NCPrepTrack.com

2013 State 2-A Championships

Saturday - November 2, 2013
Beeson Park, Kernersville, NC.

Girls Results

4-A Results | 3-A Results | 1-A Results | NCISAA Results

2013 Cross Country Menu | Main Menu

BOYS:
                                   Team Scores                                   
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================
   1 NC School of Science & Math  59    1    2    3   22   31   34   55
      Total Time:  1:23:44.90
         Average:    16:44.98
   2 Franklin                     76    4    6   10   24   32   45   70
      Total Time:  1:24:50.04
         Average:    16:58.01
   3 Carrboro                     93    8    9   17   29   30   40   58
      Total Time:  1:25:37.11
         Average:    17:07.43
   4 Lake Norman Charter School   96    5   19   20   25   27   39   46
      Total Time:  1:25:39.38
         Average:    17:07.88
   5 Shelby                      156   11   15   35   42   53   74   83
      Total Time:  1:27:25.08
         Average:    17:29.02
   6 Durham School of the Arts   168   14   16   21   56   61   64   68
      Total Time:  1:27:38.30
         Average:    17:31.66
   7 Central Academy of Technol  170    7   26   28   38   71   96  100
      Total Time:  1:28:07.61
         Average:    17:37.53
   8 Bandys                      180   12   18   43   48   59   97  105
      Total Time:  1:28:07.04
         Average:    17:37.41
   9 Randleman                   261   13   52   57   63   76   80   89
      Total Time:  1:30:29.90
         Average:    18:05.98
  10 Croatan                     286   33   50   51   73   79   88   99
      Total Time:  1:31:30.26
         Average:    18:18.06
  11 East Duplin                 307   41   49   60   75   82   84  108
      Total Time:  1:31:56.78
         Average:    18:23.36
  12 West Stokes                 310   36   54   62   77   81   92  106
      Total Time:  1:32:10.72
         Average:    18:26.15
  13 Wilson Beddingfield         337   37   47   78   85   90   93   94
      Total Time:  1:33:19.36
         Average:    18:39.88
  14 Surry Central               338   23   44   67  101  103
      Total Time:  1:34:24.74
         Average:    18:52.95
  15 Graham                      411   65   66   86   87  107  109  110
      Total Time:  1:36:53.93
         Average:    19:22.79
  16 Elizabeth City Northeastern 425   69   72   91   95   98  102  104
      Total Time:  1:36:32.10
         Average:    19:18.42


