NCPrepTrack.com

20th Annual State Indoor Track Championships

Saturday - February 11, 2006
Eddie Smith Field House
University of North Carolina, Chapel Hill, NC

Revised 2/16/06. (Times for Section 1 in the Girls 3200 were corrected by the NCHSAA).

Girls Results | Main Menu

BOYS:
 1) New Bern                 50        1) Winston-Salem RJ Reynolds 50
 3) Asheville TC Roberson    31        4) Garner                    30
 5) Raleigh Sanderson        22        6) Southern Pines Pinecrest  19
 7) Huntersville Hopewell    18        8) East Chapel Hill          17
 9) Clayton                  16        9) Southeast Raleigh         16
11) Northwest Guilford       15       11) Raleigh Broughton         15
13) West Charlotte           14       14) Northern Nash             13
14) Jacksonville             13       14) Winston-Salem Parkland    13
17) Charlotte ZB Vance       11       18) Nash Central               9
19) High Point T.W. Andrews   8       19) Charlotte Myers Park       8
19) East Henderson            8       19) East Mecklenburg           8
19) Charlotte Berry Academy   8       19) East Wake                  8
19) South Caldwell            8       26) Greensboro Ben L. Smith    7
26) Reidsville                7       28) White Oak                  6
28) West Rowan                6       28) Fayetteville Pine Forest   6
28) McDowell                  6       28) Charlotte Providence       6
28) Burlington Williams       6       28) Asheville                  6
35) South Central             5       35) Northern Durham            5
35) Raleigh Enloe             5       35) Polk County                5
35) West Stokes               5       40) North Forsyth              4
40) West Johnston             4       42) Raleigh Wakefield          3
42) Southwest Guilford        3       42) Durham Jordan              3
42) Charlotte Harding         3       46) Hope Mills South View      2
46) Jamestown Ragsdale        2       46) Southern Durham            2
46) Winston-Salem Mount Tabor 2       46) Greensboro Page            2
46) High Point Central        2       52) North Rowan                1
52) East Rowan                1       52) Durham Hillside            1
52) Hertford County           1       52) Cary                       1
55m dash
1, Brandon Banks, Garner, 6.38. 2, Trenton Guy Jr., W. Charlotte, 6.41. 3, Antonio Sales, E. Chapel Hill, 6.43. 4, Atolani Akinkuotu, S. Central, 6.44. 5, Kelvin Hardesty, New Bern, 6.48. 6, Edward Alexander, W. Charlotte, 6.49. 7, Bryce Sherman, W-S Parkland, 6.50. 8, Ricco Bell, Char Vance, 6.52.

Prelims:

Heat 1: 1, Trenton Guy Jr., West Charlotte, 6.44Q. 2, Jordan Anderson, Raleigh Sanderson , 6.54. 3, edward armstrong, New Bern, 6.63.4, Jaquez Canty, North Forsyth, 6.67. 5, Julian Stallings, Northwest High S,6.89. 6, Michael Connor, Orange, 7.02. 7, Aaron Burtnett, Sun Valley High,7.15. --, Chris McCollum, Southern Guilford, FS.

Heat 2: 1, Antonio Sales, East Chapel Hill, 6.46Q. 2, Christian Bethune, Charlotte Harding, 6.59. 3, Demetrius Mabry, Southwest Edgecombe, 6.74. 4, TylerYoung, HP Central, 6.77. 5, Dominique Young, Char Berry Academy, 6.78. 6, Alfonso White, West Bladen, 6.80. 7, Joey Burke, South View, 6.93. 8, Eric Brooks,Durham School of Arts, 7.11.

Heat 3: 1, Kelvin Hardesty, New Bern, 6.49Q. 2, Jeff Rankins, J.F. Webb, 6.57. 3, Taquan Ellerbe, North Forsyth, 6.64. 4, DarrylWilliams, White Oak, 6.73. 5, David Pickett, T.C. Roberson, 6.81. 6, Gary Jackson,Hillside, 6.85. --, Phillip Bush, North Rowan, FS.

Heat 4: 1, Bryce Sherman, W-S Parkland, 6.50Q. 2, Edward Alexander, West Charlotte, 6.51q. 3, Bobby Hatchell, Jacksonville, 6.63. 4, Chris Snype, Sanderson, 6.65. 5, Ricky Garmon, Char Vance, 6.72. 6, Jacobi Jenkins, Rocky Mount , 6.78. 7, Jelani Tyson, Jordan, 6.88. 8, Cord Collins, T.C. Roberson, 7.01.

Heat 5: 1, brandon banks, Garner, 6.44Q. 2, rigdon whitfield, New Bern, 6.61. 3, Samuel Jordan, E.A. Laney, 6.69. 4, Daniel McKay, Harding, 6.76. 5, Brandon Howe, North Mecklenbur, 6.81. 6, Nick Greene, Gbo Ben L. Smith,6.82. 7, Philip Long, Northern Durham, 6.83. 8, Whitlock Cedric, Char Vance, 6.92.

Heat 6: 1, Atolani Akinkuotu, South Central, 6.43Q. 2, Terrell Davis, Northern Nash, 6.55. 3, Archie Barrow, W-S R. J. Reynolds, 6.56. 4, JoelMcKoy, Ral Athens Drive, 6.71. 5, Lamont Savage, West Rowan, 6.73. 6,Mourice Johnson, White Oak, 6.85. 7, Charles Morgan, West Craven, 8.25.

Heat 7: 1, Ricco Bell, Char Vance, 6.51Q. 2, Kereem Ross, Union, 6.57. 3, dakota marshall, southwest onslow, 6.63. 4, James Nickens, Southern Durham, 6.64. 5, Roger Weathers, Char Independence, 6.65. 6, Mike Brown, West Craven, 6.67.

55m Hurdles
1, Johnny Dutch, Clayton, 7.13 (Meet record. Old, 7.22, by Mike Lloyd, W-S Mt. Tabor, 2002). 2, Kirt McReynolds, E. Mecklenburg, 7.37. 3, Darryl Reynolds, New Bern, 7.44. 4, Charlton Rolle, W-S Reynolds, 7.55. 5, Dewayne Chandler, W-S Parkland, 7.63. 6, Roy Powell, Dur Jordan, 7.64. 7, Everett Long, Gsbo Page, 7.69. 8, Devon Watlington, Fay Pine Forest, 7.85.

Prelims:

Heat 1: 1, Kirt McReynolds, East Mecklenburg, 7.40Q. 2, Charlton Rolle, R. J. Reynolds, 7.49Q. 3, John Bonano, Sanderson, 7.78. 4, WayneDavis, Southeast Raleig, 7.84. 5, Chris Stewart, Carver, 7.86. 6, Broderick Jones, Southern Nash, 8.41. --, Spencer Adams, Butler, FS.

Heat 2: 1, Dewayne Chandler, W-S Parkland, 7.73Q. 2, Devon Watlington, Pine Forest, 7.83Q. 3, DeAndre Jones, West Craven, 7.87. 4, Jacobi Jenkins, Rocky Mount, 8.02. 5, Kereem Ross, Union, 8.05. 6, Jamaal Miller, West Charlotte, 8.15. 7, Harold Sims, J.F. Webb, 8.17. 8, Austin Davis, Northern Durham, 8.22.

Heat 3: 1, Darly Reynolds, New Bern, 7.64Q. 2, Everett Long, Gbo Page, 7.73Q. 3, Tim Lovick, Garner, 7.81. 4, Collin Jarmon, Orange, 7.91. 5,Shon Reardon, North Buncombe, 8.00. 6, Jeremy Bell, Northern Nash, 8.13.7, Phillip Bush, North Rowan, 8.85.

Heat 4: 1, Johnny Dutch, Clayton, 7.32Q. 2, Roy Powell, Durham Jordan, 7.66Q. 3, Korel Mack, R. J. Reynolds, 7.72. 4, Alphonso Jordan, Hopewell, 7.76. 5, Christian Bethune, Harding, 7.83. 6, Donta Young, Seventy-First, 7.85.7, Justin Crawford, Ashbrook, 7.90. 8, Matt Boruff, Leesville Road, 8.29.

300m
1, Karjuan Williams, New Bern, 34.77. 2, Antonio Sales, E. Chapel Hill, 35.20. 3, Bryce Sherman, W-S Parkland, 35.33. 4, Handy Dawes, Nash Central, 35.80. 5, Archie Barrow, W-S Reynolds, 35.80. 6, Edward Alexander, W. Charlotte, 36.22. 7, Johnny Dutch, Clayton, 36.24. 8, Anthony Williams, Jacksonville, 36.31.

Results of sections:

Section 1: 1, Raquiam Watson, West Rowan, 36.58. 2, Gary Jackson, Durham Hillside, 36.92. 3, Justin Fleming, Freedom, 37.23. 4, Michael Connor, Orange, 38.06. 5, Donte Wooden, Burlington Cummings, 38.89.

Section 2: 1, Miles Walker, Char Providence, 36.59. 2, Drew Tucker, WestStokes, 36.87. 3, James Nickens, Southern Durham, 37.19. 4, Charles Moss, South Caldwell, 37.35. 5, Chris Robinson, R. J. Reynolds, 37.48. 6, Alphonse Turner, Fay Seventy-First, 39.90.

Section 3: 1, Daniel McKay, Char Harding, 37.74. 2, Harold Sims, J.F. Webb, 39.23. 3, Ian Williamson, Green Hope, 39.63.

Section 4: 1, Johnny Dutch, Clayton, 36.24. 2, Brandon Howe, North Mecklenburg, 36.39. 3, Trey Snide, Clayton, 36.91. 4, Jeremiah Kilgore, T.C. Roberson, 37.88. 5, Michael Carter, High Point T.W. Andrews, 38.04. 6, James Pratt, Pinecrest, 38.07.

Section 5: 1, Karjuan Williams, New Bern, 34.77. 2, Antonio Sales, East Chapel Hill, 35.20. 3, Aaron Searles, Char Harding, 37.50. 4, Roger Weathers, Char Independence, 37.89. 5, Devon Watlington, Pine Forest, 38.81. --,brandon banks, Garner, DQ.

Section 6: 1, Anthony Williams, Jacksonville, 36.31. 2, Terrell Davis, Northern Nash, 36.54. 3, Jarvis Siler, Ragsdale, 37.29. 4, Dominique Young, Char Berry Academy, 37.41. 5, Torrey Grissett, Fay Douglas Byrd, 37.88. --,Tripp Smith, Ral Athens Drive, DNF.

Section 7: 1, Bryce Sherman, W-S Parkland, 35.33. 2, Archie Barrow, R. J. Reynolds, 35.80. 3, Shaton Pratt, W-S Parkland, 36.65. 4, Jeremy Bell, Northern Nash, 36.67. 5, Olajuwon Whitley, West Charlotte, 36.81. 6,Jeff Rankins, J.F. Webb, 37.49.

Section 8: 1, Darly Reynolds, New Bern, 36.42. 2, Marcelis Martis, Jacksonville, 36.45. 3, Chris Snype, Ral Sanderson, 36.60. 4, Lamarr Davis, East Wake, 37.04. 5, Ricky Garmon, Char Vance, 37.85.

Section 9: 1, Handy Dawes, Nash Central, 35.80. 2, Edward Alexander, West Charlotte, 36.22. 3, Trenton Guy Jr., West Charlotte, 36.56. 4, Jacobi Jenkins, Rocky Mount, 36.76. 5, Jehson Payton, Apex, 37.44. 6, dakota marshall, southwest onslow, 38.02.

