11                2) Frances Massey 11           
     3) Calista Hnilica 11              4) Rachel Ruderman 11          
   2:44.027 (2:44.027)     5:22.665 (2:38.639)     8:13.058 (2:50.394) 
  10:52.737 (2:39.680)

 13 Franklinton                                        11:04.64        
     1) Robyn Hamilton 11               2) Tykima Alston 12            
     3) Lauren Esselborn 9              4) Hannah Styers 11            
   2:39.790 (2:39.790)     5:26.684 (2:46.895)     8:18.992 (2:52.308) 
  11:04.634 (2:45.643)

 14 Farmville Central                                  11:32.43        
     1) Brooke Schwieterman 9           2) Ashley Schwieterman 10      
     3) Katelyn Schwieterman 12         4) Melissa Creech 10           
   2:37.495 (2:37.495)     5:32.737 (2:55.243)     8:37.791 (3:05.054) 
  11:32.423 (2:54.632)

 -- West Stokes                                             DNF        
     1) Sarah Stone 11                  2) Sofia Miceli 11             
     3) Madison Woods                   4) Shay Blakley                
   2:41.532 (2:41.532)     5:34.587 (2:53.056)

 -- Lake Norman Charter School                              DNF        
     1) Raven Seldon 11                 2) Izzy Evely 10               
     3) Mariah Howlett 10               4) Kennedy Barksdale 11


Girls 100 Meter Hurdles NCHSAA 2A
  Meet Record: # 13.93  2001  LaTasha Pharr, North Rowan
==========================================================================
    Name                  Year School                  Finals  Wind Points
==========================================================================
Finals
  1 Kayla Moore             11 Hugh M Cummings          13.71   1.8  10
       *** NEW 2A MEET RECORD ***
  2 Kenyae Majors           11 Hugh M Cummings          14.64   1.8   8   
  3 Kelsia Moore            10 Hugh M Cummings          14.91   1.8   6   
  4 Joya Blackwell          11 Hertford County          15.70   1.8   5   
  5 Hevan Sparks            10 Lexington                15.75   1.8   4   
  6 Brianna White           11 North Rowan              15.76   1.8   3   
  7 Sharyah Anderson        11 North Brunswick          16.84   1.8   2   
 -- Alexis Fonville         12 Lincolnton                  FS   1.8       
Preliminaries
  9 Deja Davis              12 D S A                                      
 10 Shaniyah Byers           9 Shelby                                     
 11 Keyana Yeoman            9 North Brunswick                            
 12 Savannah Cary           10 Ashe County                                
 13 Annelle Grealis         12 Stuart W Cramer                            
 14 BreAnna Nixon           11 Currituck County                           
 -- Gina Clayton            12 Hendersonville                             
 -- Tabitha Tulloch         12 North Rowan

8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
======================================================================
    Name                  Year School                 Prelims  Wind H#
======================================================================
Preliminaries
  1 Kayla Moore             11 Hugh M Cummings          13.94Q  0.3  2
  2 Kenyae Majors           11 Hugh M Cummings          15.55Q  0.2  1
  3 Kelsia Moore            10 Hugh M Cummings          15.33Q  0.3  2
  4 Alexis Fonville         12 Lincolnton               15.94Q  0.2  1
  5 Hevan Sparks            10 Lexington                15.61q  0.3  2
  6 Joya Blackwell          11 Hertford County          16.05q  0.2  1
  7 Sharyah Anderson        11 North Brunswick          16.35q  0.2  1
  8 Brianna White           11 North Rowan              16.70q  0.2  1
  9 Deja Davis              12 D S A                    16.75   0.3  2
 10 Shaniyah Byers           9 Shelby                   17.02   0.2  1
 11 Keyana Yeoman            9 North Brunswick          17.04   0.2  1
 12 Savannah Cary           10 Ashe County              17.50   0.3  2
 13 Annelle Grealis         12 Stuart W Cramer          17.55   0.2  1
 14 BreAnna Nixon           11 Currituck County         18.25   0.3  2
 -- Gina Clayton            12 Hendersonville             DNS   0.3  2
 -- Tabitha Tulloch         12 North Rowan                DNS   0.3  2


Girls 100 Meter Dash NCHSAA 2A
 Meet Record: # 11.90  1986  Vanessa Smyth, South Granville
==========================================================================       
    Name                  Year School                  Finals  Wind Points       
==========================================================================       
Finals
  1 Tajah Walston           12 Hugh M Cummings          11.94   0.9  10          
  2 SyKonza Evans           12 Carver                   12.33   0.9   8 12.323
  3 Tahalia Fairman          9 Southwest Onslow         12.33   0.9   6 12.327
  4 Kameron Skeen           11 Thomasville              12.37   0.9   5          
  5 Payton Russell          11 North Rowan              12.44   0.9   4          
  6 Selina Franco            9 Red Springs              12.63   0.9   3          
  7 Kianna McCandies        10 Lexington                12.72   0.9   2          
  8 Kieora Nichols          11 Northside (2 A)          13.09   0.9   1          
Preliminaries
  9 Destiny Benson          10 Lake Norman Char                                  
 10 Kase Whitley            12 Maiden                                            
 11 Micaiah Darity           9 Hendersonville                                    
 12 Avion Williams           9 Hendersonville                                    
 13 Amberine Brown          10 Currituck County                                  
 14 Aundrea Morgan          11 Pasquotank County                                 
 15 Sha'nia Leach           11 Red Springs                                       
 -- Shaniece Jones-Thames   11 Franklinton