==============================================================          
    Name             Year School                Finals  Points          
==============================================================          
  1 Corbin Boyles      11 Maiden              15:54.86                  
  2 Josh Rees-Jones    12 NC Sch of Sci/Math  16:13.05    1             
  3 Nicholas Walker    11 NC Sch of Sci/Math  16:15.27    2             
  4 Frisco Poole       12 Forest Hills        16:22.93                  
  5 Chatham Ellwanger  12 NC Sch of Sci/Math  16:23.21    3             
  6 Jimmy Yokel        12 Franklin            16:29.38    4             
  7 Matthew Panza      12 Lake Norman Charter 16:30.93    5             
  8 Caleb Albrecht     11 Franklin            16:36.35    6             
  9 Elijah Inuwa       11 Central Academy     16:38.37    7             
 10 Tomiwa Olufolabi   12 Carrboro            16:40.35    8             
 11 James Jushchuk     12 Carrboro            16:46.20    9             
 12 Mason Zeagler      11 South Lenoir        16:46.52                  
 13 Harrison Conner    12 Franklin            16:47.12   10             
 14 Evan Grant         10 Smoky Mountain      16:49.08                  
 15 Blanton Gillespie  11 Shelby              16:50.82   11             
 16 Yates Goodson      10 Bandys              16:54.28   12             
 17 Trevor Deaton      10 Randleman           16:54.89   13             
 18 Christopher Diaz      Durham Sch of Arts  16:54.97   14             
 19 Dre Colley         12 Shelby              16:56.01   15             
 20 hunter Scaggs         Durham Sch of Arts  16:58.29   16             
 21 Sean Doyle         10 Polk County         17:02.17                  
 22 Sam Hedges         12 Carrboro            17:02.66   17             
 23 Dakota Lewis       12 Bandys              17:05.17   18             
 24 Jeffrey Dover      12 Currituck County    17:06.41                  
 25 Nathan Kemper      10 Lake Norman Charter 17:08.39   19             
 26 Jordan Howlett     10 Lake Norman Charter 17:08.65   20             
 27 Nikolas Silva         Durham Sch of Arts  17:09.90   21             
 28 Luis Guillen          Franklinton         17:12.63                  
 29 Jacob Collins      12 Polk County         17:14.92                  
 30 Jeremiah Monroe    11 Wheatmore           17:17.51                  
 31 Duncan Lemay       12 NC Sch of Sci/Math  17:18.11   22             
 32 Daniel Alvarez      9 Surry Central       17:19.48   23             
 33 Shawn Marcie       12 Franklin            17:20.21   24             
 34 Victor Santos      12 Washington          17:21.28                  
 35 Josh Hall          10 West Wilkes         17:22.67                  
 36 Noah Allison       11 Madison             17:23.97                  
 37 Sean Powers        11 Lake Norman Charter 17:25.07   25             
 38 Matthew Riordan    11 Central Academy     17:26.21   26             
 39 Stephen Hack       12 Lake Norman Charter 17:26.34   27             
 40 Josh Weirich        9 Central Academy     17:33.08   28             
 41 Khalid Williams    12 Carrboro            17:33.47   29             
 42 Gareth Berry       10 Ashe County         17:34.06                  
 43 Enrique Guerra     10 Carrboro            17:34.43   30             
 44 Mitch Rees-Jones   12 NC Sch of Sci/Math  17:35.26   31             
 45 Matthew Mayes      10 North Surry         17:36.11                  
 46 Regan Long         10 Franklin            17:36.98   32             
 47 Ethan Quinto       12 Croatan             17:38.56   33             
 48 Brandon Foy        10 Southwest Onslow    17:40.53                  
 49 Steven Tulevech    11 NC Sch of Sci/Math  17:40.73   34             
 50 Austin Costner     11 Shelby              17:42.33   35             
 51 Sam Stone          11 West Stokes         17:44.63   36             
 52 Jacob Varnell         Wilson Beddingfield 17:44.87   37             
 53 Alec Merrill       10 Central Academy     17:46.23   38             
 54 Keaton Cooper      12 Lake Norman Charter 17:46.62   39             
 55 Nathan Andress     12 Carrboro            17:48.28   40             
 56 Sergio Guzman      12 East Duplin         17:48.33   41             
 57 Justin Tucker      10 Shelby              17:50.01   42             
 58 Zach Miller        12 Bandys              17:51.04   43             
 59 Kevin Pack         12 Surry Central       17:54.97   44             
 60 Coulter Hall       12 Franklin            17:57.84   45             
 61 Zach Stephens      12 Lake Norman Charter 17:59.12   46             
 62 Chris Lee             Wilson Beddingfield 17:59.79   47             
 63 Zach Caldwell      11 Bandys              17:59.80   48             