500m
1, Karjuan Williams, New Bern, 1:04.92. (Meet record. Old, 1:05.70 by Clay Ragan, N. Forsyth, 2003). 2, Kevin Edwards, Char Vance, 1:05.93, 3, Charlton Rolle, W-S Reynolds, 1:06.18. 4, Drew Tucker, W. Stokes, 1:06.65. 5, Handy Dawes, Nash Central, 1:07.06. 6, Marcelis Martis, Jacksonville,1:07.13. 7, Jestin Jennings, HP Central, 1:07.56. 8, Gary Jackson, Dur Hillside, 1:07.57.

Section 1: 1, D'Ray Vanhoy, Parkland, 1:11.59. 2, Mike Jones, Jordan, 1:12.27. 3, Cordell Livingston, SW Guilford, 1:12.35. 4, John Johnson, Hoke, 1:13.93. 5, Kaleb Kincaid, South Caldwell, 1:16.25.

Section 2: 1, Brandon Kidd, Hoke, 1:11.95. 2, Ian Williamson,Green Hope, 1:12.04. 3, Ryan Burnett, Southern Nash, 1:13.52. 4, Jason Perry, Char Vance, 1:13.95. --, Kelvin Crowder, Char Garinger, DNF.

Section 3: 1, Raquiam Watson, West Rowan, 1:08.93. 2, Orlando Anderson, Gbo Ben L. Smith, 1:10.00. 3, Kendrick Powe, Southeast Raleigh, 1:10.33. 4,Andrew Spears, Harnett Central, 1:11.26. 5, Graham Rothrock, Reidsville,1:11.46. 6, Danny Johnsen, Page, 1:11.68.

Section 4: 1, Gary Jackson, Hillside, 1:07.57. 2, Miles Walker, Char Providence, 1:09.14. 3, Javan Lapp, North Henderson, 1:10.22. 4, Jarvis Mack, Gbo Dudley, 1:10.56. 5, Jonathon Smith, Asheville, 1:11.08.

Section 5: 1, Darius Law, Southeast Raleigh, 1:08.26. 2, Denzell Lawson, Hopewell, 1:09.49. 3, Zach Pittman, North Rowan, 1:10.40. 4,Dexter Flowe, Harding, 1:11.13. 5, anthony hendrix, New Bern,1:11.61. 6, Trey Brian, West Wilkes, 1:12.44.

Section 6: 1, Drew Tucker, West Stokes, 1:06.65. 2, AlexCarradine, Sanderson, 1:08.84. 3, Johnny Dutch, Clayton, 1:09.01. 4, Devon Watlington, Pine Forest, 1:12.14. 5, Kavaugh Brown, West Charlotte,1:12.71.

Section 7: 1, Jestin Jennings, HP Central, 1:07.56. 2, Nick Greene, Ben L. Smith, 1:07.61. 3, Trey Snide, Clayton, 1:08.91. 4, Aaron Francis,North Mecklenbur, 1:10.83. 5, andrew hendrix, New Bern, 1:11.31. 6,Charles Emerson, Jacksonville Hig, 1:12.04.

Section 8: 1, Jehson Payton, Apex, 1:07.64. 2, Tripp Smith, Athens Drive, 1:10.32. 3, Je'Marus Alston, Northern Nash, 1:11.05. 4, Michael Allen, Ragsdale, 1:12.13. 5, Markel Barnes, Fike, 1:18.30. --, Vincent Alford, West Charlotte, FS.

Section 9: 1, Karjuan Williams, New Bern, 1:04.92. 2, Kevin Edwards, Char Vance, 1:05.93. 3, Charlton Rolle, R. J. Reynolds, 1:06.18. 4, Handy Dawes, Nash Central, 1:07.06. 5, Marcelis Martis, Jacksonville, 1:07.13. 6, Greg Byrd, Rocky Mount, 1:09.71.

1,000m
1, Josh Morgan, Ash Roberson, 2:35.21. 2, Lamarr Davis, E. Wake, 2:35.23. 3, Jed Black, SP Pinecrest, 2:35.87. 4, Jonathan Springfield, Ral Enloe, 2:37.42. 5, Matt Holman, S. Caldwell, 2:38.20. 6, Stephon Roach, Reidsville, 2:38.99. 7, Jason Morgan, Ash Roberson, 2:40.70. 8, John Curtiss, Char Providence, 2:41.05.

Section 1: 1, Logan Roberts, Raleigh Broughton, 2:41.13. 2, Daniel Fox, Cary, 2:49.70. 3, Eder Sanchez, West Johnston, 2:51.21. 4, Matt Barber,J.H. Rose, 2:51.99. 5, Anthony Lucas, Nash Central, 2:53.18. 6, Garrett Allen, Nash Central, 2:55.61.

Section 2: 1, Remy Tamer, West Forsyth, 2:41.47. 2, Chase Condon, West Henderson, 2:44.58. 3, Randy Lenn, White Oak, 2:45.23. 4, Konrad Waszczenick, North Davidson, 2:45.47. 5, Andrew Yarchin, Myers Park, 2:52.92.

Section 3: 1, Stephon Roach, Reidsville, 2:38.99. 2, John Curtiss, Providence, 2:41.05. 3, Miguel Ocampo, Surry Central, 2:44.22. 4,Michael Rollins, North Stanly, 2:45.40. 5, Nick O'Keefe, Ral Athens Drive, 2:46.40. 6, Jonathan Stone, Pinecrest, 2:47.22. 7, Harrison Kirby, T.C. Roberson, 2:49.04. 8, Nick Schilly, East Davidson, 2:50.71. 9,Monty Caldwell, Clayton, 2:51.51. 10, KC Ballentine, Northwest Guilford,2:52.67.

Section 4: 1, Josh Morgan, T.C. Roberson, 2:35.21. 2, Lamarr Davis, East Wake, 2:35.23. 3, Jed Black, Pinecrest, 2:35.87. 4, Jonathan Springfield, Raleigh Enloe, 2:37.42. 5, Matt Holman, South Caldwell, 2:38.20. 6, Jason Morgan, T.C. Roberson, 2:40.70. 7, Terry Wyatt, South View, 2:41.43. 8, Dylan Ferris, East Forsyth, 2:41.93. 9, Steve Lowe, Southeast Raleigh, 2:43.88. 10, Alan Ford, Hopewell, 2:46.92. 11, Matt Gray, Greenville JH Rose, 2:49.13.

1,600m
1, Josh Morgan, Ashville TC Roberson, 4:23.81. 2, Trey Miller, W-S Reynolds, 4:26.01. 3, Zack Dawson, Northwest Guilford, 4:26.74. 4, John Curtiss, Charlotte Providence, 4:28.67. 5, Dakota Lowery, W. Johnston, 4:29.97. 6, Daniel Gura, E. Chapel Hill, 4:31.5. 7, Greg Dame, W-S Mt. Tabor, 4:32.08. 8, Ryan Stultz, S. Caldwell, 4:32.97.

Section 1: 1, Thomas Young, W-S Reagan, 4:36.63. 2, Tyler Mooney, Reidsville, 4:37.64. 3, Vince Arey, Concrod, 4:39.69. 4, Sam Brinson, South Stokes, 4:41.08. 5, Nick Ruiz, McDowell, 4:42.79. 6, Nick Carter,Enloe, 4:46.70. 7, Stephen Ewan, Fike, 4:47.22. 8, Kavaugh Brown, West Charlotte, 4:49.03. 9, Andrew Yarchin, Myers Park, 4:49.23. 10, Brett Shannon,Pinecrest, 4:53.99. 11, Sam Godfrey, R-S Central, 4:54.45. 12, Thomas Smith,Orange, 5:17.38.

Section 2: 1, Zack Dawson, Northwest Guilford, 4:26.74. 2, John Curtiss, Providence, 4:28.67. 3, Nick Schilly, East Davidson, 4:33.88. 4, Aaron Francis, North Mecklenburg, 4:34.29. 5, Dylan Ferris, East Forsyth 4:36.48. 6, Remy Tamer, West Forsyth, 4:37.81. 7, Alex Wiggan, Char Vance, 4:41.62. 8, Monty Caldwell, Clayton, 4:44.93. 9, Drew Fraser, Wilmington E.A. Laney, 4:45.06. 10, Eder Sanchez, West Johnston, 4:47.01. 11, KC Ballentine, Northwest Guilford, 5:07.89. --, Bobby Belcher, South View, DNF.

Section 3: 1, Josh Morgan, T.C. Roberson, 4:23.81. 2, Trey Miller, R.J. Reynolds, 4:26.01. 3, Dakota Lowery, West Johnston, 4:29.97. 4, Daniel Gura, East Chapel Hill, 4:31.50. 5, Greg Dame, Mount Tabor, 4:32.08. 6, Ryan Stultz, South Caldwell, 4:32.97. 7, Sam Mordecai, Broughton, 4:34.19. 8, Andy Wacker, Pinecrest, 4:35.40. 9, Matt Hamrick, MountTabor, 4:38.88. 10, Carpenter Kyle, Smithfield-Selma, 4:39.98. 11, Chase Williams, Pinecrest, 4:53.85. --, Matt Gray, J.H. Rose, DNF.

3,200m
1, Sandy Roberts, Raleigh Broughton, 9:26.11. 2, Zack Dawson, Northwest Guilford, 9:40.21. 3, Isaiah Shirlen, McDowell, 9:43.55. 4, Trey Miller, W-S Reynolds, 9:45.05. 5, Andy Wacker, SP Pinecrest, 9:47.66. 6, Michael Walker, Ash Roberson, 9:54.49. 7, Todd Wilde, Char Myers Park, 9:59.35. 8, Jordan Rickard, SP Pinecrest, 9:59.96.

Section 1: 1, Taylor Stroud, R-S Central, 10:25.27. 2, Stuart Smith, Clayton, 10:27.15. 3, Michael Mabe, McMichael, 10:28.18. 4, Joey Weaver, Madison, 10:28.99. 5, Charlie McGoogan, Myers Park, 10:32.32. 6, Tyler Brown,South Caldwell H, 10:34.65. 7, Sean Earley, Providence, 10:36.63. 8, Brett Baggett, Pinecrest, 10:44.81. 9, Landon Moxley, R. J. Reynolds, 11:12.93.--, Monty Caldwell, Clayton, DNF.

Section 2: 1, Chet Howland, Asheville, 10:02.63. 2, Matt Gray, J.H.Rose, 10:09.29. 3, Bobby Belcher, South View, 10:14.40. 4, Patrick Campbell, Mooresville, 10:17.29. 5, Jake Clawson, Freedom, 10:19.65. 6, Ross Kimball, West Johnston, 10:21.04. 7, Justin Ruppe, R-S Central, 10:24.91. 8,Tim Raiford, Mount Tabor, 10:27.51. 9, Kurt McEntire, Brevard, 10:32.50. 10, Nash Dunn, Southeast Raleigh, 10:59.99.

Section 3: 1, Dakota Lowery, West Johnston, 10:00.12. 2, GregDame, W-S Mount Tabor , 10:04.00. 3, Chris Johnson, Green Hope, 10:05.41. 4,Josh Dubin, T.C. Roberson, 10:06.77. 5, Gerad Soderman, North Mecklenburg,10:08.64. 6, Nick Ruiz, McDowell, 10:12.75. 7, Ross Hughes, Char Myers Park, 10:13.19. 8, Christian Webb, South Caldwell, 10:22.41. 9, Scott Bearden, Cary, 10:28.67. 10, Nick Freeman, Reagan, 10:32.12.

