NCPrepTrack.com

2005 State 1-A Cross Country Championships

Saturday - November 5, 2005
at Tanglewood Park, Clemmons, NC

Girls Results | Photos | 4-A | 3-A | 2-A

2005 Cross Country Menu | Main Menu

S. Stokes' Sam Brinson
South Stokes' Sam Brinson won the 1-A title.
Photos contributed by Kenny Norman.
Elisabeth Elliot, Polk Co.
Elisabeth Elliot (Polk County) repeated as girls 1-A
champion.

BOYS:
Pl Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=====================================================================
 1 Hayesville                   53    6    7    9   14   17   25   64
    Total Time:  1:31:17.90
       Average:    18:15.58
 2 South Stokes                 89    1   12   16   26   34   39   46
    Total Time:  1:33:08.03
       Average:    18:37.61
 3 Murphy                      112    3   11   23   32   43   45   56
    Total Time:  1:34:21.91
       Average:    18:52.39
 4 Avery County                164    2   27   28   41   66   77
    Total Time:  1:36:43.89
       Average:    19:20.78
 5 Bishop McGuiness            167   10   18   20   38   81   96   99
    Total Time:  1:37:33.38
       Average:    19:30.68
 6 Chatham Central             173   15   35   36   37   50   67
    Total Time:  1:37:55.39
       Average:    19:35.08
 7 Polk County                 177    5    8   33   60   71   80   82
    Total Time:  1:36:29.09
       Average:    19:17.82
 8 Topsail                     181    4   19   47   54   57   63   87
    Total Time:  1:37:07.92                                                    
       Average:    19:25.59
 9 Lejune                      237   22   31   44   65   75   93   95
    Total Time:  1:40:08.63
       Average:    20:01.73
10 Northside                   240   24   49   53   55   59   69   74
    Total Time:  1:40:28.30
       Average:    20:05.66
11 Gray Stone                  259   13   29   51   78   88   92  100
    Total Time:  1:41:32.25
       Average:    20:18.45
12 Spring Creek                282   21   52   61   72   76  101  108
    Total Time:  1:41:39.83
       Average:    20:19.97
13 North Duplin                342   40   58   68   85   91  102  107
    Total Time:  1:45:13.83
       Average:    21:02.77
14 Manteo                      348   30   70   79   83   86   90   94
    Total Time:  1:45:28.47
       Average:    21:05.70
15 Louisburg                   385   48   62   73   98  104  106
    Total Time:  1:49:34.89
       Average:    21:54.98
16 Williamston                 415   42   84   89   97  103  105  109
    Total Time:  1:50:51.14
       Average:    22:10.23