 64 Sloan Fussell      10 East Duplin         18:00.08   49             
 65 Jordan Glynn       12 Croatan             18:02.15   50             
 66 Alex Otero         11 Croatan             18:05.29   51             
 67 Tyler Adams        11 Randleman           18:05.83   52             
 68 Tripp Schenck      10 Shelby              18:05.91   53             
 69 Dana Shrader       12 West Stokes         18:07.60   54             
 70 Sydney Lisanza     12 NC Sch of Sci/Math  18:07.79   55             
 71 Aubrey Kitchin     11 First Flight        18:08.49                  
 72 Britt Lehman          Jordan-Matthews     18:09.80                  
 73 Joey Kreiling         Durham Sch of Arts  18:10.20   56             
 74 Jacob Gregson      11 Randleman           18:11.76   57             
 75 Avery Marsh        11 Carrboro            18:15.18   58             
 76 John Johnson        9 Bandys              18:16.75   59             
 77 Darius Scott          Franklinton         18:18.73                  
 78 Jonathan Wojhuich   9 East Duplin         18:20.39   60             
 79 Austin Balen          Durham Sch of Arts  18:24.93   61             
 80 Josh Adkins        10 West Stokes         18:26.33   62             
 81 Evan Hager         12 Randleman           18:27.37   63             
 82 Thomas Little         Durham Sch of Arts  18:32.88   64             
 83 Hayden Wiles          Graham              18:33.91   65             
 84 Carlos Tzitzun        Graham              18:35.16   66             
 85 Elvis Vega         10 Surry Central       18:35.67   67             
 86 Jalen Drayton         Durham Sch of Arts  18:37.34   68             
 87 Blake Hawkins      11 Northeastern        18:38.86   69             
 88 Howie Fregeau      11 Franklin            18:40.02   70             
 89 Parker Colbath     12 Central Academy     18:43.72   71             
 90 Aaron Hamilton     12 Northeastern        18:44.33   72             
 91 Connor O'Brien     12 Croatan             18:47.01   73             
 92 Nick Hendee        11 Shelby              18:47.43   74             
 93 Francisco Compean  12 East Duplin         18:47.48   75             
 94 Isaac Jaimes       10 Randleman           18:50.05   76             
 95 Franklin Gomez III    Jordan-Matthews     18:52.58                  
 96 Bryan Whittington  11 West Stokes         18:52.58   77             
 97 Isaiah Bookman        Wilson Beddingfield 18:54.40   78             
 98 Matthew Manning    10 Croatan             18:57.25   79             
 99 Jackson Cranford   12 Randleman           18:58.52   80             
100 Justin Kiehl       11 West Stokes         18:59.58   81             
101 Austin Blackburn   10 East Duplin         19:00.50   82             
102 Parker Hart        10 Shelby              19:03.38   83             
103 Mark Macormack     11 East Duplin         19:12.48   84             
104 Chris Wasilewski      Wilson Beddingfield 19:14.28   85             
105 Jack Snow             Graham              19:15.64   86             
106 Daniel Estrada        Graham              19:16.72   87             
107 Nick Touchton      12 Croatan             19:17.29   88             
108 Freddy Bath           Clinton             19:19.27                  
109 Nathan Gonzalez     9 Randleman           19:19.74   89             
110 Jordan Hale           Wilson Beddingfield 19:26.02   90             
111 Seth Overman        9 Northeastern        19:31.81   91             
112 Kenneth Erickson   12 West Stokes         19:32.32   92             
113 Anthony Atkinson      Wilson Beddingfield 19:32.53   93             
114 Patrick Warren        Wilson Beddingfield 19:36.52   94             
115 Samuel Lindsay     11 Northeastern        19:45.18   95             
116 Joe Hinkle         12 Central Academy     19:45.30   96             
117 Tanner Sponhouse   12 Bandys              19:49.63   97             
118 Zachary Balluzzo   10 Northeastern        19:51.92   98             
119 Sam Oconner        11 Croatan             19:53.02   99             
120 Charles Fisher     10 Central Academy     19:56.88  100             
121 Benjamin Robertson 11 Surry Central       20:09.46  101             
122 Thomas Albanese    11 Northeastern        20:11.45  102             
123 Tyler Fitzgerald    9 Surry Central       20:25.16  103             
124 Jason Steward      12 Northeastern        20:29.66  104             
125 Rodrigo Carreon    10 Bandys              20:47.35  105             
126 Ben Davilla         9 West Stokes         20:52.13  106             
127 Steven Burnette       Graham              21:12.50  107             
128 Jose Ariza         11 East Duplin         21:51.56  108             
129 Chris Lowe            Graham              22:16.41  109             
130 Rual Cruz             Graham              23:01.97  110

