NCPrepTrack.com

INDOOR NATIONALS -- Weekend of March 8-10, 2002

Main Menu


THE 2002 NATIONAL SCHOLASTIC INDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS
ARMORY TRACK & FIELD CENTER, NEW YORK, NY

Julia Lucas wins Mile in 4:51.56

North Mecklenburg averaged 4:26.8

North Mecklenburg's
4x1-Mile relay team ran
17:47.47 (4:26.8 average)
to win at the National
Scholastic Indoor Championships
at the Armory in
New York City.

From left to right are:
Mike Mitchell, John Wadsworth,
Kalib Wilkinson, and
Jeff Gosselin.

Charlotte Myers Park senior Julia Lucas wins
the mile in 4:51.56.

Photos courtesy of DyeStat.com

Meet information on DyeStat.com

Results from Sunday 03/10/02:

Also in Mile:
20 Anderson, Nelly 12 Charlotte, NC 5:11.93
21 Valtin, Alicia 12 Buies Creek, NC 5:11.94

Results from Saturday 03/09/02:

North Mecklenburg's 17:47.47 easily outdistanced Cardinal O'Hara of Philadelphia, Pa., which ran 18:02.29.

North's performance also bettered the time of Haddonfield, N.J. (18:02.51), which won the Nike Indoor Classic in Landover, Md. at the PG Sportsplex.

Splits:
John Wadsworth (4:29)
Kalib Wilkinson (4:24)
Mike Mitchell (4:31)
Jeff Gosselin (4:17)

Charlotte Observer articles on Julia Lucas and North Mecklenburg

Results from Friday 03/08/02:

Distance Medley (1200-400-800-1600)
9th - Charlotte Myers Park, 12:32.90
1) Parker, Anna 11   2) Givens, Janessa 12
3) Mader, Nina 12   4) Lucas, Julia 12

High Jump
3rd Martin, Deborah 11 Apex, NC 1.72m 5'07.75
18th Raynor, Anna 11 Benson, NC 1.55m 5'01

Complete Friday Results | Complete Saturday Results

Results courtesy of DyeStat.com


4TH NIKE INDOOR CLASSIC

March 9-10, 2002 at Prince George's Sportsplex, Landover MD
Meet Information

Mike Loyd (Mount Tabor) 1st in the 200m 21.68. Photos on DyeStat.com

Matt Debole (Mount Tabor) 4th in the Mile, 4:17.29. Photos on DyeStat.com

Colin Cronin (Mount Tabor) 35th in the 2-mile, 9:53.64 

Girls 1 Mile Run Freshman:
13 Weinel, Kelly  05 Wake Forest, NC  5:39.65

Girls 2 Mile Run:
Laura Stanley (Carolina Day) 3rd, 10:53.95
Carly Matthews (Mount Tabor) 6th  10:59.91 
Amelia Slagle (North Meck) 29th,  11:53.22 

60m:
2 Palmer, Shaton 02 Raleigh, NC 6.86  (6.89 in semi-final; 6.92 in heat)
4 Gattis, Joshua 02 Durham, NC 6.88   (6.75 to lead semi-finals; 6.96 in heat)
others:
J-Mee Samuels (Mt Tabor) 05 10th best in semi-finals  7.03  (6.91 in heat)

Boys 60 Meter Hurdles:
Final: 2nd  Loyd, Michael  02 Winston-Salem, NC  7.83R (.01 behind winner)
Semi:  3rd fastest Loyd, Michael  02 Winston-Salem, NC  7.99Q
Heats:  fastest    Loyd, Michael  02 Winston-Salem, NC  7.90Q

Girls 60 Meter Hurdles:
Final:
5th  Pulliam, Chandra  03 Burlington, NC  8.80
Semi-Final:
6th fastest  Pulliam, Chandra  03 Burlington, NC  8.78q
Heats:
7th fastest  Pulliam, Chandra  03 Burlington, NC  8.84Q
28  Quick, Nasheena     02 High Point, NC         9.50

4x800m:
7 North Forsyth-NC 8:04.46 1) Helsabeck, Jeremy 02 2) Mack, Bobby 03 3) Olsen, Jordan 05 4) Ragan, Clay 03 

Girls 4x800m:
12 Mount Tabor-NC 9:49.56 1) McIlwain, Kenzie 2) Steelman, Taylor 3) Morton, Julia 4) Dibianca, Amy
19 Cardinal Gibbons-NC 10:52.03

Girls 4x1 Mile Relay:
2nd Mount Tabor-NC 21:18.99

High Jump:
Jesse Williams (Raleigh Broughton) and Gordon Smith (Rocky Mount) no-heighted