8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
======================================================================
    Name                  Year School                 Prelims  Wind H#
======================================================================
Preliminaries
  1 Tajah Walston           12 Hugh M Cummings          12.19Q  0.4  2
  2 Tahalia Fairman          9 Southwest Onslow         12.40Q  0.8  1
  3 Kameron Skeen           11 Thomasville              12.52Q  0.8  1
  4 SyKonza Evans           12 Carver                   12.55Q  0.4  2
  5 Payton Russell          11 North Rowan              12.59q  0.8  1
  6 Selina Franco            9 Red Springs              12.64q  0.4  2
  7 Kieora Nichols          11 Northside (2 A)          12.73q  0.8  1
  8 Kianna McCandies        10 Lexington                12.76q  0.8  1
  9 Destiny Benson          10 Lake Norman Char         12.84   0.4  2
 10 Kase Whitley            12 Maiden                   12.88   0.4  2
 11 Micaiah Darity           9 Hendersonville           12.92   0.8  1
 12 Avion Williams           9 Hendersonville           13.02   0.4  2
 13 Amberine Brown          10 Currituck County         13.13   0.8  1
 14 Aundrea Morgan          11 Pasquotank County        13.24   0.4  2
 15 Sha'nia Leach           11 Red Springs              13.29   0.8  1
 -- Shaniece Jones-Thames   11 Franklinton                DNS   0.4  2


Girls 4x200 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 1:42.33  2006  Burlington Hugh M Cummings                         
                 (Walker, Mitchell, Wilkins, James)
==========================================================================
    School                                                Time   H# Points
==========================================================================
  1 Hugh M Cummings                                     1:41.59   2  10
       *** NEW 2A MEET RECORD ***
     1) Lashonda Tate 12                2) Kelsia Moore 10                
     3) Jaida Torain 10                 4) Tajah Walston 12

  2 T.W. Andrews                                        1:45.06   2   8   
     1) Ciseley Brown 9                 2) Mikel Franklin 12              
     3) Jeala Sanders 10                4) Peighton Simmons 11

  3 Durham School of the Arts                           1:46.22   2   6   
     1) Deja Davis 12                   2) Ziya Bradby 10                 
     3) Dajanai Harper 10               4) Simi Gbadegesin 11

  4 Monroe                                              1:46.79   2   5   
     1) Precious Akers 10               2) Lydia Felton 10                
     3) Erica Black 10                  4) Madyeja Flowers 11

  5 North Brunswick                                     1:46.81   2   4   
     1) Brianna Sanders 9               2) Unique Hines 11                
     3) Sarah Bell 11                   4) Keyana Yeoman 9

  6 Lexington                                           1:46.92   1   3   
     1) Serenity Davis 10               2) Keava Carlton 11               
     3) Hevan Sparks 10                 4) Kianna McCandies 10

  7 Hendersonville                                      1:47.65   1   2   
     1) Keayla Beddingfield 10          2) Avion Williams 9               
     3) Kaelah Avery 11                 4) Micaiah Darity 9

  8 Smoky Mountain                                      1:47.68   2   1   
     1) Xzavia Shoate 11                2) Shea Sutton 9                  
     3) Deojanae Shoate 12              4) Aleshia Tisho 10

  9 Forest Hills                                        1:48.08   2       
     1) Makayla Blakeney 9              2) Jiana Knotts 9                 
     3) Trinity Gatewood 9              4) Kimore' Ingram 9

 10 Lake Norman Charter School                          1:49.69   1       
     1) Kennedy Barksdale 11            2) Kiya Means 10                  
     3) Libby Ernest 12                 4) Loren Smith 10

 11 Pasquotank County                                   1:49.73   2       
     1) Amaya Simpson 10                2) Aundrea Morgan 11              
     3) Marinda Hicks                   4) Salea Oatman

 12 Currituck County                                    1:50.65   1       
     1) Jazmyn Bailey                   2) Madeline Duncan 11             
     3) Isis Saunders 9                 4) Amberine Brown 10

 13 Lincolnton                                          1:51.12   1       
     1) Adara Ledwell 9                 2) Destinee Charles 12            
     3) Keiana Derr 12                  4) Alexis Fonville 12

