NCPrepTrack.com

2010 State Indoor Track Championships

Saturday - February 20, 2010
Eddie Smith Field House
University of North Carolina, Chapel Hill, NC

4-A Girls | 1-A/2-A/3-A Boys | 1-A/2-A/3-A Girls

Main Menu

4-A RESULTS:

-- BOYS --
 1) Southeast Raleigh        48    2) Raleigh Wakefield         40    
 3) Knightdale               28    4) Charlotte Z.B. Vance      27    
 5) Pineville Kell, Ardrey   25    6) Raleigh Sanderson         24    
 6) Southern Durham          24    8) Hope Mills South View     21    
 9) Scotland                 20    9) Winston-Salem Reagan      20    
 9) Greensboro Smith, B. L.  20   12) Winston-Salem RJ Reynolds 17    
13) Raleigh Millbrook        16   14) Raleigh Leesville Road    15    
15) West Charlotte           14   15) Huntersville Hopewell     14    
17) Raleigh Broughton        12   17) Cary Green Hope           12    
19) Southeast Guilford       11   19) West Johnston             11    
21) East Forsyth             10   21) Northern Durham           10    
21) Cary                     10   24) Charlotte Providence       9    
25) Charlotte Mallard Creek   8   25) Wake Forest-Rolesville     8    
25) Garner                    8   28) East Wake                  7    
29) Lake Norman               6   29) Asheville TC Roberson      6    
31) Winston-Salem Mount Tabor 5   31) West Mecklenburg           5    
31) Watauga                   5   34) Matthews Butler            4    
34) Clayton                   4   34) Northwest Guilford         4    
37) Apex                      3   37) Middle Creek               3    
37) Southwest Guilford        3   37) Kernersville Glenn         3    
41) Fayetteville Jack Britt   2   41) Harnett Central            2    
43) Asheville A.C. Reynolds   1

Boys 55 Meter Dash
==============================================================
Meet Record: 6.21  1996  Chris Justice, Greensboro Grimsley
  Name            Year School             Time   Points
==============================================================
1 Desmond Lawerance 12 Southern Durham    6.50   10         
2 Shaquille Ray     12 Scotland           6.54    8         
3 Anthony Bynum     11 Hopewell           6.62    6         
4 Mar-Keo Jones     11 Knightdale         6.68    5         
5 Chris Eley        11 Northwest Guilford 6.69    4         
6 Santonio Johnson  12 West Charlotte     6.75    3         
7 Britton Grier     11 West Charlotte     6.79    2         
8 Josh Quirk        12 Scotland           6.98    1

Preliminaries
1 Desmond Lawerance 12 Southern Durham    6.50Q
2 Shaquille Ray     12 Scotland           6.67Q
3 Anthony Bynum     11 Hopewell           6.67q
4 Chris Eley        11 Northwest Guilford 6.68q
5 Santonio Johnson  12 West Charlotte     6.72q
6 Mar-Keo Jones     11 Knightdale         6.74q
7 Britton Grier     11 West Charlotte     6.83q
8 Josh Quirk        12 Scotland           6.94q
9 Tyjuan Hill       11 Hopewell           7.02 
-- Lavert Octetree  12 Knightdale          DNF 
-- Daniel Greer     11 Southwest Guilford  DNS

Heat  1 Preliminaries
1 Shaquille Ray     12 Scotland           6.67Q
2 Santonio Johnson  12 West Charlotte     6.72q
3 Mar-Keo Jones     11 Knightdale         6.74q
4 Josh Quirk        12 Scotland           6.94q
- Lavert Octetree   12 Knightdale          DNF 

Heat  2 Preliminaries
1 Desmond Lawerance 12 Southern Durham    6.50Q
2 Anthony Bynum     11 Hopewell           6.67q
3 Chris Eley        11 Northwest Guilford 6.68q
4 Britton Grier     11 West Charlotte     6.83q
5 Tyjuan Hill       11 Hopewell           7.02 
- Daniel Greer      11 Southwest Guilford  DNS

Boys 300 Meter Dash
============================================================
Meet Record: 34.49  2009  Fuqwaun Greene, New Bern
   Name             Year School            Time   Points
============================================================
 1 Jarrett Samuels    11 Z. B.Vance        34.73   10         
 2 Anthony Bynum      11 Hopewell          35.14    8         
 3 Matt Brown         12 South View        35.41    6         
 4 Chris Boyd         10 Smith, B. L.      35.66    5         
 5 Brandon Braxton    12 Providence        35.96    4         
 6 Santonio Johnson   12 West Charlotte    36.08    3         
 7 Denzel Brown       11 Wakefield         36.18    2         
 8 Alex Loose         12 Wakefield         36.34    1         
 9 Demari Boswell     11 Smith, B. L.      36.35              
10 Matthew Winstead   12 Southeast Raleigh 36.48              
11 Tra'von Banks      12 East Wake         36.80              
12 Mar-Keo Jones      11 Knightdale       37.11              
13 Devin Johnson      11 Knightdale       37.14              
14 Joslin Cuthbertson 12 Mallard Creek    37.57

Section  1                                                            
 1 Denzel Brown       11 Wakefield         36.18    2         
 2 Alex Loose         12 Wakefield         36.34    1         
 3 Matthew Winstead   12 Southeast Raleigh 36.48              
Section  2                                                            
 1 Chris Boyd         10 Smith, B. L.      35.66    5         
 2 Santonio Johnson   12 West Charlotte    36.08    3         
 3 Demari Boswell     11 Smith, B. L.      36.35              
 4 Tra'von Banks      12 East Wake         36.80              
 5 Devin Johnson      11 Knightdale        37.14              
Section  3                                                            
 1 Jarrett Samuels    11 Z. B.Vance        34.73   10         
 2 Anthony Bynum      11 Hopewell          35.14    8         
 3 Matt Brown         12 South View        35.41    6         
 4 Brandon Braxton    12 Providence        35.96    4         
 5 Mar-Keo Jones      11 Knightdale        37.11              
 6 Joslin Cuthbertson 12 Mallard Creek     37.57

Boys 500 Meter Dash
===============================================================
Meet Record: 1:03.65  2009  Andrew Hendrix, New Bern
         Name       Year School            Time     Points
===============================================================
 1 Devin Johnson      11 Knightdale        1:06.29   10         
 2 Trip Foreman       12 Wakefield         1:06.90    8         
 3 Malcom Nunley      12 Southeast Raleigh 1:07.06    6         
 4 Demari Boswell     11 Smith, B. L.      1:07.46    5         
 5 Raphael Rojas      11 Kell, Ardrey      1:07.80    4         
 6 Mar-Keo Jones      11 Knightdale        1:07.92    3         
 7 Aaron Harris       12 Smith, B. L.      1:08.03    2         
 8 Tye Smith          11 Wakefield         1:08.10    1         
 9 Richard Gladden    11 West Mecklenburg  1:08.69              
10 Lucas Latney       12 Smith, E. E.      1:08.79              
11 Brian Davis        10 Fuquay-Varina     1:09.37              
12 Borne Sanders      12 Athens Drive      1:09.39              
13 Shawn Allen        12 Reynolds, R. J.   1:09.79              
14 Ammar Phillips     12 West Charlotte    1:09.89              
15 Dontrez Carmon     12 Knightdale        1:10.24              
16 Corey Silvestri    11 Hopewell          1:11.50              
17 Kway Taylor-Greene 11 Cary              1:11.77              
18 Cameron Tate       11 Z. B.Vance        1:15.57

Section  1
 1 Malcom Nunley      12 Southeast Raleigh 1:07.06    6         
 2 Demari Boswell     11 Smith, B. L.      1:07.46    5         
 3 Raphael Rojas      11 Kell, Ardrey      1:07.80    4         
 4 Tye Smith          11 Wakefield         1:08.10    1         
 5 Brian Davis        10 Fuquay-Varina     1:09.37              
 6 Cameron Tate       11 Z. B.Vance        1:15.57              
Section  2
 1 Devin Johnson      11 Knightdale        1:06.29   10         
 2 Mar-Keo Jones      11 Knightdale        1:07.92    3         
 3 Aaron Harris       12 Smith, B. L.      1:08.03    2         
 4 Borne Sanders      12 Athens Drive      1:09.39              
 5 Shawn Allen        12 Reynolds, R. J.   1:09.79              
 6 Dontrez Carmon     12 Knightdale        1:10.24              
Section  3
 1 Trip Foreman       12 Wakefield         1:06.90    8         
 2 Richard Gladden    11 West Mecklenburg  1:08.69              
 3 Lucas Latney       12 Smith, E. E.      1:08.79              
 4 Ammar Phillips     12 West Charlotte    1:09.89              
 5 Corey Silvestri    11 Hopewell          1:11.50              
 6 Kway Taylor-Greene 11 Cary              1:11.77

Boys 1000 Meter Run
============================================================
Meet Record: 2:29.03  2/9/2008  Dylan Ferris, East Forsyth
   Name             Year School         Time     Points
============================================================
 1 Jack Anderson      12 Reagan         2:35.77   10         
 2 John Klecker       12 Kell, Ardrey   2:35.90    8         
 3 Matt Schick        12 Sanderson      2:39.60    6         
 4 Aaron Smith        11 Leesville Road 2:40.34    5         
 5 Ryan Rudisill      12 Clayton        2:40.55    4         
 6 Phillip Hathaway   11 Sanderson      2:42.84    3         
 7 Jamar Collins-Hall 10 Britt, Jack    2:46.44    2         
 8 Jose Panduro       12 South View     2:48.28    1         
 9 Brian Jackson      12 Leesville Road 2:50.15              
10 Trey Geiger        12 Middle Creek   2:52.17

Boys 1600 Meter Run
=======================================================
Meet Record: 4:10.61  2003  Bobby Mack, North Forsyth
   Name           Year School           Time     Points
=======================================================
 1 Blake Williams   11 Northern Durham  4:28.78   10         
 2 John Klecker     12 Kell, Ardrey     4:29.95    8         
 3 Ben Duval        12 Roberson, T. C.  4:32.30    6         
 4 Patrick Crawford 12 East Forsyth     4:33.22    5         
 5 Mohamed Abushouk 12 Cary             4:35.42    4         
 6 Chris Garrett    11 West Johnston    4:37.40    3         
 7 Getisso Dentamo  11 Mallard Creek    4:38.05    2         
 8 Trey Geiger      12 Middle Creek     4:41.34    1         
 9 Mathew Geisz     12 Sanderson        4:41.68              
10 Leu Yak          12 Fuquay-Varina    4:52.13              
-- Kenny Hinman     12 South View         DNF

Boys 3200 Meter Run
=========================================================
Meet Record: 9:10.96  2010 Jake Hurysz, Eastern Alamance
   Name           Year School           Time     Points
=========================================================
 1 Mitch Mallory    11 Wakefield        9:20.39   10         
 2 Pierre Malherbe  12 Broughton        9:28.64    8         
 3 Bryan Spreitzer  12 Green Hope       9:30.14    6         
 4 Mohamed Abushouk 12 Cary             9:34.16    5         
 5 Ryan Walling     11 Green Hope       9:34.61    4         
 6 Noah Brown       12 Kell, Ardrey     9:53.12    3         
 7 Stephen Derlath  12 Kell, Ardrey     9:53.42    2         
 8 Bryan Noreen     11 Apex             9:55.35    1         
 9 Jack Anderson    12 Reagan          10:04.16              
10 Patrick Crawford 12 East Forsyth    10:04.70              
11 Daniel Osborne   11 Watauga         10:05.16              
12 Tim Kochy        12 Providence      10:06.52              
13 Kenny Hinman     12 South View      10:07.48              
14 Christian Klute  11 Leesville Road  10:08.00              
15 Ben Duval        12 Roberson, T. C. 10:10.05              
16 Michael Ellis    10 Mount Tabor     10:10.50              
17 Andrew McGee     12 Mount Tabor     10:10.99              
18 Connor Mang      11 South View      10:19.17              
19 Mitchell Feldman 12 Sanderson       10:20.20              
20 Jack Matkins     09 Myers Park      10:23.68              
21 Matthew Wilkie   12 Green Hope      10:24.81              
22 Charlie Reed     11 Mount Tabor     10:38.65              
-- Trey Geiger      12 Middle Creek         DNF

Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
Meet Record: 3:21.79  2009        New Bern
    Andrew Hendrix, Fuqwaun Greene, Miles Sparks, Anthony Hendrix
   School                                    Time     Pts
===================================================================
 1 Raleigh Wakefield                         3:25.55   10         
    1) Denzel Brown 11       2) Tye Smith 11                      
    3) Alex Loose 12         4) Trip Foreman 12                   
 2 Greensboro B.L. Smith                     3:26.10    8         
    1) Aaron Harris 12       2) Chris Boyd 10                     
    3) James Carter 12       4) Demari Boswell 11                 
 3 Knightdale                                3:26.27    6         
    1) Dontrez Carmon 12     2) Mar-Keo Jones 11                  
    3) Timothy Hardy 11      4) Devin Johnson 11                  
 4 Charlotte Z.B. Vance                      3:28.95    5         
    1) Lamar Johnson         2) Erin Jenkins                      
    3) Cameron Tate 11       4) Jarrett Samuels 11                
 5 West Charlotte                            3:30.73    4         
    1) Ammar Phillips 12     2) Messiah Myzechs 11                
    3) Eric Blake 10         4) Santonio Johnson 12               
 6 Charlotte Mallard Creek                   3:33.10    3         
    1) Santreze Kennedy 11   2) Nick Beach 11                     
    3) Matthew Browning 11             4) Joslin Cuthbertson 12             
 7 Southeast Raleigh                         3:33.28    2         
    1) Matthew Winstead 12   2) Malcom Nunley 12                  
    3) Ryan Robinson 12      4) Steven Bell 12                    
 8 Charlotte Providence                      3:33.48    1         
    1) Chris Williams 11     2) Brandon Braxton 12                
    3) Andrew Bakis 12       4) Chad Guthrie 11                  
 9 Huntersville Hopewell                     3:34.11              
    1) Darius Neely 11       2) Anthony Bynum 11                  
    3) Max Burke 10          4) Corey Silvestri 11                
10 Cary                                      3:36.61              
    1) Kway Taylor-Greene 11 2) Derrick Hudson 12                 
    3) Anthony Sonier 11     4) Saul Rodriguez 10                 
11 Clayton                                   3:37.10              
    1) Eugene Hawkins 10     2) Daquan Smalls 10                  
    3) Ryan Rudisill 12      4) Lucas Repass 11                   
12 Winston-Salem R.J. Reynolds               3:38.19              
    1) Shawn Allen 12        2) Dishan Hughes 12                  
    3) George Cleland 11     4) Terron Eldridge 12                
13 Hope Mills South View                     3:41.51              
    1) Diorus Proctor 10     2) D'Andre Weaver 12                 
    3) Michael Moore 12      4) Matt Brown 12                     
14 Winston-Salem Mount Tabor                 3:41.67              
    1) Syeed Muhammed 11     2) Brandon Gregory 12                
    3) Blyre Stokes 12       4) Macon Gambill 10                  
15 West Mecklenburg                          3:43.46              
    1) Richard Gladden 11    2) Otis Tisdale 12                   
    3) Tyree Bullock 10      4) Ron Armstrong 12