GIRLS:
=====================================================================
Rank Team                    Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=====================================================================
 1 East Lincoln                 70    4   10   16   17   23   41   64
    Total Time:  1:39:52.11
       Average:    19:58.43
 2 Croatan                      73    6    9   11   20   27   32   36
    Total Time:  1:40:36.62
       Average:    20:07.33
 3 Carrboro                     73    1    5   18   24   25   33   38
    Total Time:  1:39:10.64
       Average:    19:50.13
 4 Smoky Mountain              157    8   15   34   37   63   72   83
    Total Time:  1:46:02.99
       Average:    21:12.60
 5 West Davidson               182    2   30   43   53   54   82   96
    Total Time:  1:46:45.61
       Average:    21:21.13
 6 Durham School of the Arts   184    3   21   35   48   77   92  100
    Total Time:  1:46:14.32
       Average:    21:14.87
 7 Lake Norman Charter School  191   12   26   39   55   59   68   70
    Total Time:  1:48:04.86
       Average:    21:36.98
 8 Shelby                      212   14   29   40   62   67   98
    Total Time:  1:49:18.26
       Average:    21:51.66
 9 Southwest Onslow            242   28   42   51   56   65   87   94
    Total Time:  1:51:04.57
       Average:    22:12.92
10 NC School of Science & Math 245   22   44   47   58   74   78
    Total Time:  1:50:51.74
       Average:    22:10.35
11 West Stokes                 261    7   50   52   71   81   91  103
    Total Time:  1:50:49.88
       Average:    22:09.98
12 Randleman                   269   13   45   57   69   85   86   97
    Total Time:  1:51:50.23
       Average:    22:22.05
13 Dixon                       308   19   49   76   80   84   99  104
    Total Time:  1:53:20.53
       Average:    22:40.11
14 Ashe County                 370   46   66   79   89   90  101  105
    Total Time:  1:56:31.83
       Average:    23:18.37
15 Washington                  390   60   61   75   88  106  107  109
    Total Time:  1:59:54.08
       Average:    23:58.82
16 Bunn                        394   31   73   93   95  102  108
    Total Time:  1:58:34.37
       Average:    23:42.88