 14 North Rowan                                         1:51.27   1       
     1) Tabitha Tulloch 12              2) Janiah Hall 11                 
     3) Lakayla Birst 9                 4) Rochelle Bowman 10

 15 E T Beddingfield                                    1:51.45   1       
     1) Janasia Jones 11                2) Caitlin Dock 12                
     3) Shimega Jackson 10              4) Brianna Davis 11

 16 Franklinton                                         1:52.47   1       
     1) Lyric Harris                    2) Lia Harris 11                  
     3) Zoe Hall-Wray 9                 4) Ashley Bumpers 11


Girls 1600 Meter Run NCHSAA 2A
  Meet Record: # 4:57.05  2008  Heather Beichner, Raleigh Cardinal Gibbons
=====================================================================
    Name                  Year School                   Time   Points
=====================================================================
  1 Brittany Stanley        12 Mount Pleasant         4:59.96   10   
   1:20.366 (1:20.366)     2:39.578 (1:19.213)     3:49.873 (1:10.295) 
   4:59.958 (1:10.086)

  2 Mariah Howlett          10 Lake Norman Char       5:09.66    8   
   1:20.661 (1:20.661)     2:39.679 (1:19.019)     3:50.925 (1:11.246) 
   5:09.658 (1:18.734)

  3 Amanda Hickey           12 Carrboro               5:10.60    6   
   1:21.127 (1:21.127)     2:40.194 (1:19.068)     3:57.147 (1:16.953) 
   5:10.598 (1:13.452)

  4 Anna Bristle            10 Parkwood               5:13.29    5   
   1:20.453 (1:20.453)     2:39.938 (1:19.485)     3:56.965 (1:17.028) 
   5:13.284 (1:16.319)

  5 Eliza Witherspoon       11 Brevard                5:19.86    4   
   1:20.881 (1:20.881)     2:40.098 (1:19.218)     4:00.005 (1:19.908) 
   5:19.852 (1:19.848)

  6 Ariana Garcia           11 East Duplin            5:26.34    3   
   1:21.882 (1:21.882)     2:43.873 (1:21.991)     4:08.378 (1:24.506) 
   5:26.333 (1:17.955)

  7 Halei Ward              10 Ayden-Grifton          5:27.27    2   
   1:20.810 (1:20.810)     2:41.383 (1:20.574)     4:06.873 (1:25.491) 
   5:27.265 (1:20.392)

  8 Madeline Tripp          12 North Pitt             5:28.08    1   
   1:21.557 (1:21.557)     2:43.275 (1:21.719)     4:08.768 (1:25.493) 
   5:28.075 (1:19.308)

  9 Sarah Faith McAllister   9 Bandys                 5:31.60        
   1:21.810 (1:21.810)     2:43.516 (1:21.707)     4:08.810 (1:25.294) 
   5:31.593 (1:22.783)

 10 Lefler McManus          11 West Stanly            5:31.73        
   1:21.215 (1:21.215)     2:43.563 (1:22.349)     4:11.781 (1:28.219) 
   5:31.721 (1:19.940)

 11 India Godlock           11 Polk County            5:35.32        
   1:22.994 (1:22.994)     2:46.536 (1:23.542)     4:13.562 (1:27.027) 
   5:35.318 (1:21.756)

 12 Natalie Richardson      12 Carrboro               5:38.15        
   1:23.194 (1:23.194)     2:46.966 (1:23.772)     4:14.452 (1:27.487) 
   5:38.144 (1:23.692)

 13 Jordan Greenert         12 N C S S M              5:43.38        
   1:23.947 (1:23.947)     2:48.580 (1:24.633)     4:16.406 (1:27.827) 
   5:43.377 (1:26.972)

 14 Sophia Bradley          10 D S A                  5:52.17        
   1:23.333 (1:23.333)     2:50.299 (1:26.967)     4:20.983 (1:30.684) 
   5:52.166 (1:31.184)

 15 Hailey Schreyer         11 First Flight           5:55.05        
   1:24.400 (1:24.400)     2:52.437 (1:28.037)     4:24.094 (1:31.657) 
   5:55.047 (1:30.954)

 -- Kaitlyn Stone           12 West Stokes                DNF


Girls 4x100 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 48.27  2013  High Point T W Andrews                               
                 (Franklin, McKiver, Wilson, Simmons)
==========================================================================
    School                                                Time   H# Points
==========================================================================
  1 Hugh M Cummings                                       48.52   2  10   
     1) Lashonda Tate 12                2) Kayla Moore 11                 
     3) Kenyae Majors 11                4) Tajah Walston 12

  2 T.W. Andrews                                          49.80   2   8   
     1) Jeala Sanders 10                2) Mikel Franklin 12              
     3) Ciseley Brown 9                 4) Peighton Simmons 11

  3 Monroe                                                49.96   2   6   
     1) Precious Akers 10               2) Lydia Felton 10                
     3) Erica Black 10                  4) Madyeja Flowers 11