  1 Brinson, Sam           South Stokes     16:57.29    1
  2 Brown, Trevor       12 Avery County     17:10.92    2
  3 Moore, TC           12 Murphy           17:14.13    3
  4 Ward, Patrick       12 Topsail          17:29.94    4
  5 Hall, Ben           11 Polk             17:37.58    5
  6 Gentle, Levi        11 Hayesville       17:43.20    6
  7 Ingram, Kyle        11 Hayesville       17:50.75    7
  8 Williams, Noah         East Montgomery  17:53.77
  9 Hall, Noah          11 Polk             17:55.95    8
 10 Lilley, Ben            Jamesville       18:00.24
 11 McCormick, Rob         Mt. Airy         18:01.41
 12 Gitt, Andrew           Mt. Airy         18:09.57
 13 Henrikson, Sean     10 Hayesville       18:23.95    9
 14 Easley, Vincent        Bishop McGuiness 18:26.92   10
 15 Yates, Walt         12 Murphy           18:32.50   11
 16 Agee, Zach             South Stokes     18:33.98   12
 17 Jones, Reed            Gray Stone       18:34.36   13
 18 Keely, Marcus       12 Hayesville       18:35.53   14
 19 Walls, James           Chatham Central  18:36.51   15
 20 Gribble, Tim           South Stokes     18:40.75   16
 21 Gentle, Ryan        11 Hayesville       18:44.47   17
 22 O'Neal, Matt           Bishop McGuiness 18:46.97   18
 23 Davis, Askel        12 Topsail          18:51.71   19
 24 Scott, Will            Bishop McGuiness 18:55.22   20
 25 Xiong, John            Albermarle       18:56.04
 26 Walters, Eric       12 Spring Creek     19:00.46   21
 27 Bowens, Quentin     11 Lejune           19:00.81   22
 28 Hall, Kyle           9 Murphy           19:03.04   23
 29 Nixon, Michael      12 Trask            19:03.60
 30 Mattox, John        10 Swain            19:04.73
 31 MacCourtney, Sean   10 Swain            19:11.78
 32 Wadsworth, Justin      Rocky Mount Prep 19:14.31
 33 Hamilton, Warren       Northside        19:14.60   24
 34 Walters, Paul       12 Hayesville       19:15.21   25
 35 Peedin, Matt        12 North Johnston   19:18.20
 36 Cardwell, Adam         South Stokes     19:18.73   26
 37 McKee, Brad         12 Highland School  19:19.87
 38 Caldwell, Brad      10 Robbinsville     19:20.80
 39 Davis, Josh         10 Robbinsville     19:25.30
 40 Calhoun, Jake       12 Avery County     19:25.70   27
 41 Calhoun, Josh       12 Avery County     19:33.00   28
 42 Linhart, Randy         Gray Stone       19:33.54   29
 43 Trick, Danny           Manteo           19:34.88   30
 44 Kramer, Joseph      10 Lejune           19:36.11   31
 45 Neal, Dewayne        9 Murphy           19:36.48   32
 46 Capehart, Ethan      9 Polk             19:36.74   33
 47 Manuel, Brandon        South Stokes     19:37.28   34
 48 Mitchell, Stephen      Chatham Central  19:43.67   35
 49 Scott, Kyle            Chatham Central  19:44.46   36
 50 Sirls, Josh            Chatham Central  19:45.28   37
 51 Jordan, Sean           Bishop McGuiness 19:46.71   38
 52 Bennett, Will          South Stokes     19:47.06   39
 53 Bland, Clint        10 North Duplin     19:47.38   40
 54 Crenshaw, Ben       12 Avery County     19:49.71   41
 55 Wright, Chris          Williamston      19:52.16   42
 56 Martin, Alex        10 Murphy           19:55.76   43
 57 Crum, Madison       10 Lejune           19:58.24   44
 58 Stallard, Seth      10 Murphy           20:00.45   45
 59 Hancock, James         South Stokes     20:00.77   46
 60 Rand, Will          11 Topsail          20:02.96   47
 61 Valencia, Efrain       Louisburg        20:04.50   48
 62 Asby, Cody             Northside        20:05.00   49
 63 Little, Wes            Chatham Central  20:05.47   50
 64 Tedeschi, Michael      Gray Stone       20:07.55   51
 65 Wilkens, Pat        12 Spring Creek     20:11.80   52