Section 4: 1, Sandy Roberts, Raleigh Broughton, 9:26.11. 2, Zack Dawson, Northwest Guilford, 9:40.21. 3, Isaiah Shirlen, McDowell, 9:43.55. 4, Trey Miller, W-S RJ Reynolds, 9:45.05. 5, Andy Wacker, Pinecrest, 9:47.86. 6, Michael Walker, T.C. Roberson, 9:54.49. 7, Todd Wilde, Myers Park, 9:59.35. 8, Jordan Rickard, Pinecrest, 9:59.96. 9, Jonathan Sunde, Charlotte Catholic, 10:04.34. 10, Samuel Bryan, Reidsville, 10:07.96. --, Matt Hamrick, W-S Mount Tabor, DNF.

4x400m
1, New Bern (Karjuan Williams 12, Darly Reynolds 12, Andrew Hendrix 09, Edward Armstrong 12), 3:25.24. (Meet record. Old, 3:26.78, by Charlotte Vance, 2003). 2, W-S Reynolds, 3:29.84. 3, SE Raleigh 3:31.06. 4, N. Nash, 3:31.88. 5, Jacksonville 3:32.16. 6, Ral Wakefield 3:32.21. 7, Char Vance, 3:32.66. 8, Gsbo Smith 3:32.93.

Section 1: 1, Morganton Freedom (Justin Fleming 11, Darryl Corpening 10,Benny Davis 11, Steven Mills 12), 3:38.59. 2, Polk County (Noah Hall 09, Benjamin Hall 11, Michael O'Steen 12, Mason Harris 12), 3:40.81.

Section 2: 1, South View (Steven Reed 11, Reggie Stubbs 10, Giorgio Bruner 12, Terry Wyatt 12), 3:36.62. 2, Millbrook (Michael Boateng 12, Brandon Ray 11, Kevin Rock 11, Darrius Williams 11), 3:41.56. 3, Charlotte Berry Academy (Charles Cauthen 12, Quinton McKinney 10, Tyrond Sweat 12, JPSavoy 11), 3:43.44. 4, Parkwood (J.J. Hogan 12, Jesse Davis 10, Carl Thomas 10, Danny Paquette 10), 3:47.11.

Section 3: 1, Ragsdale 3:38.11. 2, Broughton (Sam Mordecai 11, Brandon Parker 11, Logan Roberts 11, Issac Sherman 10), 3:38.44. 3, Leesville Road (Phillip Myers 11, Josh Gardner 12, Matt Boruff 12, Peter Mangum 10), 3:40.77. 4, Southern Nash (Steven Owens 11, Debroderick Jones 12, Broderick Jones 12, ChrisMcKoy 11), 3:40.78. 5, High Point Central (Jestin Jennings 12, Sesh Parker 12, Tyler Young 11, Chris Hazilip 12), 3:41.57. 6, Wilson Fike (Markel Barnes 12, Corey Jackson 11, John Mcphee 10, Johnny Oquendo 12), 3:42.81.

Section 4: 1, Raleigh Wakefield (Richard Armstrong 12, James Robinson 10, Alaa Dahir 12, Jonathan Bland 12), 3:32.21. 2, North Mecklenburg (Gerad Soderman 12, Josh Hunter 09, Aaron Francis 12, Brandon Howe 12), 3:35.54. 3, Nash Central (Garrett Allen 11, Handy Dawes 11, Melvin Clifton 11, Antwan Leonard 09), 3:36.63. 4, Hoke (Robert Malloy 12, Brandon Kidd 12, John Johnson 11, Chazz Cummings 12), 3:41.45. --, Ral Athens Drive (Luke Allen 09, Tripp Smith 12, Nick O'Keefe 12,Terry Smith 09), DNF.

Section 5: 1, Ben L. Smith (Jarrod Southerland 12, Nick Greene 11, Brenton Richard 12, Terrick Willis 10), 3:32.93. 2, T.C. Roberson (Josh Morgan 12, Nikita Norris 11, Jason Morgan 12, Jeremiah Kilgore 12), 3:33.65. 3, Harding (Christian Bethune 12, Dexter Flowe 11, Daniel McKay 10, Chris Pauling 12), 3:34.71. 4, South Caldwell (Charles Moss 11, Matt Holman 12, Zach Griffin 12, Kaleb Kincaid 12),3:35.97. 5, Clayton (Trey Snide 12, Johnny Dutch 11, JeffHemric 10, Darrick Vick 09), 3:36.12. 6, Mooresville (Richard Murrell 11,Cody Recchion 12, Nathan Craig 10, Peter Mondesir 12), 3:44.51.

Section 6: 1, Northern Nash (Jeremy Bell 12, Je'MarusAlston 12, Terrell Davis 12, Kory Faison 12), 3:31.88. 2, Sanderson HighSchool 'A' (Bert Selby 11, Alex Carradine 11, Chris Snype 12, Spenser Terry 11),3:32.98. 3, W-S Parkland (Lenard Thompson 11, D'Ray Vanhoy 10,Dewayne Chandler 12, Shaton Pratt 12), 3:34.92. 4, Rocky Mount (Bruce Staton 10, Nick Hutcheson 10, Greg Byrd 12, Jacobi Jenkins 10),3:36.53. 5, West Charlotte (Bobby Grier 10, Trenton Guy Jr. 11,Edward Alexander 11, Vincent Alford 12), 3:36.59. 6, Garner (Tim Lovick 12, Booker Nunnley 10, brandon banks 12, chris nixon 12), 3:36.84.

Section 7: 1, New Bern (Karjuan Williams 12, Darly Reynolds 12, andrew hendrix 09, edward armstrong 12), 3:25.24. 2, R. J.Reynolds (Chris Robinson 12, Archie Barrow 12, Charlton Rolle 11, Trey Miller 12), 3:29.84. 3, Southeast Raleigh (Allan Freeman 11, Steve Lowe 12, Darius Law 11, Kendrick Powe 10), 3:31.06. 4, Jacksonville (DeMariae Nunez 12, Anthony Williams 12, Charles Emerson 12, Marcelis Martis 12), 3:32.16. 5, Charlotte Vance (Ricco Bell 12, Kevin Edwards 12, Marcus McCLARY 11, Jason Perry 09), 3:32.66. 6, Pinecrest (Jed Black 12, Donte Henderson 11, Chase Williams 12, Jonathan Galberth 12), 3:34.22.

4x800m
1, New Bern (Anthony Hendrix 09, Andrew Hendrix 09, Daniel Castelow 11, Karjuan Williams 12), 8:05.25 (Meet record. Old, 8:06.13, by N.Forsyth, 2002). 2, So. Pines Pinecrest, 8:15.77. 3, Ashv Roberson, 8:17.58. 4, SE Raleigh, 8:22.05. 5, Reidsville, 8:22.83. 6, S. Caldwell, 8:26.94. 7, Jacksonville, 8:28.05. 8, Cary, 8:29.90.

Section 1: 1, Clayton (Stuart Smith 11, Steven Eannarino 11, Kenny Addison 10, Monty Caldwell 12), 8:41.65. 2, Sanderson (Aaron Wiggins 12, Alex Carradine 11, Marcus Hardy 11, David Shipp 09), 8:42.48. 3, Myers Park (Michael Ely 12, Andrew Yarchin 12, Todd Wilde 12, Ross Hughes 11), 8:43.81. 4, Sun Valley (David Bohner 12, J Havey 11, Camilo Lozano 09, Ricardo Arellano 11),8:47.29. 5, Eastern Alamance (Jack Fladeland 11, Adam Cheek 11, Kenny Miskow 11, Harrison Lee 11), 8:50.83. 6, Weddington (Steven Piercy 11, Max Brooks 10, Lois Brooks 10, Matt Snider 11), 8:51.40. 7, R-S Central (Justin Ruppe 12, Josh Oxendine 11, Taylor Stroud 11, Sam Godfrey 11), 8:52.03. 8, Union (Blake Boyd 11, Ian Estep 10, Shawn Berry11, Ryan Heib 10), 9:01.40. 9, Southern Nash (KeitdricBurgess 11, Steven Owens 11, Ryan Burnett 12, Tyler Turner 10), 9:03.71.

Section 2: 1, Mooresville (Cody Recchion 12, Patrick Campbell 10,Tamoris Gordon 12, Nathan Craig 10), 8:41.27. 2, Charlotte Catholic (Ryan Whitley 12, Stephen Lewis 10, Jonathan Sunde 11, Jeff St. John11), 8:42.07. 3, Surry Central (Miguel Ocampo 12, Evodio Rodriguez 12, Nicholas Stanley 12, Aaron Wilkins 11), 8:46.73. 4, Providence (Alex Taylor 09, Andrew Rimer 12, Sean Earley 12, John Curtiss 11), 8:47.60.5, Cedar Ridge (Willie Soehner 11, Dmitri Sebikali 11, Jeremy Gerlach 10, Thomas McIver 11), 8:53.05. 6, Polk County (Benjamin Hall 11, Noah Hall 09, Marty Monahan 12, Jacob Wolfe 12),8:55.10. 7, Northern Nash (Zack Brantley 09, DJ Engrassia 11, Je'Marus Alston 12, Dustin Ellis 11), 8:55.12. 8, West Henderson 8:58.27.9, Charlotte Vance (Emmanuel Myers 10, Jason Perry 09, Phifer Turner 10, Kurt Villella 12), 9:03.52. 10, Northwest Guilford (KC Ballentine 12, Ty Rutledge 12, Ben Hunter 10, Nick Dipple 11), 9:04.70. --, West Charlotte (Vincent Alford 12, Kavaugh Brown 12,Tadarrin Phronebarger 09, Stephen Miller 12), DQ.

Section 3: 1, New Bern (anthony hendrix 09, andrewhendrix 09, daniel castelow 11, Karjuan Williams 12), 8:05.25. 2, Pinecrest (Jed Black 12, Andy Wacker 11, Jordan Rickard 12, Chase Williams 12), 8:15.77. 3, T.C. Roberson (Harrison Kirby 12, Josh Morgan 12, Michael Walker 12, Josh Pickett 11), 8:17.58. 4, Southeast Raleigh (Nash Dunn 11, Kendrick Powe 10, Errin Smalls 11, SteveLowe 12), 8:22.05. 5, Reidsville (Graham Rothrock 12, Samuel Bryan 12, TylerMooney 12, Stephon Roach 11), 8:22.83. 6, South Caldwell (Josh Gambrell 12, Matt Holman 12, Zach Griffin 12, Ryan Stultz 11),8:26.94. 7, Jacksonville (Charles Emerson 12, Anthony Smith 12,Juan Bonnet 12, Marcelis Martis 12), 8:28.05. 8, Cary (Soufiane Qarouche 12, Jim Page 12, Daniel Fox 12, Scott Bearden 12), 8:29.90.9, Athens Drive (Robert Page 12, Chris Castro-Rappl 12, Tripp Smith 12, Nick O'Keefe 12), 8:30.46. 10, South View (Giorgio Bruner 12,Stevie Sumpter 12, Bobby Belcher 11, Terry Wyatt 12), 8:32.33. 11, West Johnston (Lewis Braswell 09, Ross Kimball 12, Eder Sanchez 12,Dakota Lowery 11), 8:39.81. 12, Nash Central (Dillon Hawley 09, Antoine Macklin 12, Handy Dawes 11, Anthony Lucas 12), 8:44.59.

High jump
1, Tim Lovick, Garner, 6-8. 2, Josh Long, HP Andrews, 6-4. 3, James Campbell, Char Myers Park, 6-4. 4, Cameron Westbrook, SE Raleigh, 6-2. 5, Isiah Thompson, Asheville, 6-2. 6, Andrews Colon, Fay Pine Forest, 6-0. 7, Fredrick Watkins, Fay Pine Forest, 6-0. 8, Michael Williams, Hertford County, 6-0.