Boys 4x800 Meter Relay
====================================================================
Meet Record: 8:05.25  2006   New Bern
 Anthony Hendrix, Andrew Hendrix, Daniel Castelo, Karjuan Williams
   School                                  Time     Pts
==================================================================
 1 Raleigh Sanderson                       8:14.56   10         
    1) Mitchell Feldman 12 2) Mathew Geisz 12                   
    3) Phillip Hathaway 11 4) Matt Schick 12                    
 2 West Johnston                           8:16.70    8         
    1) Chris Garrett 11    2) Chad Massengill 12                
    3) Mike Cornwell 10    4) Eric Baldwin 11                   
 3 Raleigh Leesville Road                  8:30.22    6         
    1) Aaron Smith 11      2) Brian Jackson 12                  
    3) Stephen Ryan        4) William Hoese 11                  
 4 Winston-Salem Mount Tabor               8:30.23    5         
    1) Josh Copus 10       2) Matt Ayala 12                     
    3) Charlie Reed 11     4) Syeed Muhammed 11                 
 5 Charlotte Providence                    8:30.89    4         
    1) Tim Kochy 12        2) Will Hyde 11                      
    3) Adam Leatherby 11   4) Andrew Bakis 12                   
 6 Winston-Salem R.J. Reynolds             8:31.78    3         
    1) Shawn Allen 12      2) Dishan Hughes 12                  
    3) George Cleland 11   4) Luis Alfaro-Ortiz 12              
 7 Charlotte Z.B. Vance                    8:32.45    2         
    1) Jarrett Samuels 11  2) Charles Calamese                  
    3) Lamar Johnson       4) Cameron Tate 11                   
 8 Cary                                    8:32.89    1         
    1) Saul Rodriguez 10   2) Derrick Hudson 12                 
    3) Bakri Abusouk 09    4) Chris Costin                      
 9 Charlotte Myers Park                    8:33.42              
    1) Hunter Powell       2) Jansen Coulter 10                 
    3) Parth Shah 10       4) Bill Bernart 11                   
10 Huntersville Hopewell                   8:34.92              
    1) Ryan Dennehy 10     2) Christian Walton 12               
    3) Stephen Hansen 10   4) Corey Silvestri 11                
11 Raleigh Millbrook                       8:35.89              
    1) Read Caulkins 12    2) Paul Carr 11                      
    3) Brady Burke         4) Richard Miller 10                 
12 West Charlotte                          8:40.68              
    1) Eric Blake 10       2) Ammar Phillips 12                 
    3) Delvon McCray       4) Janathan Dorest 12                
13 Winston-Salem Reagan                    8:40.88              
    1) Craig Engels 10     2) Jason Creasy 10                   
    3) Brady Adcock 12     4) Tyler Meis 12                     
14 Raleigh Enloe                           8:41.76              
    1) John Cappelletti 12 2) Jack Sajovec 10                   
    3) EB Hobbs-Brown 11   4) Andrew Clark 12                   
15 Northwest Guilford                      8:42.23              
    1) Lorenzo Walton      2) Carl Walton 10                    
    3) Gerald Bienhoff 12  4) Sean Langkamp 11                  
16 Charlotte Mallard Creek                 8:44.26              
    1) Ryan Price 12       2) Corey Paige 11                    
    3) Nathanael Abebe 10  4) Jonathan Garris 11                
17 Porter Ridge                            8:45.76              
    1) Hunter Ross 11      2) Sean Lynch 11                     
    3) Marco Lind 11       4) Devin Martin 12                   
18 Asheville T.C. Roberson                 8:46.13              
    1) Cole Rains 10       2) Jamie Goethe 11                   
    3) John Dugan 11       4) Andrey Kossev 12                  
19 Apex                                    8:47.24              
    1) Patrick McGinty 10  2) Neal Shaw 11                      
    3) Alex Reid 11        4) Kasey Carter 12                   
20 Pineville Ardrey Kell                   9:14.77              
    1) Thomas McLean 10    2) Chris McLean 09                   
    3) Dan Whalen 10       4) Merrick Osborne 10                
-- Greensboro Ben L. Smith                     DNF              
    1) Kevin Rice 12       2) Aaron Harris 12                   
    3) James Carter 12     4) Demari Boswell 11                 
-- Hope Mills South View                        DQ   Threw Baton
    1) Grim Sean 12        2) Ariel James 12                    
    3) Jose Panduro 12     4) Kenny Hinman 12

Boys 55 Meter Hurdles
======================================================
Meet Record: 7.05  2009  Wayne Davis, S.E. Raleigh
         Name          Year School            Time
======================================================
Final
 1 Sherman Ragland III 11 Southern Durham   7.45   10         
 2 Michael Moore       12 South View        7.77    8         
 3 Malcom Nunley       12 Southeast Raleigh 7.79    6         
 4 Otis Tisdale        12 West Mecklenburg  7.84    5         
 5 Anthony Colon       12 Broughton         7.88    4         
 6 Timothy Hardy       11 Knightdale        8.02    3         
 7 Travis Griffin      12 West Charlotte    8.09    2         
 8 Joshua Dunston      11 Knightdale        8.65    1

Preliminaries
 1 Sherman Ragland III 11 Southern Durham   7.47Q
 2 Malcom Nunley       12 Southeast Raleigh 7.76Q
 3 Timothy Hardy       11 Knightdale        7.83q
 4 Anthony Colon       12 Broughton         7.85q
 5 Joshua Dunston      11 Knightdale        7.90q
 6 Travis Griffin      12 West Charlotte    7.94q
 7 Michael Moore       12 South View        7.98q
 8 Otis Tisdale        12 West Mecklenburg  7.99q
 9 Tra'von Banks       12 East Wake         8.03 
10 Robert McNeil       12 Scotland          8.03 
11 Chris Johnson       12 Rose, J. H.       8.04 
12 Abraham Faison      11 Southern Alamance 8.15 
13 Seyyan Moody        10 Scotland          8.34

Heat  1 Preliminaries                                     
 1 Sherman Ragland III 11 Southern Durham   7.47Q
 2 Timothy Hardy       11 Knightdale        7.83q
 3 Anthony Colon       12 Broughton         7.85q
 4 Joshua Dunston      11 Knightdale        7.90q
 5 Travis Griffin      12 West Charlotte    7.94q
 6 Abraham Faison      11 Southern Alamance 8.15 
 7 Seyyan Moody        10 Scotland          8.34 
Heat  2 Preliminaries                                     
 1 Malcom Nunley       12 Southeast Raleigh 7.76Q
 2 Michael Moore       12 South View        7.98q
 3 Otis Tisdale        12 West Mecklenburg  7.99q
 4 Tra'von Banks       12 East Wake         8.03 
 5 Robert McNeil       12 Scotland          8.03 
 6 Chris Johnson       12 Rose, J. H.       8.04

Boys Long Jump
=================================================================
Meet Record: 24-07.25  1997  Marcus O'Neal, Greensboro Dudley
   Name             Year School            Performance
=================================================================
 1 Jarrett Samuels     11 Z. B.Vance            24-00.00   7.31m  10   
     23-04.50  PASS  PASS  22-07  23-04.25  24-00

 2 Terron Eldridge     12 Reynolds, R. J.       22-09.50   6.94m   8   
     21-04  21-05  PASS  22-09.50  PASS  PASS

 3 Shaquille Ray       12 Scotland              22-09.25   6.94m   6   
     21-07  18-01  21-07  21-10.50  22-09.25  22-04.25

 4 Steven Bell         12 Southeast Raleigh     22-02.00   6.75m   5   
     22-01  21-11.50  FOUL  FOUL  FOUL  22-02

 5 Sherman Ragland III 11 Southern Durham       21-11.00   6.68m   4   
     21-10.50  20-10.50  FOUL  20-10  21-11  17-01

 6 Desmond Stearns     11 Southwest Guilford    21-09.00   6.62m   3   
     20-11.50  20-11.75  21-02.50  21-00.50  21-09  21-00

 7 Tristen Cliette     12 South View            20-10.00   6.35m   2   
     20-10  20-08  19-06  19-07.50  20-07  20-00

 8 Chris Lampkins      11 Sanderson             20-09.00   6.32m   1   
     19-08.50  20-07.50  20-07.75  20-09  FOUL  FOUL

 9 Aerial Chatman      12 Harnett Central       20-07.50   6.28m       
     20-03  20-07.50  20-01.50  20-01  20-03.25  20-00.75

10 Tra'von Banks       12 East Wake             20-01.00   6.12m       
     20-01  18-04  18-11.25

11 Carl Marant         11 Sanderson             20-00.50   6.10m       
     FOUL  20-00.50  FOUL

12 dequan Brooks       11 Southwest Guilford    17-04.00   5.28m       
     FOUL  17-04  FOUL

-- Cedric Spann        12 Reagan                     DNS                  

-- Tyjuan Hill         11 Hopewell                   DNS


Boys Triple Jump
===================================================================
Meet Record: 49-10  1998  Greg Yeldell, North Rowan
   Name             Year School            Performance
===================================================================
 1 Steven Bell     12 Southeast Raleigh     47-04.50  14.43m  10   
     43-01.50  FOUL  42-07  FOUL  FOUL  47-04.50

 2 Deji Adeneye    12 Southeast Guilford    46-02.50  14.08m   8   
     45-03.50  45-00.50  45-07.50  44-07.50  45-09.50  46-02.50

 3 Terron Eldridge 12 Reynolds, R. J.       45-02.00  13.76m   6   
     FOUL  FOUL  45-02  43-05.75  FOUL  43-03

 4 Shaquille Ray   12 Scotland              44-11.50  13.70m   5   
     43-08  FOUL  44-04  42-05.50  44-11.50  44-06

 5 Jalen Holt      10 Southeast Raleigh     44-01.50  13.44m   4   
     43-01.50  44-01.50  42-10.25  FOUL  40-11  39-08

 6 Carl Marant     11 Sanderson             43-05.50  13.24m   3   
     43-05.50  FOUL  42-00.50  42-07.50  40-02.50  42-03

 7 Stephen Nappi   11 Apex                  42-01.50  12.83m   2   
     42-01.50  41-01.75  41-05.50  41-01.50  40-06.75  40-09.50

 8 Chris Lampkins  11 Sanderson             41-08.50  12.71m   1   
     FOUL  39-07.50  41-08.50  40-05.50  41-07.25  41-06.50

 9 Tavon Littles   12 Athens Drive          41-02.00  12.54m       
     40-00  37-10.75  FOUL  40-01  38-11.50  41-02

10 Tristen Cliette 12 South View            38-04.00  11.68m       
     FOUL  38-04  38-00

-- Cedric Spann    12 Reagan                     DNS

Boys High Jump
================================================================
Meet Record: 7-00  2002  Jesse Williams, Raleigh Broughton
   Name           Year School           Performance
================================================================
 1 Steven Bell      12 Southeast Raleigh  6-06   1.98m  10   
 2 Daryl Saunders   12 Garner             6-04   1.93m   8   
 3 Dylan Maloney    12 Lake Norman        6-02   1.87m   6   
 4 Jalen Holt       10 Southeast Raleigh  6-02   1.87m   5   
 5 D'Andre Weaver   12 South View         6-00   1.82m   4   
 6 Austin Cook      12 Southeast Guilford 6-00   1.82m   3   
 7 Rashawn Winston  12 Middle Creek       5-10   1.77m   2   
 8 Alex Louden      12 East Wake          5-08   1.72m   1   
-- Rashad Riley     12 Reagan              NH                  
-- Byron Mcmillian  12 Harnett Central    DNS

Boys Pole Vault
================================================================
Meet Record: 16-06  2008  Scott Houston, Northwest Guilford
   Name           Year School          Performance
================================================================
 1 Tyler Ankarstran 11 Millbrook       14-06.00   4.41m  10   
 2 Austin Stevens   12 Wakefield       14-00.00   4.26m   8   
 3 Greg Gilchrist   12 Millbrook       14-00.00   4.26m   6   
 4 Austin Vegas     10 East Forsyth    13-06.00   4.11m   5   
 5 Peter Ficalora   10 Leesville Road  13-00.00   3.96m   4   
 6 Jaie Maness      11 Glenn           12-06.00   3.81m   3   
 7 John Mangum      11 Green Hope      12-06.00   3.81m   2   
 8 Reid Yanik       12 Reynolds, A. C. 12-06.00   3.81m   1   
 9 Ryan Yanik       12 Reynolds, A. C. 12-00.00   3.65m       
 9 Nick Shearin     12 Clayton         12-00.00   3.65m       
 9 Aaron Massey     11 East Forsyth    12-00.00   3.65m       
12 Casey Collins    10 Myers Park      11-06.00   3.50m       
13 Kevin Martin     12 Providence      11-00.00   3.35m       
13 Mike Kearsley    11 Mount Tabor     11-00.00   3.35m       
-- James Wheeler    11 Northwest Guilford NH               
-- Jacob Stowe      11 Butler            DNS               
-- Ryan Brady       12 North Mecklenburg DNS

Boys Shot Put
==============================================================
Meet Record: 57-11  1990  Ed Robertson, High Point Andrews
  Name         Year School           Performance
==============================================================
1 Ryan Kelly     12 Reagan           51-11.50  15.83m  10
    49-01.25  50-05  51-04.25  51-11.50  FOUL  50-09.75

2 Dylan Intemann 11 Wake Forest-     50-02.25  15.29m   8
    45-09.75  50-02.25  47-07.25  FOUL  FOUL  FOUL

3 Chris Smith    12 East Wake        49-04.00  15.03m   6
    46-01.25  45-08.25  49-04  46-11  FOUL  47-08.75

4 Jordan Pineda  11 Watauga          49-03.00  15.01m   5
    44-09.25  48-08  49-03  FOUL  48-10.50  FOUL

5 Nick Sansotta  11 Butler           48-06.25  14.78m   4
    46-05.50  48-06.25  47-04.50  FOUL  47-00.25  48-03.25

6 Dwight Gilzene 12 Mallard Creek    45-06.25  13.87m   3
    FOUL  45-04.50  FOUL  FOUL  42-09  45-06.25

7 Eric Upchurch  11 Harnett Central 44-11.00  13.69m   2
    41-09.75  40-07.50  FOUL  FOUL  44-11  43-00.50

MVP - Steven Bell, Southeast Raleigh (1st HJ, TJ; 4th LJ, 7th 4x400).
NCHSAA Press Release:
SOUTHEAST RALEIGH SWEEPS TITLES IN NCHSAA 4-A INDOOR TRACK AND FIELD MEET

CHAPEL HILL -- Steven Bell of Southeast Raleigh won both the triple jump and long jump to lead his school to its third men's state team championship in the last four years and a sweep of the North Carolina High School Athletic Association state 4-A indoor track and field championships Saturday night at the Eddie Smith Indoor Arena on the UNC campus.