 66 Whitehead, Collin   12 Pender           20:14.00
 67 Leary, Clay            Northside        20:18.25   53
 68 Thomas, Brad        12 Topsail          20:18.56   54
 69 Selby, Josh            Northside        20:22.50   55
 70 Waldorf, Kodiak     10 Murphy           20:24.50   56
 71 Semken, Stevie      10 Topsail          20:24.75   57
 72 Mathis, Michael     10 North Duplin     20:26.66   58
 73 Shore, Joey            Northside        20:27.95   59
 74 Fitzgerald, Michael 12 Polk             20:28.90   60
 75 Casey, Alex         10 Spring Creek     20:29.27   61
 76 Valencia, Juan         Louisburg        20:29.60   62
 77 Ward, Adam          12 Topsail          20:30.27   63
 78 Duvall, Dylan       11 Hayesville       20:31.04   64
 79 Colon, Mario         9 Lejune           20:40.26   65
 80 Taylor, Jordan       9 Avery County     20:44.56   66
 81 Sirls, Jake            Chatham Central  20:45.73   67
 82 Canuette, Kyle      10 North Duplin     20:47.15   68
 83 Harris, Rick           Northside        20:49.03   69
 84 Horn, Chris            Manteo           20:49.66   70
 85 Monahan, Marty      12 Polk             20:49.92   71
 86 Stalcup, Ryan          Gates            20:50.80
 87 Harris, Daniel      11 Spring Creek     20:51.08   72
 88 Nobles, Jared          Louisburg        20:51.34   73
 89 Cahoon, Dean           Northside        20:51.99   74
 90 Mulcahy, Brendan    10 Lejune           20:53.21   75
 91 Clearly, Derek         East Wilkes      20:57.12
 92 Roberson, Dwayne       Bear Grass       21:02.20
 93 Hinton, Chris       10 Princeton        21:03.84
 94 Correll, Daniel     11 Spring Creek     21:07.22   76
 95 Meyers, Logan        9 Avery County     21:09.23   77
 96 Hardin, Craig       12 North Johnston   21:15.41
 97 Helms, Steven          Gray Stone       21:18.74   78
 98 Miggles, Andrew        Manteo           21:24.31   79
 99 Zieler, Tommy       10 Polk             21:27.90   80
100 Hollett, Tyler         Bishop McGuiness 21:37.56   81
101 Yoder, Travis       10 Polk             21:45.78   82
102 Buscemi, Matt          Manteo           21:46.11   83
103 Revilla, Matt          Williamston      21:50.92   84
104 Hicks, Justin       10 North Duplin     21:51.20   85
105 Etheridge, Mark        Manteo           21:53.51   86
106 Morris, John        10 Topsail          21:56.77   87
107 Homer, Danny           Gray Stone       21:58.06   88
108 Patchell, Owen         Cape Hatteras    22:13.50
109 Carranza, Serafin      Williamston      22:17.24   89
110 Etheridge, Scott       Manteo           22:21.19   90
111 Torres, Miquel       9 North Duplin     22:21.44   91
112 Anderson, Garrett      Gray Stone       22:28.98   92
113 Kirkley, Chad       10 Lejune           22:31.13   93
114 Crews, Griff           Manteo           22:32.25   94
115 McCarthy, Quinn      9 Lejune           22:51.25   95
116 Wharton, Sam           Bishop McGuiness 22:57.55   96
117 Peel, Harrison         Williamston      22:59.80   97
118 Morgan, Johnathan      Louisburg        23:06.19   98
119 Gryzb, JT              Bishop McGuiness 23:15.41   99
120 Smart, Alex            Gray Stone       23:25.88  100
121 Kelly, Ryan         10 Spring Creek     23:29.68  101
122 Canuette, John       9 North Duplin     23:34.32  102
123 Elliott, Fielding      Williamston      23:51.02  103
124 Weed, Andrew           Louisburg        25:03.26  104
125 Daniels, Chris         Williamston      26:12.96  105
126 Henderson, Ernest      Louisburg        26:23.65  106
127 Bounds, Matthew      9 North Duplin     26:39.21  107
128 Wilkens, Matt       10 Spring Creek     27:30.02  108
129 Copeland, Joshua       Williamston      28:17.57  109