  4 Pasquotank County                                     50.45   2   5   
     1) Janaya Lynn 12                  2) Amaya Simpson 10               
     3) Marinda Hicks                   4) Aundrea Morgan 11

  5 North Brunswick                                       50.80   2   4   
     1) Sharyah Anderson 11             2) Brianna Sanders 9              
     3) Unique Hines 11                 4) Alyssa Godbey 9

  6 Lake Norman Charter School                            50.86   2   3   
     1) Kennedy Barksdale 11            2) Kiya Means 10                  
     3) Sydney Thorne                   4) Destiny Benson 10

  7 Forest Hills                                          50.98   2   2   
     1) Makayla Blakeney 9              2) Trinity Gatewood 9             
     3) Kimore' Ingram 9                4) Tymereyia Sloan 9

  8 Hunter Huss                                           51.04   1   1   
     1) Alyssa Foster 12                2) Ke'Yana Moore 10               
     3) Madison Erwin 10                4) Tychristiana Blair 10

  9 Lexington                                             51.22   2       
     1) Serenity Davis 10               2) Kianna McCandies 10            
     3) Shykila Bush 12                 4) Keava Carlton 11

 10 Reidsville                                            51.37   1       
     1) Lynyanna Rankin 10              2) Kamera Scott 10                
     3) Brianna Webb 10                 4) Cierra Thompson 10

 11 Durham School of the Arts                             51.46   1       
     1) Akera Toomer 11                 2) Maliah Graves 9                
     3) Dymia Christopher 11            4) Autumn Russell 10

 12 Hendersonville                                        51.65   1       
     1) Keayla Beddingfield 10          2) Avion Williams 9               
     3) Natesha Evans 12                4) Micaiah Darity 9

 13 E T Beddingfield                                      52.04   1       
     1) Janasia Jones 11                2) Caitlin Dock 12                
     3) Jayla Bullock 10                4) Capriel Gear 12

 14 Thomasville                                           52.09   1       
     1) Ebonee Broadee 12               2) Diamond Colson 10              
     3) Miracle Johnson 12              4) Kameron Skeen 11

 15 Kinston                                               52.42   1       
     1) Eriqua Bethra                   2) Ke'Andrea Walters 10           
     3) Diamonequia Fields 10           4) Carlisia Mewborn

 16 Bandys                                                53.11   1       
     1) Kaylan Callaway 11              2) Erin Dooley 11                 
     3) Andie Hubbard 10                4) Leigh Thompson 9


Girls 400 Meter Dash NCHSAA 2A
  Meet Record: # 55.73  2012  Marissa Bellamy, Bunn
========================================================================
    Name                  Year School                   Time   H# Points
========================================================================
  1 Payton Russell          11 North Rowan              56.44   2  10   
  2 Kieora Nichols          11 Northside (2 A)          58.02   2   8   
  3 Simi Gbadegesin         11 D S A                    58.24   2   6   
  4 Aleshia Tisho           10 Smoky Mountain           59.83   2   5   
  5 Chancey Gunnell         11 West Stokes            1:00.51   1   4   
  6 Jaida Torain            10 Hugh M Cummings        1:00.62   1   3   
  7 Amy Carpenter           12 Carrboro               1:00.64   2   2   
  8 Ziya Bradby             10 D S A                  1:01.04   2   1   
  9 Izzy Jackson             9 Polk County            1:01.06   1       
 10 Breanna McDaniel        10 East Duplin            1:01.69   2       
 11 Mariah Overholt          9 Polk County            1:01.72   1       
 12 Nyla Harris             11 Northeastern           1:01.73   1       
 13 Madyson Fair            11 Newton-Conover         1:02.46   1       
 14 Heavenly Robinson       11 Salisbury              1:02.61   1       
 15 Nikki Foreman           12 Washington             1:03.97   2       
 -- Lauryn Turner           11 North Wilkes               DNS   1


Girls 300 Meter Hurdles NCHSAA 2A
  Meet Record: # 43.69  2011  Nora McKiver, High Point T W Andrews
========================================================================
    Name                  Year School                   Time   H# Points
========================================================================
  1 Kayla Moore             11 Hugh M Cummings          43.79   2  10   
  2 Deja Davis              12 D S A                    45.77   2   8   
  3 Keyana Yeoman            9 North Brunswick          47.31   2   6   
  4 Lahshanell Ennis        11 Carver                   47.74   2   5   
  5 Caitlin Dock            12 E T Beddingfield         48.51   1   4   
  6 Ny'ombi Harrison        12 D S A                    48.52   1   3   
  7 Isis Saunders            9 Currituck County         48.75   2   2   
  8 Brianna White           11 North Rowan              48.77   2   1   
  9 Ki-Ki Klaumann          10 Croatan                  49.27   2       
 10 Kimore' Ingram           9 Forest Hills             49.79   1       
 11 Annelle Grealis         12 Stuart W Cramer          50.21   1       
 12 Mya Jones               11 Newton-Conover           50.86   2       
 13 Autumn Koehler          11 East Lincoln             50.91   1       
 14 Madelyn Hamby           12 West Wilkes              51.21   1       
 15 Lyasia Hazzard          10 Graham                   52.23   1       
 16 Shaniyah Byers           9 Shelby                   52.61   1