Complete Results:
1, Tim Lovick, Garner, 6-08, (2.03m). 2, Josh Long, T.W.Andrews, 6-04, (1.93m). 2, James Campbell, Myers Park, 6-04, (1.93m). 4, Isiah Thompson, Asheville, 6-02, (1.87m). 4, Cameron Westbook, Southeast Raleig, 6-02, (1.87m). 6, Fredrick Watkins, Pine Forest, 6-00, (1.82m). 6,Andrews Colon, Pine Forest, 6-00, (1.82m). 6, Michael Williams, HertfordCounty, 6-00, (1.82m). 9, Dwayne Farmer, Hunt, 5-10, (1.77m). 9, Jabari Sessoms,Southern Nash, 5-10, (1.77m). 9, Wesley Scercy, West Wilkes, 5-10, (1.77m). 9,Louis Butler, T.W. Andrews, 5-10, (1.77m). 9, Travis Pringle, Nash Central,5-10, (1.77m). 9, Michael Graham, Cary, 5-10, (1.77m). 9, Devin Pastoor, Page, 5-10, (1.77m). 16, Brandon Cash, J.F. Webb, 5-08, (1.72m). 16, Austin Davis, Northern Durham, 5-08, (1.72m). 16, Robin Gore, Sanderson,5-08, (1.72m). 16, Antwane Howell, Brevard, 5-08, (1.72m). --, Brycen McCrary, South Meck, NH. --, Ryan Jackson, South Johnston, NH. --, edwardarmstrong, New Bern, NH.

Pole vault
1, Aaron Wiggins, Ral Sanderson, 13-6. 2, Wesley Garren, E. Henderson, 13-6, 3, Ryan Oakes, White Oak, 13-6. 4, Michael O'Steen, Polk County, 13-6. 5, Ryan Twiford, Clayton, 13-0. 6, Anthony Smith,Jacksonville, 13-0. 7, Kent England, Asheville, 13-0. 8, Scott Houston, Northwest, 13-0.

Complete Results:
1, Michael O'Steen, Polk County, 13-06, (4.11m). 1,Wesley Garren, East Henderson, 13-06, (4.11m). 1, Ryan Oakes, White Oak,13-06, (4.11m). 1, Aaron Wiggins, Sanderson, 13-06, (4.11m). 5,Anthony Smith, Jacksonville 13-00, (3.96m). 5, Ryan Twiford, Clayton, 13-00, (3.96m). 5, Scott Houston, Northwest, 13-00, (3.96m). 5, Kent England, Asheville, 13-00, (3.96m). 9, Shon Reardon, North Buncombe, 12-06, (3.81m). 9, Alex Lentz, Mount Pleasant, 12-06, (3.81m). 9, Landon Patterson, Mount Pleasant, 12-06, (3.81m). 9, Jonathan Arthur, North Johnston, 12-06, (3.81m). 9,Sid Palas, Asheville, 12-06, (3.81m). 9, Macey Ruble, Watauga, 12-06,(3.81m). 9, Matt Boruff, Leesville Road, 12-06, (3.81m). 9, Louis Butler, T.W.Andrews, 12-06, (3.81m). 17, Nick Benton, Pinecrest, 12-00, (3.65m). 17, Sam Hodapp, Butler, 12-00, (3.65m). 19, Wayne Parker, East Rowan, 11-06, (3.50m). 19, Ed Stikeleather, Western Guilford, 11-06, (3.50m). 19, Alex Joyner,Southern Nash, 11-06, (3.50m). 22, Cameron Brown, East Rowan, 11-00, (3.35m).22, Evan Sandling, Rockingham Count, 11-00, (3.35m). 22, Tyler Mitchell,Sanderson, 11-00, (3.35m). 22, William Vaughn, South Stanly, 11-00,(3.35m). 26, Marty Monahan, Polk County, 10-06, (3.20m). 26, Mike Allen,Northwest Guilford, 10-06, (3.20m). --, Brandon Adams, Hunt, NH. --, Justin Couch, Nash Central, NH.

Long jump
1, Brandon Banks, Garner, 23-5.5. 2, Jordan Anderson, Ral Sanderson, 23-1.5. 3, Lamont Savage, W. Rowan, 22-10.5. 4, Alphonso Jordan, Char Hopewell, 22-10. 5, Taguan Ellerbe, N. Forsyth, 21-10. 6, Aaron Searles, Char Harding, 21-10. 7, James Nickens, S. Durham, 21-7.5. 8, Dewayne Chandler, W-S Parkland, 21-6.5.

Section 1: 1, James Nickens, Southern Durham, 21-07.50, (6.59m). 2,Daniel Degraffenreid, Ragsdale, 21-03, (6.47m). 3, Austin Davis, NorthernDurham, 21-02, (6.45m). 4, Trenton Guy Jr., West Charlotte, 20-09, (6.32m). 5,Lincoln Carr, Pine Forest, 20-02.50, (6.15m). 6, Chris McCollum, SouthernGuilfor, 20-01, (6.12m). 7, Mike Brown, West Craven, 19-11, (6.07m). 8, ShonReardon, North Buncombe H, 18-08, (5.68m).

Section 2: 1, brandon banks, Garner, 23-05.50, (7.15m). 2, JordanAnderson, Sanderson, 23-01.50, (7.04m). 3, Lamont Savage, West Rowan, 22-10.50, (6.97m). 4, Alphonso Jordan, Hopewell, 22-10, (6.95m). 5, Aaron Searles, Harding, 21-10, (6.65m). 5, Taquan Ellerbe, North Forsyth,21-10, (6.65m). 7, Dewayne Chandler, Parkland, 21-06.50, (6.56m). 8, Austin Lewis, Char Vance, 21-02, (6.45m). 8, Chad Norris, Union, 21-02,(6.45m). 10, John Bonano, Sanderson, 20-04.50, (6.21m).

Triple jump
1, Alphonso Jordan, Char Hopewell, 46-3.5. 2, Terrell Davis, N. Nash, 45-5.5. 3, Kamal Shaw, Gsbo Smith, 45-5.25. 4, Austin Davis, N.Durham, 45-3. 5, Jordan Anderson, Ral Sanderson, 43-6. 6, Denzell Lawson, Char Hopewell, 42-11. 7, Travis Weston, HM South View, 42-7.5. 8, Malcom McMillan, N. Rowan, 42-7.5.

Complete Results:
1, Alphonso Jordan, Hopewell, 46-03.50, (14.10m). 2,Terrell Davis, Northern Nash, 45-05.50, (13.85m). 3, Kamal Shaw, Gbo Ben L. Smith, 45-05.25, (13.84m). 4, Austin Davis, Northern Durham, 45-03, (13.79m).5, Jordan Anderson, Sanderson, 43-06, (13.25m). 6, Denzell Lawson, Hopewell, 42-11, (13.08m). 7, Travis Weston, South View, 42-07.50, (12.99m). 7, Malcolm McMillan, North Rowan, 42-07.50, (12.99m). 9,Alex Dollard, West Charlotte, 42-01, (12.82m). 10, Will Beasley, Watauga,41-01.50, (12.53m). 11, Dewayne Chandler, Parkland, 41-00, (12.49m). 12, Steven Reed, South View, 40-01.50, (12.23m).

Shot put
1, Robert Boulware, W-S Reynolds, 53-6.5. 2, Charles Johnson,Char Berry, 52-9.25. 3, Kreg Carter, Burl Williams, 51-8.25. 4, Josh Broadway,Ral Broughton, 50-7.25. 5, Joe Gray, W-S Reynolds, 50-2.5. 6, Jason Roberts,SW> Guilford, 49-5.75. 7, Donald Williams, Ragsdale, 49-4.8, Ryan Pless, E.Rowan, 47-11.5.

Section 1: 1, Kencie Brewer, Southern Guilford, 47-04.75, (14.44m). 2,darryl barnes, New Bern, 47-04, (14.42m). 3, Adrian Little, FarmvilleCentra, 45-06.50, (13.88m). 4, Daniel Frazier, Charlotte Vance, 44-08, (13.61m).5, Justin Carlson, Polk County, 44-03.25, (13.49m). 6, Darrius McKinnon, Union, 43-04.50, (13.22m). 7, Pierce Greenberg, Cardinal Gibbons, 42-07.25,(12.98m). 8, Brandon Neal, Hunt, 40-10.25, (12.45m).

Section 2: 1, Robert Boulware, R. J. Reynolds, 53-06.50, (16.31m). 2,Charles Johnson, Charlotte Berry Academy, 52-09.25, (16.08m). 3, Kreg Carter, Burlington Williams, 51-08.25, (15.75m). 4, Josh Broadway, Broughton, 50-07.25,(15.42m). 5, Joe Gray, R. J. Reynolds, 50-02.25, (15.29m). 6, Jason Roberts, SW Guilford, 49-05.75, (15.08m). 7, Donald Williams, Ragsdale, 49-04, (15.03m).8, Ryan Pless, East Rowan, 47-11.50, (14.61m). 9, Dakota Cagle, East Burke,45-02, (13.76m). 10, Ronald Roberts, North Buncombe, 44-05.75, (13.55m).

MVP -- Karjuan Williams, New Bern HS (Set meet record in the 500 meters, won the 300, anchored New Bern to meet record in 3200-meter relay and ran on meet-record setting 1600-meter relay)


GIRLS:
 1) Southeast Raleigh        97        2) Charlotte Harding        63
 3) Apex                     29        4) Durham Jordan            28
 5) Raleigh Athens Drive     22        6) North Mecklenburg        21
 7) Burlington Cummings      20        7) Cary                     20
 9) Southern Pines Pinecrest 18       10) Watauga                  17.50
11) Rocky Mount              14       12) Asheville TC Roberson    13
12) Raleigh Leesville Road   13       14) Green Hope               11
15) Southern Durham          10       16) High Point Central        9
16) Fayetteville Jack Britt   9       18) Durham Hillside           8
18) West Brunswick            8       18) Jamestown Ragsdale        8
18) North Forsyth             8       18) Jacksonville              8
23) Charlotte ZB Vance        6       23) Winston-Salem Parkland    6
23) Raleigh Sanderson         6       23) Winston-Salem RJ Reynolds 6
27) Eastern Alamance          5       27) Gastonia Forestview       5
27) Greensboro Ben L. Smith   5       30) Matthews Butler           4
30) Western Guilford          4       30) Burlington Williams       4
30) Northeast Guilford        4       30) East Chapel Hill          4
30) Monroe Sun Valley         4       30) Charles B Aycock          4
30) Morganton Freedom         4       30) Cedar Ridge               4
39) High Point T.W. Andrews   3       39) South Mecklenburg         3
39) Polk County               3       42) Southern Guilford         2.50
43) South Rowan               2       44) Garner                    1
44) Greenville J.H. Rose      1       44) Charlotte Independence    1
55m
1, Gabby Mayo, SE Raleigh, 6.87 (Meet record. Old, 6.99, by Mayo in> Saturday's preliminaries). 2, Chalonda Silver, Rocky Mount, 7.11. 3,Ashley Bethune, Char Harding, 7.16. 4, Stormy Kendrick, Forestview, 7.18. 5,Octavia Burgess, Morg Freedom, 7.20. 6, Ashley McKiver, HP Andrews, 7.28. 7, Kia Haskins, Dur Hillside, 7.35. 8, Diedre Anglin-Stone, Garner, 7.41.

Prelims

Heat 1: 1, Octavia Burgess, Freedom, 7.31Q. 2, Felecia White, White Oak, 7.39. 3, Jamillea Brown, Northern Durham, 7.43. 4, Christine Council, W-S Parkland 7.51. 5, Tiffany Williams, Millbrook, 7.55. 6, Cierra Ginyard, North Gaston, 7.60.