Southeast Raleigh and Raleigh Wakefield finished one-two in both the men's and the women's competition.

Bell won two events and finished fourth in the long jump to take Most Valuable Performer honors in the men's meet. Southeast tallied 48 points to 40 for Wakefield, with Knightdale in third at 28. Charlotte Vance was fourth with 27 and Charlotte Ardrey Kell fifth with 25. A total of 43 schools scored in the men's meet.

Junior Jarrett Samuels was also a double winner, as the Charlotte Vance standout took first place in both the long jump and the 300 meters. A victory in the final event of the night secured the title for the Southeast women t as the four by 400 relay team set a new state record in the process, breaking the old mark set by Mount Tabor in 2009 by about three seconds.

Southeast Raleigh had 48 points to 43.5 for runner-up Raleigh Wakefield, followed by Matthews David Butler (37), Southern Pines Pinecrest (36), Asheville T.C. Roberson (27) and Durham Jordan (26). A total of 43 schools scored in the women's meet.

Southeast also got victories by Dannielle Davis in the 55 meter hurdles and Ebony Scott in the 55 dash in taking the women's team title for the fourth time in the last five years.

Hannah Hensly of Pinecrest was the women's MVP, finishing as runner-up in both the long jump and high jump while taking fifth in the triple jump.

Cary's women's four by 800 relay team set a new state mark in that event in 9:30.90, shattering the old standard by almost 10 seconds.



-- GIRLS 4-A: --
 1) Southeast Raleigh      48       2) Raleigh Wakefield        43.5
 3) Matthews Butler        37       4) Southern Pines Pinecrest 35   
 5) Asheville TC Roberson  27       6) Durham Jordan            26   
 7) Raleigh Millbrook      25       7) Charlotte Myers Park     25   
 9) Cary                   23      10) West Mecklenburg         19   
11) Watauga                18.5    12) Clayton                  16   
12) Panther Creek          16      14) Charlotte Olympic        14   
14) Charlotte Independence 14      16) Charlotte Mallard Creek  12   
17) Raleigh Leesville Road 10      18) Pineville Ardrey Kell     9.5
19) Charlotte Providence    9      19) Apex                      9   
21) Southwest Guilford      8      21) Garner                    8   
21) Durham Riverside        8      21) Western Guilford          8   
25) East Forsyth            7.5    26) Cary Green Hope           7   
27) West Johnston           6      27) Fayetteville Jack Britt   6   
27) Hope Mills South View   6      27) Mooresville               6   
31) High Point Central      5      31) Winston-Salem Mount Tabor 5   
33) North Mecklenburg       4      33) Charlotte Z.B.Vance       4   
35) Harnett Central         2      35) Southeast Guilford        2   
35) Raleigh Athens Drive    2      35) Greensboro Dudley         2   
35) Winston-Salem Parkland  2      40) West Charlotte            1   
40) Raleigh Sanderson       1      40) West Forsyth              1   
40) Raleigh Enloe           1


Girls 55 Meter Dash
==========================================================
Meet Record: 6.87  2007 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
   Name              Year School            Time   Points
==========================================================
Final
 1 Ebony Scott        12 Southeast Raleigh  7.00   10         
 2 Joann Blakney      12 West Mecklenburg   7.08    8         
 3 Vashti Bandy       12 Butler             7.10    6         
 4 Gabrielle Gray     10 High Point Central 7.11    5         
 5 Dominique Weathers 11 Z. B.Vance         7.17    4         
 6 Zakiya Tyson       12 Jordan             7.17    3         
 7 Olicia Mayo-Sharp  10 Wakefield          7.24    2         
 8 Breanna Alston     12 Southeast Guilford 7.25    1

Preliminaries
 1 Ebony Scott        12 Southeast Raleigh  7.13Q
 2 Gabrielle Gray     10 High Point Central 7.17Q
 3 Zakiya Tyson       12 Jordan             7.21Q
 4 Vashti Bandy       12 Butler             7.16q
 5 Joann Blakney      12 West Mecklenburg   7.19q
 6 Dominique Weathers 11 Z. B.Vance         7.20q
 7 Breanna Alston     12 Southeast Guilford 7.23q
 8 Olicia Mayo-Sharp  10 Wakefield          7.28q
 9 Dannielle Davis    11 Southeast Raleigh  7.33 
10 Ariah Graham       10 Wakefield          7.35 
11 Janise Robinson    12 Dudley             7.36 
12 Sarah Justice      11 Ragsdale           7.36 
13 Alexis Murphy      10 Apex               7.37 
14 Madison Rayfield   10 East Forsyth       7.39 
15 Naya Tapper        10 West Mecklenburg   7.50 
16 Cheaslei Weathers  11 Myers Park         7.58 
17 Chelsie Carlton    12 Parkland           7.59 
18 Landon Davis       09 North Mecklenburg  7.66

Heat  1 Preliminaries                                           
 1 Gabrielle Gray     10 High Point Central 7.17Q
 2 Joann Blakney      12 West Mecklenburg   7.19q
 3 Dominique Weathers 11 Z. B.Vance         7.20q
 4 Sarah Justice      11 Ragsdale           7.36 
 5 Naya Tapper        10 West Mecklenburg   7.50 
 6 Cheaslei Weathers  11 Myers Park         7.58 
Heat  2 Preliminaries                                    
 1 Ebony Scott        12 Southeast Raleigh  7.13Q
 2 Vashti Bandy       12 Butler             7.16q
 3 Breanna Alston     12 Southeast Guilford 7.23q
 4 Janise Robinson    12 Dudley             7.36 
 5 Alexis Murphy      10 Apex               7.37 
 6 Chelsie Carlton    12 Parkland           7.59 
 7 Landon Davis       09 North Mecklenburg  7.66 
Heat  3 Preliminaries                                    
 1 Zakiya Tyson       12 Jordan             7.21Q
 2 Olicia Mayo-Sharp  10 Wakefield          7.28q
 3 Dannielle Davis    11 Southeast Raleigh  7.33 
 4 Ariah Graham       10 Wakefield          7.35 
 5 Madison Rayfield   10 East Forsyth       7.39

Girls 300 Meter Dash
============================================================
Meet Record: 38.94  2006 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
   Name               Year School           Time   H#
============================================================
 1 Ariah Graham         10 Wakefield          39.85   10            
 2 Zakiya Tyson         12 Jordan             40.11    8            
 3 Vashti Bandy         12 Butler             40.77    6            
 4 Ebony Scott          12 Southeast Raleigh  40.95    5            
 5 T'Shelia Mungo       11 Independence       40.97    4            
 6 Olicia Mayo-Sharp    10 Wakefield          40.99    3            
 7 Lauren Gulley        11 Mallard Creek      41.25    2            
 8 Breanna Alston       12 Southeast Guilford 41.26    1            
 9 Gabrielle Gray       10 High Point Central 41.29                 
10 Aalayah Faulcon      10 Southern Durham    41.61                 
11 Roshel Bygrave       12 Millbrook          41.75                 
12 Sarah Justice        11 Ragsdale           41.78                 
13 Santese Pryor        10 Jordan             41.79                 
14 Briana Brazile       12 North Mecklenburg  41.96                 
15 Tristine Johnson     12 Jordan             41.99                 
16 Dominique Weathers   11 Z. B.Vance         41.99                 
17 Joann Blakney        12 West Mecklenburg   42.19                 
18 Corinna Archie       10 West Charlotte     42.30                 
19 Allie Johnson        12 Athens Drive       42.53                 
20 Tiana Patillo        09 Wakefield          42.72                 
21 Tametris Morrison    09 Southeast Raleigh  42.81                 
22 Hannah Hensly        09 Pinecrest          42.86                 
23 Cheaslei Weathers    11 Myers Park         42.95                 
24 Achsah Brice         10 Dudley             42.98                 
25 Alyssa Townsend      11 Millbrook          43.42                 
26 Alyssa Omile         10 Enloe              43.43                 
27 Janise Robinson      12 Dudley             43.50                 
28 Brielle Burnett      11 Ragsdale           43.66                 
29 Lexie Robinson       10 Apex               43.67                 
30 Kristi Baptiste      12 Smith, B. L.       43.91                 
31 Dannielle Davis      11 Southeast Raleigh  43.93                 
32 Ebone Evans          12 Northern Durham    43.97                 
33 Shiniqua Pryor       12 Smith, B. L.       44.03                 
34 Karsynn Tuttle       12 Kell, Ardrey       44.18                 
35 Shermell Wilkins     11 Smith, B. L.       44.25                 
36 Aiesha Goggins       12 Riverside          44.37                 
37 Cacey Bunch             New Bern           45.18                 
38 Naya Tapper          10 West Mecklenburg   47.51                 
-- Sanura Eley-O'Reilly 12 Britt, Jack         DNF                 
-- Asia Pittman         12 Knightdale          DNF                 
-- Charity Shaw         09 Southern Durham     DNS                 
-- Keni Harrison        11 Clayton             DNS

Section  1                                                                      
  1 Dominique Weathers  11 Z. B.Vance         41.99                 
  2 Achsah Brice        10 Dudley             42.98                 
  3 Janise Robinson     12 Dudley             43.50                 
  4 Kristi Baptiste     12 Smith, B. L.       43.91                 
  5 Shiniqua Pryor      12 Smith, B. L.       44.03                 
 -- Charity Shaw        09 Southern Durham      DNS                 
Section  2                                                                
  1 Tiana Patillo       09 Wakefield          42.72                 
  2 Cheaslei Weathers   11 Myers Park         42.95                 
  3 Ebone Evans         12 Northern Durham    43.97                 
  4 Cacey Bunch            New Bern           45.18                 
  5 Naya Tapper         10 West Mecklenburg   47.51                 
 -- Keni Harrison       11 Clayton              DNS                 
Section  3                                                                
  1 Allie Johnson       12 Athens Drive       42.53                 
  2 Tametris Morrison   09 Southeast Raleigh  42.81                 
  3 Alyssa Townsend     11 Millbrook          43.42                 
  4 Alyssa Omile        10 Enloe              43.43                 
  5 Brielle Burnett     11 Ragsdale           43.66                 
  6 Shermell Wilkins    11 Smith, B. L.       44.25                 
Section  4                                                          
  1 Gabrielle Gray      10 High Point Central 41.29                 
  2 Tristine Johnson    12 Jordan             41.99                 
  3 Joann Blakney       12 West Mecklenburg   42.19                 
  4 Lexie Robinson      10 Apex               43.67                 
  5 Karsynn Tuttle      12 Kell, Ardrey       44.18                 
 -- Asia Pittman        12 Knightdale           DNF                 
Section  5                                                          
  1 Vashti Bandy        12 Butler             40.77    6            
  2 Roshel Bygrave      12 Millbrook          41.75                 
  3 Santese Pryor       10 Jordan             41.79                 
  4 Corinna Archie      10 West Charlotte     42.30                 
  5 Hannah Hensly       09 Pinecrest          42.86                 
  6 Dannielle Davis     11 Southeast Raleigh  43.93                 
Section  6                                                          
  1 Olicia Mayo-Sharp   10 Wakefield          40.99    3            
  2 Lauren Gulley       11 Mallard Creek      41.25    2            
  3 Breanna Alston      12 Southeast Guilford 41.26    1            
  4 Aalayah Faulcon     10 Southern Durham    41.61                 
  5 Sarah Justice       11 Ragsdale           41.78                 
  6 Briana Brazile      12 North Mecklenburg  41.96                 
Section  7                                                          
  1 Ariah Graham        10 Wakefield          39.85   10            
  2 Zakiya Tyson        12 Jordan             40.11    8            
  3 Ebony Scott         12 Southeast Raleigh  40.95    5            
  4 T'Shelia Mungo      11 Independence       40.97    4            
  5 Aiesha Goggins      12 Riverside          44.37                 
 -- Sanura Eley-O'Reill 12 Britt, Jack          DNF

Girls 500 Meter Dash
=================================================================
Meet Record: 1:14.41  2007 Ebony Cunningham, Southeast Raleigh
   Name               Year School             Time     Points
=================================================================
 1 T'Shelia Mungo       11 Independence       1:15.53   10            
 2 Aiesha Goggins       12 Riverside          1:15.60    8            
 3 Sanura Eley-O'Reilly 12 Britt, Jack        1:16.35    6            
 4 Roshel Bygrave       12 Millbrook          1:16.95    5            
 5 Lauren Gulley        11 Mallard Creek      1:18.17    4            
 6 Keni Harrison        11 Clayton            1:18.33    3            
 7 Ellen Ann Curcio     12 Kell, Ardrey       1:18.49    2            
 8 Corinna Archie       10 West Charlotte     1:18.70    1            
 9 Breanna Alston       12 Southeast Guilford 1:18.76                 
10 Alyssa Omile         10 Enloe              1:19.02                 
11 Jocelyn Keen         12 Fuquay-Varina      1:19.05                 
12 Jaleah Wilder        11 Southeast Raleigh  1:19.22                 
13 Aalayah Faulcon      10 Southern Durham    1:19.22                 
14 Allie Johnson        12 Athens Drive       1:19.53                 
15 noel tapper          09 West Mecklenburg   1:19.81                 
16 Kristi Baptiste      12 Smith, B. L.       1:20.61                 
17 Anna Gelbach         10 Myers Park         1:20.83                 
18 Kiara Bridges        12 Knightdale         1:20.85                 
19 Olivia Mayo-Sharp    11 Wakefield          1:21.40                 
20 Ciara Houston        12 Broughton          1:22.19                 
21 Tametris Morrison    09 Southeast Raleigh  1:22.29                 
22 Ashley Vanlandingham 12 Roberson, T. C.    1:22.36                 
23 Julia Roberts        10 Watauga            1:22.53                 
24 Michaela Birek       11 Wakefield          1:22.87                 
25 Kendra Douglas       11 Southeast Raleigh  1:23.22                 
26 Michaela Williams    10 West Mecklenburg   1:23.50                 
27 Brielle Burnett      11 Ragsdale           1:23.73                 
28 Tianna McHenry       11 Knightdale         1:24.16                 
29 Cori Floyd           11 Kell, Ardrey       1:24.74                 
30 Shiniqua Pryor       12 Smith, B. L.       1:24.82                 
31 Mollie Williams      09 Clayton            1:25.09                 
32 Kaity Lohrei         11 Alexander Central  1:25.13                 
33 Jordan Farrell       12 Enloe              1:25.35                 
34 Melisa Helm          10 North Mecklenburg  1:25.68                 
35 Caitlin Tutterow     12 Davie County       1:25.70                 
36 Trikeria Johnson     10 North Mecklenburg  1:25.72                 
37 Courtney Rainey      12 Pinecrest          1:25.73                 
38 Cameron Inglis       10 Green Hope         1:26.04                 
39 Nichole Morgan       12 Roberson, T. C.    1:26.12                 
40 Danielle Jameison    11 Reynolds, R. J.    1:26.44                 
41 Kelanda Dorsette     11 Reynolds, R. J.    1:27.71                 
42 Quasha Good          10 West Charlotte     1:28.99                 
-- Lindsey Lang         10 North Mecklenburg    DNF                 
-- Asia Pittman         12 Knightdale           DNF