Girls 800 Meter Run NCHSAA 2A
  Meet Record: # 2:16.41  2014  Maysa Araba, Carrboro
=======================================================================
    Name                    Year School                   Time   Points
=======================================================================
  1 Brittany Stanley          12 Mount Pleasant         2:13.53   10
       *** NEW 2A MEET RECORD ***
   1:06.105 (1:06.105)     2:13.525 (1:07.420)

  2 Aleshia Tisho             10 Smoky Mountain         2:17.53    8   
   1:07.196 (1:07.196)     2:17.525 (1:10.330)

  3 Izzy Evely                10 Lake Norman Char       2:17.98    6   
   1:06.419 (1:06.419)     2:17.974 (1:11.556)

  4 Kaleigh Hanson             9 Croatan                2:19.36    5   
   1:08.776 (1:08.776)     2:19.355 (1:10.580)

  5 Amanda Hickey             12 Carrboro               2:22.38    4   
   1:09.673 (1:09.673)     2:22.372 (1:12.700)

  6 Lauren Revis              12 R-S Central            2:23.08    3   
   1:07.711 (1:07.711)     2:23.071 (1:15.361)

  7 Anna Bristle              10 Parkwood               2:24.94    2   
   1:09.478 (1:09.478)     2:24.937 (1:15.459)

  8 Victoria Young            10 North Wilkes           2:25.35    1   
   1:09.202 (1:09.202)     2:25.344 (1:16.143)

  9 Meagan Rowles             12 East Lincoln           2:26.98        
   1:08.861 (1:08.861)     2:26.971 (1:18.110)

 10 Destiny Stevons           11 D S A                  2:27.05        
   1:09.938 (1:09.938)     2:27.043 (1:17.105)

 11 Madison Hamby             12 West Wilkes            2:28.34        
   1:08.761 (1:08.761)     2:28.339 (1:19.579)

 12 Madison Davis             10 Currituck County       2:31.61        
   1:12.704 (1:12.704)     2:31.610 (1:18.906)

 13 Julianna Chalk            11 Currituck County       2:43.07        
   1:16.360 (1:16.360)     2:43.062 (1:26.703)

 -- Lydia Best                11 Croatan                    DNF        
 -- Sydney Buck                9 Carrboro                   DNF        
 -- Elise Deshusses            9 Carrboro                   DNF


Girls 200 Meter Dash NCHSAA 2A
  Meet Record: # 24.33  2010  Briana Haith, Granville Central
=============================================================================
    Name                  Year School                   Time   Wind H# Points
=============================================================================
  1 Payton Russell          11 North Rowan              24.83   1.3  2  10   
  2 Peighton Simmons        11 T.W. Andrews             25.23   1.3  2   8   
  3 Tahalia Fairman          9 Southwest Onslow         25.57   1.3  2   6   
  4 SyKonza Evans           12 Carver                   25.69   0.7  1   5   
  5 Lashonda Tate           12 Hugh M Cummings          25.88   1.3  2   4   
  6 Kameron Skeen           11 Thomasville              25.97   0.7  1   3   
  7 Diamonequia Fields      10 Kinston                  25.98   1.3  2   2   
  8 Mikel Franklin          12 T.W. Andrews             26.01   0.7  1   1   
  9 Ke'Andrea Walters       10 Kinston                  26.41   1.3  2       
 10 Alyssa Foster           12 Hunter Huss              26.65   0.7  1       
 11 Kieora Nichols          11 Northside (2 A)          26.66   1.3  2       
 12 Xzavia Shoate           11 Smoky Mountain           27.10   0.7  1       
 13 Ashlyn Robinson         12 Newton-Conover           27.71   0.7  1       
 14 Trinity Gatewood         9 Forest Hills             27.72   0.7  1       
 -- Tajah Walston           12 Hugh M Cummings            DNF   1.3  2       
 -- Kase Whitley            12 Maiden                     DNS   0.7  1


Girls 3200 Meter Run NCHSAA 2A
  Meet Record: # 11:12.28  2013  Callie Wynn, West Davidson
=======================================================================
    Name                    Year School                   Time   Points
=======================================================================
  1 Kaitlyn Stone             12 West Stokes           10:53.80   10
       *** NEW 2A MEET RECORD ***
   1:19.412 (1:19.412)     2:38.896 (1:19.484)     4:01.458 (1:22.562) 
   5:23.173 (1:21.716)     6:43.249 (1:20.076)     8:06.505 (1:23.256) 
   9:30.893 (1:24.388)    10:53.798 (1:22.906)