Heat 2: 1, Kia Haskins, Hillside, 7.26Q. 2, Nyosha Bryant, Harding, 7.30. 3, Felicia Paulding, Harding, 7.32. 4, Gabrielle Daniel, East Chapel Hill, 7.51. 5, Shenita Martin, Mount Tabor, 7.57. 6, Tacara Morrisey, E.E. Smith, 7.62. 7, Mary Beth Raynor, South Johnston, 8.09.

Heat 3: 1, Ashley McKiver, T.W. Andrews, 7.30Q. 2, Cierra Frazier, Providence, 7.40. 3, Chinaka Bell, E.E. Smith, 7.41. 4, Kortnie Coleman, Douglas Byrd, 7.54. 5, Nadia Liriano, N Mecklenburg, 7.55. 6, Danielle Bryant, Union, 7.80.

Heat 4: 1, Ashley Bethune, Harding, 7.18Q. 2, Stormy Kendrick, Gast Forestview, 7.26q. 3, Jacinda Evans, Southern Durham, 7.34. 4, Kristal Tucker,White Oak, 7.41. 5, Ebony Battle, Rocky Mount, 7.58. 6, Rahsheda Anthony,Southwest Edgecombe, 7.62.

Heat 5: 1, Diedre Anglin-Stone, Garner, 7.38Q. 2, Aleesha Rice, Matthews Butler, 7.39. 3, Takisha Wise, Mount Tabor, 7.41. 4, Allegra Seegars, Gbo Ben L.Smith, 7.42. 5, Kimbreana Jones, West Charlotte, 7.62. 6, Kiara Crutchfield,Ragsdale, 7.64. 7, Jerra Jaby, Northern Durham, 7.85.

Heat 6: 1, Gabby Mayo, Southeast Raleigh, 6.99Q. 2, Chalonda Silver, Rocky Mount, 7.20q. 3, Freda Love, West Stokes, 7.41. 4, Sheronica Henton, Hoke, 7.52. 5, Olivia Ellington, Watauga, 7.54.

55m Hurdles
1, Gabby Mayo, SE Raleigh, 7.92 (Meet record. Old, 8.06, by Mayo> in Saturday's preliminaries). 2, Latoya James, Burl Cummings, 8.18. 3,Lanaire Lindo Char Vance, 8.36. 4, Ashley Bethune, Char Harding, 8.46. 5, Rene Nelson, Char Harding, 8.58. 6, Shareka Mitchell, Burl Cummings, 8.65. 7,> Brittany Carroll, Char Harding, 8.66. 8, Cortney Wright, Grn Rose, 8.78.

Prelims

Heat 1: 1, Lanaire Lindo, Char Vance, 8.34Q. 2, Ashley Bethune, Char Harding, 8.39q. 3, Cortney Wright, Greenville JH Rose, 8.78q. 4, Naadia Crutchfield,Ragsdale, 9.08. 5, Shannon Fiorentino, Asheville TC Roberson, 9.64. 6, Meghan Shelton, North Stokes, 9.83.

Heat 2: 1, Rene Nelson, Char Harding, 8.72Q. 2, Brittany Carroll, Char Harding,8.74q. 3, Sherice Walker, Burlington Cummings, 8.98. 4, Radiance Basden, Western Guilford, 9.30. 5, India Hollingsworth, Hoke, 10.57. 6, RachelGlaeser, Char Myers Park, 10.63. 7, Amber Stallings, Fay EE Smith, 11.42.

Heat 3: 1, Shareka Mitchell, Burlington Cummings, 8.62Q. 2, Tori Jones, High Point Central, 9.06. 3, Patience Coleman, Southern Durham, 9.10. 4, Sloan Weinstein, Northern Nash, 9.35. 5, Lauren Hutson, Cary, 9.59. 6, Bryana Bessa,Union, 9.60. 7, Kimberly Kirkpatrick, East Forsyth, 9.70. 8, Natasha Sutton, Swansboro, 10.08.

Heat 4: 1, Latoya James, Burlington Cummings, 8.36Q. 2, Jasmine Burch,Southeast Raleigh, 8.78. 3, Crystal Webley, Western Guilford, 8.97. 4, Sernarra Archie, W-S RJ Reynolds, 8.99. 5, Eileen Romano, Cary, 9.18. 6, Tiffany White, North Mecklenburg, 9.52. 7, Brandy Furr, Raleigh Sanderson, 9.68. --, Brooke Hill, North Stokes, FS.

Heat 5: 1, Gabby Mayo, Southeast Raleigh, 8.06Q. 2, Tacara Morrisey, Fay EE Smith, 8.93. 3, Kiara Crutchfield, Ragsdale, 8.98. 4, Victoria Peterson, Mountain Heritage, 9.03. 5, Jordan Lee, Cedar Ridge, 9.64. 6, Chenel McFadden, Durham Hillside, 9.67. 7, Melanie Frye, West Wilkes, 9.71. 8, Jasime Stallings, Fay EE Smith, 10.08.

300m
1, Gabby Mayo, SE Raleigh, 38.94 (Meet record. Old, 39.55, by Portia Baker, SW Guilford, 2004). 2, Ebonie Cunningham, SE Raleigh, 40.23. 3,Felicia Paulding, Char Harding, 40.26. 4, Nadia Liriano, N. Mecklenburg, 41.70. 5, Gabrielle Daniel, E. Chapel Hill, 41.77. 6, Lynda Hiller, Apex, 41.85. 7, Janet Carothers, Char Harding, 42.06. 8, Javonna Brown, Ral LeesvilleRoad, 42.11.

Results of Sections:

Section 1: 1, Octavia Burgess, Morg Freedom, 42.14. 2, Kortnie Coleman, Fay Douglas Byrd, 42.49. 3, Allegra Seegars, Gbo Ben L. Smith, 42.71. 4, Cierra Frazier, Char Providence, 42.79. 5, Chinaka Bell, Fay E.E. Smith, 43.88. 6, Diedre Anglin-Stone, Garner, 44.13.

Section 2: 1, Janet Carothers, Char Harding, 42.06. 2, Javonna Brown, Ral Leesville Road, 42.11. 3, Charlisse Rivers, Fay Jack Britt, 43.61. 4, Taylor Calamese, Charlotte Vance, 44.61.

Section 3: 1, Nadia Liriano, N Mecklenburg, 41.70. 2, Crystal Webley, Western Guilford, 42.84. 3, Shareka Mitchell, Burlington Cummings, 43.40. 4, Sheronica Henton, Hoke, 43.58. 5, Ashley Lawson, Hopewell, 45.26.

Section 4: 1, Olivia Ellington, Watauga, 42.25. 2, Aleesha Rice, Matthews Butler, 42.28. 3, Jacinda Evans, Southern Durham, 42.53. 4, Yvonna Hines, Northeast Guilford, 42.54. 5, Jasmine Miller, West Charlotte, 45.64.

Section 5: 1, Lynda Hiller, Apex, 41.85. 2, Christy Johnson, Ral Athens Drive, 42.17. 3, Karol Holt, West Charlotte, 42.42. 4, Latoya James, Burlington Cummings, 42.91. 5, Amanda Darden, Gbo Ben L. Smith, 43.09. 6, Anya Hill, Cary, 44.23.

Section 6: 1, Gabby Mayo, Southeast Raleigh, 38.94. 2, Ebonie Cunningham, Southeast Raleigh, 40.23. 3, Felicia Paulding, Char Harding, 40.26. 4, Gabrielle Daniel, East Chapel Hill, 41.77. 5, Chalonda Silver, Rocky Mount, 42.32. 6, Brittany Carroll, Char Harding, 43.19.

500m
1, Lynda Hiller, Apex, 1:18.11. 2, Javonna Brown, Ral LeesvilleRoad, 1:19.10. 3, Anya Hill, Cary, 1:19.28. 4, Chenel McFadden, Dur Hillside, 1:19.61. 5, Yvonne Hines, NE Guilford, 1:19.71. 6, Christy Johnson, Ral Athens Drive, 1:20.10. 7, Brandy Swann, Jacksonville, 1:20.56. 8, Jasmine Irby, W-S Parkland, 1:20.62.

Section 1: 1, India Gonzales, Fay E.E. Smith, 1:25.00. 2, Taylor Graham, SW Guilford, 1:25.65. 3, Bianka Reese, Durham Jordan, 1:28.41.

Section 2: 1, Ashley Lawson, Hopewell, 1:25.23. 2, Glasher Shealey, West Charlotte, 1:26.94. 3, Annika Hugossen, West Forsyth, 1:27.12. 4, Whitney McCoy, SW Guilford, 1:27.94. 5, Minnie Eliott, West Forsyth, 1:28.76.

Section 3: 1, Angel Spence, Southeast Raleigh, 1:23.24. 2, Naadia Crutchfield, Ragsdale, 1:23.28. 3, Stephanie Perez, Western Guilford, 1:28.23.4, Aly Younce, South Caldwell, 1:29.10.

Section 4: 1, Carrie Dail, Swansboro, 1:23.82. 2, Sheronica Henton, Hoke, 1:24.02. 3, Sonie Guseh, Durham Jordan, 1:24.08. 4, Chasity Washington,Eastern Alamance, 1:26.55. 5, Taylor Krank, New Bern, 1:27.37.

Section 5: 1, Cierra Ginyard, North Gaston, 1:22.60. 2, Keri Cates, Ral Sanderson, 1:25.57. 3, Sarah Schultz, North Forsyth, 1:26.99.4, Nikia Carter, W-S RJ Reynolds, 1:27.27. --, Caitlin McArdle, Pinecrest, DNF.

Section 6: 1, Sara Bowen, Northwest Guilford, 1:23.17. 2, Chinelle McFadden, Durham Hillside, 1:23.29. 3, Taylor Holt, Charlotte Myers Park, 1:23.54. 4, Amanda Davis, West Wilkes, 1:23.57. 5, Katherine Justice, Jacksonville, 1:23.80. --, Alexis Ivey, Char Harding, DQ.

Section 7: 1, Chenel McFadden, Durham Hillside, 1:19.61. 2, Brandy Swann, Jacksonville, 1:20.56. 3, Jasmine Irby, W-S Parkland, 1:20.62.4, Karol Holt, West Charlotte, 1:20.97. 5, Melanie Yelardy, Ral Sanderson, 1:21.02. 6, Elizabeth Rhew, South Mecklenburg, 1:24.17.

Section 8: 1, Lynda Hiller, Apex, 1:18.11. 2, Yvonna Hines, Northeast Guilford, 1:19.71. 3, Janet Carothers, Char Harding, 1:21.09. 4, Emily Mann,Burlington Williams, 1:21.45. 5, Shanice Jones, W-S RJ Reynolds, 1:21.49. 6, Jayvonne Bowman, Ral Wakefield, 1:21.51.

Section 9: 1, Javonna Brown, Ral Leesville Road, 1:19.10. 2, Anya Hill, Cary, 1:19.28. 3, Christy Johnson, Ral Athens Drive, 1:20.10. 4, Amanda Darden, Gbo Ben L. Smith, 1:23.50. 5, Ericka Charles, Durham School of Arts, 1:24.68. --,Ebonie Cunningham, Southeast Raleigh, DQ.

1,000m
1, Katie Fields, SP Pinecrest, 3:01.32. 2, Amanda Lapp, SE Raleigh, 3:04.00. 3, Courtney Mallow, Apex, 3:04.10. 4, Sherrika Jordan, Char Harding, 3:12.50. 5, Christina Hobbs, Sun Valley, 3:14.39. 6, Andrea Thomas, Fay Britt, 3:15.48. 7, Hannah McArdle, Ash Roberson, 3:15.98. 8, Robin Allen, SE Raleigh, 3:17.35.