Section  1
  1 Cori Floyd           11 Kell, Ardrey       1:24.74                 
  2 Mollie Williams      09 Clayton            1:25.09                 
  3 Kaity Lohrei         11 Alexander Central  1:25.13                 
  4 Jordan Farrell       12 Enloe              1:25.35                 
  5 Courtney Rainey      12 Pinecrest          1:25.73                 
  6 Cameron Inglis       10 Green Hope         1:26.04                 
Section  2
  1 Julia Roberts        10 Watauga            1:22.53                 
  2 Melisa Helm          10 North Mecklenburg  1:25.68                 
  3 Caitlin Tutterow     12 Davie County       1:25.70                 
  4 Danielle Jameison    11 Reynolds, R. J.    1:26.44                 
  5 Quasha Good          10 West Charlotte     1:28.99                 
Section  3
  1 Ciara Houston        12 Broughton          1:22.19                 
  2 Kendra Douglas       11 Southeast Raleigh  1:23.22                 
  3 Michaela Williams    10 West Mecklenburg   1:23.50                 
  4 Tianna McHenry       11 Knightdale         1:24.16                 
  5 Nichole Morgan       12 Roberson, T. C.    1:26.12                 
  6 Kelanda Dorsette     11 Reynolds, R. J.    1:27.71                 
Section  4
  1 noel tapper          09 West Mecklenburg   1:19.81                 
  2 Kiara Bridges        12 Knightdale         1:20.85                 
  3 Ashley Vanlandingham 12 Roberson, T. C.    1:22.36                 
  4 Brielle Burnett      11 Ragsdale           1:23.73                 
  5 Trikeria Johnson     10 North Mecklenburg  1:25.72                 
Section  5
  1 Breanna Alston       12 Southeast Guilford 1:18.76                 
  2 Aalayah Faulcon      10 Southern Durham    1:19.22                 
 -- Lindsey Lang         10 North Mecklenburg    DNF                 
 -- Asia Pittman         12 Knightdale           DNF                 
Section  6
  1 Lauren Gulley        11 Mallard Creek      1:18.17    4            
  2 Alyssa Omile         10 Enloe              1:19.02                 
  3 Allie Johnson        12 Athens Drive       1:19.53                 
  4 Olivia Mayo-Sharp    11 Wakefield          1:21.40                 
  5 Michaela Birek       11 Wakefield          1:22.87                 
  6 Shiniqua Pryor       12 Smith, B. L.       1:24.82                 
Section  7
  1 Sanura Eley-O'Reilly 12 Britt, Jack        1:16.35    6            
  2 Roshel Bygrave       12 Millbrook          1:16.95    5            
  3 Corinna Archie       10 West Charlotte     1:18.70    1            
  4 Jocelyn Keen         12 Fuquay-Varina      1:19.05                 
  5 Kristi Baptiste      12 Smith, B. L.       1:20.61                 
  6 Anna Gelbach         10 Myers Park         1:20.83                 
Section  8
  1 T'Shelia Mungo       11 Independence       1:15.53   10            
  2 Aiesha Goggins       12 Riverside          1:15.60    8            
  3 Keni Harrison        11 Clayton            1:18.33    3            
  4 Ellen Ann Curcio     12 Kell, Ardrey       1:18.49    2            
  5 Jaleah Wilder        11 Southeast Raleigh  1:19.22                 
  6 Tametris Morrison    09 Southeast Raleigh  1:22.29

Girls 1000 Meter Run
===============================================================
Meet Record: 2:56.73  2002 Julia Lucas, Charlotte Myers Park
   Name              Year School            Time   Points
===============================================================
 1 Becca Deloache      12 Myers Park        2:56.70S  10
      NEW STATE MEET INDOOR RECORD (all-classification)
 2 Deanna Foshee       11 Cary              2:58.47    8            
 3 Kenyetta Iyevbele   12 Olympic           2:59.74    6            
 4 Margaret Leak       11 Mount Tabor       3:02.05    5            
 5 Laura Hoer          12 Roberson, T. C.   3:02.35    4            
 6 Michelle Bailey     12 Garner            3:06.37    3            
 7 Jenna Christensen   11 Cary              3:06.72    2            
 8 Emily Zizzi         11 Myers Park        3:10.80    1            
 9 Jamie Van Tassell   12 Providence        3:12.70
10 Artrailia Lesane    10 Sanford, Terry    3:12.83
11 Lauren Colberg      10 Green Hope        3:13.85
12 Sophie Capshaw-Mack 09 Reynolds, R. J.   3:16.81
13 Jennie Cunningham   09 Pinecrest         3:17.19
14 Julia Hoover        10 Myers Park        3:17.32
15 Jessica Rossabi     10 Green Hope        3:17.43
16 Charity Lackey      09 Clayton           3:18.26
17 Jenna Parker        09 North Mecklenburg 3:20.14
18 Kaitlyn Shetler     10 Mallard Creek     3:21.25
19 Alex Wells          10 Wakefield         3:21.25
20 Julie Swaim         11 Reagan            3:21.35
21 Lauren Pollard      10 West Johnston     3:22.10
22 Morgan Stephenson   11 Cary              3:22.24
23 Danielle McKee      12 Britt, Jack       3:23.45
24 Maggie Harahan      10 Page              3:24.94
25 Emma Thorpe         10 Athens Drive      3:25.33
26 Taylor Sweet        10 Lake Norman       3:27.31
27 Jenny Galligher     11 Lake Norman       3:32.24
-- Haley Germain       11 Pinecrest           DNF
-- Kelly Montague      12 West Johnston       DNS
-- Erin Edmonds        11 Southeast Raleigh   DNS
-- Ashley Matthews     12 West Johnston       DNS

Girls 1600 Meter Run
============================================================
Meet Record: 5:06.16  2002 Erika Schneble, Hendersonville
   Name              Year School           Time
============================================================
 1 Samantha George   10 Millbrook          5:03.82S  10
      NEW STATE MEET INDOOR RECORD (all-classification)
 2 Kenyetta Iyevbele 12 Olympic            5:07.84    8            
 3 Laura Hoer        12 Roberson, T. C.    5:09.78    6            
 4 Michelle Bailey   12 Garner             5:15.37    5            
 5 Lauren Strapp     12 Leesville Road     5:16.45    4            
 6 Kelly Montague    12 West Johnston      5:18.28    3            
 7 Kaitlyn Kramer    11 Kell, Ardrey       5:21.88    2            
 8 Ashley Matthews   12 West Johnston      5:22.12    1            
 9 Madelin Talbert   10 South Mecklenburg  5:22.58                 
10 Emily Costa       10 Providence         5:24.07                 
11 Emily Zizzi       11 Myers Park         5:24.30                 
12 Alison Smith      11 East Chapel Hill   5:24.95                 
13 Julie Swaim       11 Reagan             5:25.57                 
14 Lauren Riedle     12 Green Hope         5:36.14                 
15 Austin Vass       09 Page               5:36.20                 
16 Jenny Galligher   11 Lake Norman        5:36.72                 
17 Ashley Brock      12 Pinecrest          5:37.56                 
18 Sarah Bollinger   11 Olympic            5:40.25                 
19 Tara Komlo        10 Wake Forest-       5:40.40                 
20 Sophie Watkins    12 Kell, Ardrey       5:40.55                 
21 Madison Harman    09 Watauga            5:41.70                 
22 Julia Hoover      10 Myers Park         5:41.77                 
23 Shakeria Worsley  11 Southeast Raleigh  5:41.80                 
24 Alex Wells        10 Wakefield          5:42.08                 
25 Taylor Sweet      10 Lake Norman        5:42.84                 
26 Kristen Mangum    11 Riverside          5:46.97                 
27 Justine Serje     11 South View         5:47.20                 
28 Taylor Rhodes     10 Northwest Guilford 6:08.84                 
-- Becca Deloache    12 Myers Park           DNF                 
-- Rachel Williams   11 Reynolds, R. J.      DNF                 
-- Maggie Harahan    10 Page                 DNF                 
-- Erin Edmonds      11 Southeast Raleigh    DNS

Girls 3200 Meter Run
==============================================================
Meet Record: 10:48.48  1998 Sarah-Vance Goodman, TC Roberson
   Name             Year School          Time
==============================================================
 1 Lexie Schustrom    12 Pinecrest       11:10.25   10            
 2 Brooke Gordon      09 Roberson, T. C. 11:24.32    8            
 3 Lauren Strapp      12 Leesville Road  11:26.05    6            
 4 Kaitlyn Kramer     11 Kell, Ardrey    11:28.62    5            
 5 Kersie Jhabvala    12 Apex            11:29.41    4            
 6 Olivia Enright     11 Green Hope      11:33.22    3            
 7 Kasey Briggs       11 Athens Drive    11:37.94    2            
 8 Jennifer Nogueira  10 West Forsyth    11:40.03    1            
 9 Maura McDonnell    09 Green Hope      11:54.23                 
10 Michelle Bailey    12 Garner          11:57.09                 
11 Kayla Schneider    12 Watauga         11:58.13                 
12 Emma Thorpe        10 Athens Drive    12:00.50                 
13 Kenyetta Iyevbele  12 Olympic         12:00.63                 
14 Hannah Barbour     10 Watauga         12:03.91                 
15 Anna McBride       09 Davie County    12:04.21                 
16 Samantha Campanaro 10 Mount Tabor     12:04.71                 
17 Sarah Bollinger    11 Olympic         12:05.04                 
18 Kathryn Hayes      09 West Forsyth    12:05.77                 
19 Sarah Hope         12 Roberson, T. C. 12:08.60                 
20 Allyson Arrington  11 Roberson, T. C. 12:08.78                 
21 Emily Zizzi        11 Myers Park      12:12.14                 
22 Kelsie Rubino      10 Lake Norman     12:15.36                 
23 Hannah Henderson   09 Myers Park      12:19.15                 
24 Sabrina Heck       09 Lake Norman     12:22.01                 
25 Esther Fisher      10 Rose, J. H.     12:24.38                 
26 Charlotte Brown    10 Green Hope      12:41.24

Girls 4x400 Meter Relay
=============================================================
Meet Record: 4:02.60  2009  Winston-Salem Mount Tabor
 Andrea Beck, Jazmann Richardson, Shenita Martin, Taylor Dewberry
   School                                       Time    Pts
============================================================
 1 Southeast Raleigh                            3:57.52S  10
     NEW STATE MEET INDOOR RECORD (all-classification)
    1) Tametris Morrison 09     2) Dannielle Davis 11                   
    3) Kendra Douglas 11        4) Jaleah Wilder 11                     
 2 Raleigh Wakefield                            3:57.76S   8            
    1) Michaela Birek 11        2) Olicia Sharp 10                      
    3) Tiana Patillo 09         4) Ariah Graham 10                      
 3 Charlotte Myers Park                         4:06.42    6            
    1) Cheaslei Weathers 11     2) Abbie Henderson 12                   
    3) Anna Gelbach 10          4) Becca Deloache 12                    
 4 Raleigh Millbrook                            4:07.36    5            
    1) Alyssa Townsend 11       2) Jessie Malek 11                      
    3) Roshel Bygrave 12        4) Samantha George 10                   
 5 North Mecklenburg                            4:07.80    4            
    1) Trikeria Johnson 10      2) Lindsey Lang 10                      
    3) Erin McAnulty 11         4) Briana Brazile 12                    
 6 Cary                                         4:09.19    3            
    1) Erin Foshee 11           2) Sheridan Jordan 11                   
    3) Jenna Christensen 11     4) Deanna Foshee 11                     
 7 Matthews Butler                              4:09.29    2            
    1) Melody Davis 11          2) Vashti Bandy 12                      
    3) Emily Senger 12          4) Allison Halberg 11                   
 8 West Mecklenburg                             4:12.22    1            
    1) Alvonna Blakney 10       2) noel tapper 09                       
    3) Michaela Williams 10     4) Joann Blakney 12                     
 9 Knightdale                                   4:13.15                 
    1) Tianna McHenry 11        2) Asia Pittman 12                      
    3) Carlmiya Powell 11       4) Kiara Bridges 12                     
10 Charlotte Providence                         4:13.56                 
    1) Emily Costa 10           2) Arden Mattachini 10                  
    3) Haley Lynch 11           4) Jamie Van Tassell 12                 
11 Winston-Salem Mount Tabor                    4:15.02                 
    1) Destiny Dalton 10        2) Arielle Moore 11                     
    3) Alexis Pitts 12          4) Margaret Leak 11                     
12 Asheville T.C. Roberson                      4:15.16                 
    1) Sydney Lierz 12          2) Ashley Vanlandingham 12              
    3) Nichole Morgan 12        4) Laura Hoer 12                        
13 Apex                                         4:17.06                 
    1) Gabby Robinson 09        2) Janay Moore 12                       
    3) Shannon Thomas 10        4) Lexie Robinson 10                    
14 Clayton                                      4:17.47                 
    1) Charity Lackey 09        2) Mollie Williams 09                   
    3) Meredith Holder 12       4) Catie Simmons 11                     
15 Greensboro Ben L. Smith                      4:17.89                 
    1) Kristi Baptiste 12       2) Shiniqua Pryor 12                    
    3) Shermell Wilkins 11      4) Kerrie Davis 12                      
16 Pineville Ardrey Kell                        4:18.61                 
    1) Caitlin Watkins 09       2) Cori Floyd 11                        
    3) Ellen Ann Curcio 12      4) Sophie Watkins 12                    
17 Hope Mills South View                        4:19.50                 
    1) Andria Wren 09           2) Tatyana Bryant 11                    
    3) Ayla Wilson 11           4) Lakeisha Parker 12                   
18 Charlotte Mallard Creek                      4:21.91                 
    1) Lacorey Cunningham 11    2) Kaitlyn Shetler 10                   
    3) Amyrah Bates 11          4) Lauren Gulley 11                     
19 Winston-Salem RJ Reynolds                    4:25.22                 
    1) Danielle Jameison 11     2) Rachel Williams 11                   
    3) Anna Caudill 09          4) Monique Smith 12                     
20 Southern Pines Pinecrest                     4:26.06                 
    1) Haley Germain 11         2) Ceci Weibert 11                      
    3) Abby Snyder 10           4) Courtney Rainey 12                   
21 Winston-Salem Reagan                         4:27.32                 
    1) Oludamilola Ademoyero 11 2) Ashley Brubaker 10                   
    3) Lydia Gordon 10          4) Claire Meyer                         
-- West Johnston                                    DNS                 
    1) Kelly Montague 12        2) Ashley Matthews 12                   
    3) Lauren Pollard 10        4) Kyra Green 10