  2 Mariah Howlett            10 Lake Norman Char      11:04.58    8   
   1:20.321 (1:20.321)     2:41.767 (1:21.446)     4:02.904 (1:21.137) 
   5:23.963 (1:21.060)     6:48.538 (1:24.575)     8:16.749 (1:28.212) 
   9:43.413 (1:26.664)    11:04.576 (1:21.164)

  3 Eliza Witherspoon         11 Brevard               11:34.99    6   
   1:23.853 (1:23.853)     2:48.241 (1:24.388)     4:14.858 (1:26.617) 
   5:43.829 (1:28.972)     7:16.349 (1:32.521)     8:43.094 (1:26.746) 
  10:10.123 (1:27.029)    11:34.985 (1:24.862)

  4 Halei Ward                10 Ayden-Grifton         11:51.09    5   
   1:21.415 (1:21.415)     2:46.274 (1:24.860)     4:13.100 (1:26.827) 
   5:43.706 (1:30.606)     7:16.403 (1:32.697)     8:49.842 (1:33.440) 
  10:25.142 (1:35.300)    11:51.082 (1:25.941)

  5 Anna-Kathryn Kilby        10 Forbush               12:01.53    4   
   1:23.706 (1:23.706)     2:52.877 (1:29.172)     4:23.268 (1:30.391) 
   5:56.186 (1:32.919)     7:29.185 (1:33.000)     9:03.982 (1:34.797) 
  10:39.109 (1:35.127)    12:01.522 (1:22.414)

  6 Sarah Faith McAllister     9 Bandys                12:02.75    3   
   1:20.714 (1:20.714)     2:43.930 (1:23.217)     4:12.403 (1:28.473) 
   5:43.561 (1:31.159)     7:17.170 (1:33.610)     8:54.262 (1:37.092) 
  10:32.377 (1:38.116)    12:02.744 (1:30.368)

  7 Lefler McManus            11 West Stanly           12:07.10    2   
   1:24.139 (1:24.139)     2:52.704 (1:28.565)     4:22.894 (1:30.190) 
   5:55.971 (1:33.077)     7:31.788 (1:35.817)     9:11.094 (1:39.307) 
  10:45.883 (1:34.790)    12:07.097 (1:21.215)

  8 Evan Goff                 11 Hendersonville        12:08.42    1   
   1:21.224 (1:21.224)     2:47.113 (1:25.889)     4:16.895 (1:29.783) 
   5:50.907 (1:34.012)     7:27.488 (1:36.582)     9:04.984 (1:37.497) 
  10:41.428 (1:36.444)    12:08.411 (1:26.983)

  9 Ariana Garcia             11 East Duplin           12:18.15        
   1:22.563 (1:22.563)     2:47.827 (1:25.264)     4:18.397 (1:30.570) 
   5:55.009 (1:36.612)     7:29.164 (1:34.156)     9:07.705 (1:38.542) 
  10:46.183 (1:38.478)    12:18.146 (1:31.964)

 10 Brooke Zeman              12 Carrboro              12:20.77        
   1:24.189 (1:24.189)     2:53.818 (1:29.629)     4:26.477 (1:32.660) 
   6:01.713 (1:35.236)     7:37.568 (1:35.856)     9:15.345 (1:37.777) 
  10:51.796 (1:36.452)    12:20.767 (1:28.972)

 11 Hailey Schreyer           11 First Flight          12:28.98        
   1:22.050 (1:22.050)     2:49.356 (1:27.307)     4:22.292 (1:32.936) 
   5:58.654 (1:36.363)     7:36.341 (1:37.687)     9:14.295 (1:37.954) 
  10:52.765 (1:38.470)    12:28.980 (1:36.216)

 12 Grace Rogers              11 D S A                 12:43.56        
   1:24.451 (1:24.451)     2:54.545 (1:30.095)     4:29.296 (1:34.751) 
   6:07.771 (1:38.476)     7:47.042 (1:39.272)     9:28.262 (1:41.220) 
  11:11.148 (1:42.886)    12:43.560 (1:32.412)

 13 Sierra Winters            11 Forbush               12:58.84        
   1:27.432 (1:27.432)     2:59.077 (1:31.646)     4:31.479 (1:32.402) 
   6:08.148 (1:36.669)     7:46.568 (1:38.421)     9:30.450 (1:43.882) 
  11:17.597 (1:47.147)    12:58.835 (1:41.239)

 14 Lexi Vukelic              12 Dixon                 12:59.06        
   1:22.743 (1:22.743)     2:49.371 (1:26.628)     4:22.219 (1:32.849) 
   5:58.777 (1:36.558)     7:41.434 (1:42.658)     9:29.054 (1:47.621) 
  11:18.867 (1:49.813)    12:59.052 (1:40.185)