Section 1: 1, Lea Anna Godwin, Erwin Triton, 3:19.25. 2, Shannon Daileader, Char Providence, 3:19.57. 3, Abby Osborn, Charlotte Catholic, 3:23.12. 4, Hannah Sanborn, North Mecklenburg, 3:26.64. 5, Jackie Stewart, East Forsyth, 3:26.83. 6, Alexa Gellman, Charlotte Myers Park, 3:28.22. 7, Katie Olert, Charlotte Myers Park, 3:29.15. 8, Alexis Waters, Dixon, 3:32.08. --, Ramey Stout, South Mecklenburg, DNF.

Section 2: 1, Hannah McArdle, T.C. Roberson, 3:15.98. 2, Lindsay Broyhill, Gbo Page, 3:18.12. 3, Kristen Eure, Leesville Road, 3:18.29. 4, Kayla Schilly, East Davidson, 3:19.45. 5, Ali Cupito, Western Guilford, 3:19.46. 6, Autumn Todd, Charlotte Providence, 3:21.68. 7, Kristina Layden, Southeast Raleigh, 3:27.10. 8, Sara Bowen, Northwest Guilford, 3:44.39. --, Chelsie Dillard, North Stokes, DNF.

Section 3: 1, Katie Fields, Pinecrest, 3:01.32. 2, Amanda Lapp, Southeast Raleigh, 3:04.00. 3, Courtney Mallow, Apex, 3:04.10. 4, Sherrika Jordan, Charlotte Harding, 3:12.50. 5, Christina Hobbs, Sun Valley, 3:14.39. 6,Andrea Thomas, Fay Jack Britt, 3:15.48. 7, Robin Allen, Southeast Raleigh, 3:17.35. 8, Hannah Orders, Hopewell, 3:17.63. 9, Caitlin McArdle, Pinecrest, 3:25.90. 10, Ann Fields, Pinecrest, 3:29.22.

1,600m
1, Callan Fike, Ral Athens Drive, 5:16.24. 2, Kimberly Spano, N. Mecklenburg, 5:22.24. 3, Brittany Johnson, Green Hope, 5:26.47. 4,Sherrika Jordan, Char Harding, 5:28.68. 5, Lindsay Ester, Burl Williams, 5:30.81.6, Sarah McKenna, E. Alamance, 5:32.19. 7, Priya Khatri, Dur Jordan, 5:34.58.8, Ashley Samuel, W-S Reynolds, 5:36.69.

Section 1: 1, Shannon Daileader, Charlotte Providence, 5:38.23. 2, Dana Lindholm, North Buncombe, 5:40.43. 3, Megan Brower, Green Hope, 5:41.29. 4,Ryanna Henderson, Jacksonville, 5:45.06. 5, Caley Booth, Raleigh Broughton, 5:45.88. 6, Alexa Gellman, Charlotte Myers Park, 5:50.27. 7, Felicity Brower, Green Hope, 5:54.48. 8, Lackey Melinda, Wilkes Central, 5:56.57. 9, Bridget Murphy, Wilm Laney, 5:56.71. 10, Fay Fowler, Wilm Laney, 5:57.13. 11, Sterling Lieske, Morg Freedom, 5:57.18. 12, Sarah Stoneking, Gbo Page, 6:13.20.

Section 2: 1, Sherrika Jordan, Charlotte Harding, 5:28.68. 2, Priya Khatri,Durham Jordan, 5:34.58. 3, Ashley Samuel, R. J. Reynolds, 5:36.69. 4, Lea Anna Godwin, Erwin Triton, 5:37.49. 5, Kayla Schilly, East Davidson, 5:37.86. 6, Lindsay Groce, Wilkes Central, 5:41.32. 7, Jinnie Edwards, South Mecklenburg,5:42.56. 8, Sarah Hart, White Oak, 5:45.70. 9, Leslie Raymond, Winston-Salem Reagan, 5:49.93. 10, Hannah Sanborn, North Mecklenburg, 5:50.02. 11, Anna Yost, Mooresville, 5:51.76. --, Ann Fields, Pinecrest, DNF.

Section 3: 1, Callan Fike, Raleigh Athens Drive, 5:16.24. 2, Kimberly Spano, North Mecklenburg, 5:22.24. 3, Brittany Johnson, Green Hope, 5:26.47. 4, Lindsay Ester, Burlington Williams, 5:30.81. 5, Sarah McKenna, Eastern Alamance, 5:32.19. 6, Michelle Lutz, Durham Jordan, 5:39.55. 7, Tara Wilson, South Caldwell, 5:40.68. 8, Autumn Todd, Charlotte Providence, 5:42.81. 9, Courtney Whittington, W-S Mount Tabor, 6:04.97. --, Christina Hobbs, Sun Valley, DNF. --, Katie Fields, Pinecrest, DNF.

3,200m
1, Caroline Kirby, Ash Roberson, 11:25.02. 2, Callan Fike, Ral Athens Drive, 11:26.81. 3, Andie Cozzarelli, Apex, 11:31.10. 4, Kimberly Spano, N. Mecklenburg, 11:31.32. 5, Michelle Lutz, Dur Jordan, 11:51.05. 6,Elisabeth Elliott, Polk County, 11:55.08. 7, Sarah McKenna, E. Alamance, 11:56.86. 8, Karoline Briggs, Ral Athens Drive, 11:57.58.

Others: 9. Lindsay Ester, Burlington Williams 12:00.77. 10. Courtney Bowen, Mt Tabor 12:01.09. 11. Priya Khatri, Durham Jordan 12:04.27. 12. Sarah Hart, White Oak 12:07.26. 13. Hannah Orders, Hopewell 12:12.08. 14. Amy Neilson, Charlotte Vance 12:12.96. 15. Mary George Finch, Raleigh Broughton 12:14.15. 16. Ashley Samuel, W-S Reynolds 12:12:15.72. 17. Kristen Azarelo, Cary 12:17.64. 18. Lindsay Groce, Wilkes Central 12:24.52. 19. Lauren Wells, South Mecklenburg 12:28.74. 20. Amanda McKinney, Pinecrest 12:29.66. 21. Dana Lindholm, N. Buncombe 12.33.53. 22. Katie Sparrow, Green Hope 12:39.22. 23. Ryanna Henderson, Jacksonville 12:39.89. 24. Desinia Johnson, SE Raleigh, 12:41.82. 25. Mary Ann Carter, Charlotte Catholic 12:42.61. 26. Stephanie Shannon, Pinecrest 12:42.63. 27. Allison Reid, Weddington 12:43.09. 28. Taylor Walker, Weddington 12:43.91. 29. Pearce Tapp, Durham Jordan 12:43.96. 30. Ellen Boyle, Cary 12:46.20. 31. Dana Johnson, South View 12:50.47. 32. Allison Ruhe, W. Henderson 13:02.26. 33. Becky Bradenburg, Swansboro 13:07.31. 34. Katlyn Layden, SE Raleigh 13:32.04. -- Katie Fields, Pinecrest DNF. -- Felipa Alejandro, South View DNF. -- Sarah Stoneking, Gbo Page DNF.

(Results of Section 1 ...and the above overall results were corrected by the NCHSAA 2/16/06).

Section 1: 1, Lauren Wells, South Mecklenburg, 12:28.74. 2, Amanda McKinney, Pinecrest, 12:29.66. 3, Katie Sparrow, Green Hope, 12:39.22. 4, Mary Ann Carter, Charlotte Catholic, 12:42.61. 5, Stephanie Shannon, Pinecrest, 12:42.63. 6, Allison Reid, Weddington, 12:43.09. 7, Taylor Walker, Weddington, 12:43.09. 8, Ellen Boyle, Cary, 12:46.20. 9, Dana Johnson, South View, 12:50.47. 10, Becky Bradenburg, Swansboro, 13:07.31. 11, Katlyn Layden, Southeast Raleigh, 13:32.04. --, Katie Fields, Pinecrest, DNF. --, Sarah Stoneking, Gbo Page, DNF.

Section 2: 1, Priya Khatri, Durham Jordan, 12:04.27. 2, Sarah Hart, WhiteOak, 12:07.26. 3, Hannah Orders, Hopewell, 12:12.08. 4, Mary George Finch, Raleigh Broughton, 12:14.15. 5, Ashley Samuel, W-S RJ Reynolds, 12:15.72. 6, Kristen Azarelo, Cary, 12:17.64. 7, Dana Lindholm, North Buncombe, 12:33.53. 8, Ryanna Henderson, Jacksonville, 12:39.89. 9, Desinia Johnson, Southeast Raleigh, 12:41.82. 10, Pearce Tapp, Durham Jordan, 12:43.96. 11, Allison Ruhe,West Henderson, 13:02.26. --, Felipa Alejandro, South View, DNF.

Section 3: 1, Caroline Kirby, Asheville TC Roberson, 11:25.02. 2, Callan Fike, Ral Athens Drive, 11:26.81. 3, Andie Cozzarelli, Apex, 11:31.10. 4, Kimberly Spano, North Mecklenburg, 11:31.32. 5, Michelle Lutz, Durham Jordan, 11:51.05. 6, Elisabeth Elliott, Polk County, 11:55.08. 7, Sarah McKenna, Eastern Alamance, 11:56.86. 8, Karoline Briggs, Ral Athens Drive, 11:57.58. 9, Lindsay Ester, Burlington Williams, 12:00.77. 10, Courtney Bowen, W-S Mount Tabor, 12:01.09. 11, Amy Neilson, Charlotte Vance, 12:12.96. 12, Lindsay Groce, Wilkes Central, 12:24.52.

4x400m
1, Charlotte Harding (Alexis Ivey 11, Felicia Paulding 11, Brittany Carroll 09, Janet Carothers 11), 4:06.39. 2, SE Raleigh, 4:06.55. 3, Ral Sanderson, 4:12.65. 4, W-S Parkland, 4:13.50. 5, Apex, 4:13.56. 6, W. Guilford, 4:13.64. 7, Ral Leesville Road, 4:14.26. 8, Burl Cummings, 4:14.33.

Section 1: 1, Mooresville (Anna Yost 10, Alisha Pettit 11, Michelle Newman 12, Hunter Crawford 09), 4:32.87. 2, Southern Nash (Laura Langley 10, Bethany Barnes 10, Miranda Johnson 10, Denise Smith 10), 4:34.14. --, South View (Laticia Johnson 11, Jessica Osborn 09, Jaira Britt 09, Janae Banks 10), DQ.

Section 2: 1, North Mecklenburg (Hannah Sanborn 10, Kimberly Spano 09, Tiffany White 12, Nadia Liriano 11), 4:24.16. 2, Charlotte Catholic (Jessica Green 11, Christine Flores 12, Hannah O'Neil 12, Katie Gigler 12), 4:25.38. 3, Green Hope (Lauren Svitanek 12, Danielle Pavliv 10, Brittany Christian 12, Christine Truesdale 10), 4:26.39. 4, Asheville TC Roberson (Madison McGlohon 09, Emily Cid 09, Megan Snead 11, Hannah McArdle 11), 4:26.73. 5, South Caldwell (Tiffany Foster 10, Tara Wilson 10, Miranda Annas 11, Aly Younce 12), 4:33.66. --, Charlotte Independence (Jasmine Huey 09, Malissa Harris 09, Channell Baskins 09, Cierra Watkins 12), x4:39.23.