Girls 4x800 Meter Relay
===============================================================
Meet Record: 9:42.51  2009    Charlotte Myers Park
     Emily Zizzi, Laura Carpenter, Alexa Gellman, Becca Deloache
   School                                    Time     Pts
===============================================================
 1 Cary                                      9:30.90S  10
     NEW STATE MEET INDOOR RECORD (all-classification)
    1) Sheridan Jordan 11    2) Deanna Foshee 11                  
    3) Jenna Christensen 11  4) Erin Foshee 11                    
 2 Charlotte Myers Park                      9:41.82S   8         
    1) Julia Hoover 10       2) Emily Zizzi 11                    
    3) Emily Rose 09         4) Becca Deloache 12                 
 3 Charlotte Providence                      9:43.58S   6         
    1) Arden Mattachini 10   2) Emily Costa 10                    
    3) Haley Lynch 11        4) Jamie Van Tassell 12              
 4 Southern Pines Pinecrest                  9:45.86S   5         
    1) Jennie Cunningham 09  2) Haley Germain 11                  
    3) Ashley Brock 12       4) Lexie Schustrom 12                
 5 Cary Green Hope                           9:53.38    4         
    1) Jessica Rossabi 10    2) Olivia Enright 11                 
    3) Lauren Colberg 10     4) Maura McDonnell 09                
 6 Watauga                                   9:58.11    3         
    1) Kayla Schneider 12    2) Julia Roberts 10                  
    3) Hannah Barbour 10     4) Lily Brady 09                     
 7 West Johnston                            10:02.43    2         
    1) Ashley Matthews 12    2) Dakota Foskey 10                  
    3) Lauren Pollard 10     4) Kelly Montague 12                 
 8 Raleigh Enloe                            10:14.79    1         
    1) Alyssa Omile 10       2) Deanna Hardesty 11                
    3) Erin Lester 11        4) Jordan Farrell 12                 
 9 Lake Norman                              10:18.21              
    1) Kelsie Rubino 10      2) Peyton Soernssen 10               
    3) Taylor Sweet 10       4) Jenny Galligher 11                
10 North Mecklenburg                        10:18.37              
    1) Melisa Helm 10        2) Lindsey Lang 10                   
    3) Erin McAnulty 11      4) Jenna Parker 09                   
11 Raleigh Millbrook                        10:20.00              
    1) Katie Gamble 09       2) Megan Corbally 11                 
    3) Allora Burke 11       4) Samantha George 10                
12 Winston-Salem RJ Reynolds                10:20.14              
    1) Rachel Williams 11    2) Danielle Jameison 11              
    3) Kelanda Dorsette 11   4) Sophie Capshaw-Mack 09            
13 Davie County                             10:23.00              
    1) Emerald Tuthill 12    2) Anna McBride 09                   
    3) Kaitlyn Hutchins 10   4) Caitlin Tutterow 12               
14 Asheville T.C. Roberson                  10:25.28              
    1) Sydney Lierz 12       2) Emma Wutschel 12                  
    3) Alexa Harvey 11       4) Brooke Gordon 09                  
15 Greensboro Page                          10:45.60              
    1) Carson Lamb           2) Austin Vass 09                    
    3) Maria Lemore 11       4) Maggie Harahan 10                 
16 Northwest Guilford                       10:51.60              
    1) Jessica Kaat 12       2) Mandy Bowen 12                    
    3) Sidney Havas 11       4) Taylor Rhodes 10                  
17 West Forsyth                             10:59.05              
    1) Kenzi Stemp 11        2) Tyanna Hairston                   
    3) Kim McCormack 09      4) Kathryn Hayes 09                  
18 Winston-Salem Mount Tabor                11:02.88              
    1) Sarah Chin 11         2) Anna Gervasi 09                   
    3) Nicole Stockburger 12 4) Eva Lai 11

Girls 55 Meter Hurdles
==============================================================
Meet Record: 7.92 2006 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
   Name             Year School           Time  Points
==============================================================
 1 Dannielle Davis  11 Southeast Raleigh   8.12   10         
 2 Chantal Scott    12 Wakefield           8.39    8         
 3 Mollie Williams  09 Clayton             8.45    6         
 4 Tristine Johnson 12 Jordan              8.53    5         
 5 Michaela Birek   11 Wakefield           8.79    4         
 6 Kasey Jones      11 Watauga             8.92    3         
 7 Chelsie Carlton  12 Parkland            9.08    2         
-- Jasmine Guy      12 West Charlotte       DNF

Preliminaries
 1 Dannielle Davis  11 Southeast Raleigh   8.20Q
 2 Chantal Scott    12 Wakefield           8.45Q
 3 Tristine Johnson 12 Jordan              8.55Q
 4 Mollie Williams  09 Clayton             8.50q
 5 Kasey Jones      11 Watauga             8.70q
 6 Jasmine Guy      12 West Charlotte      8.84q
 7 Michaela Birek   11 Wakefield           8.91q
 8 Chelsie Carlton  12 Parkland            8.97q
 9 Alex Appleby     12 Green Hope          9.00 
10 Naquan Moore     12 Rose, J. H.         9.23 
11 Jabrea Green     12 Parkland            9.27 
12 Myia Rivers      12 Parkland            9.29 
13 Alexis Pitts     12 Mount Tabor         9.34 
14 Monique Smith    12 Reynolds, R. J.     9.87 
15 Gabrielle Pierce 10 Southeast Guilford  9.94 
16 Meghan Moore     12 Kell, Ardrey       10.10 
17 Kerrie Davis     12 Smith, B. L.       10.27 
-- Briana Brazile   12 North Mecklenburg    DNS

Heat  1 Preliminaries
 1 Dannielle Davis  11 Southeast Raleigh   8.20Q
 2 Jasmine Guy      12 West Charlotte      8.84q
 3 Chelsie Carlton  12 Parkland            8.97q
 4 Alex Appleby     12 Green Hope          9.00 
 5 Alexis Pitts     12 Mount Tabor         9.34 
-- Briana Brazile   12 North Mecklenburg    DNS 
Heat  2 Preliminaries
 1 Chantal Scott    12 Wakefield           8.45Q
 2 Mollie Williams  09 Clayton             8.50q
 3 Michaela Birek   11 Wakefield           8.91q
 4 Myia Rivers      12 Parkland            9.29 
 5 Meghan Moore     12 Kell, Ardrey       10.10 
 6 Kerrie Davis     12 Smith, B. L.       10.27 
Heat  3 Preliminaries
 1 Tristine Johnson 12 Jordan              8.55Q
 2 Kasey Jones      11 Watauga             8.70q
 3 Naquan Moore     12 Rose, J. H.         9.23 
 4 Jabrea Green     12 Parkland            9.27 
 5 Monique Smith    12 Reynolds, R. J.     9.87 
 6 Gabrielle Pierce 10 Southeast Guilford  9.94

Girls Long Jump
=================================================================
Meet Record: 19-01.25  2008  Jacinda Evans, Southern Durham
   Name         Year School            Distance        Points
=================================================================
 1 Joann Blakney  12 West Mecklenburg  18-00.00   5.48m  10   
      17-05.50  16-09  17-04.50  16-05.75  17-00.25  18-00                       
 2 Hannah Hensly  09 Pinecrest         17-06.50   5.34m   8   
      17-00.50  16-09.25  17-06.50  15-10  FOUL  FOUL                            
 3 Tatyana Bryant 11 South View        16-10.50   5.14m   6   
      16-07.50  15-11  16-10.50  15-05  13-10.50  15-01                          
 4 Ariah Graham   10 Wakefield         16-09.00   5.10m   5   
      14-08.75  16-09  15-06.50  15-06.75  15-00.50  13-05.75                    
 5 Kendra Douglas 11 Southeast Raleigh 16-08.00   5.08m   4   
      16-08  FOUL  FOUL  14-04.25  16-04.25  FOUL

Girls Triple Jump
==================================================================
Meet Record: 40-11.50  1995   Twyla Smith, So. Pines Pinecrest
   Name            Year School             Distance    Points
==================================================================
 1 Tristine Johnson  12 Jordan             38-05.25  11.71m  10   
      38-05.25  FOUL  38-05  37-09  FOUL  FOUL                                   
 2 Shemiah Brooks    10 Southwest Guilford 37-05.00  11.40m   8   
      37-04.25  36-05  FOUL  FOUL  36-02  37-05                                  
 3 Aisha Cannon      12 Mooresville        36-07.50  11.16m   6   
      FOUL  34-11  36-03.25  36-07.50  FOUL  36-01                               
 4 Jaleah Wilder     11 Southeast Raleigh  36-06.00  11.12m   5   
      34-10.50  35-11  36-06  34-11  FOUL  35-09                                 
 5 Hannah Hensly     09 Pinecrest          36-03.00  11.04m   4   
      35-10.50  34-05  34-00  34-02  34-06.75  36-03                             
 6 Kendra Douglas    11 Southeast Raleigh  36-00.00  10.97m   3   
      FOUL  36-00  35-11  FOUL  FOUL  FOUL                                       
 7 Achsah Brice      10 Dudley             35-00.00  10.66m   2   
      35-00  34-00  34-02.25  34-03  32-08.50  34-01                             
 8 Joan Yabani       12 Sanderson          34-11.00  10.64m   1   
      FOUL  34-11  FOUL  FOUL  34-00.25  32-05.75                                
 9 Shalanda Grier    11 Southwest Guilford 33-08.25  10.26m       
      FOUL  33-07.75  33-08.25                                                   
10 Tatyana Bryant    11 South View         31-08.50   9.66m       
      31-08.50  31-02  31-08                                                     
-- Cidni Ford        09 Wakefield              FOUL               
      FOUL  FOUL  FOUL                                                           
-- Olivia Mayo-Sharp 11 Wakefield              FOUL               
      FOUL  FOUL  FOUL

Girls High Jump
===============================================================
Meet Record: 5-10  1996 Adriane Sims, Fayetteville Byrd
   Name                  Year School          Performance   Points
===============================================================
 1 Cassidie Cierra Burdick 11 Butler           5-04.00   1.62m  10   
 2 Hannah Hensly           09 Pinecrest        5-04.00   1.62m   8   
 3 Janet Watson            11 Panther Creek    5-00.00   1.52m   6   
 4 Mary Theresa Montgomery 12 Apex             5-00.00   1.52m   5   
 5 Tara Trivette           10 Watauga          5-00.00   1.52m   4   
 6 Erica McLeod            12 Butler           5-00.00   1.52m   3   
 7 Michaela Birek          11 Wakefield        5-00.00   1.52m   2   
 8 Devon Clausen           12 East Forsyth     4-10.00   1.47m   0.50
 8 Meghan Moore            12 Kell, Ardrey     4-10.00   1.47m   0.50
10 Sarah Watts             11 Roberson, T. C.  4-10.00   1.47m       
11 Moriah Ferrer           10 Mooresville      4-10.00   1.47m       
12 Caitlin Watkins         09 Kell, Ardrey     4-08.00   1.42m       
12 Alexis Sherrill         12 Northern Durham  4-08.00   1.42m       
12 Jabrea Green            12 Parkland         4-08.00   1.42m       
-- Meinkeng Fonge          12 Western Guilford      NH


Girls Pole Vault
=================================================================
Meet Record: 12-1 2007 Joanna Wright, Winston-Salem R.J. Reynolds
   Name              Year School         Performance   Points
==================================================================
 1 Cassie Crawford           12 Panther Creek         11-06.00      3.50m  10   
 2 Sydney White              10 East Forsyth          10-06.00      3.20m   7   
 2 Sydney Cook               11 Watauga               10-06.00      3.20m   7   
 4 Lillian Wyss              10 Millbrook             10-06.00      3.20m   5   
 5 Emily Simmons             11 Clayton               10-00.00      3.04m   3.50
 5 Catie Simmons             11 Clayton               10-00.00      3.04m   3.50
 7 Laura Gulliver            10 Watauga               10-00.00      3.04m   1.50
 7 Kristen Lee               09 Wakefield             10-00.00      3.04m   1.50
 9 Veronica Peskosky         12 Kell, Ardrey           9-06.00      2.89m       
 9 Caitlin Metz              11 Butler                 9-06.00      2.89m       
 9 Audrey Diener             10 Apex                   9-06.00      2.89m       
 9 Colleen Mclean            11 Riverside              9-06.00      2.89m       
13 Marina Florack            11 West Forsyth           9-00.00      2.74m       
13 Ally Sherlock             11 Roberson, T. C.        9-00.00      2.74m       
15 Mary Thomas               12 South Caldwell         8-06.00      2.59m       
-- Hallie Wieters            11 West Forsyth               DNS

Girls Shot Put
==================================================================
Meet Record: 48-11 2007  Kamorean Hayes, Harding
   Name            Year School           Performance   Points
==================================================================
 1 Clair Watkins             12 Butler                39-07.25     12.07m  10   
      38-00.75  34-09.25  39-07.25  36-08.75  37-05  38-08                       
 2 Breanna Warren            09 Western Guilford      38-00.00     11.58m   8   
      35-01.25  36-00.25  34-01.25  38-00  37-00  36-06.50                       
 3 Jasmine Suydam            11 Mallard Creek         36-03.50     11.06m   6   
      35-08  33-05.75  36-00.75  36-03.50  35-01  35-01                          
 4 Sequoia Watkins           11 Roberson, T. C.       35-07.50     10.85m   5   
      33-09  35-07.50  31-08  35-06.50  33-07  33-02.75                          
 5 Kim Cannon                12 Roberson, T. C.       34-11.00     10.64m   4   
      34-11  33-02.50  30-08.50  30-10.75  31-10.50  FOUL                        
 6 Morgan Moore              12 Providence            34-10.25     10.62m   3   
      33-00  33-08.50  32-02.50  34-10.25  33-06  32-03.50                       
 7 Latoya Wright             12 Harnett Central       34-08.50     10.57m   2   
      33-03  33-03.50  34-02.25  32-10.25  34-08.50  32-09.50                    
 8 Ebony Scott               12 Southeast Raleigh     33-02.25     10.11m   1   
      30-07  32-01  33-02.25  29-00.50  25-09.25  27-07                          
 9 Calinda Burrus            12 Mount Tabor           31-00.00      9.44m       
      31-00  30-02.50  29-09  28-11  27-04.75  27-11.50                          
10 Elizabeth Koehler         11 Lake Norman           30-04.50      9.25m       
      30-04.50  28-09  28-10.50                                                  
11 Samantha Schruise         12 Alexander Central     30-02.00      9.19m       
      FOUL  30-02  27-10.25

MVP - Hannah Hensly, Southern Pines Pinecrest (2nd long jump & high jump; 5th triple jump).