GIRLS:
Pl Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=====================================================================
 1 Hayesville                   61    2    4   12   15   28   32   38
    Total Time:  1:52:06.57
       Average:    22:25.32
 2 Polk County                  63    1   10   13   16   23
    Total Time:  1:52:58.79
       Average:    22:35.76
 3 North Stokes                 92    5    6   18   21   42   46   54
    Total Time:  1:55:03.11
       Average:    23:00.63
 4 East Wilkes                 114    3    8   14   22   67   68   80
    Total Time:  1:56:26.13
       Average:    23:17.23
 5 Princeton                   151    7   17   29   35   63   89
    Total Time:  1:59:49.80
       Average:    23:57.96
 6 Chatham Central             190   26   33   37   41   53   91
    Total Time:  2:03:14.57
       Average:    24:38.92
 7 Topsail                     192   20   36   43   45   48   73   84
    Total Time:  2:03:08.10
       Average:    24:37.62
 8 Murphy                      200   24   31   39   47   59   62   65
    Total Time:  2:03:46.17
       Average:    24:45.24
 9 Manteo                      202   19   27   44   52   60   82   90
    Total Time:  2:03:38.30
       Average:    24:43.66
10 South Davidson              210   11   25   55   58   61   87
    Total Time:  2:04:13.32
       Average:    24:50.67
11 North Johnston              263    9   50   64   69   71   74   88
    Total Time:  2:06:44.70
       Average:    25:20.94
12 Robbinsville                294   40   49   57   70   78
    Total Time:  2:09:43.48
       Average:    25:56.70
13 Northside                   308   30   34   75   83   86   92   93
    Total Time:  2:11:16.23
       Average:    26:15.25
14 Bear Grass                  367   51   56   66   94  100  102
    Total Time:  2:21:18.48
       Average:    28:15.70
15 Cape Hatteras               427   76   77   79   97   98   99  101
    Total Time:  2:26:32.77
       Average:    29:18.56
16 Trask                       429   72   81   85   95   96
    Total Time:  2:23:10.98
       Average:    28:38.20