Section 3: 1, W-S Parkland (Lashanda Smoot 11, Jacque Thomas 10, Jasmine Irby 11, Christine Council 09), 4:13.50. 2, White Oak (Patrice Clarke 09, Candace Tidwell 12, Kristal Tucker 09, Felecia White 12), 4:16.08. 3, Fay EE Smith (Chinaka Bell 10, India Gonzales 11, Tanisha Glover 11, Tacara Morrisey 11), 4:19.97. 4, Ral Athens Drive (Alex Hall 10, Angie Smith 09, Raven Smith 10, Mahogany Elliott 10), 4:21.08. --, So. Pines Pinecrest (Ann Fields 12, Lauren Bishop 10, Caitlin McArdle 10, Katie Fields 12), DNF. --, West Charlotte (Karol Holt 12, Glasher Shealey 11, Shanna Griffin 09, Sheandra Stafford 09), DNF.

Section 4: 1, Raleigh Sanderson (Keri Cates 12, Lauren Donaldson 12, Kat Guess 11, Melanie Yelardy 12), 4:12.65. 2, Apex (Andie Cozzarelli 10, Lynda Hiller 12, Courtney Mallow 12, Sydney Reed 10), 4:13.56. 3, Western Guilford (Stephanie Perez 11, Radiance Basden 10, Britney Cuthrell 09, Crystal Webley 10), 4:13.64. 4, Ral Leesville Road (Marie Newkirk 12, Natalie Smith 11, Maureen Kelly 12, Dasha Karelov 12), 4:14.26. 5, Fayetteville Douglas Byrd (Dajuanda Mitchell 12, Bianca Harvey 11, Kortnie Coleman 11, Tra'shon Burns 11), 4:16.85. 6, W-S Mount Tabor (Takisha Wise 12, Jourdan Johnson 09, Shenita Martin 09,Courtney Whittington 09), 4:18.40.

Section 5: 1, Gbo Ben L. Smith (Janae Jeter 10, Amanda Darden 12, Loren Wilkerson 12, Jasmine Mitchell 12), 4:14.90. 2, Charlotte Vance 4:15.61. 3, South Mecklenburg (Brittany Murphy 12, April Long 09, Elizabeth Rhew 11, Damesha Spring 09), 4:18.14. 4, High Point Central (Jade Sims 10, Jettana Thomas 10, Tiana Jones 12, Tori Jones 11), 4:18.81. 5, Jacksonville (Katherine Justice 10, Mikia McQueen 09, Jessie Fernandez 12, Brandy Swann 10), 4:18.90. 6, Ragsdale 4:19.59.

Section 6: 1, Charlotte Harding (Alexis Ivey 11, Felicia Paulding 11, Brittany Carroll 09, Janet Carothers 11), 4:06.39. 2, Southeast Raleigh (Jasmine Burch 12, Ebonie Cunningham 11, Candy Pambu 12, Amanda Lapp 10), 4:06.55. 3, Burlington Cummings (Shareka Mitchell 12, Sherice Walker 09, Brittany Wilkins 09, Latoya James 11), 4:14.33. 4, W-S RJ Reynolds (Shanice Jones 11, Victoria Delbono 11, Scarlett VanLoon 11, Nikia Carter 10), 4:15.96. 5, Rocky Mount (Megan Shaw 12, Niesha Williams 11, Shakia Forbes 11, Ebony Battle 12), 4:21.07. 6, Charlotte Myers Park (Katherine Shintay 10, Catherine Shoemaker 11, Katie Olert 12, Taylor Holt 11), 4:22.57.

4x800m
1, SE Raleigh (Robin Allen 12, Kristina Layden, Candy Pambu 12, Amanda Lapp 10), 10:01.9. 2, SP Pinecrest, 10:05. 99. 3, Jacksonville, 10:08.72. 4, Green Hope, 10:13.96. 5, Cary, 10:17. 38. 6, S. Mecklenburg, 10:25.39. 7, Ral Leesville Road, 10:29.21. 8, Asheville TC Roberson, 10:30.49.

Section 1: 1, Charlotte Vance 10:35.70. 2, West Forsyth (Alyson Finkelstein 09, Jamie Joyner 12, Lauren McGirr 10), 10:41.49. 3, White Oak (Candace Tidwell 12, Sarah Hart 09, Rachel Johnston 09, Stephanie Herndon 11), 10:47.01. 4, South View (Kelly Barefoot 10, Janae Banks 10, Dana Johnson 09, Felipa Alejandro 11), 10:59.16. 5, Greenville JH Rose (Jessie Hollingsworth 11, Hannah Fisher 12, Nancy York 11, Paula Peroutka 09), 11:07.89. 6, West Henderson (Miranda Freeman 10, Alisha Lafontaine 12, Danielle Meser 09, Alese Melton 10), 11:11.78. 7, Eastern Alamance (Hannah McKenna 11, Chasity Washington 11, Shannon Laing 10, Sarah McKenna 11), 11:14.97. 8, Northwest Guilford (Sara Bowen 10, Jaimie Houston 12, Brooke Howerton 10, Chelsea Hicks 11), 11:16.04.

Section 2: 1, W-S RJ Reynolds (Nikia Carter 10, Ashley Samuel 12, Santa Zalite 12, Scarlett VanLoon 11), 10:32.28. 2, Gbo Page (Amelia Green 12, Erin Mulholland 11, Sarah Stoneking 12, Lindsay Broyhill 12), 10:41.98. 3, South Caldwell (Tara Wilson 10, Miranda Annas 11, Tiffany Foster 10, Aly Younce 12), 10:42.40. 4, Raleigh Broughton (Morgan Abbott 10, Caley Booth 11, Elizabeth Currin 11, Allie Harrison 11), 10:55.75. 5, Raleigh Sanderson (Annie Alvarez 09, Emily Parker 11, Hanna Samad 11, Melanie Yelardy 12), 11:02.56. 6, Western Guilford (Lauren Temoche 10, Alyssa Moudy 10, Britney Cuthrell 09, Stephanie Perez 11), 11:03.35.7, Southwest Guilford (Taylor Graham 11, Whitney McCoy 12, Zaferia Sarrimanolis 10, Liza Harvey 10), 11:10.53. 8, Charlotte Catholic (Abby Osborn 11, Rachel Day 11, Mary Ann Carter 11, Maggie Bernard 12), 11:19.80. 9, Sun Valley (Alex Efird 11, Kaylen Alford 10, Jessica Thompson 09, Kayla Price 09), 11:26.09. --, Charlotte Myers Park (Catherine Shoemaker 11, Alexa Gellman 09, Taylor Holt 11, Katie Olert 12), DQ.

Section 3: 1, Southeast Raleigh (Robin Allen 12, Kristina Layden, Candy Pambu 12, Amanda Lapp 10, 10:01.19. 2, So. Pines Pinecrest (Ann Fields 12, Lauren Bishop 10, Caitlin McArdle 10, Katie Fields 12), 10:05.99. 3, Jacksonville (Katherine Justice 10, Jessie Fernandez 12, Ryanna Henderson 09, Brandy Swann 10), 10:08.72. 4,Green Hope (Felicity Brower 11, Brittany Johnson 12, Megan Brower 11, Lauren Svitanek 12), 10:13.96. 5, Cary (Brittany Estermyer 10, Ellen Boyle 11, Kristen Azarelo 10, Lauren Hutson 12), 10:17.38. 6,South Mecklenburg (Jinnie Edwards 12, Elizabeth Rhew 11, Ramey Stout 10, Lauren Wells 12), 10:25.39. 7, Ral Leesville Road (Megan O'Boyle 10, Marie Newkirk 12, Dasha Karelov 12, Kristen Eure 11), 10:29.21. 8, Asheville TC Roberson (Emily Cid 09, Kimberly Susen 10, Hannah McArdle 11, Caroline Kirby 10), 10:30.49. 9, North Stokes (Chelsie Dillard 12, Mary Vangaasbeck 09, Whitney Dalton 11, Brittany Dalton 12), 10:50.12.

High jump
1, Patience Coleman, Southern Durham, 5-6. 2, Meg Phillips, W. Brunswick, 5-4. 3, Sonie Guseh, Durham Jordan, 5-4. 4, Danielle Brown, SE Raleigh, 5-2. 5, Jordan Lee, Cedar Ridge, 5-2. 6, (tie) Leigh Taylor, Southern Guilford, and Julie Ward, Watauga, 5-0. 8, Jasmine Carter, Durham Hillside, 5-0.

Complete Results:
1, Patience Coleman, Southern Durham, 5-06, (1.67m). 2, Meg Phillips, West Brunswick, 5-04, (1.62m). 3, Sonie Guseh, Jordan, 5-04, (1.62m). 4, Danielle Brown, Southeast Raleigh, 5-02, (1.57m). 5, Jordan Lee, Cedar Ridge, 5-02, (1.57m). 6, (tie) Leigh Taylor, Southern Guilford, 5-00, (1.52m). 6, (tie) Julie Ward, Watauga, 5-00, (1.52). 8. Jasmine Carter, Durham Hillside, 5-00, (1.52m). 9, (tie) Liz Mize, Cary, 5-00, (1.52m). 9, (tie) Melanie Frye, West Wilkes, 5-00, (1.52m). 9, (tie) Amanda Breedon, North Forsyth, 5-00,(1.52m). 9, (tie) Audrey Westbrook, South Johnston, 5-00, (1.52m). 9, (tie) Bridget Hills, T.C. Roberson, 5-00, (1.52m). 9, (tie) Ashley Talley, North Iredell, 5-00,(1.52m). 9, (tie) Erika Koch, Apex, 5-00, (1.52m). 9, (tie) Joanna Alley, Weddington, 5-00, (1.52m). 17, Jamie Williams, New Bern, 4-10, (1.47m). 17, Dejanell Mittman, Western Guilford, 4-10, (1.47m). 17, Tanisha Glover, Fay E E Smith, 4-10, (1.47m). 17, Chelsea Cordone, T.C. Roberson, 4-10, (1.47m). 17, Candace Covil, South Central,4-10, (1.47m). 17, Nettie McMiller, Jordan, 4-10, (1.47m). 17, Kasey Mabe, North Stokes, 4-10, (1.47m). 17, Rebecca Bretz, North Buncombe, 4-10,(1.47m). 25, January Spencer, Union, 4-08, (1.42m). 25, Taylor Connor, Ashbrook, 4-08, (1.42m). 25, kashana williams, New Bern, 4-08, (1.42m). 25, Marie Newkirk, Leesville Road, 4-08, (1.42m). 25, Nicole Williams, Polk County, 4-08, (1.42m). 30, Brandy Furr, Sanderson, 4-06, (1.37m). 30, Jessica Osborn, South View, 4-06, (1.37m). 30, Janna Wetherington,South Johnston, 4-06, (1.37m). --, Shannon Perry, Southern Nash, NH. --,Caitlin Chamblee, Northern Durham, NH. --, Tacara Morrisey, Fay EE Smith, NH.

Pole vault
1, Sallie Gurganus, Watauga, 11-6. (Meet record. Old, 11-3, by Jodie Nettles, Char Providence, 2000). 2, Ashley Beale, SE Raleigh, 11-6. 3, Caitlyn Thornley, Ragsdale, 11-6. 4, Joanna Wright, W-S Reynolds, 11-0. 5, Amy Fryt, C.B. Aycock, 11-0. 6, Julie Ward, Watauga, 10-6. 7, Taylor Cook, Watauga, 10-0.