1-A/2-A/3-A RESULTS:

--BOYS --
 1) Asheville                  62       2) Marvin Ridge               53
 3) Fayetteville Byrd, Douglas 34       4) Eastern Alamance           22
 5) Nash Central               19       6) Southern Guilford          18
 7) Raleigh Cardinal Gibbons   15       8) Princeton                  14
 8) West Rowan                 14       8) Burlington Williams        14
11) Polk County                13.5    12) Morganton Patton           13
13) Hickory Ridge              12      13) Highlands Tech             12
15) South Rowan                11      15) East Rowan                 11
17) East Burke                 10      17) Robbinsville               10
17) South Brunswick            10      17) Union Pines                10
17) Kannapolis Brown, A. L.    10      17) St. Pauls                  10
23) Charlotte Catholic          9      23) Northwest Cabarrus          9
23) Winston-Salem Prep          9      26) Maiden                      8
26) Cedar Ridge                 8      28) Jacksonville White Oak      7
28) Hendersonville              7      30) Andrews, T. W.              6
30) Starmount                   6      30) Orange                      6
33) Western Harnett             5.5    34) North Rowan                 5
34) Farmville Central           5      34) Kernrsvll Bishop McGuinness 5
34) West Henderson              5      38) North Stokes                4.5
39) Mountain Heritage           4      39) Salisbury                   4
39) Wayesville Tuscola          4      42) Swansboro                   3
42) Currituck                   3      42) North Pitt                  3
42) Southwest Edgecombe         3      46) First Flight                2
46) Brevard                     2      46) Heide Trask                 2
46) Concord Robinson, J. M.     2      46) Richlands                   2
51) Fayetteville Westover       1.5    52) Overhills                   1
52) Jacksonville                1      52) McMichael                   1
52) South Johnston              1      52) Pittsboro Northwood         1

Boys 55 Meter Dash
==============================================================
Meet Record:  6.21  1996 Chris Justice, Greensboro Grimsley
   Name           Year School            Time
==============================================================
Final
 1 Torri Tillman   11 Marvin Ridge  6.54  
 2 Eric Winfrey    11 Byrd, Dougla  6.58  
 3 cj brinson      12 Winston-Sale  6.60  
 4 Darius Drummond 12 Asheville     6.69  
 5 Daishon Barger  10 West Rowan    6.76  
 6 Damion Wiggins  12 Southwest Ed  6.77  
 7 Anthony Murphy  12 Richlands     6.85  
 8 Ty Baker        10 White Oak     6.86

Prelims  (Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times Advance)
 1 Torri Tillman   11 Marvin Ridge  6.59Q  1 
 2 Eric Winfrey    11 Byrd, Dougla  6.60Q  2 
 3 cj brinson      12 Winston-Sale  6.64q  1 
 4 Daishon Barger  10 West Rowan    6.69q  1 
 5 Darius Drummond 12 Asheville     6.75q  2 
 6 Damion Wiggins  12 Southwest Ed  6.76q  2 
 7 Anthony Murphy  12 Richlands     6.82q  2 
 8 Ty Baker        10 White Oak     6.84q  1 
 9 Trey Mashore    11 West Rowan    6.89   2 
10 Dee Williams    12 South Johnst  6.91   2 
11 Josh Willacey   12 White Oak     6.97   2 
12 Shamorya Talton 10 White Oak     7.03   1 
13 Stanley Hicks   11 Fike          7.11   2 
-- Darius Baker    12 North Forsyt    FS   1


Boys 300 Meter Dash
=============================================================
Meet Record: 34.49  2009  Fuqwaun Greene, New Bern
   Name            Year School        Time
=============================================================
 1 Eric Winfrey      11 Byrd, Dougla  35.02   2 
 2 Torri Tillman     11 Marvin Ridge  35.72   2 
 3 Xavier Jones      09 Southern Gui  36.08   2 
 4 Richard Cotton    12 Northwest Ca  36.76   2 
 5 Stuart Johnson    12 Mountain Her  37.48   1 
 6 Markus Smith         Currituck     37.72   1 
 7 Aaron Tribble     12 Highlands Te  37.93   2 
 8 Christin Thomas   11 South Johnst  37.94   2 
 9 Kunle Akindahunsi 11 Mount Pleasa  38.65   1 
10 Shaquille Hardy   11 White Oak     39.18   1 
11 garret Miller     12 Mount Pleasa  40.03   1

Boys 500 Meter Dash
==========================================================
Meet Record: 1:03.65  2009  Andrew Hendrix, New Bern
   Name           Year School        Time  
==========================================================
 1 Aaron Tribble    12 Highlands Te  1:06.44   2 
 2 John Schilkowsky 12 Patton        1:06.77   2 
 3 Aaron Combs      12 Starmount     1:07.46   2 
 4 Matt Thielke     12 West Henders  1:09.27   2 
 5 Xavier Jones     09 Southern Gui  1:09.73   1 
 6 Travae Johnson   12 Western Harn  1:09.98   2 
 7 Donte' Smith     11 Byrd, Dougla  1:10.32   1 
 8 Joseph Furtado   10 East Rowan    1:12.76   1 
 9 Lamont Reaves    12 Union Pines   1:13.05   2 
-- Josh Scott       11 White Oak       DNF     1 
-- Nick Tamburo     11 White Oak       DNF     1

Boys 1000 Meter Run
==========================================================
Meet Record:  2:29.03  2008  Dylan Ferris, East Forsyth
   Name           Year School        Time
==========================================================
 1 Isaac Presson    12 Asheville     2:35.61  
 2 Michael Colven   11 Marvin Ridge  2:38.78  
 3 Tevin Richardson 11 Nash Central  2:40.07  
 4 Austin Tritt     12 Bishop McGui  2:41.81  
 5 Matt Buening     12 Charlotte Ca  2:43.09  
 6 Thomas O'Connell 12 Hendersonvil  2:46.51  
 7 Scott Lewis      12 Brevard       2:47.03  
 8 John Wolfe       12 Polk County   2:47.16  
 9 Michael Tomayo   11 Eastern Alam  2:47.96  
10 Sean Botzenhart     Currituck     2:48.23  
11 Sekou Vaughn     12 Harding Univ  2:48.42  
12 Aaron Nelson     12 McMichael     2:50.05  
13 Chase Helton     10 Byrd, Dougla  2:50.11  
14 Nick Summers     12 Salisbury     2:56.13  
15 Dalton Johnson   12 South Rowan   3:02.26

Boys 1600 Meter Run
=======================================================
Meet Record:  4:10.61  2003  Bobby Mack, North Forsyth
   Name          Year School         Time 
=======================================================
 1 Isaac Presson   12 Asheville      4:17.96  
 2 Graham Crawford 11 Williams       4:27.54  
 3 John Wolfe      12 Polk County    4:28.65  
 4 Mark Sullivan   12 Cardinal Gib   4:28.70  
 5 Nick Summers    12 Salisbury      4:35.44  
 6 Ben Sterett     12 Swansboro      4:36.15  
 7 Ryan Wallace    11 First Flight   4:36.59  
 8 Phillip Vance   11 Overhills      4:46.46  
 9 Michael York    11 South Rowan    4:58.53  
-- Jake Hurysz     12 Eastern Alam     DNF  
-- William Bass    11 Nash Central     DNF

Boys 3200 Meter Run
==========================================================
Meet Record:  9:14.71  2000  Ricky Brookshire, Watauga
   Name           Year School        Time 
==========================================================
 1 Jake Hurysz      12 Eastern Alam  9:10.96
      NEW STATE MEET INDOOR RECORD (all-classification)
 2 Isaac Presson    12 Asheville     9:24.08  
 3 Sean Magee       12 Cardinal Gib  9:32.56  
 4 William Bass     11 Nash Central  9:41.51  
 5 Graham Crawford  11 Williams      9:44.30  
 6 Chris Colo       11 Marvin Ridge  9:50.59  
 7 Braedon koerwitz 11 Robinson, J.  9:58.85  
 8 Mark Sullivan    12 Cardinal Gib 10:13.63  
 9 Ben Sterett      12 Swansboro    10:16.18  
10 Matthew Flores   12 Charlotte Ca 10:21.88  
11 Michael Rogers   12 Ashbrook     10:25.12  
12 Josh Drew        12 White Oak    10:26.16  
13 Phillip Vance    11 Overhills    10:27.30  
14 Drew Winters     11 Charlotte Ca 10:31.53  
15 John Wolfe       12 Polk County  10:33.58  
16 Ross Oden        12 East Rowan   10:34.35


Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================
Meet Record: 7.05  2009  Wayne Davis, S.E. Raleigh
   Name             Year School             Time
==========================================================
 1 David Shaw       12 St. Pauls     7.74  
 2 T. J. Wilson     12 Princeton     7.84  
 3 Jerrod Lipscomb  10 Brown, A. L.  7.86  
 4 Samuel Starks    12 North Rowan   7.95  
 5 Michael Stroupe  11 Tuscola       7.97  
 6 Kendrick Smith   12 North Pitt    7.98  
 7 Daishon Barger   10 West Rowan    8.20  
 8 Wesley Tucker    10 Jacksonville  8.39

Preliminaries (8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times)
 1 Daishon Barger   10 West Rowan    7.69Q  1 
 2 David Shaw       12 St. Pauls     7.84Q  2 
 3 Samuel Starks    12 North Rowan   7.97q  2 
 4 T. J. Wilson     12 Princeton     7.98q  2 
 5 Michael Stroupe  11 Tuscola       8.08q  1 
 6 Kendrick Smith   12 North Pitt    8.17q  2 
 7 Jerrod Lipscomb  10 Brown, A. L.  8.27q  2 
 8 Wesley Tucker    10 Jacksonville  8.41q  1 
 9 Richie Lane      12 Northwest Ca  8.43   1 
10 Geoffrey Rowland 10 Northside (J  8.51   1 
11 Alex Pennington  12 White Oak     8.52   2 
12 Adriene Elmore   11 Western Harn  8.65   1 
-- Winston Johnson  12 Brown, A. L.    FS   2

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
Meet Record:  3:21.97  2009   New Bern
   Andrew Hendrix, Fuqwaun Greene, Miles Sparks, Anthony Hendrix
  School                                 Time
================================================================
1 Byrd, Douglas                          3:32.56  
   1) Donte' Smith 11    2) Darrell Mainor 12              
   3) Chase Helton 10    4) Eric Winfrey 11                
2 Southern Guilford                      3:34.69  
   1) Kendall Pickett 11 2) William Watson 12              
   3) Jaleel Harris 11   4) Xavier Jones 09                
3 Asheville                              3:38.20  
   1) Calvin Clark 10    2) TJ Davidson 11                 
   3) Tre Williams 11    4) Daisaun White 11               
4 Orange                                 3:38.61  
   1) Tyler Craven 12    2) Daniel Johnson 12              
   3) Blake Hall 09      4) Dylan Skinner 12               
5 White Oak                              3:39.16  
   1) Will Shelly 12     2) Josh Scott 11                  
   3) Alex Pennington 12 4) Nick Tamburo 11                
6 Marvin Ridge                           3:42.16  
   1) Edmond Duvall 11   2) Alec Lane 09                   
   3) Chris Van Gurp 11  4) Michael Colven 11

Boys 4x800 Meter Relay
====================================================================
Meet Record: 8:05.25  2006  New Bern
        Ant. Hendrix, And. Hendrix, D. Castelo, K. William
   School                                  Time
===================================================================
 1 Eastern Alamance                        8:15.51  
    1) Michael Tomayo 11   2) James Fladeland 12             
    3) Tyron Alston 12     4) Jake Hurysz 12                 
 2 Nash Central                            8:27.01  
    1) Tevin Richardson 11 2) Jeremy Judd 11                 
    3) Andrew Nguyen 11    4) William Bass 11                
 3 Marvin Ridge                            8:31.86  
    1) Alec Lane 09        2) Chris Colo 11                  
    3) Michael Colven 11   4) Chris Van Gurp 11              
 4 Charlotte Catholic                      8:36.05  
    1) Jaime Carter 11     2) Matthew Flores 12              
    3) Drew Winters 11     4) Matt Buening 12                
 5 Hendersonville                          8:38.04  
    1) Nick Knable 11      2) Jake Cosgrove 10               
    3) Mitchell Ryan 11    4) Thomas O'Connell 12            
 6 South Rowan                             8:39.40  
    1) Dalton Johnson 12   2) Caleb O'Neal 11                
    3) Eric Delgado 11     4) Michael York 11                
 7 White Oak                               8:41.35  
    1) Josh Scott 11       2) Josh Drew 12                   
    3) Nick Tamburo 11     4) Will Shelly 12                 
 8 Northwood                               8:42.10  
    1) Eric Williams       2) Austin Tingen                  
    3) Kurt Clark          4) Richard Torbert                
 9 Weddington                              8:45.20  
    1) Will Chambers 11    2) Reid Trexler 11                
    3) Dan Ruggiero 12     4) Nick Holley 12                 
10 Asheville                               8:54.60  
    1) TJ Davidson 11      2) Calvin Clark 10                
    3) Tre Williams 11     4) Isaac Presson 12               
11 Byrd, Douglas                           8:55.20  
    1) Chase Helton 10     2) Frank Quarles 09               
    3) Donte' Smith 11     4) Nathan Sylvester 11            
12 Union Pines                             9:01.75  
    1) Saulo Rodriguez 11  2) Thomas Freeman 12              
    3) Trevor Morris 11    4) Lamont Reaves 12               
13 Conley, D. H.                           9:28.35  
    1) Blake Justice 11    2) Chandler Mullis 10             
    3) Jordan Lancaster 10 4) Patrick Carter

Boys Long Jump
==============================================================
Meet Record: 24-07.25  1997 Marcus O'Neal, Greensboro Dudley
   Name         Year School        Performance
==============================================================
 1 Torri Tillman  11 Marvin Ridge  22-05.25      6.83m 
 2 Coye Still     12 Hickory Ridg  22-00.00      6.70m 
 3 Daisaun White  11 Asheville     21-06.00      6.55m 
 4 Trey Mashore   11 West Rowan    21-02.50      6.46m 
 5 Frank Quarles  09 Byrd, Dougla  21-00.75      6.41m 
 6 Ershawn Wilder 12 West Rowan    20-07.50      6.28m 
 7 Ethan Rhodes   12 Polk County   20-00.50      6.10m 
 8 Jamal Owens    12 Orange        20-00.50      6.10m 
 9 Shaun McLean   12 Western Harn  19-07.50      5.98m 
10 Darius Baker   12 North Forsyt  18-01.50      5.52m

Boys Triple Jump
==================================================================
Meet Record: 49-10  1998 Greg Yeldell, North Rowan
   Name          Year School        Performance   
==================================================================
 1 John Minott     12 Union Pines   47-08.00     14.52m 
 2 Daisaun White   11 Asheville     46-07.00     14.19m 
 3 T. J. Wilson    12 Princeton     46-01.75     14.06m 
 4 Torri Tillman   11 Marvin Ridge  45-05.25     13.84m 
 5 Trevor Anderson 12 Northwest Ca  45-02.00     13.76m 
 6 Jason Thompson  11 Asheville     44-00.50     13.42m 
 7 Bob McNeil      12 Williams      43-10.00     13.36m 
 8 Travae Johnson  12 Western Harn  41-00.50     12.50m 
 9 Richmond Felton 12 Hendersonvil  40-05.00     12.31m 
-- Dee Williams    12 South Johnst    FOUL