  1 Elliot, Elisabeth   10 Polk             20:36.33    1
  2 Brown-Gomez, Kately 12 Hayesville       20:40.48    2
  3 Griewisch, Kate     10 Avery County     20:45.22
  4 Hayes, Anna            East Wilkes      21:08.08    3
  5 Nitz, Cissy            Bishop McGuiness 21:24.91
  6 Snowden, Stella     11 Hayesville       21:27.75    4
  7 Abernathy, Megan       South Stanley    21:30.96
  8 Waters, Alexis      10 Dixon            21:32.20
  9 Shutters, Morgan    12 Swain            21:36.61
 10 Dillard, Chelsie    12 North Stokes     21:45.12    5
 11 Dalton, Whitney     11 North Stokes     21:45.79    6
 12 Braswell, Heather   12 Princeton        21:57.53    7
 13 Lawrence, Kay          East Wilkes      22:02.97    8
 14 Baker, Elizabeth    10 North Johnston   22:03.40    9
 15 Wheeler, Rachel     10 Polk             22:32.76   10
 16 Harrison, Mary         South Davidson   22:50.40   11
 17 McEwen, Sara        10 Hayesville       22:53.17   12
 18 Hosick, Eanna       12 Polk             22:56.72   13
 19 Williams, Amanda       East Wilkes      23:00.52   14
 20 Kelly, Nancy        10 Hayesville       23:01.56   15
 21 Pack, Jessie        10 Polk             23:03.94   16
 22 Wheaton, McKensie      Bishop McGuiness 23:06.03
 23 Yancey, Courtney    11 Princeton        23:11.58   17
 24 Davis, Amanda          West Wilkes      23:12.86
 25 Vangaasbeck, Mary    9 North Stokes     23:13.93   18
 26 Blake, Melissa      11 Hendersonville   23:14.40
 27 Calvio, Ana            Manteo           23:19.53   19
 28 Scott, Holly        10 Highland School  23:27.05
 29 Zinser, Brittany    10 Topsail          23:28.49   20
 30 Dalton, Brittany    12 North Stokes     23:31.02   21
 31 Prevette, Dana         East Wilkes      23:46.18   22
 32 Wheeler, Hannah     12 Polk             23:49.04   23
 33 Roberson, Ashley       Murphy           23:54.72   24
 34 Covington, Heather     South Davidson   23:56.82   25
 35 Jaegar, Sarah          Chatham Central  23:58.73   26
 36 Crum, Catherine     12 Lejune           23:59.17
 37 Daniels, Sadie         Manteo           24:01.88   27
 38 Brown, Nichole      10 Hayesville       24:03.61   28
 39 Hewett, Maegan       9 Princeton        24:06.65   29
 40 Braddy, Renae          Northside        24:09.54   30
 41 Wilson, Morgan      10 Murphy           24:20.99   31
 42 Rivenbark, Alison   10 Hayesville       24:22.13   32
 43 McIntyre, Ashlyn       Chatham Central  24:25.87   33
 44 Hardison, Molly        Northside        24:26.48   34
 45 Booker, Olivia       9 Princeton        24:27.50   35
 46 Cook, Megan          9 Swain            24:28.67
 47 Macon, Keaghlan     11 Topsail          24:29.73   36
 48 McIntyre, Jessica      Chatham Central  24:30.18   37
 49 Mitchell, Kayla     10 Hayesville       24:33.13   38
 50 Mitchell, Anna      12 Murphy           24:35.08   39
 51 Williams, Mia       10 Robbinsville     24:43.88   40
 52 McIntyre, Meagan       Chatham Central  24:44.81   41
 53 Vineyard, Jessica   10 North Stokes     24:47.25   42
 54 Alvaredo, Rocio     10 North Duplin     24:49.00
 55 Sample, Ashley      12 Topsail          24:53.35   43
 56 Goldsmith, Anna      9 Manteo           24:56.70   44
 57 Rodney, Rachael     11 Topsail          24:59.75   45
 58 Hooker, Jordan       9 North Stokes     25:03.14   46
 59 Garrett, Holly      10 Murphy           25:03.44   47
 60 Godsey, Allison     11 Topsail          25:16.78   48
 61 Hinojosa, Samantha   9 Robbinsville     25:17.05   49
 62 Pope, Olivia         9 North Johnston   25:24.18   50
 63 Shelton, Lauren        Bear Grass       25:26.01   51
 64 Overton, Heather       Manteo           25:27.98   52
 65 Alston, Gabrielle      Chatham Central  25:34.97   53
 66 Hooker, Heidi        9 North Stokes     25:38.92   54
 67 Bledsoe, Casey         South Davidson   25:40.40   55
 68 Hereford, Marlowe      Bear Grass       25:45.19   56
 69 Grindstaff, Ashley  11 Robbinsville     25:47.31   57
 70 Smith, Sarah           South Davidson   25:48.90   58
 71 Davis, Elizabeth    10 Murphy           25:51.94   59
 72 Hyde, Sarah            Manteo           25:52.21   60
 73 Hedrick, Brooke        South Davidson   25:56.80   61
 74 Welch, Sarah         9 Murphy           25:59.28   62
 75 Wood, Haylee        11 Princeton        26:06.54   63
 76 Gudac, Jenna        12 North Johnston   26:09.11   64
 77 Ball, Cherlyn       10 Murphy           26:11.33   65
 78 Lineberger, Beth       Bear Grass       26:12.23   66
 79 Elmore, Jessica        East Wilkes      26:28.38   67
 80 Smith, Tiffany         East Wilkes      26:30.70   68
 81 Hicks, Amy          11 North Duplin     26:32.32
 82 Sharpe, Amanda      10 North Johnston   26:33.73   69
 83 Wiggins, Ariel       9 Robbinsville     26:34.03   70
 84 Newsome, Hailey     10 North Johnston   26:34.28   71
 85 Riggs, Susan        12 Trask            26:36.38   72
 86 Gerganous, Ashley   10 Topsail          26:53.46   73
 87 Grady, Stephanie    12 North Johnston   27:04.30   74
 88 Hamilton, Alana        Northside        27:12.01   75
 89 Head, Kristian         Cape Hatteras    27:15.58   76
 90 Cashman, Sara          Cape Hatteras    27:18.64   77
 91 Trantham, Chasity   10 Robbinsville     27:21.20   78
 92 Heinz, Danielle        Cape Hatteras    27:21.78   79
 93 Jones, Brandy          East Wilkes      27:22.37   80
 94 Riggs, Sarah        12 Trask            27:23.08   81
 95 Guiley, Molly          Manteo           27:24.53   82
 96 Ives, Micah         11 Pender           27:25.84
 97 Lewis, Casey           Northside        27:27.14   83
 98 Linkiwiez, Alyssa    9 Topsail          27:37.08   84
 99 Spencer, Hava       10 Trask            27:51.36   85
100 Watkins, Lara          Northside        28:01.05   86
101 Johnson, Arlene        South Davidson   28:09.68   87
102 Sharpe, Ashley      12 North Johnston   28:21.07   88
103 Hill, Cole           9 Princeton        28:22.39   89
104 Griffen, Rebecca       Williamston      28:22.63
105 O'Neill, Brenna        Manteo           28:23.61   90
106 Walls, Kristen         Chatham Central  28:37.11   91
107 Ussery, Heather        Northside        28:42.01   92
108 Leigh, Brooke          Northside        28:54.29   93
109 Cowin, Lauren          Bear Grass       29:48.27   94
110 Clemmons, Dominique    Louisburg        30:05.25
111 Silva, Jessica      10 Trask            30:05.53   95
112 Ayscue, Emily          Louisburg        30:16.60
113 Weimer, Kamrina     10 Trask            31:14.63   96
114 Henkens, Amie          Williamston      32:04.14
115 Brooking, Morgan       Cape Hatteras    32:04.88   97
116 Charette, Kayla        Cape Hatteras    32:31.89   98
117 Rosell, Brianne        Cape Hatteras    32:41.05   99
118 Bland, Jessica         Bear Grass       34:06.78  100
119 Driggers, Kilee        Cape Hatteras    34:19.39  101
120 Rogers, Ashley         Bear Grass       35:50.02  102

Thanks to Keith Stone for emailing results and to Kenny Norman for contributing photos.

More photos

Previous year (2004) | Following year (2006)

Previous Champions

All-Time Tanglewood Course Performance List | Tanglewood Map

2005 Cross Country Menu | Main Menu




NCPrepTrack.com