 15 Carina Taylor              9 Carrboro              13:00.58        
   1:24.519 (1:24.519)     2:55.322 (1:30.803)     4:34.878 (1:39.557) 
   6:17.006 (1:42.129)     7:59.922 (1:42.916)     9:44.335 (1:44.414) 
  11:29.157 (1:44.822)    13:00.579 (1:31.423)

 16 Calista Hnilica           11 N C S S M             13:07.73        
   1:26.818 (1:26.818)     3:00.307 (1:33.490)     4:38.769 (1:38.462) 
   6:19.238 (1:40.470)     8:00.634 (1:41.396)     9:45.055 (1:44.421) 
  11:29.974 (1:44.920)    13:07.727 (1:37.753)


Girls 4x400 Meter Relay NCHSAA 2A
  Meet Record: # 4:01.37  2005  Eastern Alamance
                 (White, Thompson, Foust, Bartis)
==========================================================================
    School                                                Time   H# Points
==========================================================================
  1 North Rowan                                         4:07.76   2  10   
     1) Payton Russell 11               2) Brianna White 11               
     3) Tabitha Tulloch 12              4) Rochelle Bowman 10             
   2:01.343 (2:01.343)     3:04.645 (1:03.302)     4:07.751 (1:03.107)

  2 Lake Norman Charter School                          4:08.76   2   8   
     1) Izzy Evely 10                   2) Loren Smith 10                 
     3) Raven Seldon 11                 4) Destiny Benson 10              
   2:05.548 (2:05.548)     3:06.976 (1:01.428)     4:08.752 (1:01.777)

  3 Durham School of the Arts                           4:11.48   2   6   
     1) Destiny Stevons 11              2) Dajanai Harper 10              
     3) Autumn Russell 10               4) Simi Gbadegesin 11             
   2:08.077 (2:08.077)     3:11.856 (1:03.779)       4:11.478 (59.622)

  4 Southwest Onslow                                    4:14.18   1   5   
     1) Daijah Strickland 10            2) Trinity Brown 10               
     3) Tahalia Fairman 9               4) Marquia Humphries 10           
   2:12.049 (2:12.049)     3:13.491 (1:01.442)     4:14.173 (1:00.682)

  5 Croatan                                             4:14.32   2   4   
     1) Kaleigh Hanson 9                2) Ki-Ki Klaumann 10              
     3) Lydia Best 11                   4) Marissa Yarbrough 12           
   2:03.705 (2:03.705)     3:07.832 (1:04.127)     4:14.313 (1:06.482)

  6 North Wilkes                                        4:14.80   1   3   
     1) Allison Livengood 12            2) Victoria Young 10              
     3) Jennifer Rhodes 12              4) Lauryn Turner 11               
   2:08.695 (2:08.695)     3:14.210 (1:05.516)     4:14.794 (1:00.585)

  7 Carrboro                                            4:15.00   2   2   
     1) Sydney Buck 9                   2) Elise Deshusses 9              
     3) Emine Arcasoy 11                4) Amy Carpenter 12               
   2:09.617 (2:09.617)     3:14.554 (1:04.937)     4:14.996 (1:00.442)

  8 R-S Central                                         4:16.06   1   1   
     1) Sydnee Arrowood 9               2) Cheyenne Downey 10             
     3) Alina Chavez                    4) Lauren Revis 12                
   2:09.395 (2:09.395)     3:14.962 (1:05.568)     4:16.055 (1:01.093)

  9 Monroe                                              4:16.39   2       
     1) Tyriona Houston 12              2) Madyeja Flowers 11             
     3) Erica Black 10                  4) T'Eira Thomas 10               
   2:09.736 (2:09.736)     3:12.689 (1:02.953)     4:16.383 (1:03.694)

 10 Polk County                                         4:16.72   1       
     1) Mariah Overholt 9               2) Emma Wagoner 12                
     3) Izzy Jackson 9                  4) India Godlock 11               
   2:07.804 (2:07.804)     3:12.677 (1:04.874)     4:16.711 (1:04.034)

 11 Currituck County                                    4:21.30   2       
     1) Madison Davis 10                2) Trinity Evans 9                
     3) Julianna Chalk 11               4) Madeline Duncan 11             
   2:10.846 (2:10.846)     3:19.349 (1:08.504)     4:21.296 (1:01.947)

 12 Kinston                                             4:25.79   1       
     1) Danielle Heath 10               2) Ke'Andrea Walters 10           
     3) Destiny Hill                    4) Diamonequia Fields 10          
   2:13.122 (2:13.122)     3:22.780 (1:09.659)     4:25.784 (1:03.005)

 13 South Granville                                     4:26.20   1       
     1) Seraiah Daniel 10               2) Kyla Whitted 12                
     3) Gracie Coffey 9                 4) Tahjah Jolly 11                
   2:15.781 (2:15.781)     3:22.949 (1:07.168)     4:26.192 (1:03.243)