==============================================================          
    Name             Year School                Finals  Points          
==============================================================          
  1 Maysa Araba        11 Carrboro            18:03.66    1             
  2 Brittany Stanley   10 Mount Pleasant      18:20.96                  
  3 Callie Wynn        12 West Davidson       18:21.22    2             
  4 Hana Ratcliffe        Durham Sch of Arts  18:33.93    3             
  5 Frances Massey      9 East Lincoln        18:35.37    4             
  6 helen Morken       11 Carrboro            18:45.89    5             
  7 Eliza Witherspoon   9 Brevard             19:01.33                  
  8 Savannah Pugh      12 Croatan             19:09.61    6             
  9 Aly Pagano         11 Brevard             19:28.12                  
 10 Kaitlyn Stone      10 West Stokes         19:31.80    7             
 11 India Godlock       9 Polk County         19:41.21                  
 12 Sarah Spiro        12 Smoky Mountain      19:42.33    8             
 13 Tyler Glynn         9 Croatan             19:49.56    9             
 14 Magdalyn Foley     10 East Lincoln        19:54.04   10             
 15 Lydia Best          9 Croatan             19:59.35   11             
 16 Vicki Kohlwey      11 Lake Norman Charter 19:59.86   12             
 17 Kaleigh Burrow     11 Randleman           20:03.33   13             
 18 Ladeja Anderson    10 Shelby              20:15.73   14             
 19 Shannon Grant      10 Smoky Mountain      20:17.51   15             
 20 Megan Rowles       10 East Lincoln        20:19.27   16             
 21 Madison Rowles     10 East Lincoln        20:20.06   17             
 22 Amanda Hickey      10 Carrboro            20:25.08   18             
 23 Mady Voorhees      11 Dixon               20:26.99   19             
 24 Ruth Alexander     10 Croatan             20:31.81   20             
 25 Lefler Mcmanus      9 West Stanly         20:32.06                  
 26 Destiny Stevons       Durham Sch of Arts  20:35.80   21             
 27 Jennifer Lomax     12 Mount Pleasant      20:36.02                  
 28 Kim Ngo            12 NC Sch of Sci/Math  20:43.35   22             
 29 Elizabeth Sisk     11 East Lincoln        20:43.37   23             
 30 Hannah Feinsilber   9 Swannanoa Owen      20:49.42                  
 31 Lauren Revis       10 R-S Central         20:52.02                  
 32 Kelsey McKinney       Reidsville          20:53.25                  
 33 Amelia Covington   11 Carrboro            20:56.14   24             
 34 Natalie Richardson 10 Carrboro            20:59.87   25             
 35 Susannah Dixon     12 Salisbury           21:00.62                  
 36 Tana Tyndall       11 South Lenoir        21:00.96                  
 37 Raven Selden        9 Lake Norman Charter 21:01.31   26             
 38 Madison Peele      10 Croatan             21:06.29   27             
 39 Alexandra Crow     11 Southwest Onslow    21:15.23   28             
 40 Sydney Lampley     11 Shelby              21:19.32   29             
 41 Laura Payne        11 West Davidson       21:19.96   30             
 42 Sheehan Haley      10 Bunn                21:22.39   31             
 43 Shelby Cobb         9 Croatan             21:23.72   32             
 44 Hailey Schreyer     9 First Flight        21:27.70                  
 45 Kayla Wetherell       Franklinton         21:29.82                  
 46 Kara Stonecypher   11 Carrboro            21:30.71   33             
 47 Emily Starnes      12 Smoky Mountain      21:31.01   34             
 48 Genevieve Rella       Durham Sch of Arts  21:32.63   35             
 49 Madison Hamby      10 West Wilkes         21:34.18                  
 50 Madeline Tripp     10 North Pitt          21:35.78                  
 51 Marissa Yarbrough  10 Croatan             21:36.11   36             
 52 Abigale Fox        10 Smoky Mountain      21:36.53   37             
 53 Claire Scanga      12 Carrboro            21:38.05   38             
 54 Lauren Swift       12 Lake Norman Charter 21:38.32   39             
 55 Lianna Stachowicz  10 Shelby              21:52.22   40             
 56 Shelbee Knopf      11 East Lincoln        21:52.77   41             
 57 Haleigh Crouson    12 Southwest Onslow    21:56.67   42             
 58 Emily York          9 Northeastern        21:58.68                  
 59 Patience Hunt      11 West Davidson       21:59.82   43             
 60 Riley Reid         11 NC Sch of Sci/Math  22:03.91   44             
 61 Karla Valles       12 Randleman           22:05.89   45             
 62 Vic Reed           11 Ashe County         22:06.33   46             
 63 Emily Lambeth      11 NC Sch of Sci/Math  22:07.43   47             