Complete Results:
1, Sallie Gurganus, Watauga, 11-06, (3.50m). 1, Caitlyn Thornley, Ragsdale, 11-06, (3.50m). 1, Ashley Beale, Southeast Raleig, 11-06, (3.50m). 4, Amy Fryt, Charles B Aycock, 11-00, (3.35m). 4, JoannaWright, R. J. Reynolds, 11-00, (3.35m). 6, Julie Ward, Watauga, 10-06, (3.20m). 7, Taylor Cook, Watauga, 10-00, (3.04m). 8, Elizabeth Rivers, Clayton, 9-06,(2.89m). 8, McKenzie Mullinax, South Rowan, 9-06, (2.89m). 8, Maggie Jordan, Rocky Mount, 9-06, (2.89m). 11, Kristina Parker, White Oak, 9-00,(2.74m). 11, Ana Lomax, Fred T. Foard, 9-00, (2.74m). 11, Tori Rivers, Clayton,9-00, (2.74m). 14, Anna Waldbart, East Henderson, 8-06, (2.59m). 14, Calan Halford, Polk County, 8-06, (2.59m). 14, Beth Crater, North Davidson H,8-06, (2.59m). 14, Sara Hammersly, Northwest, 8-06, (2.59m). 14, Liza Gibbs, McDowell, 8-06, (2.59m). 14, Jill Ayscue, North Henderson, 8-06,(2.59m). 14, Anna Malone, Parkwood, 8-06, (2.59m). 14, Jessi Earp, Southern Nash, 8-06, (2.59m). 14, Laura Langley, Southern Nash, 8-06, (2.59m). 14, Karyn Bragman, Clayton, 8-06, (2.59m). 24, Courtney Goin, North Stokes, 8-00,(2.43m). 24, Courtney Raynor, South Johnston H, 8-00, (2.43m). 26, Shannon Perry,Southern Nash, 7-06, (2.28m). 26, Caroline Jerger, Smithfield-Selma, 7-06,(2.28m). 26, Molly McNaull, Apex, 7-06, (2.28m).

Long jump
1, Nyosha Bryant, Char Harding, 18-4. 2, Rene Nelson, Char Harding, 18-1.75. 3, Ashley Hill, Fay Britt, 18-1. 4, Chrishawn Williams,SE Raleigh, 17-9. 5, Tiana Jones, HP Cent., 17-8. 6, Monique Vines, SE Raleigh, 17-7. 7, Kiara Crutchfield, Ragsdale, 17-4. 8, Chalonda Silver, Rocky Mount, 17-4.

Section 1: 1, Danielle Brown, Southeast Raleigh, 15-11.50, (4.86m). 2,Amanda Breedon, North Forsyth, 15-08, (4.77m). 2, Jami Johnson, South Johnston, 15-08, (4.77m). 4, Njeri Wainaina, Cedar Ridge, 15-06.25,(4.73m). 5, Jasmine Carter, Hillside, 15-05, (4.69m). 6, Nadia Morgan, North Forsyth, 15-02.50, (4.63m). 7, Ashlynn Chavis, Scotland County, 15-01.50,(4.61m). 8, Kiona Crudup, Southern Nash, 14-10, (4.52m). 9, Shanice Jones, R. J.Reynolds, 14-04.50, (4.38m). --, ZeAndrea Mangum, Harnett Central, FOUL.

Section 2: 1, Nyosha Bryant, Harding, 18-04, (5.58m). 2, Chrishawn Williams, Southeast Raleig, 17-09, (5.41m). 3, Natasha Bethune, Union, 17-00,(5.18m). 4, Brittany Wilkins, Burlington Cummi, 16-09, (5.10m). 5, DekalahPrice, T.W. Andrews, 16-06.50, (5.04m). 6, Nicole Wallace, Harding, 16-06,(5.02m). 7, India Gonzales, E. E. Smith, 16-02.50, (4.94m). 8, Arista Ratchford, Butler, 16-01, (4.90m). 9, Reagan Houston, Butler, 16-00.50, (4.88m). 10, Tanisha Glover, E. E. Smith, 16-00, (4.87m). 11, Chinaka Bell, E. E. Smith,15-04.50, (4.68m). 12, Tamika Reynolds, Davie, 13-08.75, (4.18m).

Section 3: 1, Rene Nelson, Harding, 18-01.75, (5.53m). 2, Ashley Hill, Jack Britt, 18-01, (5.51m). 3, Tiana Jones, HP Central, 17-08, (5.38m).4, Monique Vines, Southeast Raleig, 17-07, (5.35m). 5, Kiara Crutchfield, Ragsdale, 17-04, (5.28m). 5, Chalonda Silver, Rocky Mount,17-04, (5.28m). 7, Crystal Webley, Western Guilford, 17-03, (5.25m). 8, Joanna Wright, R. J. Reynolds, 17-00.50, (5.19m). 9, Danielle Thorpe, Jordan, 17-00, (5.18m). 10, Ebony Battle, Rocky Mount, 16-08, (5.08m).

Triple jump
1, Danielle Thorpe, Dur Jordan, 38-0.5. 2, Brittany Wilkins, Burl Cummings, 37-1. 3, Danielle Brown, SE Raleigh, 36-1. 4, Tiana Jones, HP Central, 36-1. 5, Ebony Battle, Rocky Mount, 36-0.25. 6, Chrishawn Williams, SE Raleigh, 36-0. 7, Monique Vines, SE Raleigh, 35-10. 8, Radiance Basden, W. Guilford, 35-7.

Section 1: 1, Dekalah Price, T.W. Andrews, 34-05, (10.49m). 2, JoannaWright, R. J. Reynolds, 33-11.25, (10.34m). 3, Njeri Wainaina, Cedar RidgeHigh, 33-07.50, (10.24m). 4, Tanisha Glover, Fay EE Smith, 33-01, (10.08m).5, Tiffany White, North Mecklenburg, 32-10.25, (10.01m). 6, Ashley Hill, Fay Jack Britt, 31-07.50, (9.63m). 7, Jasmine Green, Gbo Page, 31-06, (9.60m).8, Mercedes Barnett, West Charlotte, 31-04, (9.55m). 9, Kiona Crudup, Southern Nash, 31-03.75, (9.54m).

Section 2: 1, Brittany Wilkins, Burlington Cummings, 37-01, (11.30m). 2, Danielle Brown, Southeast Raleigh, 36-01, (10.99m). 3, Radiance Basden, Western Guilford, 35-07, (10.84m). 4, Sernarra Archie, W-S RJ Reynolds,34-10.50, (10.62m). 5, Natasha Bethune, Union, 34-04, (10.46m). 6, AshleyBethune, Char Harding, 33-06, (10.21m). 7, Niesha Williams, Rocky Mount, 32-07,(9.93m). 8, ZeAndrea Mangum, Harnett Central, 32-04, (9.85m). --, AmandaBreedon, North Forsyth, FOUL.

Section 3: 1, Danielle Thorpe, Durham Jordan, 38-00.50, (11.59m). 2, Tiana Jones, HP Central, 36-01, (10.99m). 3, Ebony Battle, Rocky Mount, 36-00.25,(10.97m). 4, Chrishawn Williams, Southeast Raleigh, 36-00, (10.97m). 5, MoniqueVines, Southeast Raleigh, 35-10, (10.92m). 6, Tamika Reynolds, Davie,34-10, (10.61m). 7, India Gonzales, Fay EE Smith, 34-09.25, (10.59m). 8,Naadia Crutchfield, Ragsdale, 34-05, (10.49m). 9, Dejanell Mittman, Western Guilford, 34-03, (10.43m). 10, Reagan Houston, Mattthews Butler, 33-00,(10.05m).

Shot put
1, Norjai Palma, Cary, 41-7. 2, Michaela McGriff, N. Forsyth, 37-5.5. 3, Maria Mitchell, Dur Jordan, 36-10.25. 4, Marquita McCulley, Gbo Smith, 36-9. 5, Aslynn Halvorson, Char Butler, 36-1.5. 6, LaPorsha Lowry, N. Mecklenburg, 36-0.5. 7, Natasha Howell, S. Rowan, 35-9.25. 8, Natasha Brace, Char Independence, 34-4.25.

Section 1: 1, Tierra Norwood, Rocky Mount, 31-09.50, (9.69m). 2, Kimberly Waldron, Char Independence, 31-00.25, (9.45m). 3, Kristen Rhinehardt, HP T.W. Andrews, 30-11.25, (9.42m). 4, Ashley Banks, Cary, 30-06.75, (9.31m).5, Jamilah Abdur-Razzaq, Sun Valley, 30-05.25, (9.27m). 6, Mary Finney, Westover, 29-08.50, (9.05m). 6, Logan Rhodes, Polk County, 29-08.50, (9.05m). 8, Cre'Shawn Amos, Mount Tabor, 28-09.25, (8.76m).

Section 2: 1, LaPorsha Lowry, North Mecklenburg, 36-00.50, (10.98m). 2, Natasha Howell, South Rowan, 35-09.25, (10.90m). 3, Natasha Brace, Char Independence, 34-04.25, (10.47m). 4, Crystal Williams, Gbo Dudley, 32-02.75, (9.82m). 5, Sheronica Henton, Hoke, 31-06.50, (9.61m). 6, Antawnet Walker, Ragsdale, 31-04.50, (9.56m). 7, LaQueena Givens,Salisbury (W), 31-02.25, (9.50m). 8, Sarah Jett, South Caldwell, 30-08,(9.34m). 9, Courtney Brock, South View 27-08.50, (8.44m).

Section 3: 1, Norjai Palma, Cary, 41-07, (12.67m). 2, Michaela McGriff, North Forsyth, 37-05.25, (11.41m). 3, Maria Mitchell, Dur Jordan, 36-10.25, (11.23m). 4, Marquita McCulley, Gbo Ben L. Smith, 36-09, (11.20m). 5, Aslynn Halvorson, Matthews Butler, 36-01.50, (11.01m). 6, Morrison Deirdra, Wilkes Central, 33-10,(10.31m). 7, Bianca Harris, Char Garinger, 31-10.25, (9.70m).

Thanks to Brett Honeycutt from the Charlotte Observer for emailing results.


Southeast Raleigh junior Gabby Mayo set three new state meet records (6.87 55m, 38.94 300m, 7.92 55mH) to lead her team to the team championship, easily defeating defending champion Charlotte Harding. The old records were: 7.00 Sabrina Thompson (Wilson Fike) 1996; 39.55 Portia Baker (SW Guilford) 2004; and 8.07 Chandra Pulliam (Burl Cummings) 2003.

Karjuan Williams (New Bern) set a new state meet record in the 500m (1:04.92), won the 300m (34.77) and also anchored the winning 4x400 (3.25.24) and (8:05.26) 4x800 relays. The 3:25.24 and 8:05.26 performances established new state meet records. The former records were: 1:05.70 Clay Ragan (N Forsyth) 2003; 3:26.78 Charlotte Vance 2003; and 8:06.13 North Forsyth 2002. His 300 (34.77) was close to J-Mee Samuels' meet record of 34.69. Williams' school tied for first for the team title with 2005 outdoor 4-A champion RJ Reynolds HS from Winston-Salem.

Junior Johnny Dutch (Clayton) crushed the 55m High Hurdles meet record of 7.22 (Mike Loyd, W-S Mt Tabor, 2002) with a new time of 7.13. Dutch's time was the 3rd-fastest all-time high school time ever in the 55mHH.

Sallie Gurganus (Watauga) vaulted 11-6 to break the old meet record of 11-3 by Jodie Nettles (Charlotte Providence) from 2000. Ashley Beale (SE Raleigh) and Caitlyn Thornley (Ragsdale) also bettered the old record with clearances of 11-6.

Brandon Banks (Garner) won the Long Jump (23-5 1/2) and 55-meter dash (6.38).

Josh Morgan (Asheville TC Roberson) won the 1600m and 1000m in 4:23.81 and 2:35.21

Scoring: 10-8-6-5-4-3-2-1.


Previous state meet (2005) | Following year (2007)
State Indoor Meet Records | All-time NC Indoor List
Past Indoor Champions

Past champions - State Outdoor Meet
All-Time Track Top 25
2005 State Cross-Country Meet



NCPrepTrack.com