Boys High Jump
================================================================
Meet Record: 7-00  2002 Jesse Williams, Raleigh Broughton
   Name          Year School        Performance
================================================================
 1 Tanner Anderson 12 East Burke    6-10.00    2.08m 
 2 Keith Grant     12 South Rowan   6-08.00    2.03m 
 3 Darius Drummond 12 Asheville     6-06.00    1.98m 
 4 Zach Cole       11 Patton        6-02.00    1.87m 
 5 Coye Still      12 Hickory Ridg  6-02.00    1.87m 
 6 jurious johnson 12 Winston-Sale  6-02.00    1.87m 
 7 Joe Mathews     12 Western Harn  6-00.00    1.82m 
 7 DeMarcus Northe 12 Westover      6-00.00    1.82m 
 9 Decardo Cole    12 Princeton     6-00.00    1.82m 
10 Keenan Young    12 West Henders  6-00.00    1.82m 
11 William Brown   10 Salisbury     6-00.00    1.82m 
12 Steven Bradley  11 North Pitt    5-10.00    1.77m 
12 Eric Nelson     11 Tuscola       5-10.00    1.77m 
-- LaBrian Black   11 Brown, A. L.     NH

Boys Pole Vault
==========================================================
Meet Record: 16-06  2/9/2008  Scott Houston, NW Guilford
   Name          Year School        Performance 
==========================================================
 1 Landon Hunt     12 Robbinsville  14-06.00    4.41m 
 2 Alex Lomax      11 Maiden        14-06.00    4.41m 
 3 Evan Webb       12 East Rowan    14-00.00    4.26m 
 4 Bryan Lieberman 12 Polk County   13-06.00    4.11m 
 4 Sean Nickell    12 North Stokes  13-06.00    4.11m 
 6 Ryan Czejkowski 12 Cardinal Gib  13-06.00    4.11m 
 7 Matt Cobb       12 Eastern Alam  12-06.00    3.81m 
 8 Aaron Nelson    12 McMichael     12-00.00    3.65m 
 9 Dillon Arey     11 East Rowan    11-00.00    3.35m 
-- Curt Myer       12 Robbinsville     NH
-- jonathan jones  12 Pisgah           NH

Boys Shot Put
=============================================================
Meet Record: 57-11  1990 Ed Robertson, High Point Andrews                       
   Name           Year School         Performance
=============================================================
 1 Ryan Minor       11 South Brunsw   54-01.50   16.49m 
 2 Jacob Geary      12 Cedar Ridge    52-03.75   15.94m 
 3 Cameron McRae    12 Andrews, T.    51-06.00   15.69m 
 4 Nolan Cobb       12 Farmville Ce   51-01.00   15.57m 
 5 Tavis Bailey     12 Brown, A. L.   47-06.50   14.49m 
 6 Nathan Robbins   12 East Rowan     46-10.50   14.28m 
 7 Conner Hansen    12 Heide Trask    46-09.50   14.26m 
 8 Sam Sherman      11 East Rowan     46-08.50   14.23m 
 9 Antonio Kornegay 12 NC Science &   45-08.00   13.91m 
10 Sterling Crosby  12 Southern Gui   45-04.25   13.82m 
11 Darren Moore     12 Westover       44-06.50   13.57m 
12 Jose Gonzolas    12 Madison        44-03.50   13.50m 
13 Andrew Mincey    12 Eastern Alam   43-11.50   13.39m 
14 Ronnie Gosnell   11 Madison        43-09.25   13.34m 
15 Tanner Ramsey    11 Polk County    43-08.25   13.31m 
16 Andrew Chatman   12 Jacksonville   42-01.00   12.82m

MVP - Isaac Presson, Asheville HS (1st 1000, 1600; 2nd 3200).
NCHSAA Press Release:
ASHEVILLE MEN, BURLINGTON CUMMINGS WOMEN TAKE TEAM TITLES IN 1A/2A/3A NCHSAA INDOOR TRACK

CHAPEL HILL -- Isaac Presson won two individual events to help lead Asheville to the men's team title in the North Carolina High School Athletic Association state 1-A/2-A/3-A indoor track and field championships at the Eddie Smith Indoor Arena on the campus of the University of North Carolina on Saturday afternoon.

Presson, a senior, captured first place in both the 1000 and the 1600 and was second in the 3200, earning meet Most Valuable Performer honors as Asheville tallied 62 points to 53 for runner-up Waxhaw Marvin Ridge.

Presson's time of 4:17.96 in the 1600 meters was a new 1-A/2-A/3-A state meet record.

Fayetteville Douglas Byrd finished in third in the team standings with 34, followed by Eastern Alamance (22) and Nash Central (19). A total of 56 schools scored points in the men's meet.

Torri Tillman paced Marvin Ridge to the second place finish with victories in the long jump and the 55 meters.

Burlington Cummings won its fourth consecutive women's team title, keeping its streak intact since the sport was reclassified. Cummings edged Weddington 49-46, with Raleigh Cardinal Gibbons in third with 42 points. North Rowan was fourth with 29 and Northern Guilford fifth with 26. A total of 51 schools in the women's meet broke into the scoring column.

Sarah Rapp of Cardinal Gibbons was named the women's MVP, as she won both distance races at 1600 and 3200 meters and was second in the 1000.

Kortney Williams of Cummings won the triple jump and Francesca Evans of the state champs was winning the 500.

Erin Tucker of Concord Jay Robinson was a double winner, capturing both the 55 and the 55 hurdles.



-- GIRLS 1-A/2-A/3-A --
 1) Burlington Cummings         49        2) Weddington         46
 3) Raleigh Cardinal Gibbons    42        4) North Rowan        29
 5) Northern Guilford           26        6) Salisbury          24
 6) Charlotte Harding Univ      24        8) Marvin Ridge       23
 9) Concord J.M. Robinson       20       10) Rocky Mount        16
10) Jacksonville White Oak      16       12) North Buncombe     15.5
13) Cedar Ridge                 14       14) South Granville    13
14) NC Science & Math           13       16) Kinston            10
16) Nash Central                10       16) Charlotte Catholic 10
16) Granville Central           10       20) Mount Pleasant      9
21) Triton                       8       21) Southwest Edgecombe 8
21) Orange                       8       24) Gray Stone Day      7
24) Monroe                       7       26) Hickory Ridge       6
26) Concord                      6       28) Asheville           5.5
29) Hendersonville               5       29) Waynesville Tuscola 5
29) Fayetteville Westover        5       29) Kannapolis AL Brown 5
29) Morganton Patton             5       34) South Brunswick     4
34) Fayetteville Byrd, Douglas   4       34) Gastonia Forestview 4
34) Franklin                     4       38) Gastonia Ashbrook   3
38) Southern Guilford            3       38) North Stokes        3
38) Winston-Salem Prep           3       38) Monroe Parkwood     3
38) Wilkes Central               3       44) Polk County         2.33
45) Kernrsvlle Bishop McGuinness 2       45) North Pitt          2
45) Overhills                    2       45) Northwest Cabarrus  2
49) Jacksonville                 1       50) West Wilkes         0.33
50) Union Pines                  0.33


Girls 55 Meter Dash
==========================================================
Meet Record: S  6.87  2007 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
  Name               Year School        Time
==========================================================
Final
1 Erin Tucker          12 Robinson, J.  7.19  
2 Zikeena Parker       11 Rocky Mount   7.36  
3 Breahna Morrison     12 Weddington    7.44  
4 Briana Haith         10 Granville Ce  7.48  
5 Brittany Sturdivant  12 Weddington    7.52  
6 jazman richardson    10 Winston-Sale  7.53  
7 Dajia Ervin          09 Southern Gui  7.61  
8 Janieyah Collins     10 Monroe        7.61

Preliminaries
 1 Erin Tucker         12 Robinson, J.  7.22Q  2 
 2 Breahna Morrison    12 Weddington    7.39Q  1 
 3 Briana Haith        10 Granville Ce  7.40q  2 
 4 Zikeena Parker      11 Rocky Mount   7.42q  1 
 5 Brittany Sturdivant 12 Weddington    7.48q  1 
 6 Janieyah Collins    10 Monroe        7.49q  2 
 7 Dajia Ervin         09 Southern Gui  7.53q  1 
 8 jazman richardson   10 Winston-Sale  7.58q  2 
 9 Juanita Leto        11 Concord       7.59   2 
10 Naomi Alston        10 Byrd, Dougla  7.68   2 
11 Maria Canepa        12 Swansboro     8.52   1

Girls 300 Meter Dash
==========================================================
Meet Record:  38.94  2006  Gabby Mayo, Southeast Raleigh
   Name             Year School        Time
==========================================================
 1 Breahna Morrison   12 Weddington    41.26   3 
 2 Zikeena Parker     11 Rocky Mount   41.88   2 
 3 Janieyah Collins   10 Monroe        42.27   2 
 4 Jazmyne Childs     11 Harding Univ  42.67   1 
 5 Francesca Evans    10 Cummings      42.82   3 
 6 Tanazia Owens      09 Harding Univ  43.11   3 
 7 Stephanie Burris   11 Tuscola       43.16   3 
 8 Molly Harkavy      12 Cedar Ridge   43.79   1 
 9 Kathryn Crawford   09 Forestview    43.84   1 
10 Lindsey Fuller     12 Cedar Ridge   44.23   2 
11 Jasmine Williams   12 Nash Central  44.23   1 
12 Naomi Alston       10 Byrd, Dougla  45.66   3 
13 Katherine Schwalen 09 Currituck     45.93   1 
14 Aja Segoviano      11 White Oak     46.09   3 
15 Miranda Clark      09 Mount Pleasa  47.06   1 
16 Rani Haddock       11 Overhills     47.82   2

Girls 500 Meter Dash
=================================================================
Meet Record: S 1:14.41  2007 Ebony Cunningham, Southeast Raleigh
   Name            Year School        Time
=================================================================
 1 Francesca Evans   10 Cummings      1:17.04   4 
 2 Sarah Whitman     10 Triton        1:18.46   4 
 3 Rodaijah Faucette 09 Cummings      1:18.57   4 
 4 Aja Segoviano     11 White Oak     1:20.53   4 
 5 Naomi Alston      10 Byrd, Dougla  1:21.34   3 
 6 Destinie Sykes    09 Ashbrook      1:21.81   2 
 7 Rani Haddock      11 Overhills     1:23.29   2 
 8 Colleen McGuire   12 NC Science &  1:23.35   2 
 9 Kaylan Lance      12 Brevard       1:23.82   3 
10 Rose O'Shea       12 Bishop McGui  1:24.29   4 
11 Tanazia Owens     09 Harding Univ  1:24.38   3 
12 Abigail Bost      10 Williams      1:24.54   3 
13 Irene Lane        12 Jacksonville  1:25.83   3 
14 Briana Haith      10 Granville Ce  1:26.64   4 
15 Lisa Moffitt      10 Swansboro     1:27.14   1 
16 Titiana Banks     12 North Rowan   1:28.22   1 
17 Kelly Maw         12 Cardinal Gib  1:30.11   3 
18 Micheala Thorne   11 Rocky Mount   1:31.30   1 
19 Elizabeth Ross    12 Tuscola       1:33.85   2 
 
Girls 1000 Meter Run
================================================================
Meet Record: S 2:56.73  2002  Julia Lucas, Charlotte Myers Park
   Name           Year School         Time
================================================================
 1 Destine' Kirkman 12 Harding Univ   3:08.66  
 2 Sarah Rapp       11 Cardinal Gib   3:10.11  
 3 Haley Kapheim    12 Weddington     3:11.16  
 4 Emily Shields    11 Salisbury      3:11.75  
 5 Jamie Vezolles   10 Charlotte Ca   3:12.79  
 6 Danneille Hobbs  12 White Oak      3:16.41  
 7 Alyssa Clark     12 Marvin Ridge   3:17.80  
 8 Hunter Latimer   10 Gray Stone D   3:18.31  
 9 Emily Latimer    09 Currituck      3:19.39  
10 Laura Godwin     11 Triton         3:20.45  
11 Kristen Stout    11 Hendersonvil   3:21.32  
12 Jessa Vogel      11 North Buncom   3:21.38  
13 Samiiah Wilson   09 Cardinal Gib   3:33.08  
14 Dana Guthrie     11 Croatan        3:35.24

Girls 1600 Meter Run
==============================================================
Meet Record: S 5:06.16  2002  Erika Schneble, Hendersonville
   Name            Year School         Time  
==============================================================
 1 Sarah Rapp        11 Cardinal Gib   5:19.31  
 2 Danneille Hobbs   12 White Oak      5:21.10  
 3 Taryn Stern       11 Hickory Ridg   5:33.23  
 4 Julia Singley     11 Patton         5:33.30  
 5 Samiiah Wilson    09 Cardinal Gib   5:33.81  
 6 Erin McGuirk      11 Northern Gui   5:36.18  
 7 Chelsea Matson    11 Weddington     5:38.47  
 8 Laney Browder     09 Wilkes Centr   5:39.57  
 9 Carmen Hilliard   09 South Brunsw   5:40.57  
10 Keeley Wood       12 Southern Lee   5:41.99  
11 Alesia Reece      11 Madison        5:42.56  
12 Carylynn Willis   11 Williams       5:43.94  
13 Megan Bucek       11 Jacksonville   5:44.62  
14 Teal McLean       12 Westover       5:46.00  
15 Shannon Martin    11 Weddington     5:47.70  
16 Katherine Shields 11 Salisbury      5:54.25  
17 Kayli Buckley     12 Marvin Ridge   5:54.50  
18 Ashley Kale       12 Bandys         5:59.98  
19 Kristen Stout     11 Hendersonvil   6:02.34  
20 Elizabeth Lackey  09 Hendersonvil   6:02.72  
21 Claudia Mundy     11 Hickory        6:08.57  
22 Megan Cuomo       10 Cardinal Gib   6:30.03

Girls 3200 Meter Run
================================================================
Meet Record:  10:48.48  1998  Sarah-Vance Goodman, TC Roberson
   Name            Year School         Time 
================================================================
 1 Sarah Rapp        11 Cardinal Gib   11:39.15  
 2 Frances Dougherty 12 NC Science &   11:50.42  
 3 Nicole Esplin     12 Cardinal Gib   11:51.86  
 4 Erin McGuirk      11 Northern Gui   12:20.04  
 5 Carmen Hilliard   09 South Brunsw   12:23.94  
 6 Christina Ferris  12 Charlotte Ca   12:26.20  
 7 Laney Browder     09 Wilkes Centr   12:28.06  
 8 Krista Rosenquest 09 Cardinal Gib   12:30.40  
 9 Callie Turlington 12 NC Science &   12:33.50  
10 Cynthia Griffin   11 Madison        12:33.66  
11 Chelsea Matson    11 Weddington     12:34.72  
12 Kayli Buckley     12 Marvin Ridge   12:37.57  
13 Ailish Dwyer      09 Marvin Ridge   12:43.02  
14 Kierstin Cogdell  10 Weddington     12:45.31  
15 Teal McLean       12 Westover       12:45.59  
16 Jamie Hageman     09 Charlotte Ca   12:48.89  
17 Casey Warren      10 Nash Central   12:50.10  
18 Kendra Dorn       11 Croatan        12:51.29  
19 Caitlyn Colo      10 Marvin Ridge   12:56.32  
20 Katherine Shields 11 Salisbury      13:08.46  
21 Kelsey Temple     10 Currituck      13:09.14  
22 Abby Fuquay       12 Croatan        13:10.56  
23 Molly Cook        11 Weddington     13:16.91  
-- Megan Bucek       11 Jacksonville     DNF

Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
Meet Record:  7.92 2006 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
    Name               Year School          Time
================================================================
 1 Erin Tucker           12 Robinson, J.    8.28  
 2 Teaunna Cutherbertson 10 North Rowan     8.32  
 3 Juanita Leto          11 Concord         8.61  
 4 Kortney Williams      12 Cummings        8.80  
 5 Tatyana Brewton       11 Forestview      8.83  
 6 Meloney Ramos         11 Salisbury       8.89  
 7 Molly Harkavy         12 Cedar Ridge     8.91  
 8 Janae Lopez           12 Cummings        8.92

Preliminaries
 1 Erin Tucker           12 Robinson, J.    8.33Q  3 
 2 Teaunna Cutherbertson 10 North Rowan     8.55Q  1 
 3 Juanita Leto          11 Concord         8.62Q  2 
 4 Kortney Williams      12 Cummings        8.60q  3 
 5 Meloney Ramos         11 Salisbury       8.85q  2 
 6 Molly Harkavy         12 Cedar Ridge     8.92q  2 
 7 Janae Lopez           12 Cummings        8.94q  1 
 8 Tatyana Brewton       11 Forestview      9.02q  1 
 9 Shelby Hall           11 Graham          9.03   2 
10 Janieyah Collins      10 Monroe          9.08   2 
11 Megan Gerald          12 Byrd, Dougla    9.12   3 
12 Destinie Sykes        09 Ashbrook        9.29   3 
13 Maggie Conner         12 Polk County     9.40   3 
14 Jasmine Taylor        12 Kinston         9.42   3 
15 Penny Lane Buckner    10 Mountain Her    9.48   1 
16 Jasmine Richmond      12 Jacksonville    9.67   2 
17 Gillian Brown         12 Jacksonville    9.72   1 
18 Rachelle Cleveland    11 Currituck       9.73   2 
19 Amy Schwartz          12 Weddington      9.74   3 
20 Courtney Dancy        10 West Wilkes     9.82   1 
21 Kelly Dahlheimer      12 Northern Gui    9.90   3 
22 Jene Bright           12 Western Harn    9.98   2 
23 Justine Neville       11 Cuthbertson    10.20   1

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
Meet Record:  4:02.60  2009  Winston-Salem Mount Tabor
  Andrea Beck, Jazman Richardson, Shenita Martin, Taylor Dewberry
   School                                     Time
===============================================================
 1 Weddington                                 4:12.69   3 
    1) Carly Griffith 11      2) Brittany Sturdivant 12         
    3) Haley Kapheim 12       4) Breahna Morrison 12            
 2 Marvin Ridge                               4:13.58   3 
    1) Anna Lipocky 10        2) Ashley Christy 11              
    3) Taylor Berry 10        4) Alyssa Clark 12                
 3 Cedar Ridge                                4:17.23   2 
    1) Jordyn Rivenbark 09    2) Sara Bordeaux 09               
    3) Molly Harkavy 12       4) Lindsey Fuller 12              
 4 North Buncombe                             4:19.56   2 
    1) Sage Profit 10         2) Jennifer Roberts 12            
    3) Allison Fox 10         4) Justine Stocks 12              
 5 Harding University                         4:19.77   3 
    1) Jazmyne Childs 11      2) Cayla Lowe 12                  
    3) Destine' Kirkman 12    4) Tanazia Owens 09               
 6 Tuscola                                    4:21.12   3 
    1) Elizabeth Ross 12      2) Eliza Sease 12                 
    3) Taylor Switch 12       4) Stephanie Burris 11            
 7 Bishop McGuinness                          4:25.63   1 
    1) Jessica Roner 12       2) Dominique Preudhomme 11        
    3) Lexie Bray 11          4) Rose O'Shea 12                 
 8 Jacksonville                               4:27.35   1 
    1) Jasmine Richmond 12    2) Gillian Brown 12               
    3) Maria Henderson 11     4) Irene Lane 12                  
 9 Cummings                                   4:28.15   3 
    1) Rodaijah Faucette 09   2) Chelsea Morrow 12              
    3) Keeyatta Russell 10    4) Francesca Evans 10             
10 Cardinal Gibbons                           4:29.32   3 
    1) Danielle Hawkins 11    2) Samiiah Wilson 09              
    3) Kate Donato 10         4) Kelly Maw 12                   
11 White Oak                                  4:29.45   2 
    1) Aubery Prichard 09     2) Danneille Hobbs 12             
    3) Krystal Weaver 10      4) Aja Segoviano 11               
12 Hendersonville                             4:30.09   1 
    1) Alyssa Chet 10         2) Ellen Stallings 11             
    3) Ana Unda 10            4) Kristen Stout 11               
13 Overhills                                  4:30.10   1 
    1) April Sherlin 09       2) Teasha Reed 10                 
    3) Laura Chapek 10        4) Rani Haddock 11                
14 Byrd, Douglas                              4:30.12   2 
    1) Tatyanna German 12     2) Kimberly Scales 11             
    3) Angelise Davis-Long 11 4) Naomi Alston 10                
15 Triton                                     4:31.05   2 
    1) Sarah Whitman 10       2) Adriana Rosado 12              
    3) Laura Godwin 11        4) Dava Johnston 10               
16 North Rowan                                4:31.49   2 
    1) Titiana Banks 12       2) Tameshia Allen                 
    3) Akeira Charleston      4) Shachia Hicks                  
17 Madison                                    4:39.31   1 
    1) Alesia Reece 11        2) ashleigh Ponder 10             
    3) Stephany Lane 11       4) Cynthia Griffin 11

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
Meet Record:  9:42.51  2009  Charlotte Myers Park
 Emily Zizzi, Laura Carpenter, Alexa Gellman, Becca Deloache
   School                                    Time  
================================================================
 1 Marvin Ridge                              10:04.57  
    1) Brittany Fritz 10      2) Caitlyn Colo 10                
    3) Kayli Buckley 12       4) Alyssa Clark 12                
 2 Weddington                                10:17.53  
    1) Chelsea Matson 11      2) Carly Griffith 11              
    3) Rachel Wallon 09       4) Haley Kapheim 12               
 3 Gray Stone Day                            10:26.13  
    1) Hunter Latimer 10      2) Janna Featherstone 10          
    3) Illa Jones 10          4) Kendall Taylor 09              
 4 North Buncombe                            10:27.89  
    1) Jessa Vogel 11         2) Audrey Garrett 11              
    3) Katarina Ruehl 09      4) Justine Stocks 12              
 5 NC Science & Math                         10:32.58  
    1) Frances Dougherty 12   2) Ashley Baker 12                
    3) Stefanie Schwemlein 12 4) Callie Turlington 12           
 6 Charlotte Catholic                        10:35.55  
    1) Christina Ferris 12    2) Shannon Kirchner 11            
    3) Maddy Gasior 09        4) Jamie Vezolles 10              
 7 Cardinal Gibbons                          10:36.00  
    1) Kelly Maw 12           2) Megan Cuomo 10                 
    3) Kate Donato 10         4) Nicole Esplin 12               
 8 Hendersonville                            10:41.48  
    1) Elizabeth Lackey 09    2) Ana Unda 10                    
    3) Alyssa Chet 10         4) Kristen Stout 11               
 9 Madison                                   10:51.87  
    1) Alesia Reece 11        2) Julia Metscher 09              
    3) Stephany Lane 11       4) Cynthia Griffin 11             
10 Currituck                                 10:54.48  
    1) Lauren Ward 12         2) Emily Latimer 09               
    3) Sarah Rozier 10        4) Kelsey Temple 10               
11 Jacksonville                              10:55.72  
    1) Irene Lane 12          2) Jordan Snyder 12               
    3) Michaela O'Connor 10   4) Maria Henderson 11             
12 North Lincoln                             11:08.60  
    1) Savannah Fornshell 10  2) Morgan Ellis 09                
    3) Kayla Harrison 09      4) Katlyn Milholland 12           
13 White Oak                                 11:28.95  
    1) Karlie Drake 10        2) Hallie Altman                  
    3) Aubery Prichard 09     4) Lauren Henry

Girls Long Jump
==================================================================
Meet Record: S 19-01.25  2008  Jacinda Evans, Southern Durham
   Name                Year School         Performance  
==================================================================
 1 Teaunna Cutherbertson 10 North Rowan    18-06.75   5.65m 
 2 Jessica Barnes        12 Southwest Ed   17-08.75   5.40m 
 3 Meloney Ramos         11 Salisbury      17-05.25   5.31m 
 4 Briana Haith          10 Granville Ce   17-04.25   5.28m 
 5 Kortney Williams      12 Cummings       17-03.00   5.25m 
 6 Yasavian Bush         10 North Rowan    16-10.75   5.14m 
 7 Ashley Christy        11 Marvin Ridge   16-10.25   5.13m 
 8 McKinley Kelcy        12 Marvin Ridge   16-06.00   5.02m 
 9 Janae Lopez           12 Cummings       16-01.25   4.90m 
10 Jazmyne Childs        11 Harding Univ   15-08.75   4.79m 
11 Andrea Jones          12 Marvin Ridge   15-03.00   4.64m 
12 Jazmine Flagler       12 South Granvi   15-00.25   4.57m 
13 Toni McKoy            09 Conley, D. H   14-09.00   4.49m

Girls Triple Jump
==================================================================
Meet Record: S 40-11.50  1995 Twyla Smith, SO. Pines Pinecrest   
   Name                Year School         Performance  
==================================================================
 1 Kortney Williams      12 Cummings       36-07.75  11.16m 
 2 Yasavian Bush         10 North Rowan    35-11.75  10.96m 
 3 Francesca Evans       10 Cummings       34-11.75  10.66m 
 4 Jazmine Flagler       12 South Granvi   34-10.50  10.62m 
 5 Zakiyyah King         11 Kinston        34-08.75  10.58m 
 6 Janae Lopez           12 Cummings       33-08.25  10.26m 
 7 Cayla Lowe            12 Harding Univ   33-03.25  10.14m 
 8 Danielle Hawkins      11 Cardinal Gib   32-10.50  10.02m 
 9 McKinley Kelcy        12 Marvin Ridge   32-10.00  10.00m 
-- Teaunna Cutherbertson 10 North Rowan      FOUL            
-- Tatyana Brewton       11 Forestview        DQ

Girls High Jump
================================================================
Meet Record: S  5-10  1996 Adriane Sims, Fayetteville Byrd
   Name             Year School         Performance 
================================================================
 1 Jasmine Williams   12 Nash Central   5-02.00   1.57m 
 2 Jazmine Flagler    12 South Granvi   5-02.00   1.57m 
 3 Libby Florence     09 Cedar Ridge    5-00.00   1.52m 
 3 Keonna Artis       10 Brown, A. L.   5-00.00   1.52m 
 3 Chante' Bell       12 Westover       5-00.00   1.52m 
 6 Michelle Dees      11 Orange         5-00.00   1.52m 
 7 Arianna Tucker     10 Northwest Ca   5-00.00   1.52m 
 8 Maggie Conner      12 Polk County    4-10.00   1.47m 
 8 Katelyn Bumgarner  11 West Wilkes    4-10.00   1.47m 
 8 Tashi Whitney      11 Union Pines    4-10.00   1.47m 
11 Kortnie Curry      12 West Davidso   4-10.00   1.47m 
11 Rachelle Cleveland 11 Currituck      4-10.00   1.47m 
13 Makayla Roten      09 West Wilkes    4-10.00   1.47m 
14 Ashley Culbertson  09 East Henders   4-10.00   1.47m 
15 Danielle Hawkins   11 Cardinal Gib   4-08.00   1.42m 
16 Bailey Ogle        10 Bishop McGui   4-08.00   1.42m 
16 Meredith Foster    12 West Henders   4-08.00   1.42m 
18 Elizabeth Ambler   10 Northern Gui   4-08.00   1.42m 
19 Taylor York        12 North Stokes   4-06.00   1.37m

Girls Pole Vault
===============================================================
Meet Record: S 12-01  2007 Joanna Wright, R.J. Reynolds
   Name             Year School        Performance 
===============================================================
 1 Elizabeth Ambler   10 Northern Gui  10-03.00   3.12m 
 2 Kelly Dahlheimer   12 Northern Gui   9-06.00   2.89m 
 3 Sage Profit        10 North Buncom   9-06.00   2.89m 
 3 Caitlin Hay        12 Asheville      9-06.00   2.89m 
 5 Ashleigh Culpepper 11 Franklin       9-00.00   2.74m 
 6 Lyndsie White      12 Parkwood       9-00.00   2.74m 
 7 Amanda DeFisher    12 Polk County    9-00.00   2.74m 
 8 Kayleigh Norris    10 Mount Pleasa   8-00.00   2.43

Girls Shot Put
=================================================================
Meet Record: S 48-11  2007 Kamorean Hayes, Harding                           
   Name             Year School        Performance  
=================================================================
 1 Alisha Bradshaw    11 Salisbury     38-09.00  11.81m 
 2 Jocelyn Parnell    12 Mount Pleasa  36-04.50  11.08m 
 3 Cookie Wingfield   12 Kinston       34-11.00  10.64m 
 4 Sherri Owens       11 Orange        34-10.50  10.62m 
 5 Hailey Cook        09 Hendersonvil  33-06.75  10.22m 
 6 Shandellah Martin  11 North Stokes  33-01.00  10.08m 
 7 Tierra Davis       12 North Pitt    32-00.00   9.75m 
 8 Landra Graves      12 Southern Gui  31-02.00   9.49m 
 9 Nichole Poppe      10 Franklinton   30-10.75   9.41m 
10 Chelsea Lineberger 12 NC Science &  29-11.00   9.11m

MVP - Sarah Rapp, Raleigh Cardinal Gibbons (1st 1600 & 3200; 2nd 1000).


Results courtesy of
Durham Striders.

NCHSAA Press Release: 3-A/2-A/1-A Meet

Previous year's (2009) results

State Indoor Meet Records | All-time NC Indoor List

Past Indoor Champions

Past champions - State Outdoor Meet
All-Time Track Top 25
2009 State Cross Country Championships

Main Menu




NCPrepTrack.com