 64 Mia Kaplan            Durham Sch of Arts  22:09.31   48             
 65 Allyna Ankney      12 Dixon               22:10.42   49             
 66 Shannon Anderson   11 West Stokes         22:12.08   50             
 67 Hannah Campbell    12 Southwest Onslow    22:13.16   51             
 68 Sarah Stone         9 West Stokes         22:21.61   52             
 69 Casey Crisp        11 West Davidson       22:30.18   53             
 70 Jasmine Benitez    12 West Davidson       22:34.43   54             
 71 Ariana Garcia       9 East Duplin         22:34.79                  
 72 Danielle DeLawter  12 Lake Norman Charter 22:36.46   55             
 73 Alyssa Jaramillo   10 Southwest Onslow    22:41.72   56             
 74 Angela Ruiz        11 Randleman           22:45.76   57             
 75 Alexis Knox        12 NC Sch of Sci/Math  22:47.66   58             
 76 Julia Cockerham    10 Lake Norman Charter 22:48.91   59             
 77 Callie Landen      12 Washington          22:49.88   60             
 78 Alana Jefferson    12 Washington          22:52.02   61             
 79 Sheridyn Redding   12 Shelby              22:52.20   62             
 80 Isabel Couture     11 Smoky Mountain      22:55.61   63             
 81 Tori Horne         12 East Lincoln        22:57.16   64             
 82 Emily Pettway      12 Southwest Onslow    22:57.79   65             
 83 Mac Church         12 Ashe County         22:58.74   66             
 84 Amber Boyd         11 Shelby              22:58.79   67             
 85 Ariana Jimenez        Bartlett Yancey     23:01.79                  
 86 Ellie Wilson       11 Lake Norman Charter 23:02.95   68             
 87 Tania Saldierna    11 Randleman           23:05.13   69             
 88 Libby Ernest       10 Lake Norman Charter 23:06.37   70             
 89 Hannah Bunn        10 West Stokes         23:06.45   71             
 90 Tessa Davis         9 Smoky Mountain      23:07.54   72             
 91 Jhovanna Salmeron  12 Bunn                23:08.51   73             
 92 Meredith Dorminey  12 NC Sch of Sci/Math  23:09.39   74             
 93 Anna Mclawhorn     11 Washington          23:16.31   75             
 94 Bethany Leanes      9 Dixon               23:17.37   76             
 95 Grace Rogers          Durham Sch of Arts  23:22.65   77             
 96 Laura Goodman      12 NC Sch of Sci/Math  23:27.75   78             
 97 Margot Mattix      10 Ashe County         23:34.51   79             
 98 Tara Anderson      11 Dixon               23:37.67   80             
 99 Rachel White       12 West Stokes         23:37.94   81             
100 Anna Rose Sink     10 West Davidson       23:38.79   82             
101 Katie Grant        12 Smoky Mountain      23:43.27   83             
102 Justina Lewis      12 Dixon               23:48.08   84             
103 Sabrina Powell     10 Randleman           23:50.12   85             
104 Madelyn Morgan     10 Randleman           23:50.22   86             
105 Sydney Crow        10 Southwest Onslow    23:52.91   87             
106 Sarah Jennings     12 Washington          23:54.47   88             
107 Alexes Armstrong   12 Ashe County         23:55.96   89             
108 Caroline Trent     10 Ashe County         23:56.29   90             
109 Julie McGhee       11 West Stokes         24:00.11   91             
110 Rivka Grossinger      Durham Sch of Arts  24:10.65   92             
111 Madison Ferrara    10 Bunn                24:12.11   93             
112 Jaylyn Crooms      11 Southwest Onslow    24:12.83   94             
113 Alexandra Caldwell 10 Bunn                24:13.13   95             
114 Shyann Clark          Roanoke Rapids      24:32.96                  
115 Jordan Hunt        12 West Davidson       24:40.04   96             
116 Cassi Goode        11 Randleman           24:43.80   97             
117 Yulia Price        10 Shelby              24:47.32   98             
118 Cynthia Torres      9 Dixon               24:51.27   99             
119 Maya Sugg             Durham Sch of Arts  24:54.12  100             
120 Kalyn Chapman      10 Ashe County         25:19.19  101             
121 Eatman Callie      10 Bunn                25:38.23  102             
122 Rebekah White       9 West Stokes         25:42.79  103             
123 Morgan Bizzell     12 Dixon               26:15.20  104             
124 Brooklyn Roten     10 Ashe County         26:56.08  105             
125 Alyssa Krajewski    9 Washington          27:01.40  106             
126 Quanitra Boomer    12 Washington          27:01.70  107             
127 Allison Fisk       10 Bunn                27:07.25  108             
128 Stephanie McMahon  12 Washington          30:34.05  109



Previous Year's (2012) Results | Following Year's (2014) Results

2013 Cross Country Menu | Main Cross Country Menu | Main Menu




NCPrepTrack.com