 14 Franklinton                                         4:26.25   2       
     1) Tykima Alston 12                2) Zoe Hall-Wray 9                
     3) Ashley Bumpers 11               4) Kaylaa' Holman 12              
   2:16.689 (2:16.689)     3:22.464 (1:05.775)     4:26.244 (1:03.781)

 15 Newton-Conover                                      4:32.64   1       
     1) Madyson Fair 11                 2) Delicia England 9              
     3) Ashlyn Robinson 12              4) Mya Jones 11                   
   2:16.274 (2:16.274)     3:25.933 (1:09.660)     4:32.632 (1:06.699)

 16 Forest Hills                                        4:33.49   1       
     1) Destinee Allen 11               2) Jiana Knotts 9                 
     3) Zaniah Richardson 10            4) Trinity Gatewood 9             
   2:14.479 (2:14.479)     3:22.230 (1:07.751)     4:33.481 (1:11.251)


Abbreviations:
Char = Charlotte, Ral = Raleigh, Gbo = Greensboro, W-S = Winston-Salem, 
Ashv = Asheville, Fay = Fayetteville, So = Southern, Tr = Trail, 
NH = No Height, DQ = Disqualified, DNF = Did Not Finish, FS = False Start.

Notes:
Burlington Cummings' girls went 1-2-3 in the Long Jump and 100m Hurdles, and 2-3-4 in the Triple Jump. They also won the 4x1, 4x2, 100, and 300m Hurdles.

Most Valuable Performers:
Boys: .
Girls: .
- - - - - -

Press Release -- From NCHSAA.org:

2A Track & Field Championship Recap: North Brunswick men, Cummings women take top spots

May 21, 2016

GREENSBORO - The North Carolina High School Athletic Association completed the 2016 State Championships for Track & Field at Irwin Belk Track on the campus of NC A&T State University. Despite more than 2.5 hours of a lightning delay, North Brunswick's Men's Track team sprinted past second-place Forest Hills 71-45. On the women's side of the meet, Cummings was not to be denied their 15th Women's Track & Field team championship, and their second 2A title in a row, outscoring second-place T.W. Andrews 123-45.

Cummings women took two of the four team relays, winning the 4 X 100 in 48.52 behind Lashonda Tate, Kayla Moore, Kenyae Majors and Tajah Walston. They also won the 4 X 200 relay in a classification record 1:41.59 as Tate, Moore and Walston combined with Jaida Torain to eclipse the previous 2A Women's record of 1:41.65.

Other winners for Cummings included Walston's 100 Meter Dash win in 11.94 seconds, Moore's double individual win in the 100 Meter Hurdles with a time of 13.71 (new classification record) & the 300 Meter Hurdles victory in 43.79. Mya Roberts Shot Put toss of 35' 01.50" also brought top points to Cummings on the day. Majors also took home top spot in the Long Jump with a distance of 18' 06.50".

Mount Pleasant runner Brittany Stanley was a double winner in the distance events. She took the 800 Meter Run in a 2A Classification record 2:13.53 after winning the 1600 Meters in 4:59.96.

Payton Russell from North Rowan took two individual events and also was on one winning relay team. Russell won the 400 Meter Dash in 56.44 seconds before winning the 200 Meter Dash in 24.83 seconds. She also led off North Rowan's victorious 4 X 400 Relay team, combining with teammates Brianna White, Tabitha Tulloch and Rochelle Bowman to post a time of 4:07.76.

Two other classification records were set in the Women's meet as Kaitlyn Stone from West Stokes took down the win and record in the 3200 Meter Run, finishing in 10:53.80 and beating the old 2A record of 11:12.28. Mikel Franklin from T.W. Andrews tied the 2A record in the High Jump clearing 5' 07".

On the Men's side of the meet, North Brunswick saw their 4 X 100 Relay team of Jayhlen Washington, Shaquan Graham, J.C. Smith and Cameron Barnhill take the top spot with a time of 42.51. Washington added a pair of individual wins in the Long Jump travelling 22' 06.75" and the Triple Jump striding 48' 05".

Noah Graham from Brevard took the two longest distance events, the 3200 Meter in 9:31.44 and the 1600 Meter in 4:26.69. Elliott Graves from Reidsville won both hurdles events, finishing th 110 Meter Hurdles in 13.79, a new 2A Classification Record, and completing the 300 Meter hurdles in 37.65. Carrboro's Magnus Herweyer was a double-winner in the field events as he was top in the Shot Put (51' 03.75") and the Discus Throw (155' 08").

Northeastern's distance relay teams took the longer two relays as Cedric Shannon, Seth Overman, & Tedric Shannon teamed up with Zachary Balluzzo in the 4 X 800 to win in 8:06.22 while Balluzzo took a seat for Kenny Hewitt to run with the Shannon, Overman and Jackson trio in the 4 X 400 and claim victory in 3:25.85.

Source - NCHSAA.org

Previous Year (2015)

2016 Outdoor Track Menu | Main Menu



NCPrepTrack.com