Girls HJ:
Diuguid, Charlotte (Raleigh) no-heighted

Boys Shot Put:
8 Pope, Lathon 02 Hudson, NC 18.28m 59-11.75 

Girls Shot Put
9 Burnett, Beverly 02 Graham, NC 12.49m 40-11.75 
12 Hernandez, Christina 03 Asheville, NC 12.02m 39-05.25 

Boys Long Jump
4 Davis, Albert 02 Durham, NC 7.15m 23-05.50 
15 Rivens, Sheldon 02 Charlotte, NC J6.43m 21-01.25 

Girls Long Jump
19 Steele, Sherina 03 Mt. Ulla, NC 5.10m 16-08.75 

200m
Qualifiying
2 Loyd, Michael  02 Winston-Salem, NC 21.86 (qualified for final)
15 Adams, Deon   03 Greensboro, NC    22.61

400m
Qualifying
17 Bacon, James  02 Durham, NC        50.90
21 Ragan, Clay   03 Pfafftown, NC     51.31
27 Adams, James  02 Durham, NC        51.90
-- Wiley, Jerrod 04 Winston-Salem, NC  DNF

4x1Mile
5 North Forsyth-NC            18:25.83
     1) Helsabeck, Jeremy 02            2) Mack, Bobby 03      
     3) Olsen, Jordan 05                4) Ragan, Clay 03

10 Cardinal Gibbons-NC        19:12.43
     1) Sumner, David 04                2) Torres, Fredy     
     3) Sunseri, Nick 04                4) Guerdan, David 04

Boys 4x200 Meter Relay Midget
1 Fayetteville Flyers-NC       1:56.34
     1) McKoy, Patrick                  2) Gonzalez, DeAndre     
     3) Williams, Lorenzo               4) Carr, Lincoln

Boys 4x400 Meter Relay Midget
1 Fayetteville Flyers-NC       4:44.89
     3) Williams, Lorenzo               4) Carr, Lincoln

Pole Vault
14 Gunnell, Damien  02 Supply, NC   J4.35m   14-03.25

Triple Jump
3 Davis, Albert  02 Durham, NC     14.68m   48-02.00
7 Sturgis, Mark  04 Cleveland, NC  13.98m   45-10.50
14 Wood, Terry   04 Salisbury, NC  13.50m   44-03.50

GIRLS:
200m
24 Rooks, Cynetheia  03 Garysburg, NC      27.03

400m
25 Rooks, Cynetheia  03 Garysburg, NC    1:00.20
34 Massey, Jeretha   02 Greensboro, NC   1:01.70

4x1Mile
2 Mount Tabor-NC        21:18.99
     1) Matthews, Carly        2) Morton, Julia
     3) Dibianca, Amy          4) Steelman, Taylor

Girls 4x200 Meter Relay Youth
3 Charlotte Elite Tc-Nc       1:53.28
     1) Benson, Kiara 07                2) Froneberger, Sherelle 07
     3) George, Kelli 06                4) Patton, Ebony 06
4 Fayetteville Flyers-NC      1:53.79
     1) Coleman, Kortnie                2) Harvey, Bianca        
     3) Armstrong, Ariel                4) Burns, Tra'Shon

Girls 4x200 Meter Relay Midget
2 Charlotte Flights-NC        2:01.97
     1) Bryant, Nyosha 08               2) Carroll, Brittany 09
     3) Froneberger, Deauna 08          4) Ham, Shanequa 08

Girls 4x400 Meter Relay Youth
4 Fayetteville Flyers-NC      4:25.26
     1) Coleman, Kortnie                2) Harvey, Bianca       
     3) Armstrong, Ariel                4) Burns, Tra'Shon
5 Charlotte Elite Tc-Nc       4:28.15
     1) Benson, Kiara 07                2) Froneberger, Sherelle 07
     3) George, Kelli 06                4) Howard, Fidelia 06

Girls 4x400 Meter Relay Midget
3 Charlotte Flights-NC        4:30.22
     1) Bryant, Nyosha 08               2) Carroll, Brittany 09
     3) Froneberger, Deauna 08          4) Ham, Shanequa 08

Girls Triple Jump
9 Steele, Sherina    03 Mt. Ulla, NC     11.28m   37-00.25
12 Dawkins, Sheena   02 High Point, NC   11.10m   36-05.00
14 King, Kasheba     02 Burlington, NC   10.82m   35-06.00
Complete Results on DyeStat.com

Results courtesy of DyeStat.com

Past NCHSAA Indoor Champions | Main Menu




NCPrepTrack.com